Portland Short Track Series

Portland International Raceway, OR
Mon, June 4 to Mon, July 30, 2018

Updated June 12, 2018 at 10:44 AM

Category 1 Men 45+

Name Team Points
1 James Tervo Team S+M 180
2 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 180
3 Terry Hamness Dialed Cycling Team 100
4 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 95
5 Peter Rueegger ANTHM Collective 69
6 Anthony Ohotto ANTHM Collective 69
7 Tom Williamson Team 10 Barrel 60
8 Craig Ruby 60
9 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 52
10 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52
11 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 51
12 Martin Baker bicycleattorney.com 50
13 Jeff Standish Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 40
14 Scott Trautman Dialed Cycling Team 36
15 John Napier 35
16 Joe Field 34
17 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 32
18 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 25

Category 1 Men U45

Name Team Points
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 140.0
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 140.0
3 Fred mills 136.0
4 Joshua Johnston 100.0
5 Ira Ryan Breadwinner Cycles 90.0
6 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 90.0
7 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 69.0
8 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 62.0
9 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 54.0
10 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 53.0
11 Tim Goodall 50.0
12 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40.5
13 Michael Collins bicycleattorney.com 32.0
14 Curtis Loeb Hammer Velo 24.0
15 Shawn Small Ruckus Test Team 22.0
16 Bryce Jenkinson 20.0

Category 2 Men 40-49

Name Team Points
1 Dustin Henderson Deschutes Brewery 200.0
2 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 125.0
3 Mike Hamness Dialed Cycling Team 110.0
4 Steve Crosier Cyclepath Racing 80.0
5 Chris Wierman Dialed Cycling Team 66.0
6 Brian Wise Dialed Cycling Team 63.0
7 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint 62.0
8 Jerry Inscoe Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 60.0
9 Lance Heppler Dialed Cycling Team 60.0
10 Abram Hernandez BeerMongers 54.0
11 David Rosen Sage Titanium 54.0
12 Matt Hooge 48.0
13 Bill Klingler BeerMongers 40.0
14 Eric Cress Team 10 Barrel 36.0
15 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 34.5
16 Brian Little BeerMongers 29.0
17 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 29.0
18 Eric Aldinger Team Finger 25.0
19 Ryan Morgan Trusty Switchblade 23.0
20 Ted Byram 20.0
21 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 20.0
22 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 18.0
23 Matthew Smith Swift Racing 18.0
24 Steve Black Trusty Switchblade 17.0
25 Craig Carter Harder Cycling 16.0
26 Geoff Grummon-Beale bicycleattorney.com 16.0
27 Wick Ashley 16.0
28 Benjamin Drucker Swift Racing 15.0
29 Will Cortez 14.0
30 Carl Anton Dialed Cycling Team 12.0
31 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 12.0
32 James Green 9.0
33 Brian Johnson 8.0
34 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 8.0
35 Vincent Zitkovich 7.0
36 Jimmy Gantz bicycleattorney.com 5.0
37 Ben Salzberg Team Slow 4.5
38 David Hewett The Spokesmen 4.0
39 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 3.0
40 Scott Barker 1.0

Category 2 Men 50-59

Name Team Points
1 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 160
2 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 130
3 Tim Schauer Sage Titanium 130
4 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 100
5 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 85
6 Chris Page 85
7 Erik Goodfriend Hammer Velo 68
8 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 60
9 Matthew Martel 45
10 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 38
11 Charles Barrett Cyclepath Racing 37
12 David Ripp 36
13 Matt Meskill Rolling Thunder p/b The Missing Link 33
14 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 32
15 Duff Linde Camas Bike and Sport 31
16 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 30
17 Chris Sautter ANTHM Collective 29
18 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 29
19 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 26
20 Rob Russell Camas Bike and Sport 26
21 Pete Conklin 24
22 Rob Russell 22
23 Jon Gove Grouptrail Cycling 22
24 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 18
25 Edward Knight Cyclepath Racing 18
26 David Bussey 16
27 John OBrien Evolution Racing Team/Project Bike 15
28 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
29 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 10
30 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 10
31 Kris Schamp Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 8
32 Jason Bietz 6

Category 2 Men 60+

Name Team Points
1 Tom Webb Team Rose City 200
2 David Luoma Cyclepath Racing 140
3 Dave Burnard 130
4 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 110
5 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 90
6 Mark Hildebrandt 80
7 Russell Speirn Cyclepath Racing 72
8 larry stryker The Spokesmen 61
9 John Moyer 61
10 Edward Lanton 52
11 Dean Lee 46
12 Gil Ormerod Team S+M 24
13 Einar Traa 20

Category 2 Men U40

Name Team Points
1 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 200
2 Zachary Berkompas Dialed Cycling Team 130
3 Chad Balthazor BeerMongers 120
4 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team 90
5 Doug Merritt BeerMongers 81
6 Jack Lamey Rebound/Tireless Velo 80
7 Christopher San Agustin Team Coastal 72
8 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 65
9 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60
10 Justin Barnhart 58
11 Carl Aldrich BeerMongers 52
12 Colin Howard Hammer Velo 45
13 Andrew Smith Swift Racing 44
14 Adam Stewart 36
15 James Bradley Cyclepath Racing 34
16 Adam Burgess 32
17 David Sterry 26
18 Dean Bunnell 26
19 Craig Harrison Team Coastal 24
20 Jonathan Coy Team Finger 20
21 Matthew Wilkins Team Coastal 16
22 Forest Wilson 16
23 Jordan Rickards Dialed Cycling Team 13
24 Cooper Irwin 13
25 Dustin Harder Harder Cycling 10
26 Grant Cowie 9

Category 2 Women 45+

Name Team Points
1 Sharon Anderson Grown Rogue Cycling Team 160
2 Pam Reid Team Rose City 110
3 Beth Burns Rebound/Tireless Velo 100
4 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 100
5 Suzy Renn Team Slow 100
6 Kathryn Lewis Gladyators 90
7 Jan Moss Hammer Velo 72
8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 50
9 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 36
10 Traci Smolen Team S+M 36
11 Shawna Whitton BeerMongers 29

Category 2 Women U45

Name Team Points
1 Nikki Balderson bicycleattorney.com 200
2 Kate Drennan BeerMongers 140
3 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 96
4 Nicole Beckwith 95
5 Taylor Snider Team Coastal 80
6 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 77
7 Kimberly Sass Sorella Forte 64
8 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 50
9 Shelly Boelter Cyclepath Racing 50
10 Nita Galambos 46
11 Carley Leins Team Nonstop 40
12 Beth Flanagan BeerMongers 38
13 Hannah Moore 37
14 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 36
15 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 32
16 Whitney Hooker Team Finger 32
17 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 31
18 Rachel Bagley Breadwinner Cycles 29
19 Molly Leonard BeerMongers 29
20 Iris Dougherty 26
21 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 24
22 Erinne Goodell Team Slow 20
23 Erinne Goodwell 18
24 Remy Maguire 13
25 Marie Major 12

Category 3 Men 10-13

Name Team Points
1 Jackson Dale PDX Devo Junior Cycling 200
2 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 140
3 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 125
4 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 72
5 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 60
6 jackson Schlicker 50
7 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 50
8 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 45
9 Kai Shays 40
10 Henry Tuttle bicycleattorney.com 40
11 Weston Forbes 32

Category 3 Men 14-18

Name Team Points
1 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 160
2 Benjamin Tai Cyclepath Racing 160
3 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team 100
4 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 95
5 Caden Alt 90
6 Jacob Hamness 85
7 Carter Hanley Cyclepath Racing 72
8 Eric Tervo 60
9 Levi Carlton 32
10 Federico Spedini 29
11 Gabriel Royce The Spokesmen 26

Category 3 Men 19-39

Name Team Points
1 Andrzej Stadnik 180
2 Tommy Cardwell 105
3 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 100
4 Patrick Johnson 100
5 Geoff Sosebee 80
6 Ryan Farncomb 72
7 Ben Gagosian 61
8 Jesse Merrithew 60
9 Matthew Boelter 55
10 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 50
11 Rolland Hayden 45
12 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 40
13 Dan E Peterson 36
14 Spencer Giles 36
15 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 24
16 Jared Gruter 22
17 Max Soontararak Team 10 Barrel 22
18 Zach Sample 20
19 Cole Britton 20
20 Max Goss 18
21 Jacob Horn 18
22 Jeffrey Luxmore 16
23 Ronald Zito 16
24 Matt Erdman 15
25 Patrick Sullivan Dialed Cycling Team 14
26 Cullen Freeman 13
27 Gerardo Gonzalez 12
28 Drew Trapnell 11
29 Charles Klinger 10

Category 3 Men 40-49

Name Team Points
1 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 180
2 Michael Kolb ANTHM Collective 140
3 Greg Schmitt Trusty Switchblade 100
4 Steffen Furholm 85
5 Mike Genovese 74
6 Philip Cardwell 69
7 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 60
8 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 58
9 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 50
10 John Pettitt ANTHM Collective 48
11 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45
12 Troy Cross 45
13 Frederick Smelser 36
14 Joshua Boelter Cyclepath Racing 36
15 Garrett Tyburski 36
16 Jeff Dill ANTHM Collective 35
17 Fred Smelcer 32
18 Rob Fleskes Harder Cycling 28
19 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28
20 Ashley Williams ANTHM Collective 22
21 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 22
22 Craig DeAmbrose Trusty Switchblade 22
23 Jason Grove 20
24 Phillip M Trost Team S+M 18
25 Matthew Jetton 16
26 Jeff Copus Team 10 Barrel 14
27 Tony Ruiz 14
28 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 13
29 Joseph French Swift Racing 13
30 David Alt 13
31 Brad Self Grouptrail Cycling 12
32 Ben Salzberg Team Slow 9
33 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 9
34 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 8
35 Jason Ekman Dialed Cycling Team 7
36 Joe Kim Camas Bike and Sport 7
37 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 4
38 Jake Creviston 4
39 Chris Boyce 3
40 John Golden 1

Category 3 Men 50+

Name Team Points
1 Jeff Boehlke The Spokesmen 200
2 Brian Bogle Dialed Cycling Team 130
3 Thomas Royce The Spokesmen 120
4 Tim Dorman Camas Bike and Sport 106
5 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 95
6 Matt Taini 85
7 Roy Velardi Camas Bike and Sport 68
8 Tony Pitone 68
9 Kim A Neve 51
10 Rob Perry 51
11 David Cady 46
12 Tom Bird 42
13 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 40
14 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 32
15 Bryan Curry 30
16 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 28
17 Robert Vigeant US Military Endurance Sports 26
18 Thomas Hurst 26
19 John Prosser Revenge Cycling & Racing 24
20 Vincent Plaza 22
21 John Condon Dialed Cycling Team 15
22 Jerry Haxby 14
23 Tim Whiteky 13
24 Mark Rodent 12
25 Mike Estes 11
26 Emanuel McGladrey 10
27 Steve Corrie 10
28 Dennis Sweeten 8
29 George Wright 7

Category 3 Women 10-13

Name Team Points
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 200
2 kayden mckee TCNF.LEGAL Racing Team 160
3 Aleena Knight Cyclepath Racing 120
4 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 86
5 Sidney Litth 50
6 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 45
7 Isabella Umberhandt 40

Category 3 Women 14-18

Name Team Points
1 Sascha Knight Cyclepath Racing 160
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 100
3 Emma Royce The Spokesmen 100
4 Hannah Whiteley 100
5 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 90
6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 80
7 Ella Wilks Rebound/Tireless Velo 80

Category 3 Women 19+

Name Team Points
1 Ashlyn Johnson 200
2 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 160
3 Mollie Futterman BeerMongers 95
4 Jocelyn Gary 86
5 Jamie Keiser Sorella Forte 76
6 Elise Moran 64
7 Mari Little BeerMongers 60
8 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 51
9 Rachel Cameron Trusty Switchblade 51
10 Christy Hawkins Team AF 50
11 Tina Bender bicycleattorney.com 45
12 Stacey Stromberg Gladyators 39
13 Kaya Lydamore Battlekats 36
14 Korrie Hicks 36
15 Alison Crocker 32
16 Megan Horst Gladyators 32
17 Lori Brault 29
18 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 25
19 Sally Loughridge Hammer Velo 20
20 Manog Lo 20
21 Sierra Reid 18
22 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 18
23 Erin Mensing 17
24 Margaret Dale bicycleattorney.com 16
25 Any Acymour 16
26 Kristin Wells 15
27 Karon Rakoz Camas Bike and Sport 13
28 Jodi Gaylord Gladyators 12
29 Stephanie Farias 11
30 Cindy Bianchini 10
31 Sarah Hayden 9
32 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo 9
33 Christy Schermerhorn 8
34 Valerie Arkell Gladyators 6

Clydesdale

Name Team Points
1 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 200
2 David Gulick 140
3 Josh Snyder Marys Bicycle Club 130
4 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 86
5 Mark Sather Team 10 Barrel 85
6 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 77
7 Mike Reddig Dialed Cycling Team 62
8 Jon Coney 53
9 Jeff Tedder Hammer Velo 53
10 Jon Pearson Sage Titanium 50
11 Michael Fox 42
12 Raymond Egan The Spokesmen 40
13 Bryan Smith Hammer Velo 36
14 Paul Toufar bicycleattorney.com 34
15 Michael Clark Stumptown Cycling Club 32
16 Christian Clay Dialed Cycling Team 27
17 Jacques LaFortune 22
18 Stephen Carter The Spokesmen 20
19 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 18
20 Daniel Pungor 16
21 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 15
22 Ivan Anderholm 14
23 Reid Blomguist 13

Elite Men

Name Team Points
1 Mitchell Trux PDX TI 180
2 Shannon Skerritt 145
3 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 110
4 Doug Wilmes 82
5 Andrew Coe 80
6 James Ceccorulli Team S+M 80
7 Brian Kesselman ANTHM Collective 74
8 Brian Anthony ANTHM Collective 72
9 Felipe Nystrom 60
10 Will Kelsay 32
11 Dan Watson 29
12 Leland Gilmore 26
13 Paul Johnson Ruckus Test Team 26
14 Paul LaCava 24

Elite/Category 1 Women

Name Team Points
1 Julie Browning Cyclepath Racing 160
2 Lindsay Jackson 160
3 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint 110
4 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 100
5 Aliza Richman 77
6 Carrie Johnston 66
7 Janelle Bickford 50
8 Abra McNair 45
9 Kristen minarik bicycleattorney.com 40
10 Megan Faris 36
11 Mielle Blomberg Team S+M 29

Singlespeed

Name Team Points
1 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 200
2 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 140
3 Kyle Mensing Stages Cycling 105
4 James Tervo Team S+M 85
5 Joe Santos Cyclepath Racing 80
6 Craig Ruby 72
7 Jason Britton A New Cycling Team 69
8 Nat Johnson 61
9 Robert Jackson 58
10 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 50
11 Seth Patla PDX TI 50
12 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42
13 David Boerner A New Cycling Team 36
14 Pete Rubijono 35
15 Daniel Shaw 34
16 Steven Thorne 33
17 John Gulick 33
18 Andy Edick Swift Racing 24
19 Matt Radich Team Dr Will Bar 24
20 William Alcorn 23
21 John Napier 21
22 Tony Pereira Breadwinner Cycles 20
23 Christian Reed 16
24 Derek Ehlers 16
25 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
26 David Hewett The Spokesmen 15
27 Eric Stolberg ANTHM Collective 13
28 Aaron Anderson 12
29 Matthew Schwartz 10
30 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 10
31 Jake Campbell 7
32 Bob Rakoz Camas Bike and Sport 6
33 Jacob Furniss 5
34 Scott Barker 5
35 Mielle Blomberg Team S+M 4
36 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 3
37 Vincent Zitkovich 2
38 Eric Hoffman 1
39 Maxwell Merkle 1