GPCM

OR
Sat, September 2 to Sat, October 28, 2017

Updated August 11, 2017 at 10:01 AM

Athena

Name Team Points
1 Sonja Ebert Team 10 Barrel 600

Category 1/2 35+ Men

Name Team Points
1 John Weathers 441
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 351
3 Rick Metz bicycleattorney.com 316
4 Webster Wilson Cyclepath Racing 212
5 James Tervo Team S+M 160
6 Mathew Braun 153
7 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 96

Category 1/2 35+ Women

Name Team Points
1 Ann Kennedy bicycleattorney.com 440
2 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 214
3 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 195

Category 1/2 Men

Name Team Points
1 Andrew Coe PDX TI 425
2 Jeremy Russell River City Bicycles 355
3 Seth Patla PDX TI 230
4 Max Ritzow PDX TI 206
5 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 184
6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 101

Category 1/2 Women

Name Team Points
1 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 350
2 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 288

Category 2/3 Men

Name Team Points
1 Jordan Barber 434
2 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 348
3 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 245
4 Matt Jamison Grouptrail Cycling 230
5 Brad Davidson Grouptrail Cycling 141
6 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 111
7 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 65
8 Ben Iwasa Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40
9 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 38
10 Rob Thompson Olympia Cycling Team 36

Category 3 35+ Men

Name Team Points
1 Philip Hatton Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 321
2 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 205
3 Michael Aylward 180
4 David Rosen Sage Titanium 121
5 Ryan Chase Deschutes Brewery 90
6 Mike Heenan 89
7 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 66
8 Colin Howard Hammer Velo 55
9 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33
10 Paul Souders 32

Category 3 35+ Women

Name Team Points
1 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 380
2 Rebecca Hillary Team AF 375
3 Brittany Stover Team AF 355
4 Renee Beard 277
5 Traci Smolen Team S+M 261
6 Jordan Faulds Team AF 228
7 Christy Hawkins Team AF 203
8 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 160

Category 3 Women

Name Team Points
1 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 430
2 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 224

Category 4 35+ Men

Name Team Points
1 Jay Small Dialed Cycling Team 318
2 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 204
3 David Kaysen 93
4 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS 84
5 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 77
6 Joe Pinzone 56
7 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 55
8 Charles Barrett Cyclepath Racing 53
9 Jake Davis 45
10 Albert Passadore Hammer Velo 26

Category 4 Men

Name Team Points
1 Elijah Smith 456
2 Andy Borell 242
3 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 186

Category 4 Women

Name Team Points
1 Amy Engstrom Point S Racing 350
2 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 278

Category 5 Men

Name Team Points
1 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 303
2 Demian Bailey 208
3 John Condon Dialed Cycling Team 162
4 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 146
5 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 116

Category 5 Women

Name Team Points
1 Jodi Gaylord 163
2 Sara Davidson Grouptrail Cycling 121

Clydesdale

Name Team Points
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team 460
2 Tim Schauer Sage Titanium 395
3 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 345
4 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 226
5 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components 209
6 Mike Reddig Camas Bike and Sport 202
7 Ed Waters 148

Junior Men 3/4/5

Name Team Points
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 500
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 345
3 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 229
4 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas 209
5 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 185
6 Ian Shreve 163
7 Zane Strait 124
8 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 111
9 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 105
10 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 90
11 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 74
12 Carter Hanley 71
13 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 59
14 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas 47
15 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 36
16 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling 24
17 Jack Hampson Sage Titanium 15
18 Ethan Moen Camas Bike and Sport 11
19 Gavin Newman 10

Junior Women 3/4/5

Name Team Points
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 500
2 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 300
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 281

Masters 50+ Men

Name Team Points
1 Perry Lund 450
2 Jeff Otto 445
3 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 380
4 Rodney Trepess Deschutes Brewery 370
5 Michael Metz bicycleattorney.com 228
6 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 178
7 Brian List Bike Central/Barbur Vet 163
8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 156
9 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 130
10 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 129
11 John Napier Metropolis Cycle Repair 104
12 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 99
13 Jon Gove Grouptrail Cycling 84
14 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 69
15 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 61
16 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 58
17 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 21
18 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo 20
19 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS 19
20 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 12
21 Mark Revenaugh 10
22 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 9
23 Timothy Shreve 7

Masters 50+ Women

Name Team Points
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 540
2 Donna Metz bicycleattorney.com 312
3 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 169

Masters 60+ Men

Name Team Points
1 Mark Schwyhart Team S+M 540
2 David Luoma Cyclepath Racing 452
3 Tom Webb Team Rose City 335
4 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 320
5 Ron Strasser Team S+M 239
6 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 229
7 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS 203
8 Loren Russell 138

Singlespeed Men

Name Team Points
1 Seth Patla PDX TI 435
2 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 241
3 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 194
4 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 168
5 Robert Jackson River City Bicycles 144

Singlespeed Women

Name Team Points
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 460
2 Mielle Blomberg Team S+M 284
3 Hazel Gross Team AF 207