Master & Junior State Track Championships

Portland, OR
July 28, 2018

Part of the Master & Junior State Track Championships

For results questions, please contact Jen Featheringill

Updated July 30, 2018 at 3:53 PM

Junior Men 10-12 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 8167 Jack Hampson Sage Titanium 11 03:36.29
2 8046 Gavin Newman Sage Titanium 10 03:49.52
3 8015 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11 03:50.88

Junior Men 10-12 500m

Num Name Team Age Time
1 8167 Jack Hampson Sage Titanium 11 50.04
2 8046 Gavin Newman Sage Titanium 10 51.81
3 8015 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11 58.23

Junior Men 13-14 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 8080 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 13 03:14.63

Junior Men 13-14/500m

Num Name Team Time
1 8080 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 42.17
2 8058 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 45.34

Junior Men 15-16 2K Pursuit

Num Name Team Time
1 8081 Mateen Richie Word-RCB by Cyclisme 03:11.46
2 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 02:56.84

Junior Men 15-16 500m

Num Name Team Age Time
1 Karl Praitis 15 40.95
2 8081 Mateen Richie Word-RCB by Cyclisme 16 42.35
3 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 42.38

Junior Men 17-18 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 8099 Tasman Alexander Word-RCB by Cyclisme 17 02:56.57
2 Erik Praitis 18 03:08.62

Junior Men 17-18 500m

Num Name Team Age Time
1 Erik Praitis 18 40.37
2 8099 Tasman Alexander Word-RCB by Cyclisme 17 40.53

Junior Sprints

Num Name Team Age Time
1 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 15 13.45
2 8099 Tasman Alexander Word-RCB by Cyclisme 17 14.30
3 Karl Praitis 15 14.55
4 Erik Praitis 18 14.58
5 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 14.90
6 8081 Mateen Richie Word-RCB by Cyclisme 16 14.91
7 8144 Joshua Morrow 16 15.10
8 8080 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 13 15.00
9 Kelly Dahlin 14 15.59
10 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 18.75

Junior Women 10-12 2K Pursuit

Num Name Team Time
1 Ophelia Schocken 03:44.83
2 8017 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 03:51.40

Junior Women 10-12 500m

Num Name Team Time
1 Ophelia Schocken 53.13
2 8017 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 55.44

Junior Women 13-14 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 8065 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 13 03:22.09
2 8062 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 13 03:29.29
3 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 03:34.31

Junior Women 13-14/500m

Num Name Team Age Time
1 Kelly Dahlin 14 46.08
2 8062 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 13 49.82
3 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 50.52
4 8065 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 13 50.96

Junior Women 15-16 2K Pursuit

Num Name Team Age Time Notes
1 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 15 02:47.85 NEW TRACK RECORD

Junior Women 15-16 500m

Num Name Team Age Time
1 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 15 39.13

Masters Men 30-34 3K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 34 03:49.31

Masters Men 30-34 Kilo

Num Name Team Age Time
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 34 01:13.69

Masters Men 30-39 Sprints

Num Name Team Age Time
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 34 12.32
1 801 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 36 12.80

Masters Men 35-39 3K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 801 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 36 03:48.80
2 107 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 03:56.68
3 320 mark Sanchez Audi 35 04:33.45

Masters Men 35-39 Kilo

Num Name Team Age Time
1 801 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 36 01:14.11
2 107 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 01:19.60
3 320 Mark-Anthony Sanchez Audi 35 01:26.77

Masters Men 40-44 3K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 4026 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team 41 04:01.29

Masters Men 40-44 Kilo

Num Name Team Age Time
1 4026 Tim Mineo TCNF.LEGAL Racing Team 41 01:17.9

Masters Men 40-49 Sprints

Num Name Team Age Time
1 736 Chris Deardorff BriHOP Racing 47 12.55
2 5578 David Harrell BriHOP Racing 45 13.25
3 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 15.41
4 5864 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 49 15.22

Masters Men 45-49 Kilo

Num Name Team Age Time
1 750 Stephen mcdade Grown Rogue Cycling Team 46 01:16.94
2 736 Chris Deardorff BriHOP Racing 47 01:18.96
3 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 01:29.57
4 4071 Jon Ragsdale 48 01:31.39

Masters Men 46-49 3K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 750 Stephen mcdade Grown Rogue Cycling Team 46 04:02.66
2 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 04:48.58
3 4071 Jon Ragsdale 48 04:54.32

Masters Men 50-54 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 4253 Krispin Hartung 50 02:44.05
2 4129 Brian List Bike Central/Barbur Vet 51 02:45.21
3 4031 Tyler Thessin 53 02:49.45
4 771 Randy Word Word-RCB by Cyclisme 50 02:52.43

Masters Men 50-54/500m

Num Name Team Age Time
1 4090 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 50 39.62
2 4129 Brian List Bike Central/Barbur Vet 51 40.64
3 771 Randy Word Word-RCB by Cyclisme 50 41.02
4 4253 Krispin Hartung 50 41.15
5 4031 Tyler Thessin 53 42.15

Masters Men 50-59 Sprints

Num Name Team Age Time
1 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 56 12.87
2 4077 Kevin Billingsley BriHOP Racing 55 13.30

Masters Men 55-59 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 596 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike 59 02:45.54
2 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 56 02:58.94

Masters Men 55-59 500m

Num Name Team Age Time
1 4077 Kevin Billingsley BriHOP Racing 55 38.10
2 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 56 39.68
3 596 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike 59 46.06

Masters Men 60+ Sprints

Num Name Team Age Time
1 519 James Thiele 61
2 301 Darell Provencher BriHOP Racing 64
3 357 Jerry Powell 75 15.87

Masters Men 60-69 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 561 Paul Mautner Veloforma 60 02:49.79
2 4099 Keith Peters 67 03:07.69

Masters Men 60-69 500m

Num Name Team Age Time
1 519 James Thiele 61 38.38
2 4211 Steve Troseth 68 39.15
3 301 Darell Provencher BriHOP Racing 64 39.70
4 561 Paul Mautner Veloforma 60 44.10

Masters Men 75+ 2K Pursuit

Num Name Team Age Time
1 357 Jerry Powell 75 03:14.66
2 5653 Loren Russell 76 03:33.46
3 5034 Einar Traa 75 03:38.95

Masters Men 75+ 500m

Num Name Team Age Time
1 357 Jerry Powell 75 46.26
2 5034 Einar Traa 75 52.44
3 5653 Loren Russell 76 53.59

Masters Women 500

Num Name Team Age Time
1 274 Erin Glover 37 40.36
2 261 T Rabbit 35 46.71

Masters Women Exhibition 3K Pursuit

Num Name Age Time
1 274 Erin Glover 37 04:15.46