Portland Trophy Cup

Portland International Raceway, OR
October 10, 2017

Part of the Portland Trophy Cup

For results questions, please contact Neil Green

Updated October 12, 2017 at 9:23 PM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps
1 549 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 6
2 533 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 42 Portland 6
3 528 Eric Steimer Team 10 Barrel 32 Beaverton 6
4 574 Bill Messer 50 Portland 6
5 522 Michael Brandwein Team Velo Cult 29 Portland 5
6 575 Alexander Goldman 33 Portland 5
7 552 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5
8 511 Joshua Dinwiddie 33 Portland 5
9 557 Adam Vanarsdall 45 Portland 5
10 519 Christopher Woods 31 KING CITY 5
11 502 Jacob Horn 24 Portland 5
12 543 Kristopher Hauck 40 Portland 5
13 572 Max Erdenbender 37 Portland 5
14 566 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5
15 571 John Tims 30 Portland 5
16 561 Justin Brown 42 Portland 5
17 530 Carlos Moreno 32 Portland 5
18 562 Zach Sunitsch - 5
19 501 Reyaz Rohani 36 Portland 5
20 527 Neil Jernstrom 39 Portland 5
21 564 Will Christenson 35 Portland 5
22 553 Duane Hastings Team 10 Barrel 32 Portland 5
23 520 Ollie Schell 38 Canmore, CA 5
24 546 Samuel Negasi 18 Portland 4
DNF 558 Brian Bogle Dialed Cycling Team 49 Vancouver 2
DNF 565 Grant Gilmore 28 Lake Oswego 2

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 352 Christine Weber 27 Portland 5
2 335 Anja Taylor 42 PORTLAND 5
3 307 Mollie Futterman BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5
4 312 Rachel Gitajn 33 Portland 5
5 327 Andrea Fisk-Beardsley 30 Portland 5
6 321 Erin Mensing 31 Portland 5
7 324 Glori Campbell Team AF 36 Portland 5
8 328 Gina Arcouette 28 Portland 5
9 304 Tina Summers Team Coastal 42 Portland 5
10 344 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 5
11 301 Shellie Cowling Team Coastal 36 Portland 4
12 302 Jennifer Justus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4
13 310 Valerie Arkell 31 Portland 4
14 303 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 4

Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 912 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 3
2 915 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
3 918 Jesse Hauck 12 - 3
4 938 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 3
5 909 Gavin Newman Sage Titanium 9 Portland 3
6 917 Koen Smelser 9 Portland 2
7 913 Amos Hauck Portland 2
8 908 Hunter Westerfield 10 Portland 2

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 918 Jesse Hauck 12 - 3
2 938 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 3
3 908 Hunter Westerfield 10 Portland 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Laps
1 912 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 3
2 915 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 3

Junior Men 9

Num Name Team Age Laps
1 909 Gavin Newman Sage Titanium 9 3
2 917 Koen Smelser 9 2
3 913 Amos Hauck 8 2

Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 914 Summer Westerfield 11 Portland 2

Junior Women 10-12

Num Name Team Lap 1 Time Lap 3 Time Age City Laps Overall
1 914 Summer Westerfield 09:26.2 09:58.7 11 Portland 2 19:25

Masters Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 129 Ira Ryan Breadwinner Cycles 41 portland 8
2 130 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 8
3 118 Scott Bradway bicycleattorney.com 46 portland 8
4 115 Robert Carver Olympia Cycling Team 36 Portland 8
5 113 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 8
6 121 Eric Lanners 44 Portland 8
7 140 Dave Davis Olympia Cycling Team 39 portland 8
8 138 Derek Bowers 44 Portland 8
9 106 Dan Porter Cyclepath Racing 45 Portland 8
10 139 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45 Portland 7
11 122 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Portland 7
12 137 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland 7
13 126 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 7
DNF 119 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Happy Valley 2

Masters Men 3/4

Num Name Team Age City Laps
1 733 Max Miller 35 Portland 6
2 665 Eric Hagstette Team 10 Barrel 45 Portland 6
3 705 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 6
4 694 Dylan VanWeelden 39 Portland 6
5 736 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 43 Portland 6
6 660 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components 48 Portland 6
7 704 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 6
8 655 Joel Sherman 39 Portland 6
9 749 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 6
10 687 garrett tyburski 39 portland 6
11 691 Jeremy Zane 48 Portland 6
12 668 Erik Offner Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 6
13 662 Martin Joyce 35 Portland 6
14 708 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 6
15 702 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 6
16 677 Dave Torrance 47 Portland 6
17 747 Todd Lewis 48 Portland 6
18 754 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 6
19 710 Fred Smelser 39 Portland 6
20 748 Tony Pitone 49 Portland 6
21 699 Eric Marshack Team Velo Cult 40 Portland 6
22 678 Chris Friedrich Team Coastal 43 Portland 6
23 688 Mike Lurie bicycleattorney.com 48 Portland 6
24 673 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 5
25 661 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 5
26 750 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
27 657 Brian Carrico The Spokesmen 46 Portland 5
28 684 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 45 Portland 5
29 697 Brian Dessinger 49 Milwaukie 5
30 721 Ethan Fuld 52 Portland 5
31 672 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 5
32 729 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Clackamas 5
DNF 666 Nolan Restivo 39 Portland 3
DNF 753 Sean Denney bicycleattorney.com 47 Portland 1

Masters Men 50+

Num Name Team Age Laps
1 834 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 50 6
2 810 William Alcorn BikeFlights.com 50 6
3 808 Steven Thorne BikeFlights.com 56 6
4 821 John Foulston Team Velo Cult 54 6
5 816 Greg Talbert 55 6
6 825 Rick Boston Cyclepath Racing 51 6
7 807 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 6
8 804 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 6
9 828 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 6
10 815 Richard Desmond 58 5

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 1 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 8
2 3 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 8
3 2 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 8
4 37 Kyle Berg Sage Titanium 30 Portland 8
5 97 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 24 Portland 8
6 5 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 35 Portland 8
7 35 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 33 Portland 8
8 36 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Salem 8
9 24 Zach Rotstein 27 Portland 8
DNF 7 Anthony Monteleone 31 Portland 5
DNF 44 Xander Viray 23 Portland 1

Men 3/4

Num Name Team Age City Laps
1 423 Sean MacMinn 25 Portland 6
2 435 Jeffrey Baratta II Byzick + Company Cycling 28 Portland 6
3 445 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 6
4 418 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 34 Portland 6
5 479 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 Portland 6
6 959 Jakob Wilson Omaha, NE 6
7 413 Eric Hoffman 34 Portland 6
8 428 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 6
9 412 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 6
10 424 Daniel Pasley Poler 45 Portland 6
11 415 Ty Goldsby 35 Portland 6
12 469 Drew Thomas 29 Portland 6
13 474 Ben Pederson 33 Portland 6
14 463 Yusuke Yamagishi 37 Porltand 6
15 454 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club 30 Portland 6
16 453 Quinn Rohlf 24 Portland 6
17 439 Dylan Wiggins 36 Portland 6
18 410 Alan Barton Olympia Cycling Team 33 Portland 6
19 960 Hayato Yamashita 20 Kobe, Japan 6
20 433 Kieran Harden 22 Portland 6
21 951 Andrew Perry 18 San Jose 6
22 432 Bertrand Morin 29 Portland 6
23 459 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 29 Portland 6
24 447 Elijah Smith 37 vancouver 6
25 483 Stephen Plomer 32 Portland 6
26 414 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 6
27 402 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 6
28 461 Gavin Rear 20 Portland 6
29 442 NEIL MCLAIN HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 6
30 498 Ivan Duka Olympia Cycling Team 29 Portland 6
31 429 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 32 Porltand 6
32 452 Mark Gyulafia River City Bicycles 34 Portland 6
33 491 Halsey McGowan 34 Portland 6
34 488 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 24 Portland 6
35 419 Gabriel Trainer Glady-ators p/b Gladys Bikes 26 Portland 6
36 961 Chase Daniels 22 Portland 6
37 456 Austin Tyburski 17 portland 5
38 422 Kellen Rear Showers Pass Racing Team 22 Portland 5
DNF 962 Ryan Butler Team Coastal 26 Portland 3

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps
1 240 Lucas Strain 24 Portland 8
2 214 Kyle Mensing 30 Portland 8
3 249 Steven Beardsley Point S Racing 35 Portland 8
4 250 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 8
5 206 Jason Britton Ruckus Test Team 38 Portland 8
6 256 Ryan Barrett Poler 37 Portland 8
7 278 Trevor Spahr Stages Cycling 32 Portland 8
8 285 Peter Rubijuno Poler 41 Portland 8
9 223 Hedlund Anders 34 Portland 7
10 248 Gene Faes 45 Portland 7
11 299 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 29 Portland 7
12 217 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 7
13 212 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 7
14 266 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 7
15 298 Derek Ehlers Metropolis Cycle Repair 30 Portland 7
16 228 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 42 Portland 7
17 293 Geoff Sosebee 33 Portland 7
18 211 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 7
19 286 Austin Loper Team Coastal 26 Portland 7
20 281 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 30 Portland 7
21 295 James Green 46 Portland 7
22 219 Greg Johnson Poler 48 Portland 7
23 272 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 7
24 230 Leopold Jung Team Coastal 36 Portland 7
25 227 Damon Dimick 41 Tigard 7
26 283 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 39 Portland 7
27 277 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 7
28 213 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 7
29 322 Erinne Goodell Team Slow 37 Portland 7
30 289 Aaron Even Cyclepath Racing 47 Portland 7
31 232 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 47 Happy Valley 7
32 255 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 6
33 215 Chris Lind Cyclepath Racing 29 Portland 6
34 222 Dustin Pallanez 29 Portland 6
DNF 333 Daniel Penner 31 Portland 4

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 120 Ivy Audrain Poler 29 Portland 6
2 108 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 6
3 101 Abra McNair 35 PORTLAND 6
4 103 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 6
5 123 anna christiansen 32 Portland 6
6 121 Ashley Lance BeerMongers Cycle Club 32 Portland 6
7 107 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 31 Portland 5
8 111 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair 38 Portland 5
9 117 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 5
10 116 Hazel Gross Team AF 41 Portland 5
11 104 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 20 Laura Parsons 35 Portland 6
2 16 Julie Baird 34 Portland 6
3 4 Abby Watson Breadwinner Cycles 33 Portland 6
4 29 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 17 Portland 6
5 1 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland 6
6 25 Jenn Levo 37 Portland 6
7 11 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 6
8 28 Erinne Goodell Team Slow 37 Portland 6
9 13 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 40 PORTLAND 6
10 24 Susan Grandjean 44 Portland 6
11 19 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 5
DNF 99 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 29 Portland 2

Women 3/4

Num Name Team Age City Laps
1 214 Holly Baird 31 portland 6
2 213 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 27 Vancouver 5
3 215 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5
4 237 Jacqueline Mautner 34 Portland 5
5 226 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5
6 220 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 5
7 235 Carley Leins 30 Portland 5
8 205 Epiphany Couch Olympia Cycling Team 30 Portland 5
9 201 Molly Quan 41 Portland 5
10 210 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 5
11 204 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
12 243 Caroline Livett BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5
13 218 Rachel Cameron Trusty Switchblade 26 Portland 5
14 221 Jordan Faulds Team AF 37 Portland 4
15 222 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade 43 Portland 4