Portland Short Track Series: June Standings

Portland International Raceway, OR
Mon, June 4 to Mon, June 25, 2018

Part of the Portland Short Track Series

Updated August 17, 2018 at 3:03 AM

Category 1 Men 45+

Name Team Points
1 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 380
2 James Tervo Team S+M 296
3 Terry Hamness Dialed Cycling Team 185
4 Anthony Ohotto ANTHM Collective 159
5 Scott Trautman Dialed Cycling Team 141
6 Tom Williamson Team 10 Barrel 140
7 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 136
8 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 127
9 Martin Baker bicycleattorney.com 110
10 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 103
11 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 88
12 Jeff Standish Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 84
13 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 82
14 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 80
15 Peter Rueegger ANTHM Collective 69
16 John Napier Metropolis Cycle Repair 53
17 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48
18 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46
19 Joe Field 34
20 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32

Category 1 Men U45

Name Team Points
1 Fred mills 296.0
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 260.0
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 240.0
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 240.0
5 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 164.0
6 Ira Ryan Breadwinner Cycles 140.0
7 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 139.0
8 Dustin Henderson Deschutes Brewery 136.0
9 Joshua Johnston 100.0
10 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 90.0
11 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 89.0
12 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 83.0
13 Shawn Small Ruckus Test Team 77.0
14 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 72.5
15 Jonathan Maus BikePortland.org 66.0
16 Tim Goodall 50.0
17 Michael Collins bicycleattorney.com 32.0
18 Curtis Loeb Hammer Velo 24.0
19 Bryce Jenkinson Team Finger 20.0

Category 2 Men 40-49

Name Team Points
1 Mike Hamness Dialed Cycling Team 260.0
2 Lance Heppler Dialed Cycling Team 220.0
3 Chris Wierman Dialed Cycling Team 211.0
4 Dustin Henderson Deschutes Brewery 200.0
5 Brian Wise Dialed Cycling Team 159.0
6 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 143.0
7 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 140.0
8 Brian Little BeerMongers 139.0
9 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 125.0
10 Abram Hernandez BeerMongers 114.0
11 David Rosen Sage Titanium 107.0
12 Jerry Inscoe 100.0
13 Matt Hooge 98.0
14 Steve Crosier Cyclepath Racing 80.0
15 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 72.5
16 Bill Klingler BeerMongers 69.0
17 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 66.0
18 Matthew Smith Swift Racing 59.0
19 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43.0
20 Craig Carter Harder Cycling 41.0
21 Will Cortez 41.0
22 Eric Cress Team 10 Barrel 36.0
23 Ted Byram 36.0
24 Nolan Restivo 35.0
25 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 30.0
26 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 29.0
27 Carl Anton Dialed Cycling Team 26.0
28 Eric Aldinger Team Finger 25.0
29 Spencer White Stumptown Cycling Club 24.0
30 Wick Ashley 24.0
31 James Green 23.0
32 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair 21.0
33 Benjamin Drucker Swift Racing 20.0
34 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 18.0
35 Vincent Zitkovich 18.0
36 Steve Black Trusty Switchblade 17.0
37 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 16.0
38 Scott Jerger 11.0
39 Jerry Campbell BeerMongers 11.0
40 Ben Salzberg Team Slow 10.5
41 Andy Morris Dialed Cycling Team 8.0
42 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 8.0
43 Scott Barker 8.0
44 Jimmy Gantz bicycleattorney.com 5.0
45 David Hewett The Spokesmen 4.0
46 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 3.0

Category 2 Men 50-59

Name Team Points
1 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 330
2 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 290
3 Chris Page Metropolis Cycle Repair 225
4 Tim Schauer Sage Titanium 220
5 Rob Russell Camas Bike and Sport 158
6 Erik Goodfriend Hammer Velo 128
7 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 125
8 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 100
9 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 100
10 Duff Linde Camas Bike and Sport 77
11 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 72
12 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 64
13 Chris Sautter ANTHM Collective 61
14 Matthew Martel 61
15 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 60
16 Charles Barrett Cyclepath Racing 59
17 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 51
18 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 46
19 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 45
20 Edward Knight Cyclepath Racing 43
21 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 41
22 Jeff Standish Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 40
23 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40
24 David Bussey 39
25 David Ripp 36
26 Jason Bietz 34
27 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 32
28 Jay Small Dialed Cycling Team 29
29 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 24
30 Pete Conklin 24
31 Jon Gove Grouptrail Cycling 22
32 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike 15
33 Kris Schamp Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8

Category 2 Men 60+

Name Team Points
1 Tom Webb Team Rose City 400
2 David Luoma Cyclepath Racing 280
3 Dave Burnard 210
4 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 205
5 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 200
6 Mark Hildebrandt 161
7 Russell Speirn Cyclepath Racing 152
8 larry stryker The Spokesmen 125
9 John Moyer 119
10 Edward Lanton 102
11 Dean Lee 68
12 Gil Ormerod Team S+M 50
13 Tom Heywood 36
14 Einar Traa 20

Category 2 Men U40

Name Team Points
1 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 290
2 Chad Balthazor BeerMongers 280
3 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 200
4 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team 130
5 Doug Merritt BeerMongers 126
6 Christopher San Agustin Team Coastal 117
7 Carl Aldrich BeerMongers 112
8 Andrew Smith Swift Racing 108
9 Adam Burgess 106
10 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 100
11 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 96
12 Justin Barnhart 84
13 Matt Jamison Grouptrail Cycling 80
14 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 80
15 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 80
16 Matthew Wilkins Team Coastal 74
17 Dean Bunnell 70
18 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 65
19 Jordan Rickards Dialed Cycling Team 57
20 James Bradley Cyclepath Racing 50
21 Cooper Irwin 47
22 Colin Howard Hammer Velo 45
23 Grant Cowie 45
24 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 40
25 Adam Stewart 36
26 David Sterry 26
27 Dustin Harder Harder Cycling 25
28 Craig Harrison Team Coastal 24
29 Jonathan Coy Team Finger 20
30 Cory Solovewicz Swift Racing 19
31 Charlie Burns 18
32 Forest Wilson 16
33 Andrew Slater BeerMongers 15

Category 2 Women 45+

Name Team Points
1 Sharon Anderson Grown Rogue Cycling Team 340
2 Pam Reid Team Rose City 230
3 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 200
4 Suzy Renn Team Slow 195
5 Kathryn Lewis Gladyators 180
6 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 135
7 Jan Moss Hammer Velo 108
8 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 100
9 Rhonda Morin Sorella Forte 80
10 Traci Smolen Team S+M 72
11 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 68
12 Shawna Pearson BeerMongers 61

Category 2 Women U45

Name Team Points
1 Nikki Balderson bicycleattorney.com 300
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 230
3 Kate Drennan BeerMongers 200
4 Nicole Beckwith Team Nonstop 176
5 Taylor Snider Team Coastal 160
6 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 159
7 Erinne Goodell Team Slow 127
8 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 123
9 Shelly Boelter Cyclepath Racing 108
10 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 96
11 Kimberly Sass Sorella Forte 93
12 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 82
13 Hannah Moore 79
14 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 76
15 Whitney Hooker Team Finger 70
16 Molly Leonard BeerMongers 65
17 Carley Leins Team Nonstop 62
18 Beth Flanagan BeerMongers 62
19 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 51
20 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44
21 Remy Maguire 39
22 Rachel Bagley Breadwinner Cycles 29
23 Iris Dougherty 26
24 Marie Major 25
25 Rebecca Hillary Team AF 22
26 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15

Category 3 Men 10-13

Name Team Points
1 Jackson Dale PDX Devo Junior Cycling 300
2 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 300
3 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 250
4 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 136
5 Wyatt Krogh 100
6 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 95
7 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair 94
8 Henry Tuttle bicycleattorney.com 90
9 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 80
10 Issak Walker Hammer Velo 74
11 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 60
12 jackson Schlicker 50
13 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 50
14 Kai Shays 40
15 Sam Raheem 36
16 Kyver Johnecheck 32
17 Gus Tonkin Team S+M 32

Category 3 Men 14-18

Name Team Points
1 Benjamin Tai Cyclepath Racing 340
2 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 260
3 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 235
4 Jacob Hamness Dialed Cycling Team 185
5 Caden Alt 135
6 Carter Hanley Cyclepath Racing 104
7 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 100
8 Eric Tervo 96
9 Collin Small Dialed Cycling Team 69
10 Aidan Billingsley 50
11 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 50
12 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 45
13 Rhys Greensted 36
14 Levi Carlton 32
15 Federico Spedini 29
16 Gabriel Royce The Spokesmen 26

Category 3 Men 19-39

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik 260
2 Geoff Sosebee 230
3 Jesse Merrithew 200
4 Tommy Cardwell 200
5 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 129
6 Matthew Boelter 107
7 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 100
8 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 100
9 Patrick Johnson 100
10 Ryan Farncomb 96
11 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 91
12 Rolland Hayden 85
13 Ben Gagosian Swift Racing 83
14 Dan E Peterson 66
15 Dean Proteau 51
16 Quinlan Pfiffer Team UP 45
17 Zach Sample 42
18 Carlisle Daniel 36
19 Spencer Giles 36
20 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 35
21 Max Soontararak Team 10 Barrel 35
22 Bradley Ling 32
23 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32
24 Matt Erdman 30
25 David Moyer 26
26 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 24
27 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 24
28 Drew Trapnell 24
29 Adam Shuey 23
30 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 22
31 Roman Rositani 20
32 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 20
33 Cole Britton 20
34 Jason Stamp 18
35 Max Goss 18
36 Jacob Horn 18
37 Jeffrey Luxmore 17
38 Ronald Zito 16
39 Gerardo Gonzalez 15
40 Unknown 14
41 Stephan Morris Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 14
42 Patrick Sullivan Dialed Cycling Team 14
43 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair 13
44 Cory Solovewicz Swift Racing 12
45 Charles Klinger 12
46 Aaron Beasley 10
47 Andrew Marchington 9
48 Tyler Bump Metropolis Cycle Repair 8
49 Neil Haiga 5
50 John Fortes 4

Category 3 Men 40-49

Name Team Points
1 Michael Kolb ANTHM Collective 240
2 Joshua Boelter Cyclepath Racing 216
3 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 180
4 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 168
5 Steffen Furholm 145
6 Mike Genovese 119
7 Frederick Smelser 116
8 Ashley Williams ANTHM Collective 107
9 Jeff Dill ANTHM Collective 104
10 Philip Cardwell 101
11 Greg Schmitt Mettle Cycling 100
12 Troy Cross 93
13 Phillip M Trost Team S+M 83
14 Garrett Tyburski 72
15 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 72
16 Rob Fleskes Harder Cycling 72
17 Matthew Jetton 66
18 John Pettitt ANTHM Collective 66
19 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 60
20 Brad Self Grouptrail Cycling 53
21 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 50
22 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 50
23 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45
24 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 44
25 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 36
26 Tony Ruiz 36
27 Fred Smelcer 32
28 Jeff Copus Team 10 Barrel 32
29 Joe Kim Camas Bike and Sport 32
30 Dylan VanWeelden 26
31 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 22
32 Ben Salzberg Team Slow 21
33 Jason Grove 20
34 Joseph French Swift Racing 20
35 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 18
36 Ben Beyer 17
37 David Alt 16
38 Eric Giacchiny 15
39 Josh Federspiel 14
40 Tom Kay The Spokesmen 13
41 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
42 Chris Boyce 12
43 Fred Ihle 10
44 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 10
45 John Golden 10
46 Jason Ekman Dialed Cycling Team 7
47 Eric Voigt 5
48 Chad Carlton 5
49 Jake Creviston 4
50 Shaun Stiles 2
51 Sam Rathburn ANTHM Collective 1
52 Tim Root 1

Category 3 Men 50+

Name Team Points
1 Jeff Boehlke The Spokesmen 300
2 Brian Bogle Dialed Cycling Team 290
3 Thomas Royce The Spokesmen 270
4 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 195
5 Matt Taini 151
6 Roy Velardi Camas Bike and Sport 133
7 John Prosser Revenge Cycling & Racing 119
8 Rob Perry 116
9 Tim Dorman Camas Bike and Sport 106
10 Kim A Neve 105
11 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 98
12 David Cady 90
13 Tom Bird 88
14 Tony Pitone 68
15 Thomas Hurst 61
16 lawrence jobe 60
17 Bryan Curry 54
18 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 46
19 Vincent Plaza 46
20 Brian Schiller 45
21 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 38
22 Robert Vigeant US Military Endurance Sports 37
23 Jerry Haxby US Military Endurance Sports 35
24 Emanuel McGladrey 28
25 John Condon Dialed Cycling Team 27
26 Mark Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 18
27 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 16
28 Brian Kavanagh 13
29 Tim Whiteky 13
30 Mark Rodent 12
31 Mike Estes 11
32 Steve Corrie 10
33 Dennis Sweeten 8
34 George Wright 7

Category 3 Women 10-13

Name Team Points
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 400
2 kayden mckee TCNF.LEGAL Racing Team 240
3 Aleena Knight Cyclepath Racing 230
4 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 162
5 Sydney Little BeerMongers 145
6 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 140
7 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 130
8 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 72
9 Laila Snyder Marys Bicycle Club 36

Category 3 Women 14-18

Name Team Points
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 300
2 Sascha Knight Cyclepath Racing 280
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 240
4 Emma Royce The Spokesmen 181
5 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 175
6 Hannah Whiteley 140
7 Ella Wilks Rebound/Tireless Velo 130

Category 3 Women 19+

Name Team Points
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 360
2 Mari Little BeerMongers 220
3 Ashlyn Johnson 200
4 Jocelyn Gary 181
5 Kaya Lydamore Battlekats 146
6 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 120
7 Jamie Keiser Sorella Forte 108
8 Mollie Futterman Team AF 95
9 Christy Hawkins Team AF 86
10 Stacey Stromberg Gladyators 68
11 Elise Moran 64
12 Ashley Lance BeerMongers 60
13 Sally Loughridge Hammer Velo 60
14 Cindy Bianchini 60
15 Margaret Dale bicycleattorney.com 52
16 Rachel Cameron Trusty Switchblade 51
17 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45
18 Tina Bender bicycleattorney.com 45
19 Korrie Hicks 36
20 Karon Rakoz Camas Bike and Sport 33
21 Cassie Capone Swift Racing 32
22 Alison Crocker 32
23 Megan Horst Gladyators 32
24 Sarah Hayden 31
25 Lori Brault 29
26 Christy Schermerhorn 28
27 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 26
28 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 25
29 Renee Beard 24
30 Manda Lo 22
31 Manog Lo 20
32 Suzanne Leta BeerMongers 18
33 Sierra Reid 18
34 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 18
35 Erin Mensing 17
36 Any Acymour 16
37 Kristin Wells 15
38 Jodi Gaylord Gladyators 12
39 Stephanie Farias 11
40 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo 9
41 Valerie Arkell Gladyators 6

Clydesdale

Name Team Points
1 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 360
2 David Gulick 250
3 Josh Snyder Marys Bicycle Club 246
4 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 166
5 Mark Sather Team 10 Barrel 164
6 Jon Coney 138
7 Mark westerfield Dialed Cycling Team 130
8 Raymond Egan The Spokesmen 116
9 Mike Reddig Dialed Cycling Team 114
10 Dylan VanWeelden 100
11 Jon Pearson Sage Titanium 95
12 Jeff Tedder Hammer Velo 71
13 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 68
14 Michael Clark Stumptown Cycling Club 64
15 Bryan Smith Hammer Velo 58
16 Michael Fox 57
17 Paul Toufar bicycleattorney.com 56
18 Stephen Carter The Spokesmen 46
19 Daniel Pungor 30
20 Christian Clay Dialed Cycling Team 27
21 Reid Blomquist Rolling Thunder p/b The Missing Link 26
22 Jacques LaFortune 22
23 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 16
24 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
25 Ivan Anderholm 14
26 Jake Rahner 12

Elite Men

Name Team Points
1 Mitchell Trux PDX TI 320
2 Andrew Coe PDX TI 280
3 Shannon Skerritt 275
4 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 220
5 Doug Wilmes 172
6 Felipe Nystrom 132
7 James Ceccorulli Team S+M 116
8 Paul Johnson Ruckus Test Team 76
9 Brian Kesselman ANTHM Collective 74
10 Brian Anthony ANTHM Collective 72
11 Paul Furst Dialed Cycling Team 65
12 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 55
13 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40
14 Lucas Strain 32
15 Will Kelsay 32
16 Dan Watson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 29
17 Leland Gilmore 26
18 Kyle Mensing Stages Cycling 24
19 Paul LaCava 24
20 Evan Murphy 22

Elite/Category 1 Women

Name Team Points
1 lindsay jackson 320
2 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 270
3 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 200
4 Aliza Richman 167
5 Julie Browning Cyclepath Racing 160
6 Abra McNair 105
7 Carrie Johnston 102
8 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 95
9 Megan Faris 81
10 Ashlyn Johnson 50
11 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 40
12 Kristen minarik bicycleattorney.com 40
13 Mielle Blomberg Team S+M 29

Singlespeed

Name Team Points
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 400
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 280
3 Kyle Mensing Stages Cycling 230
4 James Tervo Team S+M 185
5 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 152
6 Joe Santos Cyclepath Racing 140
7 Nat Johnson 123
8 Pete Rubijono 100
9 Steven Thorne 87
10 John Gulick 86
11 Robert Jackson 82
12 Jason Britton A New Cycling Team 69
13 Daniel Shaw 66
14 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 62
15 John Napier Metropolis Cycle Repair 61
16 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 50
17 Seth Patla PDX TI 50
18 Ryan Weaver 45
19 William Alcorn 43
20 David Boerner A New Cycling Team 36
21 Tony Pereira Breadwinner Cycles 35
22 Eric Stolberg ANTHM Collective 32
23 Bob Rakoz Camas Bike and Sport 30
24 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28
25 Byron Breeden 26
26 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 26
27 Andy Edick Swift Racing 24
28 Matt Radich Team Dr Will Bar 24
29 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 24
30 Jacob Furniss 23
31 Kyle Ireton ANTHM Collective 23
32 Vincent Zitkovich 21
33 Christian Reed 16
34 Derek Ehlers Metropolis Cycle Repair 16
35 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
36 David Hewett The Spokesmen 15
37 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 14
38 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 14
39 Scott Barker 14
40 Aaron Anderson 12
41 Suzy Renn Team Slow 12
42 David German Hammer Velo 10
43 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 10
44 lawrence jobe 9
45 Isaac Frost 8
46 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 7
47 Heidi Seefeld 6
48 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4
49 Mielle Blomberg Team S+M 4
50 Eric Hoffman 1
51 Maxwell Merkle Metropolis Cycle Repair 1