Portland Trophy Cup

Portland International Raceway, OR
September 11, 2018

Part of the Portland Trophy Cup

For questions about results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated September 12, 2018 at 8:31 AM

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 647 Leah Brown Team 10 Barrel 31 portland 5 41:15
2 668 Stephanie Keske - 5 44:41
3 651 Noel Mickleberry - 5 44:58
4 650 mary warhus Gladyators - 5 45:47
5 659 Shellie Cowling Team Coastal 37 Portland 5 45:52
6 628 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club - 5 45:53
7 663 Lindsay Holmes - 5 46:10
8 636 Stephanie Taylor 34 Portland 5 46:34
9 699 Maria Vicencio ANTHM Collective 30 Portland 5 47:10
10 632 Trenna Sharpe Gladyators 29 Portland 5 47:40
11 630 Jennifer Craft 35 Portland 5 47:47
12 646 Juliana Guenther - 5 47:58
13 631 Fiona Yau-Luu Gladyators 28 Portland 5 48:13
14 627 Heather Higgins Team Planet X USA p/b Xiologix 34 Portland 4 39:42
15 657 Cathleen Jensen Gladyators 47 Portland 4 39:50
16 665 Stacy Maiano - 4 39:55
17 670 Kara Western - 4 40:04
18 662 Dorothy Cacioppo - 4 41:58
19 656 Kim Gerhardt 50 Portland 4 41:59
20 655 Jennifer Anderson - 4 44:45
21 637 Kel Moore 47 Portland 4 46:44

Junior Open

Num Name Team Age City Laps Time
1 916 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 4 26:27
2 913 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard 4 26:27
3 904 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 15 Portland 4 26:28
4 906 Joshua Morrris - 4 27:35
5 926 Joshua Morris - 4 28:00
6 918 Ketmer Mizee Grouptrail Cycling - 4 28:42
7 925 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 4 29:34
8 927 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 13 Portland 4 30:33
9 915 Hans Lanners 11 Portland 3 25:13
10 914 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 3 25:57
11 910 Gavin Newman Sage Titanium - 3 26:33
12 901 Chance Brown Trusty Switchblade 13 Forest Grove 3 26:33
13 932 Weston Forbes Metropolis Cycle Repair - 3 27:17
14 923 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 9 Portland 3 27:52
15 929 Thomas Little BeerMongers 9 Portland 3 29:06
16 931 Luke Talman 11 - 3 29:09
DNF 919 Aris Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint - 2 29:09
DNF 928 Miles Pitone 9 - 2 29:09

Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 226 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 4 31:11
2 905 Macy Hagstette 15 Portland 4 32:13
3 911 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard 3 24:49
4 930 Sydney Little BeerMongers 11 Portland 3 26:43
5 912 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard 3 27:35
6 917 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint - 3 27:48
7 922 Isabelle Umberhandt Stumptown Cycling Club 13 Portland 3 29:35
8 921 Maisie Odell - 2 24:46

Open 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 2 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 35 Portland 7 41:11
2 3 Mitchell Trux PDX TI 38 Portland 7 42:54
3 4 Evan Murphy 30 Portland 7 43:29
4 206 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 25 Portland 7 43:35
5 20 Kurt Wolfgang 33 Portland 7 43:37
6 17 Paul Furst Dialed Cycling Team 20 Vancouver 7 43:43
7 25 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 38 Portland 7 44:27
8 26 Randall Fransen Mettle Cycling 38 Portland 7 44:37
9 12 Paul Johnson Trusty Switchblade 30 Portland 7 45:02
10 8 Leland Gilmore 35 Milwaukie 7 45:07
11 21 Crossett Freilinger Grown Rogue Cycling Team 24 Portland 7 45:13
12 13 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint 29 Portland 7 45:23
13 28 Patrick Lemieux 31 St. Paul 7 45:37
14 14 Zach Rotstein Mettle Cycling 28 Portland 6 40:34
15 24 Ben Guernsey Mettle Cycling 34 Portland 6 41:04
16 44 Xander Viray Mettle Cycling 24 Portland 6 41:39
17 69 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 30 Portland 6 44:43
DNF 27 - - - 3 41:52

Open 1/2 35+

Num Name Team Age City Laps Time
1 115 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team 46 Portland 7 46:06
2 124 Lance Heppler Dialed Cycling Team 48 Vancouver 7 46:18
3 121 Derek Bowers 45 Portland 7 46:25
4 123 Brian Little BeerMongers 44 Portland 6 40:43
5 120 Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 45 Portland 6 40:47
6 125 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 6 40:48
7 117 Matthew Smith Swift Racing 41 vancouver 6 40:48
8 126 Gene Faes Dialed Cycling Team 46 Portland 6 40:53
9 119 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint 38 Happy Valley 6 40:58
10 116 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Portland 6 41:50
11 127 Benjamin Drucker Swift Racing 49 Portland 6 41:50
12 112 Doug Merritt BeerMongers 38 Portland 6 41:54
13 111 Roger Meier Cyclepath Racing 50 Beaverton 6 42:04
DNF 102 Ira Ryan Breadwinner Cycles 42 portland 3 42:04
DNF 109 Mathew Braun 45 Portland 2 42:04

Open 3/4

Num Name Team City Laps Time Notes
1 393 Kyle Mensing Stages Cycling Portland 6 36:20
2 388 Chad Balthazor BeerMongers Portland 6 36:23
3 352 Ben Pederson Grouptrail Cycling Portland 6 37:04
4 353 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team Portland 6 37:39
5 361 Brad Davidson Grouptrail Cycling Portland 6 37:55
6 430 Edward Wright Holtey Brown p/b Peak Condition Portland 6 37:56
7 359 Andrzej Stadnik Lake Oswego 6 38:05
8 440 Ty Goldsby Portland 6 38:11
9 367 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team Portland 6 38:11
10 381 Jacob Olsen Portland 6 38:12
11 422 Patrick Beeson Portland 6 38:39
12 423 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland 6 38:59
13 432 William Santana Portland 6 39:04
14 389 Christopher San Agustin Team Coastal Portland 6 39:08
15 428 Charlie Leveroni Portland 6 39:18
16 383 Neil McLain HiFi Sound Cycling Components Portland 6 39:22
17 410 Martin Acosta Beaverton 6 39:38
18 368 Adam Moore Grouptrail Cycling Portland 6 39:38
19 360 Eric Hoffman - 6 39:43
20 444 Daniel Stuart - 6 39:44
21 405 Patrick Connor Holtey Brown p/b Peak Condition Portland 6 39:48
22 395 Gavin Rear - 6 39:48
23 424 Dustin Einig Portland 6 40:22
24 370 Brian Hanley BeerMongers Portland 6 40:27
25 447 Daniel Guiney - 6 40:35
26 433 Matthew Wilkins Team Coastal Portland 6 40:40 number sideways
27 431 Ben Ticknor Team Finger - 6 40:43
28 354 John Boucher Vancouver 6 40:58
29 418 Craig Harrison Team Coastal Portland 6 41:02
30 366 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling Portland 6 41:12
31 429 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink Portland 6 41:14
32 416 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint portland 6 41:24 number to high
33 411 Mark Gyulafia - 6 41:40
34 450 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling Portland 6 41:43
35 372 Ryan Coons Portland 6 41:57
36 448 Steven Basden Cyclepath Racing Portland 6 41:58
37 425 Travis Hall Stages Cycling Portland 6 41:58
38 449 Andy Borell Portland 6 41:59
39 441 Emmett Culp Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage Portland 6 42:15
40 435 Henry McBride - 6 42:25
41 377 Adam Vanarsdall Portland 6 42:33
42 427 Michael Sather Portland 6 42:33
43 446 Jered Bogli Portland 6 42:37
44 404 Adam Nicholas Gladyators - 5 35:53
45 375 Sean Gabrielli Portland 5 35:54
46 436 Dirk VanderHart - 5 36:08
47 426 Joshua Dinwiddie Portland 5 36:08
48 434 Maxwell Friedman Team Coastal Portland 5 36:38
49 438 Eric Hogenboom Hillsboro 5 37:06
50 445 Leland Jossy Portland 5 37:13
51 442 Sky Wilson Team Coastal Portland 5 37:29
52 365 Reyaz Rohani Portland 5 39:05
53 413 Andrew Perry PORTLAND 5 40:22
54 443 Christopher Friedrich Team Coastal - 4 42:44
DNF 380 Geoff Sosebee Portland 5 42:44
DNF 378 Jesse Merrithew Portland 4 42:44
DNF 374 Phillip Kirkland Mettle Cycling Portland 3 42:44
DQ 437 John Tims - 5 39:22 Warning:Illegal feed 16.1.16

Open 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 872 William Alcorn 51 Portland 6 37:37
2 866 Scott Trautman Dialed Cycling Team 52 Camas 6 38:18
3 858 Steven Thorne 57 Portland 6 38:43
4 857 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 51 Portland 6 39:48
5 870 Harald Graham Sage Titanium 52 Vancouver 6 40:13
6 871 David Dorocke Deschutes Brewery 56 Bend 6 41:03
7 859 Brian Bogle Dialed Cycling Team 50 Vancouver 6 41:20
8 868 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 54 Camas 6 41:21
9 862 Mike Mercer Grouptrail Cycling 58 Portland 6 41:21
10 865 Tom Bird 50 Tigard 6 42:38
11 869 Tim Schauer Sage Titanium 50 Camas 6 42:48
12 860 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 56 Portland 6 44:06
13 850 Mitch Gold Team Dr Will Bar 57 Portland 6 44:25
14 873 Mark Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint 51 Portland 5 38:21
15 874 Perry York Team Oregon p/b Rodda Paint 50 Battle Ground 5 39:48
DNF 853 Steven Basden Cyclepath Racing 53 Portland 2 39:48

Open 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 904 Daveed Fleischer 60 Portland 6 42:50
2 902 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 60 Milwaukie 6 43:12
3 901 Ron Strasser Team S+M 69 Portland 6 43:53
4 903 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland 6 43:53

Open Beginner

Num Name Team City Laps Time Notes
1 502 Brady Cowing Team 10 Barrel portland 6 41:23
2 536 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team Vancouver 6 41:57
3 505 Drew Hankins Mettle Cycling - 6 42:04
4 503 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix Portland 6 42:14
5 544 Quinlan Pfiffer Team UP Portland 6 42:27
6 551 Jeremiah Croswhite - 6 42:27
7 553 Tim Simundza - 5 35:54
8 516 Mark westerfield Dialed Cycling Team Tigard 5 36:57
9 545 Brent Wick Poler Portland 5 37:13
10 550 Trevor Gaul - 5 37:13
11 517 Richard Pool Speedvagen Portland 5 37:54
12 506 Alastair Cox Beaverton 5 38:21
13 515 John Condon Dialed Cycling Team Camas 5 39:10
14 548 Matt Sleutjes - 5 39:27 number sideways
15 543 Parker Green TCNF.LEGAL Racing Team Fairview 5 39:31
16 537 Alex Wilson Hammer Velo Portland 5 39:37
17 554 Zack Davies - 5 40:06
18 522 Matt Barney - 5 40:07
19 540 Justin Brown Portland 5 41:08
20 512 Mark Braun Team Oregon p/b Rodda Paint Fairview 5 42:08
21 547 Jonathan Berthet - 5 43:11
22 534 Gregory Cazemier Portland 5 43:11
23 533 Ben Helgren - 5 43:13
24 519 David Robinson - 5 43:41
25 508 Chaise Jonsen Portland 5 43:43
26 507 Dirk Alenduff Oregon City 5 43:58
27 549 Charles Klinger Damascus 4 36:17 number sideways
28 552 Eli Horowitz - 3 35:47
DNF 541 Tim Sherry Portland 3 35:47
DNF 546 Chase Stevens - 2 35:47
DNF 504 Miguel Lopez Portland 1 35:47

Open Masters 3/4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 727 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 44 Portland 6 39:39
2 712 Peter Gutwald Sage Titanium 49 Lake Oswego 6 39:46
3 739 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Portland 6 39:50
4 737 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Portland 6 40:21
5 711 Jerry Inscoe Sage Titanium 49 Lake Oswego 6 40:41
6 751 Joel Crouch Grown Rogue Cycling Team 42 Portland 6 40:46
7 754 Abram Hernandez BeerMongers 42 Portland 6 40:48
8 706 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix - 6 40:48
9 704 Eric Hagstette Dialed Cycling Team 46 Portland 6 40:50
10 716 Tony Pitone 50 Portland 6 41:36
11 749 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 42 Tigard 6 41:49
12 708 Sean Cook Cyclepath Racing 46 Portland 6 42:14
13 725 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 40 Portland 6 42:14
14 742 Colin Howard Hammer Velo 39 Portland 6 42:26
15 224 Billy Holcomb Trusty Switchblade 43 Portland 6 42:28 Warning:Wrong number
16 756 Rick Boston Cyclepath Racing 52 Portland 6 42:49
17 752 Joe Pinzone 50 Vancouver 6 43:11
18 753 Garrett Tyburski 40 portland 6 43:19
19 702 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair 36 Portland 6 43:22
20 757 John Pettitt ANTHM Collective 43 Portland 6 43:26
21 738 Jeremy Zane 49 Portland 6 43:39
22 733 Ryan McIntyre - 6 43:45
23 745 Michael Clark Stumptown Cycling Club 49 Portland 6 44:06
24 703 Stefano Spedini 47 Portland 5 37:11
25 758 Joel Schoening Grouptrail Cycling 46 Portland 5 37:20
26 723 Josh Kneedler Cyclepath Racing 46 Portland 5 37:23
27 747 Ben Baltazar - 5 37:23
28 759 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 5 37:32
29 750 Casey Antonson Team Velo Cult 44 Portland 5 37:47
30 705 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 Camas 5 38:12
31 707 Dirk Theisen 45 Portland 5 38:18
32 744 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 59 Tigard 5 38:47
33 719 Mark Sather Team 10 Barrel 47 Tigard 5 39:08
34 748 Scott Mizee Grouptrail Cycling - 5 42:33
35 666 Dave Aldersebaes Grown Rogue Cycling Team 47 Portland 5 43:44
36 755 Roberto Diaz - 4 42:18
DNF 746 Jay Small Dialed Cycling Team 52 Vancouver 5 42:18
DNF 713 Nolan Restivo 40 Portland 4 42:18

Open Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 203 Kyle Mensing Stages Cycling 31 Portland 7 45:44
2 209 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 33 Portland 7 45:52
3 216 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 45 Portland 7 45:57
4 244 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 36 Portland 7 46:20
5 240 Ryan Weaver - 7 46:22
6 201 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Vancouver 6 40:29
7 230 John Walrod 42 Portland 6 40:48
8 24 Ben Guernsey Mettle Cycling 34 Portland 6 41:04
9 268 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 46 Portland 6 41:12
10 258 Ryan Barrett Portland 6 41:29
11 235 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 43 Portland 6 41:50
12 226 Jacob Furniss Poler 38 Portland 6 42:39
13 225 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 31 Portland 6 42:46
14 266 Daniel Penner 32 Portland 6 42:52
15 217 Carl Aldrich BeerMongers 34 Portland 6 42:58
16 270 Landon Holt 44 White Salmon 6 43:04
17 213 Greg Schmitt Mettle Cycling 46 Portland 6 43:05
18 269 Jesse Merrithew 37 Portland 6 43:05 number on sideways
19 234 Tanner Mixon 31 Portland 6 43:11
20 232 Geoff Sosebee 34 Portland 6 43:20
21 219 John Boucher 23 Vancouver 6 43:21
22 257 Forest Wilson 35 Portland 6 43:37
23 267 Jason Elstad Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Portland 6 43:52
24 260 Craig Harrison Team Coastal 31 Portland 6 43:52
25 254 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 42 Portland 6 44:07
26 212 Ryan LaBarre Team Velo Cult 36 Portland 6 44:12
27 214 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 56 Vancouver 6 44:33
28 261 Steve Black Trusty Switchblade 46 Portland 6 44:35
29 231 Greg Johnson Poler Portland 6 44:46
30 211 Scott Wanhala Poler 33 Portland 6 44:58
31 233 Ryan Butler Team Coastal 27 Portland 6 45:46
32 264 Dan Cheever - 6 45:59
33 311 Kevin Phomma 6 46:53
34 218 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 48 Happy Valley 6 46:59
35 255 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair Portland 6 47:40
36 229 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 42 Portland 5 40:19
37 220 Mark McMurtry Cyclepath Racing 48 Portland 5 40:58
38 262 Mark Gyulafia 35 Portland 5 41:53
39 253 Cindy Lewellen - 5 42:25
40 223 Dustin Pallanez Stages Cycling 30 Portland 5 44:28
DNF 265 Fred mills 38 Portland 4 44:28

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 114 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 36 Portland 6 42:52
2 103 Abra McNair 36 PORTLAND 6 44:15
3 118 Kaya Lydamore Battlekats 28 portland 6 45:18
4 104 Ashley Lance BeerMongers 33 Portland 6 47:04
5 111 Mollie Futterman Team AF 29 Portland 5 40:39
6 112 Megan Horst Gladyators 38 Portland 5 41:09
7 113 Traci Smolen Team S+M 51 Portland 5 43:02
8 116 Glori Campbell Team AF 37 NYC 5 43:21
9 117 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade 44 Portland 5 47:01

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 2 Laura Parsons 36 Portland 6 39:55
2 4 Julie Baird Grown Rogue Cycling Team - 6 40:02
3 13 Elizabeth White 24 Portland 6 40:09
4 5 Taylor Snider Team Coastal 29 Portland 6 40:13
5 3 Angharad Porteous bicycleattorney.com 30 Portland 6 41:07
6 15 Carley Leins Team Nonstop 31 Portland 6 41:10
7 7 Sierra Domaille Team Coastal - 6 41:16
8 19 Kate Drennan BeerMongers 35 Portland 6 41:16
9 22 Holly Baird Team Nonstop 32 portland 6 41:26
10 16 Nicole Beckwith - 6 41:27
11 14 Erinne Goodell Team Slow 38 Portland 6 42:18
12 25 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint - 6 42:48
13 24 Katy Giombolini 30 Portland 6 43:07
14 12 Iris Dougherty 30 Portland 6 43:39
15 18 Rebecca Hillary Team AF 42 Portland 6 45:51
DNF 66 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 30 Portland 2 45:51

Women 3/4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 235 Diane Moug bicycleattorney.com 31 Portland 6 43:39
2 214 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components 32 Portland 6 44:19
3 205 Alexandria Schultz Grown Rogue Cycling Team 32 Portland 6 44:24
4 202 Jacqueline Mautner Team AF 35 Portland 6 44:33
5 230 Mari Little BeerMongers 39 Portland 6 45:12
6 209 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 28 Vancouver 6 45:18
7 210 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 46 Portland 6 46:32
8 232 Cateriina Capdevila - 6 46:36
9 203 Molly Quan Team Coastal 42 Portland 6 46:44
10 218 Heather Wolfgang 34 Portland 6 46:46
11 201 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 6 47:24
12 220 Hannah Moore 35 Portland 5 39:32
13 219 Krissy Brunsman 41 Portland 5 39:48
14 233 Erin Smith - 5 39:49
15 223 Sarah Eustis bicycleattorney.com 45 Portland 5 39:59
16 227 Cecilia Becerra Team AF 48 Portland 5 40:05
17 217 Erica Spiritos 29 Portland 5 40:48
18 222 Shawna Pearson BeerMongers 48 Happy Valley 5 41:46
19 229 Christine Hubert - 5 43:05
20 236 Kate Walker Team AF 42 Portland 5 44:08
21 660 Victoria Dusseau 22 Portland 5 45:37
22 231 Annie Eustis - 5 47:44
DNF 213 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 37 Portland 2 42:42
DQ 234 Christine Weber - 5 41:26 Warning:Illegal feed 16.1.16
DQ 207 Rachel Cameron Trusty Switchblade 27 Portland 5 42:42 Warning:Illegal feed 16.1.16