GPCM: Heiser Farm CX

Dayton, OR
September 30, 2017

Part of the GPCM

For results questions, please contact Terri Camp

Updated September 30, 2017 at 10:18 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps
1 575 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 704 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 4
2 708 Sam Radakovich 31 Lake Oswego 4
3 716 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 4
4 705 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 lake oswego 4
5 737 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 4
6 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 4
7 740 Bill Salbador 52 Eugene 4
8 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 4
9 738 Earl Hazekamp Capitol Velo 42 Salem 4
10 739 Doug Bowman 49 Corvallis 4
11 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 3

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 506 Lucian Spampinato 16 Bend 4

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 900 Natasha Visnack 13 Bend 4

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 548 Zane Strait 11 Bend 3
2 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
3 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
4 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
5 515 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12 Tigard 2
6 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
7 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 2
8 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2
9 530 Joshua Trerise 12 Sherwood 2
10 510 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2
11 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 2
12 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
13 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 2
14 609 Ryan Marks 11 Bend 2
15 511 Calvin Nary 11 Bend 2
16 608 Hayden Gullickson 12 Bend 2
17 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 2
18 593 Gabe Trerise 11 Sherwood 2
19 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2
20 640 Cameron Wescott 10 Bend 2
21 600 Josh Rech 11 2
22 519 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 10 Albany 2
23 572 Fletcher Westrick 11 1

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 520 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
2 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 3
3 610 Tanner Wescott 13 Bend 3
4 567 Sam Day 14 Bend 3
5 506 Ian Shreve Hutch's Eugene 14 eugene 3
6 523 Jacob Olander 14 Bend 3
7 509 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3
8 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
9 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 3
10 585 Cameron Zipper 14 Bend 3
11 553 Luke Soto 14 Portland 3
12 538 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 3
13 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3
14 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3
15 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 2
16 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 2
17 589 Parke Chapin 13 Bend 2
18 566 Ronan Myers 14 West Linn 2
19 565 Charley Myers 13 West Linn 2
20 516 Ethan Moen Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2
21 561 Alex Amparo 13 1

Junior Men 15-16

Num Name Team City Laps
1 586 Tucker Orman Bend 3
2 584 Evan Lilly bend 3
3 642 Nyall Trout Sagebrush Cycles Bend 3
4 547 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes Fairview 3
5 583 Aaron Duarte Bend 3
6 641 Robert Porter bend 3
7 518 Carter Hanley Vancouver 2

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps
1 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3
2 607 Aaron Bailey 2

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 520 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
2 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 3
3 610 Tanner Wescott 13 Bend 3
4 567 Sam Day 14 Bend 3
5 506 Ian Shreve Hutch's Eugene 14 eugene 3
6 586 Tucker Orman 15 Bend 3
7 523 Jacob Olander 14 Bend 3
8 584 Evan Lilly 15 bend 3
9 509 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 14 Portland 3
10 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
11 642 Nyall Trout Sagebrush Cycles 15 Bend 3
12 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 3
13 547 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Fairview 3
14 583 Aaron Duarte 15 Bend 3
15 585 Cameron Zipper 14 Bend 3
16 553 Luke Soto 14 Portland 3
17 548 Zane Strait 11 Bend 3
18 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
19 538 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 3
20 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
21 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 3
22 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3
23 641 Robert Porter 15 bend 3
24 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3
25 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
26 515 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12 Tigard 2
27 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 2
28 518 Carter Hanley 15 Vancouver 2
29 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
30 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 2
31 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2
32 607 Aaron Bailey 2
33 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 2
34 530 Joshua Trerise 12 Sherwood 2
35 589 Parke Chapin 13 Bend 2
36 510 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 11 Portland 2
37 566 Ronan Myers 14 West Linn 2
38 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 2
39 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
40 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 2
41 609 Ryan Marks 11 Bend 2
42 529 Elliot Werner 9 Portland 2
43 511 Calvin Nary 11 Bend 2
44 608 Hayden Gullickson 12 Bend 2
45 565 Charley Myers 13 West Linn 2
46 546 Jack Hampson Sage Titanium 10 Lake Oswego 2
47 593 Gabe Trerise 11 Sherwood 2
48 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2
49 640 Cameron Wescott 10 Bend 2
50 531 Orion Souders 9 Portland 2
51 549 Gavin Newman Sage Titanium 9 Portland 2
52 600 Josh Rech 11 2
53 519 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 10 Albany 2
54 516 Ethan Moen Camas Bike and Sport 14 Vancouver 2
55 573 Riley Westri 9 1
56 572 Fletcher Westrick 11 1
57 561 Alex Amparo 13 1

Junior Men 9

Num Name Team City Laps
1 529 Elliot Werner Portland 2
2 531 Orion Souders Portland 2
3 549 Gavin Newman Sage Titanium Portland 2
4 573 Riley Westri 1

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
2 3 Aspynn Westby Hutch's Eugene 11 Keizer 2
3 13 kayden mckee PDX Devo Junior Cycling 10 Vancouver 2
4 26 Greta Jungjohann 11 2

Junior Women 13-14

Num Name Team Laps
1 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 2
2 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 2

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 2
2 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
3 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 2
4 3 Aspynn Westby Hutch's Eugene 11 Keizer 2
5 13 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 2
6 26 Greta Jungjohann 11 2
7 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 2
8 18 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 9 2
9 27 Peyton Wilson 9 2
10 28 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing 9 Buxton 2
11 9 Karlee Melson Hutch's Eugene 9 Albany 1

Junior Women 9

Num Name Team City Laps
1 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club Portland 2
2 18 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 2
3 27 Peyton Wilson 2
4 28 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing Buxton 2
5 9 Karlee Melson Hutch's Eugene Albany 1

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 312 John Weathers Audi 47 Portland 6
2 330 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 6
3 351 Ryan Weaver River City Bicycles 40 Portland 6
4 349 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 6
5 354 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Happy Valley 6
6 365 Ronald Kizziar Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 48 Portland 6
7 333 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 6
8 350 Andrio Abero 37 Portland 6
9 323 Webster Wilson Cyclepath Racing 45 Portland 5
10 314 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Tigard 5
11 357 David Cushman Grouptrail Cycling 36 Portland 5
12 308 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Hillsboro 5
13 305 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 5
14 367 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 4
DNF 302 Shannon Skerritt 46 Portland 2
DNF 366 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 37 CORVALLIS 1

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps
1 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 4
2 328 James Owen Capitol Velo 48 Salem 4
3 401 Joshua Boelter Pedal PT 41 Portland 4
4 461 Corey McManus 36 Beaverton 4
5 319 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 51 Portland 4
6 320 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 4
7 415 Daniel Dellitt 44 Portland 4
8 302 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 4
9 378 Luke Bergerson Capitol Velo 44 Aumsville 4
10 460 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 52 Portland 4
11 317 Mark H. Rasmussen 49 Salem 4
12 409 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Tigard 4
13 329 Matthew Jetton 48 portland 4
14 391 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 4
15 462 Del Goertzen 44 Salem 4
16 322 Joe Pinzone 49 Vancouver 4
17 335 Bas Geelen 37 Portland 4
18 308 Dave Torrance 47 Portland 4
19 351 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 4
20 402 Matthew Boelter 38 Hillsboro 4
21 425 Michael Clark Stumptown Cycling Club 48 Portland 4
22 463 Andrew Duncan BeerMongers Cycle Club 42 Portland 4
23 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 4
24 370 Gerardo Perez Portland Velo Racing 36 Wilsonville 4
25 304 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 4
26 388 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 Portland 4
27 306 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 4
28 313 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS 56 eugene 4
29 427 Jason Beer 45 Bend 4
30 359 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Beaverton 4
31 395 Steven Soto 44 Sherwood 4
32 300 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 58 Tigard 4
33 345 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4
34 428 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 4
35 334 Matt Haughey 45 McMinnvile 4
36 310 David Rick 48 PORTLAND 3
37 377 Andrew Kaylor 48 Beaverton 3
DNF 423 Jason Dotts Grouptrail Cycling Portland 1

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 327 Derek Bowers 44 Portland 5
2 388 Chris Sarrett Hutch's Eugene 38 Albany 5
3 407 Doug Minarik bicycleattorney.com 40 Portland 5
4 333 Philip Hatton Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 44 Portland 5
5 382 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 40 Salem 5
6 318 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix 39 Portland 5
7 321 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 5
8 316 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 5
9 421 Brian Wise 5
10 309 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 46 Portland 5
11 344 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 5
12 315 Mike Heenan 43 Portland 5
13 331 Franz Bruggemeier Point S Racing 37 Salem 5
14 347 Ryan Chase Deschutes Brewery 39 Bend 5
15 337 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Portland 5
16 311 Nic Kytlica Team Planet X USA p/b Xiologix 35 North Plains 5
17 341 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 5
18 387 James Bradley 36 Portland 5
19 323 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
20 300 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Portland 5
21 320 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Portland 5
22 364 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 5
23 390 Eric Marshack Team Velo Cult 40 Portland 5
24 422 George Wescott 5
25 369 David Rasca Half Penny Cycling Team 40 Salem 5
26 392 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 5
27 343 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5
28 310 Matthew Dial Deschutes Brewery 41 Bend 5
29 423 Jon Frommelt bicycleattorney.com 47 Portland 5
30 368 Colin Howard Hammer Velo 38 Portland 5
31 336 Peter Gutwald Sage Titanium 48 Lake Oswego 5
32 395 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 5
33 424 Matt Mallet 42 Corvallis 5
34 384 David Visnack 48 Bend 5
35 366 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components 48 Lake Oswego 5
36 359 Paul Souders 46 Portland 4

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps
1 12 Perry Lund Hutch's Eugene 54 Springfield 5
2 26 Jeff Otto Audi 55 Beaverton 5
3 20 Rodney Trepess Deschutes Brewery 52 Bend 5
4 34 William Alcorn BikeFlights.com 50 Portland 5
5 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 5
6 116 James Coats 53 Bend 5
7 64 Bob Jacobs bicycleattorney.com 51 Portland 5
8 10 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 5
9 68 Jeff Standish Sage Titanium 51 Gresham 5
10 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 5
11 8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5
12 24 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 5
13 86 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 59 Bend 5
14 57 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 53 Portland 5
15 25 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 5
16 33 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 5
17 69 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Vancouver 5
18 16 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5
19 50 Ian Kennedy bicycleattorney.com 53 Portland 5
20 108 Tom Hill bicycleattorney.com 54 PORTLAND 5
21 114 Sasha Lacey Portland Velo Racing 50 Portland 5
22 63 Dave Metz 52 Cottage Grove 5
23 23 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5
24 21 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 59 Lake Oswego 5
25 45 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS 52 Eugene 5
26 9 Alan Thomason Deschutes Brewery 57 Redmond 5
27 117 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 Portland 5
28 1 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 Portland 5
29 31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 53 Brush Prairie 5
30 81 Bill Petersen 56 West Linn 5
31 47 Tim Rathbun 55 Mulino 5
32 27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 5
33 14 Timothy Shreve Hutch's Eugene 52 Eugene 5
34 93 Erik Spillman Portland Velo Racing 52 Portland 5
35 113 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 53 Portland 4
36 102 Paul Mautner Veloforma 59 Portland 4
37 56 Mark Revenaugh 53 Mulino 4
38 89 Brian List Bike Central/Barbur Vet 50 Portland 4
DNF 29 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 3
DNF 105 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 50 Portland 2

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 12 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 4
2 26 Phil Randall Bicycleway.com/OPS 60 Eugene 4
3 4 Mark Schwyhart Team S+M 64 Portland 4
4 17 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 61 Vancouver 4
5 9 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 4
6 30 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 60 Aurora 4
7 28 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 4
8 25 Rick Gregory 64 Eugene 4
9 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4
10 10 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS 63 Eugene 4
11 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 4
12 27 Steve Yenne Half Penny Cycling Team 61 Salem 4
13 22 John Nicholas 62 portland 4
14 16 Gil Ormerod Team S+M 64 Portland 3
15 5 Loren Russell 75 Corvallis 3
16 29 Bill Alsup bicycleattorney.com 63 Beaverton 3

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 37 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood 4
2 36 Erica Wescott Sunnyside Sports 47 Bend 4
3 11 Kristen minarik bicycleattorney.com 36 Portland 4
4 14 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Portland 4
5 29 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 4
6 15 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 4
7 26 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 4
8 4 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Hood River 4
9 10 Patricia Strange Deschutes Brewery 46 Bend 4
10 1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 4
11 6 Hazel Gross Team AF 41 Portland 4
12 25 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 4
DNF 30 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 1

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps
1 513 Brittany Stover Team AF 43 Portland 4
2 500 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 4
3 515 Hannah Yorra Boneyard Cycling 40 Bend 4
4 512 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4
5 508 Christy Hawkins Team AF 40 portland 4
6 524 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 4
7 506 Renee Beard 49 Eugene 4
8 503 Traci Smolen Team S+M 50 Portland 4
9 501 Jordan Faulds 37 Portland 3
10 510 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 3

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 616 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 55 Bend 4
2 622 Michelle Mercer Deschutes Brewery 50 Bend 4
3 617 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 4
4 611 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 4
5 606 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 4
6 613 Christie Scheer Team Rose City 54 Beaverton 4
7 614 Michelle Thorstrom 4
8 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 4
9 623 Donna Russell 58 Beavercreek 4
10 621 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 3
11 608 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 64 Portland 3

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 16 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 6
2 4 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 6
3 18 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 6
4 34 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 6
5 8 Andrew Coe PDX TI 36 Portland 6
6 31 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 6
7 12 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 44 Portland 6
8 5 Max Ritzow PDX TI 16 eugene 6
9 53 Ian Wilson 20 Corvallis 6
10 47 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 6
11 17 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 6
12 40 Josiah Zukowski Point S Racing 32 Portland 5
13 22 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Salem 5
14 20 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 33 Portland 5
15 52 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 30 Portland 5
DNF 54 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45 Portland 5
DNF 32 Fred mills Point S Racing 37 Portland 2
DNF 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 1

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps
1 88 Felipe Nystrom 34 Vancouver 5
2 118 Jordan Barber Hutch's Eugene 33 Eugene 5
3 46 Brad Petersen 29 Beaverton 5
4 103 Calvin Keane 5
5 5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 5
6 12 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5
7 6 Randall Fransen Mettle Cycling 37 Portland 5
8 93 Adam Kachman 28 Portland 5
9 117 Travis Power Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Beaverton 5
10 76 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 Portland 5
11 22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 5
12 38 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 5
13 8 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
14 156 Jeff Turner 47 Portland 5
15 39 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 5
16 56 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 40 Portland 5
17 92 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40 Portland 5
18 67 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 30 Corvallis 5
19 54 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 5
20 119 Joseph Lukens 17 Bend 5
21 154 Carl Werner 39 Portland 5
22 157 Ben Pederson 33 Portland 5
23 10 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5
24 13 Brian Little 5
25 9 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5
26 151 William Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 37 Corvallis 5
27 26 Micah Sardell 36 Eugene 5
28 155 Dan Werle 45 Portland 5
29 150 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland 5
30 120 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
31 31 NEIL MCLAIN HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 4
32 152 Joshua Hanselman 42 Newberg 4
33 153 Gavin Beer 17 Bend 4
34 158 Andrew Marchington 33 Portland 4
DNF 66 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 30 Portland 1

Men 4

Num Name Team Age City Laps
1 6 Elijah Smith 37 vancouver 4
2 17 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Vancouver 4
3 41 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
4 18 Andy Borell 30 Portland 4
5 50 Halsey McGowan 34 Portland 4
6 9 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Portland 4
7 52 Ondrej Podlesak 4
8 51 Jorge Lara Capitol Velo 57 Salem 4
9 23 Austen Sofhauser 31 Portland 3

Men 5

Num Name Team Age City Laps
1 100 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Portland 5
2 33 Casey Antonson Team Velo Cult 43 Portland 5
3 73 Bill Messer 50 Portland 5
4 131 Demian Bailey 47 Corvallis 5
5 31 Jacob Horn 24 Portland 5
6 6 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 4
7 45 Christopher Woods 31 KING CITY 4
8 132 Tommy Kruger 4
9 61 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Forest Grove 4
10 97 Chris Rech 4
11 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Sherwood 4
12 101 Dave Sanderling 41 Portland 4
13 130 Bruce Harmon 4
DNF 24 Chris Myrick 33 Portland 1
DNF 46 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 32 Bingen 1
DNF 99 Adam Vanarsdall 45 Portland 1

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 644 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 5
2 612 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 5
3 656 Fred mills Point S Racing 37 Portland 5
4 604 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 5
5 651 Ian Jungjohann 35 Eugene 5
6 613 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 27 eugene 5
7 709 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 5
8 689 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 35 Portland 5
9 608 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5
10 618 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 5
11 611 Robert Jackson 42 lake oswego 5
12 645 Sal Collura Hutch's Eugene 48 Corvallis 5
13 707 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 5
14 684 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 5
15 686 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Portland 5
16 677 Steve Dale bicycleattorney.com 42 Portland 4
17 649 greg schmitt Trusty Switchblade 45 Portland 4
18 639 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 4
19 727 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Newberg 4
20 725 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 43 Portland 4
21 728 James Owen Capitol Velo 48 Salem 4
22 636 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 4
23 665 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 4
24 624 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 4
25 703 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 48 Lake Oswego 4
26 638 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 4
27 699 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Hood River 4
28 637 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 4
29 726 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 4
30 688 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4
31 675 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 4
32 724 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
33 729 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 19 Portland 2
DNF 610 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 2
DNF 622 Carl Anton 47 Woodburn 1

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 801 Ivy Audrain Poler 29 Portland 5
2 832 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland 5
3 809 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5
4 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 5
5 820 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 5
6 833 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 4
7 806 Hazel Gross Team AF 41 Portland 4
8 803 Katy Giombolini Point S Racing 29 Salem 4
9 831 Birch Clark 4

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 865 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 5
2 878 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Vancouver 5
3 879 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Happy Valley 5
4 851 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 4
5 872 Kelsey Phillips 27 Bend 4

Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 107 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 4
2 101 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components 31 Portland 4
3 126 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 4
4 108 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 4
5 103 Carley Leins 30 Portland 4
6 111 Pamela Power Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Beaverton 4
7 123 Rebecca Hamilton 34 Portland 4
8 116 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 4
9 125 Holly Baird 31 portland 4
10 124 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4
11 122 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 4
DNF 109 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 33 Portland 1

Women 4

Num Name Team Age City Laps
1 256 Amy Engstrom Point S Racing 48 Beaverton 4
2 266 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
3 252 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 4
4 253 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Washougal 4
5 286 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club 34 Portland 3
6 258 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 3
7 288 Cate Burgess 30 Portland 3
8 259 Kristina Owen Capitol Velo 19 Salem 3
9 287 Amy Seymour Trusty Switchblade 44 Oregon City 3
10 279 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28 Bend 3
11 269 Becca Smith 39 Portland 3

Women 5

Num Name Team Age City Laps
1 741 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4
2 740 Fay Mobbs Audi 41 Wilsonville 4
3 742 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
4 705 Ursula Mavila Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Portland 3
5 709 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 51 Portland 3
6 713 Andrea Fisk 30 Portland 3
7 730 Glori Campbell 36 NYC 3
8 708 Amy Vaillancourt-Sals Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 3
9 761 Maria Vicencio 29 Portland 3
10 733 Chelsea Pittman 27 Portland 3
11 702 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 3
12 739 Robyn Wilson Salem 3