Oregon Triple Crown: Oregon Coast Gravel Epic

Waldport, OR
May 5, 2018

Part of the Oregon Triple Crown

For results questions, please contact Misty Mitchell

Updated May 30, 2018 at 8:01 AM

Men 15-24

Num Name Team Finish Age City
1 132 Gabe Graves 4:10:10.7 22 Eugene

Men 25-34

Num Name Team Finish Age City
1 36 Ben Handrich 3:44:07.8 31 Salem
2 155 Sean Wilson 3:50:04.6 26 Bend
3 8 Kendal Johnson Sagebrush Cycles 3:50:20.9 25 Corvallis
4 154 Nick Howe 4:27:45.8 33 Longview
5 148 Jules Dylan Johnson 4:50:14.4 27 Salem
6 25 Michael Brandwein Team Velo Cult 4:57:11.7 29 Portland
7 14 Alexander Hongo 5:09:04.2 33 Eugene
8 5 Chris Nelson 5:32:11.8 33 Portland
9 158 Alex Devers 5:34:26.9 26 Portland
10 40 Lee Miller 5:34:29.2 27 Eugene
11 160 JOSEPH DITERLIZZI 5:58:49.8 28 Creswell
12 144 Jacob Hammond Cycle Analysis 6:18:15.3 34 medford
DNS 35 J Brett Sicilian Landspeed 33 Springfield
DNS 62 Carl Shawver 33 Portland
DNS 147 Ben Birdsall 34 Portland

Men 35-39

Num Name Team Finish Age City
1 27 Cody Peterson 3:28:12.8 38 Bend
2 9 Brandon Marshall Landspeed 3:28:46.6 37 Eugene
3 6 Marshall Greene 3:29:09.2 36 Bend
4 247 Ian Jungjohann Landspeed 3:40:30.7 36 Eugene
5 44 Patrick Johnson 4:11:11.6 38 Portland
6 74 Ryan LaBarre Team Velo Cult 4:16:25.5 36 Portland
7 135 Karl Stegenga 4:51:56.9 37 Eugene
8 63 Lee Johnson 5:01:08.0 37 Salem
9 125 Jon DeShirley Oregon Trail Syndicate 5:16:12.9 38 Beaverton
10 107 Nick Johansen 5:17:42.6 38 Portland
11 117 Aaron Bustard 5:24:56.0 36 medford
12 92 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 5:28:43.7 38 Forest Grove
13 49 Jordan Miller Deschutes Brewery 5:28:46.4 36 Bend
14 88 Forest Wilson Team Coastal 5:31:12.1 35 Portland
15 104 Bryce Polovnikoff 5:32:02.0 39 vancouver
16 105 Justin Tunis Team Velo Cult 5:43:52.0 37 Portland
DNF 109 Alexander Smith - 36 Milwaukie
DNS 106 Nicholas Salerno 37 Bend

Men 40-44

Num Name Team Finish Age City
1 2 Rob English English Cycles 3:22:20.6 41 Eugene
2 4 Brian Kesselman 3:22:35.8 41 Portland
3 13 Mike Easter 3:23:32.3 43 Happy Valley
4 252 Barton Carter 3:32:51.7 42 Salem
5 42 Kevin Hasley 3:53:40.6 44 Bellevue
6 89 Robert Callahan 3:57:22.8 42 Eugene
7 59 Matt Mallet Revenge Cycling & Racing 4:13:32.0 42 Corvallis
8 57 Casey Antonson Team Velo Cult 4:36:35.3 43 Portland
9 254 Jeff Brock 4:40:28.7 42 Portand
10 67 Tom Kay The Spokesmen 4:51:39.3 43 Portland
11 209 Chris Thier Boneyard Cycling 4:55:25.8 44 Bend
12 66 Brady Cowing 4:57:05.8 43 Portland
13 91 Jonathan Maus 5:14:58.5 43 Portland
14 157 Joshua Boelter 5:26:21.8 42 Portland
15 54 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 5:32:29.7 43 West Linn
16 129 Michael Slabaugh 5:35:06.8 41 Corvallis
17 103 Thomas Gross 5:38:13.9 40 Beaverton
18 26 Ryan Chase Sagebrush Cycles 5:43:29.9 39 Bend
19 110 Wes Akers 5:47:56.8 40 Fort Wayne
DNF 48 Stephen Sullivan - 44 Tacoma
DNF 71 Destry Stoner Cycle Analysis - 43 medford
DNS 41 Chris Pelto Bonk Collective 43 Beaverton
DNS 90 Dustin Henderson Deschutes Brewery 40 Gresham

Men 45-49

Num Name Team Finish Age City
1 22 Sean Thielen 3:53:37.1 45 Portland
2 39 Scott Hood Bicycleway.com/OPS 3:59:12.0 44 North Bend
3 24 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 4:15:02.6 46 Philomath
4 153 David Larsen 4:20:12.2 47 Newport
5 28 Aaron Mock Cycle Analysis 4:20:14.9 47 central point
6 50 Mike Spitzer 4:26:20.6 48 Portland
7 53 Joe Hall 4:33:10.0 48 Fairview
8 94 Timothy Martell 4:39:46.3 49 Sandy
9 64 David Walko 4:51:20.2 46 Eugene
10 70 Matt Kincaid 4:51:54.6 49 Eugene
11 29 Steven Ohlhaber 4:52:24.5 46 Portland
12 248 Chris Butler 4:52:52.5 47 Eugene
13 37 Lee Bauck 4:54:29.9 47 Estacada
14 23 Norm Swygert 4:58:54.4 48 Portland
15 60 Joel Maus 5:15:13.2 45 Fullerton
16 138 Joseph OBrien 5:28:07.4 48 Brush Prairie
17 69 Kenneth Stringer 6:09:01.8 49 medford
18 119 Jason Singleton 6:09:13.0 48 Yreka
DNF 134 Stephen Godsil 47 Portland
DNS 3 Bryan Simpson 47 Ashland
DNS 17 Bill HUGGINS 47 Bellevue
DNS 19 Paul Hershberger 47 Tenino
DNS 31 Barry Prescott 47 Portland
DNS 95 Mike VanOrden 49 Seattle
DNS 121 Brian Strait 47 Eugene

Men 50-54

Num Name Team Finish Age City
1 11 Jonathan Myers 3:30:08.3 50 Portland
2 7 Dan Handorff 3:36:29.9 50 Portland
3 21 Scott Carroll Revenge Cycling & Racing 3:47:05.6 52 Corvallis
4 20 Peter Stevenson 3:47:55.8 51 Saanichton
5 73 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 3:59:26.1 53 Salem
6 32 Grant Reid 4:11:44.8 53 Saanichton
7 253 Gregory Phipps 4:23:58.4 53 Coravllis
8 65 Warren McCall 4:32:24.3 52 North Saanich
9 142 John Monroe 4:45:18.1 52 San Francisco
10 78 Charles Barrett Cyclepath Racing 4:55:37.3 50 Portland
11 16 Jorge Villavicencio 5:09:06.4 50 Portland
12 80 Matt Royston 5:10:01.8 54 Philomath
13 97 Russell Jasper 5:17:46.8 53 99301.0
14 100 Darin Cole 5:18:33.5 51 Corvallis
15 10 Jason Bietz 5:27:55.9 51 SHERWOOD
16 162 Christopher Minson 5:34:24.3 52 Eugene
17 111 Rick Sawyer 5:50:10.6 53 Eugene
18 108 Curt FERGUSON 6:30:20.3 53 Rocklin
DNF 159 Gregory Phipps - 52 Corvallis
DNS 52 Jonathan Hopwood Team Planet X USA p/b Xiologix 52 Portland
DNS 61 Richard Rosko Hammer Velo 50 Portland

Men 55-59

Num Name Team Finish Age City
1 34 Barry Beck 3:53:35.4 58 Brentwood Bay
2 81 Peter Rabenold 4:39:36.9 56 Corvallis
3 116 david anolik 4:57:47.6 55 Portland
4 98 Karl Fredricks 5:04:29.3 58 Eugene
5 46 Dwan Shepard 5:51:49.9 56 Eugene
6 114 Mark White 6:01:44.0 56 Eugene
DNS 33 Perry Lund Hutch's Eugene 55 Springfield

Men 60-64

Num Name Team Finish Age City
1 113 Dennis Winner 4:16:37.2 64 Salem
2 68 David Leedom 4:34:39.1 61 Springfield
3 86 Alan Ott 4:54:01.6 60 Eugene
4 136 Billy Ramsey Bicycleway.com/OPS 6:21:05.2 64 Creswell
DNF 93 Steven Stark - 60 Portland

Men 65-69

Num Name Team Finish Age City
1 79 Peter Pollard 4:58:25.2 66 Portland
2 126 James Moyles 5:01:34.9 66 Redwood City
3 96 Chris Kunc Oregon Trail Syndicate 5:09:59.1 64 Sisters
4 43 Gregory Bennett 5:26:14.6 65 Corvallis
5 18 Dan Bittick Cycle Analysis 6:18:17.6 65 medford

Men 70-74

Num Name Team Finish Age City
1 101 Paul Bernstein 5:24:16.7 73 Tacoma
2 82 Lew Broxson 5:47:29.7 72 Corvallis
DNF 118 Dennis Hogan - 71 Portland

Men 75+

Num Name Team Finish Age City
1 76 James Wagner 5:09:58.0 75 Auburn
2 127 Charles Mahaffy 5:54:59.2 78 Coos Bay

Tandem

Num Name Team Finish City
1 151 Eugene/Sue Cathcart 4:51:15.9 Oakridge
2 152 Trevor Spangle/Lusk 5:11:43.5 Portland
3 140 Henry Abel/Mitchell 6:05:53.8 Bend
4 150 Mark/Melanie Campbell/Nelson 6:45:09.2 Bend

Women 25-34

Num Name Team Finish Age
1 83 Leah Brown Team 10 Barrel 6:30:22.1 30
DNS 51 Mollie Futterman Team AF 29

Women 35-39

Num Name Team Finish Age City
1 45 Ashlyn Johnson 3:59:04.8 37 Portland
2 249 Beth Steer 4:51:50.1 38 Bend
3 251 Glori Campbell Team AF 5:31:07.7 37 NYC
4 102 Amber Hilgert Team Dirt 6:04:22.4 37 Corvallis

Women 35-40

Num Name Finish Age City
1 219 Whitney Hooker 2:44:34.2 35 The Dalles
2 217 Pam Power 2:47:05.1 36 Beaverton
3 211 Autumn Shreve 3:20:52.5 38 PORTLAND
4 120 Jordan Faulds 3:32:30.4 37 Portland
5 241 Lindsay Alaishuski 3:53:56.4 37 Corvallis
6 237 Devin Koontz 4:06:37.1 39 Salem

Women 40-44

Num Name Team Finish Age City
1 75 Helen Kennedy 5:04:35.8 40 Eugene
2 122 Ruth Mock 6:05:47.7 42 central point
DNS 139 Vanessa Usui Grouptrail Cycling 43 Portland
DNS 149 Neisha Strait 42 Eugene

Women 45-49

Num Name Team Finish Age City
1 202 Susan Kolb Sunnyside Sports 4:47:31.5 49 Bend
2 77 Mielle Blomberg 4:58:41.9 46 Portland
3 84 Kristi Green 5:25:27.0 47 Yreka
4 30 Jodee Varney Sorella Forte 5:39:08.8 47 Portland
5 143 Suzy Renn Team Slow 6:01:56.5 48 Portland

Women 50-54

Num Name Team Finish Age City
1 55 Eileen Kelly-Foulston 4:32:26.8 53 Portland
2 128 Stacey Romney 6:08:54.4 52 medford

Women 65-69

Num Name Finish Age City
1 146 Barbara Bohm-Becker 4:56:45.3 68 Bend