January 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

February 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

April 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
29
30
31
1
2
3
4
Some Gravel Grinder (tentative)
Beginning and Intermediate Mountain Bike skills clinic MTB
Intro to Enduro Clinic MTB
5
6
7
8
9
10
11
Alpenrose Velodrome Clean Up
Intro to Enduro Clinic MTB
Beginning and Intermediate Mountain Bike skills clinic MTB
12
Alpenrose Velodrome Clean Up
13
14
15
16
17
18
As the Raven Flies
19
Barton Park Circuit Race
20
21
22
23
24
25
Bear Springs MTB
Deschutes River Valley Time Trial Stage Race
26
Bear Springs MTB
Deschutes River Valley Time Trial Stage Race
Women's Track Clinic
27
28
29
Track Development Classes
30
1
2

May 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
26
27
28
29
30
1
2
As the Raven Flies... Only Longer
Montinore Road Race
BriHOP International Omnium
3
Coast Hills Classic MTB
BriHOP International Omnium
4
5
6
Track Development Classes
7
Thursday Track
8
Fast Twitch Friday
9
Webcyclery Chainbreaker presented by Bend Endurance Academy MTB
10
11
12
Beginners Men & Women Track
13
Track Development Classes
14
Thursday Track
15
Fast Twitch Friday
16
Estacada Time Trial
17
Kruger's Kermesse CX Farm Crit & Bike Relay
18
19
Masters Track
20
Track Development Classes
21
Thursday Track
22
Fast Twitch Friday
23
Bend Don't Brake
Register
24
Sister's Stampede XC MTB
25
26
Beginners Men & Women Track
27
Track Development Classes
28
Thursday Track
29
Fast Twitch Friday
30
OBRA Team Time Trial
PDW Omnium
31
Oregon Gran Fondo
1
2
3
4
5
6

June 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
31
1
Portland Short Track Series
2
3
Mt Tabor Series
Track Development Classes
4
Thursday Track
5
Fast Twitch Friday
6
Hammer Velo Criterium
7
Monument Series
8
Portland Short Track Series
9
Beginners Men & Women Track
10
Mt Tabor Series
Track Development Classes
11
Thursday Track
12
Fast Twitch Friday
13
High Desert Omnium
Gorge Short Track
Alpenrose Heartbreaker
14
High Desert Omnium
Washougal XC at the MX - Race for the Future!: Wa. Student League Fundraiser Race MTB
15
Portland Short Track Series
16
17
Mt Tabor Series
Track Development Classes
18
Thursday Track (movie night)
19
Fast Twitch Friday
20
Mary's Peak Hillclimb
PDX Devo Track Omnium - OBRA Junior State Champs
21
Rainier Road Race- OBRA Championship RR
Blue Ribbon Track Omnium
22
Portland Short Track Series
23
24
Mt Tabor Series
Track Development Classes
25
Thursday Track (movie night)
26
Baker City Cycling Classic
Reg for Series
Fast Twitch Friday
27
Humbug Hurryup XC MTB
Baker City Cycling Classic
Reg for Series
28
Baker City Cycling Classic
Reg for Series
Pickett's Charge MTB
Register
Six Hours of Mt. Hood MTB
Baker City Gran Fondo
Register
29
Alpenrose Six Day
30
Alpenrose Six Day
1
2
3
4

July 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
28
29
30
1
Alpenrose Six Day
Mt Tabor Series
Eugene STXC Series, p/b Paul's BWOL
2
Alpenrose Six Day
3
Alpenrose Six Day
4
Alpenrose Six Day
5
Wildcat Mtn Uphill Challenge
Pringle Creek Criterium
6
Portland Short Track Series
7
8
Mt Tabor Series
Eugene STXC Series, p/b Paul's BWOL
Track Development Classes
9
Thursday Track
10
OBRA Senior Track Championships (Sprints/Keirin)
11
St. Honore Criterium
Oregon 12/24 XC MTB
Ashland Mountain Challenge
OBRA Senior Track Championships (Pursuits/500/Kilo)
12
OUCH
Tour de Aufderheide
Oregon 12/24 XC MTB
Ashland Mountain Challenge
OBRA Senior Track Championships (Madison/TeamPursuits/Team Sprints)
13
Portland Short Track Series
14
15
Eugene STXC Series, p/b Paul's BWOL
Track Development Classes
16
Thursday Track
17
Alpenrose Velodrome Challenge
18
Alpenrose Velodrome Challenge
High Cascades 100 MTB
19
OBRA Uphill TT Championship
Alpenrose Velodrome Challenge
20
Portland Short Track Series
21
22
Eugene STXC Series, p/b Paul's BWOL
Track Development Classes
23
Thursday Track (Movie Night)
24
25
Mt. Tabor Circuit Race
26
Gresham Criterium
27
Portland Short Track Series
28
29
Track Development Classes
Eugene STXC Series, p/b Paul's BWOL
30
Thursday Track
31
Fast Twitch Friday
1

August 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
26
27
28
29
30
31
1
OBRA Masters Track
Cascade Creampuff MTB
Franz Bakery Crit
2
Willamette Gran Fondo
Revenge of the Disc
Swan Island Criterium
OBRA Masters Track
3
4
Twilight Cyclocross Series
5
Track Development Classes
6
Thursday Track
Bicycle Way of Life Cross Clinic
7
Cirque du Cycling
Fast Twitch Friday
8
Alsea Falls XC OBRA Championships MTB
Tigard Criterium
9
Revenge of the Disc
Vancouver Criterium: OBRA Criterium Championships
10
11
Twilight Cyclocross Series
12
Track Development Classes
13
Thursday Track
Bicycle Way of Life Cross Clinic
14
Fast Twitch Friday
15
16
OBRA TT
Wenzel CX Clinic
17
18
Twilight Cyclocross Series
19
Track Development Classes
20
Thursday Track
Bicycle Way of Life Cross Clinic
21
Eugene Celebration
Fast Twitch Friday
22
Eugene Celebration
New Seasons Track Classic
23
Eugene Celebration
Wenzel CX Clinic
24
25
Twilight Cyclocross Series
26
Track Development Classes
27
Thursday Track
Bicycle Way of Life Cross Clinic
28
Fast Twitch Friday
29
30
Kruger's Kermesse Farm Crit
31
1
2
3
4
5

September 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
30
31
1
Twilight Cyclocross Series
Portland Trophy Cup
2
MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 1
3
4
5
GP 2015: DDCX
6
Psycho Cross Series
7
8
Twilight Cyclocross Series
Portland Trophy Cup
9
MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 2
Blind Date at the Dairy
10
11
12
GP 2015: Het Meer CX
13
Junior Cross Series @Corn Cross
KFCX Moore Cowbell
14
15
Twilight Cyclocross Series
Portland Trophy Cup
16
MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 3
Blind Date at the Dairy
17
18
19
Ride Hard Finish Thirsty
GP 2015: Zaaldercross
20
Ride Hard Finish Thirsty
Hop Cross at Rogue Farms
KFCX Moore Cowbell
21
22
Twilight Cyclocross Series
Portland Trophy Cup
23
MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 4
Blind Date at the Dairy
24
25
26
Oregon Coast Gravel Epic
GP 2015: Ninkrossi
27
Battle at Barlow
28
29
Twilight Cyclocross Series
Portland Trophy Cup
30
MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 5
Blind Date at the Dairy
1
2
3

October 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
27
28
29
30
1
2
3
GP 2015: Heiser Farm
Country Cross in Sisters
4
Psycho Cross Series
5
6
Portland Trophy Cup
7
Blind Date at the Dairy
8
9
10
Cross Crusade: Alpenrose
11
Cross Crusade: Alpenrose
12
13
14
15
16
17
CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks
18
Cross Crusade: Washington County Fairgrounds
19
20
21
22
23
24
Washougal CX
25
Psycho Cross Series
Gateway Green Cyclocross
26
27
28
29
30
31
Cross Crusade: Deschutes Brewery

November 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
1
Cross Crusade: Deschutes Brewery
2
3
4
5
6
7
Peddlar's at the Poor Farm
Corvallis Cross Classic
8
Cross Crusade: Barton Park
9
10
11
12
13
14
Cross Crusade: Portland International Raceway
15
Cross Crusade: Portland International Raceway
16
17
18
19
20
21
OBRA Cyclocross Championships p/b City of Sandy
22
Kruger's Crossing CX
23
24
25
26
27
28
Psycho Cross Series
29
Psycho Cross Series
30
1
2
3
4
5

December 2015

Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2