Mt. Tabor Series

Portland, OR
Wed, May 30 to Wed, July 11, 2018

Updated June 1, 2018 at 1:08 AM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Ben Guernsey Mettle Cycling 206
2 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 161
3 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 138
4 Philippe Gauthier Holtey Brown p/b Peak Condition 110
5 Robert Cummings Dialed Cycling Team 100
6 Mckenzie Sampson Mettle Cycling 90
7 Grant Headley Swift Racing 69
8 Edward Wright Holtey Brown p/b Peak Condition 68
9 Nathaniel Sherrett Team Oregon p/b Rodda Paint 56
10 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52
11 Eric Zugor Mettle Cycling 50
12 Keith McIntire Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 49
13 Garret Holbrook Team Oregon p/b Rodda Paint 47
14 Matthew Toupal bicycleattorney.com 46
15 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 40
16 Josh Mitchell 36
17 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35
18 Xander Viray Mettle Cycling 27
19 Doug Merritt BeerMongers 24
20 Patrick Connor Holtey Brown p/b Peak Condition 14
21 Tsering Alleyne 13
22 John Lin Swift Racing 12

Category 4 Men

Name Team Points
1 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 240
2 Peter Jennings TCNF.LEGAL Racing Team 100
3 Garret Holbrook Team Oregon p/b Rodda Paint 100
4 Michael Aylward 90
5 Greg Schmitt Trusty Switchblade 76
6 Matt Jamison Grouptrail Cycling 72
7 Devin Bailly Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 70
8 Marshall Hoopingarner 64
9 Ben Pederson Grouptrail Cycling 56
10 Sid Hariharan Byzick + Company Cycling 52
11 Ken Benderly 50
12 Tyler James 50
13 Michael Collins bicycleattorney.com 45
14 John Pearson Byzick + Company Cycling 43
15 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40
16 Charlie Douthwaite Team Coastal 36
17 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint 34
18 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 33
19 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 30
20 Jesse Merrithew 28
21 Erik Fabrizius 28
22 Jeremy Wright 20
23 Austin Ellerbruch Team Oregon p/b Rodda Paint 14
24 Zac Conklin bicycleattorney.com 14
25 Mark Hoskins 13
26 Michael Conklin bicycleattorney.com 12
27 Ben Tankus Byzick + Company Cycling 11
28 Colin Howard Hammer Velo 11
29 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 11

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 240
2 Lara Iden Team AF 200
3 Janis Denning 144
4 Carley Leins Team Nonstop 50
5 Jules "DJ" Allison Grown Rogue Cycling Team 40
6 Nicole Beckwith 40
7 Parry Sample 36
8 Megan Heiy 36
9 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32
10 Emily McNary Grown Rogue Cycling Team 28

Category 5 Men

Name Team Points
1 Nicholas Hess 170
2 Tyler James 140
3 Jeffrey Baratta II Byzick + Company Cycling 120
4 Andrzej Stadnik 118
5 Ari Grayzel 100
6 Kevin Ryan 72
7 Patrick Dailey 70
8 Adam Kachman Mettle Cycling 68
9 Andrew Weiler Dialed Cycling Team 54
10 Jacob Hull 50
11 Fred Russell 46
12 Andy Borell 40
13 Collin Faunt 40
14 Logan Gregory 40
15 Scott Chamberlain 32
16 Jordan Taylor bicycleattorney.com 31
17 Connor Shimamoto 28
18 Judd Rench 28
19 James Green 27
20 Kevin Ryan 24
21 Carl Aldrich BeerMongers 24
22 John Adams Byzick + Company Cycling 16
23 Noah Rich 15
24 Jeremy Wright 15
25 Justin Phillips 14
26 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix 13
27 Cliff Baranowski Audi 13
28 Brian Sittner 12
29 Chris Anderson 12
30 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 11

Masters Men 40+

Name Team Points
1 Webster Wilson Cyclepath Racing 300
2 John Browning Evolution Racing Team/Project Bike 140
3 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 130
4 Mark Shimahara 120
5 Hans Ibold Cyclepath Racing 96
6 Nathan Dramer bicycleattorney.com 92
7 Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike 70
8 Mathew Braun 56
9 Andrej Miske Team Dr Will Bar 50
10 Chris Thoman Cyclepath Racing 40
11 Steve Schwaeber TCNF.LEGAL Racing Team 36
12 John Hatfield Dialed Cycling Team 32
13 John Mitchem 28
14 Jon Frommelt bicycleattorney.com 27
15 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 24
16 Kevin Brosnan 24
17 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 24
18 Shaun Martin Dialed Cycling Team 20
19 Johnny Burrell 16
20 Troy Cross 15
21 Jeremy Wright 14
22 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 14
23 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 14
24 Matt Radich Team Dr Will Bar 13
25 Yann Blindert 13
26 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 12
27 Thomas Cody TCNF.LEGAL Racing Team 12
28 Thaddeus Hanscom 11

Masters Men 50+

Name Team Points
1 John Hatfield Dialed Cycling Team 200
2 Peter Serrurier 170
3 Tim Butler Evolution Racing Team/Project Bike 168
4 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 146
5 Tom Hill bicycleattorney.com 77
6 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 72
7 Michael Girard Evolution Racing Team/Project Bike 70
8 Bob Jacobs bicycleattorney.com 56
9 Eric Anderson Team Dr Will Bar 52
10 Brad Gebhard 50
11 Jamin AAsum 49
12 Jeff Standish Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 44
13 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 43
14 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41
15 John McCaffrey 40
16 Kurt Krichko Dialed Cycling Team 32
17 Larry Hiday Swift Racing 29
18 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 24
19 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 24
20 Mark Crawford Grown Rogue Cycling Team 20
21 David Meyer bicycleattorney.com 13
22 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 12
23 Tom Kelly 11

Senior Men

Name Team Points
1 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 140
2 Stephen Bedford 140
3 Evan Murphy 132
4 Kyle Berg Holtey Brown p/b Peak Condition 130
5 Jeremy Russell 121
6 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth 110
7 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 70
8 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 60
9 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 50
10 Marek Litinsky Team Oregon p/b Rodda Paint 50
11 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team 40
12 Gregory Kell Holtey Brown p/b Peak Condition 36
13 John Browning Evolution Racing Team/Project Bike 36
14 Keelan Ontiveros 35
15 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32
16 Brandon Smith 28
17 Mark Shimahara 25
18 Kyle Mensing Stages Cycling 25
19 Andrew Loaiza Cyclepath Racing 25
20 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint 24
21 Kyle Roberts Holtey Brown p/b Peak Condition 24
22 Eric Sheagley TCNF.LEGAL Racing Team 16
23 David Sherman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 16
24 Shannon Skerritt 15
25 Harrison Harb 14
26 Andrew Coe 13
27 Lucas Strain 13
28 Leland Gilmore 12
29 Robert Cummings Dialed Cycling Team 11

Senior Women

Name Team Points
1 Angharad Porteous bicycleattorney.com 200
2 Sue Butler 200
3 Laura Parsons 180
4 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 110
5 Lori Brault 104
6 Stacy Westbrook 80
7 Jennifer Haliewicz 70
8 Mallory Miller 64
9 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 56
10 Lara Iden Team AF 36
11 Hazel Gross Team AF 36
12 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32
13 Victoria Jansen 28