OBRA Criterium Championship 10 Barrel Brewing

Bend, OR
July 7, 2018

For results questions, please contact Terri Camp

Updated July 7, 2018 at 8:36 PM

Junior Men 10-13

Num Name Team Age City
1 8008 Ian Brown Bend Endurance Academy 13 Bend
2 8127 Tanner Bowen 13 Bend
3 8101 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy 10 Bend
4 8015 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 11 Portland
5 8046 Gavin Newman Sage Titanium 10 Portland

Junior Men 14-17

Num Name Team Age City
1 8126 Gavin Bowen 16 Bend
2 8033 Evan Lilly Bend Endurance Academy 16 bend
3 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard
4 8079 Jacob Olander Bend Endurance Academy 15 Bend
5 8089 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling 15 Tigard

Junior Women 10-13

Num Name Team Age City
1 8017 Summer westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard

Junior Women 14-17

Num Name Team Age City
1 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard
2 8031 Kaylie Ragsdale 18 Clackamas

Masters Men 40-49

Num Name Team Age City
1 893 Chris Kutach 46 Bend
2 121 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike 40 bend
3 162 Mark Shimahara 44 Portland
4 60 Duncan Oliphant Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Lake Oswego
5 810 Anthony Broadman Evolution Racing Team/Project Bike 40 Bend
6 3026 Jeff Thomas Hutch's Eugene 49 EUGENE
7 813 Sal Collura Hutch's Eugene 49 Corvallis
8 3016 Brandon Gallagher 43 Bend
9 541 Rob Angelo Evolution Racing Team/Project Bike 44 Bend
10 750 Stephen mcdade Grown Rogue Cycling Team 46 tigard
11 606 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend
12 631 Eric Whitworth Murder of Crows 41 Bend
13 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Forest Grove
14 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard
15 4071 Jon Ragsdale 48 Clackamas
16 4344 John W Siwinski 46 Portland

Masters Men 50-59

Num Name Team Age City
1 928 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 52 BEND
2 890 James Coats 54 Bend
3 726 Steve Simone 51 Bend
4 592 Perry Lund 55 Springfield
5 614 Scott Seaton Hutch's Bend Dental 59 Bend
6 361 Eric Anderson Team Dr Will Bar 56 Gresham
7 62 David Showalter 54 Boise
8 521 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 50 Bend
9 920 Doug Smith Fulcrum Properties/WebCyclery 58 Bend
10 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 57 Gresham
11 365 Christopher Bright 51 Portland
12 883 James Kramer 50 Scottsdale
13 4014 Ben Needham Team Oregon p/b Rodda Paint 57 PORTLAND

Masters Women 50+

Num Name Team Age
1 425 Kristi Roberts 57
2 7209 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 54
3 252 Julie Cutts 50

Men Category 3

Num Name Team Age City
1 387 Brent Poole Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 31 Bend
2 372 Chris Sarrett Hutch's Eugene 39 Albany
3 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar 41 Portland
4 379 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Newberg
5 328 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 30 Portland
6 570 Edward Wright Holtey Brown p/b Peak Condition 28 Portland
7 541 Rob Angelo Evolution Racing Team/Project Bike 44 Bend
8 4171 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team 20 Tigard
9 592 Perry Lund 55 Springfield
10 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland
11 4173 J Brett Sicilian Landspeed 34 Eugene
12 632 Paul Hynes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Bend
13 567 Justin Guidroz 38 Bend
14 678 James Wood 36 Hood River
15 365 Christopher Bright 51 Portland
16 858 Eric Romney BBC Bike Gallery Continental 45 Bend
17 548 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team 34 Portland

Men Category 4

Num Name Team Age City
1 64 William Kerker 20 Bend
2 4112 Peter Madsen Murder of Crows 35 Bend
3 4027 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 27 McMinnville
4 4286 Eric McKinley 28 Corvallis
5 4104 Travis Power Bonk Collective 37 Beaverton
6 4287 Matt Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery 39 Bend
7 4073 Paul Wroblewski The Club Roule 37 Portland
8 4344 John W Siwinski 46 Portland

Men Category 5

Num Name Team Age City
1 5671 Connor Shimamoto 24 Portland
2 5101 Connor Donahue 31 Bend
3 63 August Lehnert 24 EUGENE
4 5392 Joshua Azar Landspeed 42 Eugene
5 5027 Mark westerfield Dialed Cycling Team 46 Tigard
6 5864 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 49 Camas
7 8018 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 16 Tigard
8 8089 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling 15 Tigard

Men Maaster 60+

Num Name Team Age City
1 61 Robert Sheasby Hutch's Bend Dental 60 Bend
2 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland
3 4139 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 68 Gresham

Senior Men

Num Name Team Age City
1 175 Henrique Serra 31 Portland
2 65 Dillon Caldwell 29 Bend
3 864 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland
4 834 Sean Hollenbeck Team Oregon p/b Rodda Paint 25 Walla Walla
5 115 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 46 Bend
6 162 Mark Shimahara 44 Portland
7 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland
8 387 Brent Poole Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 31 Bend
9 800 Andrew Loaiza Cyclepath Racing 31 Portland
10 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar 41 Portland
11 188 Joseph Dengel Team Dr Will Bar 35 Tigard

Women 4

Num Name Team Age
1 7052 Patricia Strange Deschutes Brewery 47
2 7097 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 48
3 7105 Lori Gierloff Sunnyside Sports 43

Women 5

Num Name Team Age City
1 7302 Carley Leins Team Nonstop 31 Portland
2 8016 Spring Westerfield Dialed Cycling Team 14 Tigard
3 8017 Summer westerfield Dialed Cycling Team 12 tigard

Women Category 1/2

Num Name Team Age City
1 252 Julie Cutts 50 Bend
2 246 Ryan Levering 40 Bend
3 210 Gabrielle Lehnert 17 Eugene
4 260 Sophie Russenberger 21 Bend
5 240 Heidi Wood 33 Hood River
6 266 Megan Horner 36 Bend

Women Category 3

Num Name Team Age City
1 400 Kristi Cutter Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Bend
2 262 Alexandria Schultz Grown Rogue Cycling Team 32 Portland
3 414 Victoria Jansen 22 Portland
4 405 Hannah McDade BriHOP Racing 21 Tigard