Battle at Barlow

Gresham, OR
September 24, 2017

for questions on results, email Candi Murray cmurray@obra.org

Updated September 24, 2017 at 5:00 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 580 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 4 43:28
2 578 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 3 42:21

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 704 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 5 43:40
2 712 Walter Mcknight Deschutes Brewery 52 Vancouver 5 43:40
3 733 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 5 43:40
4 711 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 43:40
5 709 Bryan Smith Hammer Velo 34 Portland 5 47:13
6 734 Tyler Jackson 4 39:18
7 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 4 39:39
8 736 Ryan Jarrell 4 39:55
9 735 Stephen Ford 4 43:09
10 724 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Portland 4 46:49
11 703 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 3 38:40

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time
1 507 Joseph Lukens 5 42:05
2 506 Lucian Spampinato 16 Bend 5 48:09

Elite Junior Women

Num Name Age Laps Time
1 901 Ava Lilley 15 6 48:27

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 603 Camden Fisco 12 3
2 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
3 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
4 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3
5 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
6 604 Cole Hagedorn 12 3
7 571 Gus Tonkin 10 Portland 3
8 602 Alexander Vogs 12 3
9 601 Henry Tong bicycleattorney.com 10 3
10 551 Hans Lanners 10 Portland 2
11 598 Jarell brennan PDX Devo Junior Cycling 10 2
12 606 Kellen Boyles 12 2
13 600 Josh Rech 11 2
14 597 Griffin Harple 10 2
DNF 605 Nate Curley 12 1

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 4
2 506 Ian Shreve Hutch's Eugene 14 eugene 4
3 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4
4 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
5 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 547 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Fairview 4

Junior Men 17-18

Num Name Age Laps
1 599 Matt Rech 18 3

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 4
2 506 Ian Shreve Hutch's Eugene 14 eugene 4
3 547 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Fairview 4
4 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 4
5 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
6 603 Camden Fisco 12 3
7 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
8 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
9 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3
10 599 Matt Rech 18 3
11 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3
12 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
13 604 Cole Hagedorn 12 3
14 571 Gus Tonkin 10 Portland 3
15 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 9 Portland 3
16 529 Elliot Werner 9 Portland 3
17 602 Alexander Vogs 12 3
18 531 Orion Souders 9 Portland 3
19 601 Henry Tong bicycleattorney.com 10 3
20 551 Hans Lanners 10 Portland 2
21 598 Jarell brennan PDX Devo Junior Cycling 10 2
22 606 Kellen Boyles 12 2
23 600 Josh Rech 11 2
24 597 Griffin Harple 10 2
DNF 605 Nate Curley 12 1

Junior Men 9

Num Name Team Laps
1 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 3
2 529 Elliot Werner 3
3 531 Orion Souders 3

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
2 13 kayden mckee PDX Devo Junior Cycling 10 Vancouver 3
3 23 Katerina Smith Hammer Velo 12 Portland 2
4 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
2 25 Genevieve Bailly 14 3
3 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 24 Juliana Smith Hammer Velo 15 Portland 3

Junior Women 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
2 25 Genevieve Bailly 14 3
3 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
4 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 3
5 24 Juliana Smith Hammer Velo 15 Portland 3
6 13 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 3
7 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 2
8 23 Katerina Smith Hammer Velo 12 Portland 2
9 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2
10 1 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 17 Clackamas 2

Junior Women 9

Num Name Team Age City Laps
1 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 2

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 332 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Bend 9 1:02:06
2 307 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 9 1:04:28
3 335 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 9 1:05:24
4 360 Owen Murphy 8 0:58:04
5 301 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 8 0:58:42
6 317 Chad Swanson Team S+M 40 The Dalles 8 0:59:25
7 336 Justin Guidroz 37 Bend 8 1:00:03
8 327 Eric Lanners 44 Portland 8 1:00:19
9 364 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45 Portland 8 1:00:33
10 315 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 43 Portland 8 1:00:38
11 362 Greg Adams Cyclepath Racing 38 Portland 8 1:00:39
12 355 Andy Olsson 8 1:00:45
13 339 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles Racing Team 51 Hood River 8 1:01:31
14 346 Scott Bradway bicycleattorney.com 46 Portland 8 1:01:41
15 357 David Cushman Grouptrail Cycling 36 Portland 8 1:02:30
16 361 Michael Martin Sunnyside Sports 47 Bend 8 1:04:50
17 363 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 47 Portland 7 0:58:16
18 359 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 7 0:59:36
19 345 Andy Meeks bicycleattorney.com 43 Portland 7 1:04:07
DNF 321 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles 48 Portland 7 1:04:07
DNF 358 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 45 Bend 4 1:04:07
DNF 354 John Gill 3 1:04:07

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 424 Scott Chamberlain Portland 5 40:43
2 426 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Portland 5 41:16
3 347 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland 5 41:21
4 415 Daniel Dellitt 44 Portland 5 41:21
5 423 Jason Dotts Grouptrail Cycling 5 42:21
6 384 Peter Hand 44 Portland 5 42:45
7 328 James Owen Capitol Velo 48 Salem 5 42:58
8 329 Matthew Jetton 48 portland 5 42:58
9 397 Tom Kay The Spokesmen 42 Portland 5 42:58
10 401 Joshua Boelter Pedal PT 41 Portland 5 42:58
11 308 Dave Torrance 47 Portland 5 42:58
12 378 Luke Bergerson Capitol Velo 44 Aumsville 5 42:58
13 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 5 42:58
14 391 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 5 42:58
15 352 Tony Pitone 49 Portland 5 42:58
16 343 Ethan Fuld 52 Portland 5 42:58
17 390 Jared Lathrop 5 42:58
18 407 Matthew Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team 35 white salmon 5 42:58
19 322 Joe Pinzone 49 Vancouver 5 42:58
20 341 Jake Davis 41 Scappoose 5 42:58
21 337 Andrew Duncan BeerMongers Cycle Club Portland 5 42:58
22 324 Paul Barlow Vancouver 5 42:58
23 420 Justin Tunis portland 5 42:58
24 302 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 4 38:11
25 321 Shea Hawes 43 Monmouth 4 38:17
26 348 Adam Clement 50 Portland 4 38:39
27 386 Charlton Shen 51 Portland 4 38:47
28 363 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 4 39:30
29 417 tl valencia 4 39:34
30 338 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Hillsboro 4 39:35
31 303 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 4 39:35
32 421 Mark McMurtry Cyclepath Racing 4 40:18
33 345 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4 40:32
34 419 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 40:37
35 368 Andy Morris Team 10 Barrel 47 Portland 4 40:54
36 422 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Gresham 4 40:55
37 346 James Green 46 Portland 4 42:29
38 377 Andrew Kaylor 48 Beaverton 4 42:29
39 301 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Clackamas 3 38:11
40 418 Isaac Zak Glady-ators p/b Gladys Bikes Portland 3 38:14
DNF 339 Martin Matsumura Team 10 Barrel 52 Portland 1 38:14

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 396 Douglas Turner Team 10 Barrel 48 Boise 5 35:57
2 417 Matt Berg 45 Troutdale 5 36:10
3 381 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Boring 5 36:21
4 313 Peter Koonce Grouptrail Cycling 43 Portland 5 36:23
5 379 Bryce Jenkinson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 5 36:48
6 382 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 40 Salem 5 37:24
7 415 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 5 37:34
8 355 Carl Werner 39 Portland 5 37:42
9 387 James Bradley 36 Portland 5 38:17
10 405 Greg Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Portland 5 38:22
11 315 Mike Heenan 43 Portland 5 38:47
12 378 Brandon Gallagher Murder of Crows 42 Bend 5 38:54
13 347 Ryan Chase Deschutes Brewery 39 Bend 5 38:54
14 390 Eric Marshack Team Velo Cult 40 Portland 5 39:04
15 316 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 5 39:07
16 329 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5 39:09
17 370 Neil Green 43 Fairview 5 39:10
18 418 Chris Page Metropolis Cycle Repair 49 Brightwood 5 39:25
19 414 Michael Kolb ANTHM Collective 40 Portland 5 39:44
20 386 Jeff Copus Team 10 Barrel 48 portland 5 39:52
21 331 Franz Bruggemeier Point S Racing 37 Salem 5 39:57
22 359 Paul Souders 46 Portland 5 40:06
23 413 Joe Gomez 47 Portland 5 40:07
24 314 Erik Carlson 43 Longview 5 40:14
25 410 Thomas Pastor Deschutes Brewery 37 Bend 5 40:23
26 411 Bradley Pfeiffer 5 40:24
27 372 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 5 40:33
28 320 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Portland 5 40:34
29 317 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 44 Portland 5 40:48
30 352 Max Frixione 44 Portland 5 40:55
31 369 David Rasca Half Penny Cycling Team 40 Salem 5 41:34
32 412 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5 41:40
33 373 Sean Cook Cyclepath Racing 45 Portland 5 41:51
34 364 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 5 41:51
35 318 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix 39 Portland 5 41:51
36 356 James Bender bicycleattorney.com 46 West Linn 4 35:42
37 419 Sean Stroup 4 37:07
38 416 Aaron Even Cyclepath Racing 47 Portland 4 38:09

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 5 36:56
2 12 Perry Lund Hutch's Eugene 54 Springfield 5 36:56
3 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 5 38:43
4 114 Sasha Lacey Portland Velo Racing 50 Portland 5 39:13
5 68 Jeff Standish Sage Titanium 51 Gresham 5 39:30
6 108 Tom Hill bicycleattorney.com 54 PORTLAND 5 39:40
7 57 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 53 Portland 5 39:45
8 50 Ian Kennedy bicycleattorney.com 53 Portland 5 39:45
9 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 5 40:01
10 83 Mark Emry 53 Gresham 5 40:30
11 17 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 57 Trout Lake 5 40:33
12 52 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 5 41:00
13 91 Erik Goodfriend Hammer Velo 57 portland 5 41:02
14 28 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 5 42:02
15 1 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 Portland 5 42:17
16 109 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 54 Portland 5 42:24
17 115 Eric Pool Team 10 Barrel 51 West Linn 5 42:24
18 31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 53 Brush Prairie 5 42:24
19 112 Greg Freyberg Sunnyside Sports 51 Bend 5 42:24
20 106 5 42:24
21 45 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS 52 Eugene 5 42:24
22 113 Matt Richmond 5 42:24
23 86 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 59 Bend 5 42:24
24 62 Jon Pearson Sage Titanium 51 Happy valley 5 42:24
25 5 Jeff Boehlke The Spokesmen 51 Battleground 5 42:24
26 111 Rick Boston Cyclepath Racing 51 Portland 5 42:24
27 63 Dave Metz 52 Cottage Grove 5 42:24
28 80 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 53 Portland 4 37:02
29 88 Jason Bietz 51 Sherwood 4 37:21
30 110 Kyle Mountain 4 42:03
31 100 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 3 36:31

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 24 Dave Burnard Forest Grove 5
2 9 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 5
3 12 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 5
4 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5
5 21 Stefan Furst Camas Bike and Sport 60 Vancouver 4 38:14
6 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4 39:25
7 25 Rick Gregory Eugene 4 40:40
8 22 John Nicholas 62 portland 4 41:17

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Loren Russell 75 Corvallis 3 39:52
2 2 Einar Traa Portland Velo Racing 74 Portland 3 42:30

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Notes Age City Laps Time
1 16 Carrie Day Deschutes Brewery 45 Bend 6 48:55
2 32 Sarah Max Deschutes Brewery 6 49:01
3 22 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 44 Bend 6 49:10
4 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 6 49:22
5 24 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6 49:24
6 19 Jennifer Johnson 5 43:10
7 29 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 5 43:53
8 6 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 44:48
9 35 Sierra Domaille 5 45:33
10 27 Sharon Anderson Trusty Switchblade 48 Portland 5 45:40
11 26 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 5 45:42
12 8 Anna Saltonstall 41 The Dalles 5 45:50
13 10 Patricia Strange Deschutes Brewery HAIR BLOCKS NUMBER- 46 Bend 5 46:31
14 1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 5 47:25
15 34 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 5 48:22
16 31 Erika Scholz 5 48:55
17 33 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 5 48:56
18 25 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 5 49:51

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 500 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 5 46:56
2 522 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 50 Bend 5 48:36
3 524 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 5 48:45
4 525 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 5 50:06
5 502 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 50:50
6 507 Sarah Eustis bicycleattorney.com 44 Portland 4 42:46
7 504 tina Shaner bicycleattorney.com 48 West Linn 4 43:27
8 514 Laura Davies 46 Portland 4 43:59
9 510 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 4 48:44
10 523 Kelly Sandow Grixsen Brewing p/b West End Bikes 4 48:44

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 5 46:02
2 616 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 55 Bend 5 46:19
3 614 michell thorstrom 5 48:48
4 617 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 5 49:28
5 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 5 51:01
6 611 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 5 51:56
7 620 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 4 43:50
8 621 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 4 47:22
9 608 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64 Portland 4 49:30
10 604 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 3 43:10

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 50 Henry Jones 17 Bend 9 0:58:43
2 29 Molly Cameron Point S Racing 41 Portland 9 0:58:57
3 5 Max Ritzow PDX TI 16 eugene 9 1:00:24
4 41 Evan Murphy 29 Portland 9 1:01:46
5 35 Steven Beardsley Point S Racing 35 Portland 9 1:02:04
6 34 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 9 1:02:50
7 28 Ian Megale 29 Boise 9 1:03:29
8 49 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 49 Eugene 9 1:03:53
9 2 David Krause Trusty Switchblade 40 Bend 9 1:04:16
10 51 Damian Schmitt Point S Racing 39 Bend 9 1:04:54
11 47 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 8 0:58:09
12 13 Paul Armstrong 34 Bend 8 0:58:12
13 17 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 8 0:58:56
14 22 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Salem 8 0:59:45
15 6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 8 1:00:02
16 40 Josiah Zukowski Point S Racing 32 Portland 8 1:01:08
17 30 Sean Corey Breadwinner Cycles 34 Vancouver 8 1:03:07
DNF 43 Kyle Murphy 26 4 1:03:07
DNF 4 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 2 1:03:07
DNF 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 1 1:03:07
DNF 8 Andrew Coe PDX TI 36 Portland 1 1:03:07
DNF 48 Michael Wilder 33 portland 1 1:03:07

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 99 Dan Coolet 6 43:00
2 10 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6 43:32
3 110 C Freilinger Olympia Cycling Team 31 Portland 6 43:36
4 89 Scott Bradway bicycleattorney.com 46 Portland 6 44:08
5 53 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 33 Portland 6 44:10
6 96 Ross Jacques 28 Ashland 6 44:12
7 45 Jeffrey Baratta II 28 Portland 6 44:20
8 114 Brendan Treacy 6 44:36
9 16 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 34 Portland 6 44:58
10 83 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 6 45:49
11 97 Spencer Bonney 30 Ashland 6 45:50
12 8 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 6 45:53
13 116 Jeffrey Matson 40 Portland 6 45:59
14 54 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 6 46:00
15 39 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 6 46:07
16 29 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 6 46:28
17 109 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 43 Portland 6 46:29
18 103 Calvin Keane 6 46:29
19 24 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 6 46:36
20 13 Brian Little 6 46:51
21 112 Xander Viray 6 47:00
22 107 Garret Hobrook Metropolis Cycle Repair 24 portland 6 47:00
23 52 David M Miller Team Lazy Tarantulas 40 Portland 6 47:19
24 104 Kyler Ervin 6 47:35
25 79 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 47 Bend 6 47:55
26 74 Devon Alvarez 53 Bend 5 40:26
27 106 David Estrin 5 40:42
28 115 Rob Thompson Olympia Cycling Team 46 Portland 5 40:47
29 66 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 30 Portland 5 41:02
30 113 Banjo Weymouth 41 Portland 5 41:27
31 102 Matt Bloom 5 42:49
32 105 Stephan Morris 33 Portland 5 45:03
33 41 Cooper Irwin 19 Woodland 5 45:13
34 100 Steve Davee 5 45:55
35 1 Christian Martin River City Bicycles 41 Portland 5 46:25
DNF 85 Elijah Krause 15 Bend 4 46:25
DNF 67 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 30 Corvallis 3 46:25
DNF 111 Charlie Douthwaite Team Coastal 31 Portland 2 46:25
DNF 101 John Pearson 2 46:25
DNF 173 1 46:25

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 43 Everett Stiley 5 39:10
2 42 Alex Nelson 5 39:24
3 44 Peter Madsen 5 39:54
4 2 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 26 Portland 5 40:45
5 5 Dustin Einig 33 Portland 5 41:01
6 29 Corey McManus 31 5 41:03
7 47 Philippe Gunthie 5 41:07
8 3 Jason Whittington Team 10 Barrel 33 Portland 5 42:12
9 6 Elijah Smith 37 vancouver 5 42:38
10 18 Andy Borell 30 Portland 5 43:10
11 9 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Portland 5 43:10
12 48 Dylan Howell 5 43:45
13 22 Douglas Gresham 40 Portland 5 43:45
14 49 Spencer Roedel 5 43:45
15 20 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 5 47:41
16 46 Eddie Wang 4 41:03
DNF 45 Cyrus Bredles 1 41:03

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 47 Adam Burgess 5 41:10
2 96 Alexander Zybin 5 41:11
3 91 Alex Churchill 5 43:52
4 33 Casey Antonson Team Velo Cult 43 Portland 5 45:07
5 92 Ian Gibson 5 45:24
6 31 Jacob Horn 24 Portland 5 45:41
7 84 Philip Nelson 5 45:44
8 87 Benjamin Morgen 5 45:55
9 45 Christopher Woods 31 KING CITY 4 38:12
10 6 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 4 38:21
11 2 Sean P McBurney Portland Velo Racing 36 PORTLAND 4 38:31
12 56 Oliver Smith Grouptrail Cycling 4 38:53
13 43 Wendell Walker Portland 4 39:01
14 90 Cullen Freeman 4 39:20
15 61 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Forest Grove 4 40:24
16 88 Heath Korvala 4 40:46
17 98 Justin Brown 4 40:56
18 85 Max McFaraland Team Planet X USA p/b Xiologix 4 41:13
19 46 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 32 Bingen 4 42:03
20 93 Rohani Reyaz 4 43:07
21 82 Scott Graves 27 4 43:07
22 89 Tom Armstrong 4 43:07
23 86 Bradford Craig 4 43:07
24 83 Kristina Owen Capitol Velo 3 39:09
DNF 97 Chris Rech 2 39:09
DNF 95 Mike Schroeder 2 39:09
DNF 9 Trevor Hayward 47 Vancouver 1 39:09
DNF 52 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 1 39:09

Singlespeed

Num Name Team Notes Age City Laps Time
1 706 Lucas Strain 24 Portland 6 43:08
2 613 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 27 eugene 6 43:35
3 652 Kyle Ireton 29 Portland 6 43:41
4 708 Ben Guernsey Trusty Switchblade 33 Portland 6 43:59
5 619 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 6 44:19
6 644 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 6 44:29
7 715 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32 Portland 6 44:50
8 612 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 6 44:53
9 710 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 6 45:02
10 683 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6 45:34
11 615 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 41 Portland 6 46:00
12 656 Fred mills Point S Racing 37 Portland 6 46:00
13 709 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 6 46:20
14 711 Jason Britton 6 46:38
15 707 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 5 40:15
16 722 Shawn Bostad 40 Portland 5 40:23
17 645 Sal Collura Hutch's Eugene 48 Corvallis 5 40:26
18 649 greg schmitt Trusty Switchblade 45 Portland 5 40:27
19 676 Scott Wanhala Poler 32 Portland 5 40:47
20 670 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 41 Hood River 5 40:53
21 603 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 5 41:47
22 677 Steve Dale bicycleattorney.com 42 Portland 5 42:07
23 714 Jason Zadow 41 Lake Oswego 5 42:57
24 668 Alex Churchill 26 Portland 5 43:39
25 720 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 30 West Linn 5 43:45
26 624 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 5 44:00
27 719 Jimmy Lingwood 5 44:36
28 642 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 5 44:49
29 718 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 5 45:27
30 665 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 5 45:47
31 674 brent wick 45 Portland 5 47:08
32 680 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair number difficult to reAD 26 Portland 5 47:08
33 721 Paul Furst 5 48:17
34 705 Thomas Pastor Deschutes Brewery 37 Bend 5 48:22
35 704 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 5 48:23
36 723 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 5 48:23
37 713 Brian Dessinger 41 Lake Oswego 3 48:23
DNF 717 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 17 Portland 2 48:23
DNF 712 Russell Walker Trusty Switchblade 30 Portland 1 48:23
DNF 716 Ryan McLaughlin 1 48:23

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 817 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5 40:55
2 829 anna christiansen 5 41:22
3 822 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Gresham 5 42:34
4 820 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 5 43:28
5 803 Katy Giombolini Point S Racing 29 Salem 5 43:52
6 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 5 44:59
7 818 Elizabeth Gardiner Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 Portland 4 39:00
8 828 Jan Moss 4 41:07
9 825 Patti Wolfe 4 41:19
10 827 Jody Rose 4 43:22
11 826 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3 45:28
DNF 830 Erin Carolan 1 45:28

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 860 Clara Honsinger Team S+M 20 Portland 8 1:02:04
2 855 Alexandra Burton Point S Racing 36 Portland 8 1:03:48
3 867 Laura Parsons Point S Racing 35 Portland 8 1:05:00
4 877 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 7 0:57:54
5 854 Anna Megale 26 Boise 7 0:58:44
6 858 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland 7 1:00:28
7 873 Annick Chalier 7 1:01:12
8 851 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 7 1:01:36
9 871 Jenn Levo 37 Portland 7 1:03:26
10 872 Kelsey Phillips 27 Bend 7 1:06:02
11 874 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Tigard 7 1:06:36
12 875 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 6 1:01:54

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 113 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 31 Portland 5 42:50
2 117 Jennie Alvarez 39 Bend 5 44:39
3 116 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 5 45:40
4 100 Petra Whitacre 5 46:19
5 119 Molly Leonard 5 47:25
6 118 Sarah Layton 35 Portland 5 48:42
7 121 Summer Baird Boneyard Cycling 36 Bend 5 49:41
DNF 120 Juie Russell 3 49:41
DNF 108 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 1 49:41

Women 4

Num Name Team Notes Age City Laps Time
1 270 Holly Baird 31 portland 5 47:59
2 281 Anne Liggett Stages Cycling 31 Portland 5 48:37
3 283 Jill Weir 5 49:50
4 282 Kerry Weymouth 5 50:14
5 285 Molly Quan Hair blocks number 41 Portland 5 50:57
6 268 Victoria Hammond HiFi Sound Cycling Components 44 Tualatin 4 43:35
7 284 Christine Hubert 35 Portland 4 48:25
8 269 Becca Smith 39 Portland 4 50:58

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 716 Margaret Dale bicycleattorney.com 35 Portland 5 49:57
2 704 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5 50:50
3 737 Caroline Livett BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5 51:20
4 722 Whitney Hooker 34 The Dalles 4 42:36
5 731 Erica Spiritos 28 Portland 4 43:49
6 713 Andrea Fisk Point S Racing 30 Portland 4 43:50
7 734 Kaitlin Greene 4 44:58
8 736 Rebecca Puskas 4 45:28
9 709 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 51 Portland 4 45:28
10 735 Mollie Futterman 28 Portland 4 46:04
11 720 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes Eugene 3 46:50
12 738 Lizzy Potter 32 Portland 3 48:06