Kings Valley Road Race

Kings Valley, OR
April 14, 2018

For results questions, please contact Terri Camp

Updated April 16, 2018 at 9:11 AM

Masters 40+(Category 3/4/5)

Num Name Team Age City Time
1 5081 Chris Hanel Dialed Cycling Team 48 Portland 2:28:21.683
2 520 Greg Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Tigard 2:28:43.773
3 565 Webster Wilson Cyclepath Racing 46 Portland 2:28:43.989
4 750 Stephen mcdade Grown Rogue Cycling Team 46 tigard 2:28:44.062
5 327 Jake von Duering Dialed Cycling Team 44 Camas 2:28:44.584
6 541 Rob Angelo Evolution Racing Team/Project Bike 44 Bend 2:28:44.931
7 354 Robert Tornai Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 45 Wilsonville 2:28:45.902
8 648 Bob Duffy Marys Bicycle Club 42 Corvallis 2:28:46.506
9 4132 Dolan Halbrook bicycleattorney.com 46 Portland 2:28:47.760
10 325 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Philomath 2:28:50.171
11 333 Michael Moody Team Cycle Sport 48 Jacksonville 2:28:59.274
12 5080 Shaun Martin Dialed Cycling Team 44 Camas 2:29:06.988
13 515 Daniel Kurylo 40 Portland 2:29:07.813
14 321 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 49 Vancouver 2:29:25.360
15 593 David Cloninger Hutch's Bend Dental 49 Bend 2:29:37.340
16 4213 Demian Bailey Marys Bicycle Club 48 Corvallis 2:33:35.279
17 5044 Nathan Koch 43 bingen 2:35:59.420
18 339 Bill Dolan Team Dr Will Bar 41 Portland 2:42:09.090
19 4078 Nathan Dramer bicycleattorney.com 44 Portland 2:43:21.696
20 4010 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint 42 Tigard 2:53:21.673
DNF 329 Jon Frommelt bicycleattorney.com 48 Portland 2:53:21.673
DNF 4125 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Milwaukie 2:53:21.673

Masters 50+(Category 3/4/5)

Num Name Team Age City Time
1 538 Scott Carroll Revenge Cycling & Racing 53 Corvallis 2:29:20.246
2 5157 Kyle Kotwica 54 Corvallis 2:29:28.938
3 542 Michael Myers Dialed Cycling Team 51 Camas 2:29:53.117
4 306 John Hatfield Audi 50 Portland 2:29:55.047
5 398 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Wilsonville 2:29:55.207
6 959 Scott Manett Tacoma 2:29:55.993
7 189 Bruce Connelly 55 Portland 2:30:01.398
8 5141 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 54 Camas 2:30:03.112
9 637 Ian Gibson Dialed Cycling Team 57 Gresham 2:30:09.555
10 316 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Hillsboro 2:30:12.061
11 550 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Vancouver 2:30:18.647
12 650 Dean Vacheresse 57 Portland 2:30:28.801
13 581 Timothy Smith Nike Catabana Racing Team 55 Portland 2:30:31.696
14 4164 Sean Galloway Team Oregon p/b Rodda Paint 53 Portland 2:30:46.178
15 370 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 SALEM 2:30:48.453
16 636 David Root Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 53 Vancouver 2:31:31.472
17 4034 Dirk Vander Laan 56 Wilmington 2:33:27.766
18 4022 Jim Middaugh 56 Portland 2:37:15.568
19 377 John Kenney Team Oregon p/b Rodda Paint 57 Hood River 2:42:37.464
20 336 David Thielen II Team Dr Will Bar 58 Vancouver 2:47:00.026
21 644 Evan Cumpston Team Rose City 58 Hillsboro 2:47:08.508
DNF 4007 Chad Butler 51 Scio 2:47:08.508
DNF 395 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 56 Hillsboro 2:47:08.508
DNF 4069 Brian Dessinger 50 Milwaukie 2:47:08.508

Masters 60+(Category 3/4/5)

Num Name Team Age City Time
1 318 Harry Phinney Revenge Cycling & Racing 62 Albany 2:30:01.406
2 399 John Wilson Team S+M 60 Corvallis 2:30:13.389
3 575 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing 64 Corvallis 2:30:34.239
4 558 Michael Manning 63 Portland 2:30:43.353
5 4012 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint 60 Portland 2:39:59.589
6 5035 Tom Kelly 66 Portland 3:09:34.767
7 4139 Jay Hamlin Dialed Cycling Team 68 Gresham 3:32:41.000

Men Category 3

Num Name Team Comments Age City Time
1 532 Adam Choate TCNF.LEGAL Racing Team Warning for dangerous riding 20 Eugene 2:15:44.831
2 391 Jack Bardi Bellingham 2:15:49.829
3 8020 Keelan Ontiveros 18 Portland 2:16:00.068
4 601 Jake Rosenbloum 32 portland 2:16:08.392
5 309 Keith McIntire Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 39 Portland 2:16:08.511
6 646 Christopher Clancy 21 West Linn 2:16:08.800
7 304 Patrick Connor Holtey Brown p/b Peak Condition 27 Portland 2:16:09.103
8 603 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland 2:16:09.794
9 381 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 35 Portland 2:16:11.200
10 4067 Nathaniel Sherrett Team Oregon p/b Rodda Paint 20 Portland 2:16:13.316
11 382 Ryan Menze Team Oregon p/b Rodda Paint 32 Portland 2:16:13.324
12 625 Crossett Freilinger Grown Rogue Cycling Team 32 Portland 2:16:14.644
13 328 Ben Waters Holtey Brown p/b Peak Condition 30 Portland 2:16:16.033
14 3026 Jeff Thomas Hutch's Eugene 49 EUGENE 2:16:19.721
15 611 Dan Litwora Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Forest Grove 2:16:29.291
16 570 Edward Wright Holtey Brown p/b Peak Condition 28 PORTLAND 2:16:33.806
17 396 Alex McCulley 34 Eugene 2:16:34.601
18 683 Grant Headley Swift Racing 32 Portland 2:16:35.497
19 383 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 2:17:25.906
20 623 Josh Mitchell 31 Portland 2:17:43.385
21 372 Chris Sarrett Hutch's Eugene 39 Albany 2:17:48.532
22 587 Charles Hall Hutch's Eugene 55 Eugene 2:17:51.533
23 8029 Brendan Sheerin 18 Eugene 2:19:04.481
24 314 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 28 Portland 2:23:40.219
25 358 Adam Angert Holtey Brown p/b Peak Condition 33 Portland 2:24:02.347
26 592 Perry Lund 55 Springfield 2:24:50.360
27 530 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 43 Portland 2:29:09.869
28 218 Lisa Eriksson Holtey Brown p/b Peak Condition 29 Portland 2:40:40.000
DNF 547 Matthew Toupal bicycleattorney.com 32 Portland 2:40:40.000
DNF 645 Alex Turpin Byzick + Company Cycling 27 SEATTLE 2:40:40.000

Men Category 4/5

Num Name Team Age City Time
1 5029 John Adams Byzick + Company Cycling 35 Salem 2:16:12.785
2 4027 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 27 McMinville 2:16:20.022
3 392 Eric McKinley 2:18:01.358
4 5378 Jeffrey Baratta II Byzick + Company Cycling 29 Portland 2:18:02.028
5 4085 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 40 Boring 2:18:14.819
6 4068 Mike Ott Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Lake Oswego 2:18:15.052
7 5284 Mike Guyvan Dialed Cycling Team 31 Vancouver 2:18:27.182
8 4084 Norm Swygert Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Portland 2:18:36.026
9 997 David Kalcic 2:19:48.676
10 957 Ryan P. Gilles Byzick + Company Cycling 28 Portland 2:20:15.164
11 4142 Collin Bundy 29 Vancouver 2:21:09.724
12 5294 Chance Hockema Byzick + Company Cycling 27 Newport, OR 2:21:17.803
13 4112 Peter Madsen 35 Bend 2:35:58.536
14 631 Eric Whitworth 41 Bend 2:43:04.219
15 5209 Kieron Crossley Dialed Cycling Team 18 Battle Ground 2:47:07.358
16 8043 Calvin Steele Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 16 Tigard 2:47:37.670
17 996 Peter Lake 2:56:26.846
18 5246 Eric Hagen 38 Portland 2:59:36.309
DNF 4195 John Pearson Byzick + Company Cycling 29 portland 2:59:36.309
DNF 4046 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 39 Forest Grove 2:59:36.309
DNF 995 Roman Rositani 21 Corvallis 2:59:36.309

Men Pro/1/2

Num Name Team Comments Age City Time
1 146 Jacob Rathe 27 Portland 3:00:47.029
2 186 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Portland 3:00:52.362
3 145 Kent Ross 22 Eugene 3:01:17.158
4 106 Felipe Nystrom 35 Vancouver 3:01:19.261
5 101 Jeremy Russell 36 Portland 3:01:23.241
6 894 Eric Sheagley TCNF.LEGAL Racing Team 46 Portland 3:01:24.546
7 811 Alex Yale Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland 3:01:24.884
8 132 Zachary Kovalcik Relegation for centerline violation 35 Vancouver 3:01:15.759
9 120 Colin Gibson Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 31 Portland 3:01:33.994
10 864 Wacek Godycki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland 3:04:11.496
11 8022 Max Ritzow 17 Eugene 3:04:11.888
12 109 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team 50 Eugene 3:04:12.409
13 950 Matthew Slater Evolution Racing Team/Project Bike 54 Bend 3:04:12.973
14 827 Zhaolong Wu Team Oregon p/b Rodda Paint 30 Portland 3:04:13.419
15 863 David Kuhns Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Beaverton 3:04:13.979
16 156 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/Project Bike 46 Keizer 3:04:14.428
17 759 Matt Kline Land Shark 53 grants pass 3:04:14.590
18 892 John Browning Evolution Racing Team/Project Bike 51 Portland 3:04:14.621
19 107 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 38 Tigard 3:04:26.057
20 831 Zak Winter 39 Portland 3:04:26.187
21 160 Andrew Boone Team Oregon p/b Rodda Paint 37 Bend 3:04:27.088
22 118 Nick Skenzick Hutch's Eugene 39 Eugene 3:04:31.650
23 111 Kyle Roberts Holtey Brown p/b Peak Condition 31 Portland 3:04:36.088
24 916 Sam Harbison Holtey Brown p/b Peak Condition 28 portland 3:04:43.665
25 777 Stephen Bedford 40 Portland 3:04:43.899
26 127 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 30 Portland 3:05:23.765
27 840 Jordan Barber Hutch's Eugene 34 Eugene 3:07:51.136
28 197 Mathew Braun 45 Portland 3:07:51.393
29 61 Steve Wright TCNF.LEGAL Racing Team 51 Beaverton 3:09:10.936
30 117 Cliff Heaberlin 38 Portland 3:13:50.900
31 962 Sean Babcock 35 Corvallis 3:22:53.945
32 828 Mike Kath 40 Portland 3:40:00.000

Women 40+ Category 3/4/5

Num Name Team Age City Time
1 456 Christine A Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 51 Vancouver 1:49:42.295

Women Category 1/2

Num Name Team Age City Time
1 273 Elise Donovan 38 Klamath Falls 2:39:18.563
2 207 Angharad Porteous bicycleattorney.com 30 Portland 2:41:23.945
3 217 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 23 ketchum 2:43:21.636
4 205 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 2:43:22.046
5 210 Gabrielle Lehnert 17 Eugene 2:43:23.271
6 226 Ivy Audrain 30 Portland 2:43:36.894
7 241 Erin Goodall Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 29 Portland 2:43:45.967
8 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 29 Bend 2:44:14.076
9 951 Diane Moug bicycleattorney.com 31 Portland 2:47:51.099

Women Category 3

Num Name Team Age City Time
1 237 Holland LaRue Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Hood River 2:41:24.123
2 400 Kristi Cutter Sunnyside Sports 42 Bend 2:43:37.967
3 228 Elyse Johansen Grown Rogue Cycling Team 30 Portland 2:43:44.062
4 998 Victoria Jansen Team Oregon p/b Rodda Paint 22 Corvallis 2:43:44.642
5 952 Rachel Geiter 28 2:43:47.321

Women Category 4/5

Num Name Team Age City Time
1 7045 Juliet Hochman Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Portland 1:45:38.959
2 8088 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team 15 Vancouver 1:45:39.732
3 7029 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 28 Vancouver 1:45:40.588
4 7126 Elise Lagerstrom 26 Gresham 1:45:41.382
5 38 Jennifer Kuhns 0.0 1:47:40.984
6 7072 Carla Schubiger 42 Corvallis 1:49:24.608
7 7090 Epiphany Couch Grown Rogue Cycling Team 31 Portland 1:51:09.334
8 7038 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 34 Tigard 1:51:13.538
9 7088 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 1:55:46.679
10 7131 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 1:56:10.106
11 420 Jules "DJ" Allison Grown Rogue Cycling Team 33 Portland 1:59:43.995
12 7222 Emily McNary Grown Rogue Cycling Team 27 Portland 2:08:01.251