Oregon State University Criterium

Corvallis, OR
July 30, 2017

For Results Questions, please contact Terri Camp

Updated July 30, 2017 at 10:11 PM

Masters Men 40+

Num Name Team Age City Time
1 332 Peter Seelig Dr Will Bar p/b Atmosera 43 Portland 44:53
2 679 Bob Duffy Corvallis Cyclery Racing 41 Corvallis 44:53
3 750 stephen mcdade Olympia Cycling Team 45 tigard 44:53
4 886 Antonio Castaneda JR Guinness Cycling Team 44 Keizer 45:05
5 171 Maikey Lopera 48 Eugene 45:17
6 330 Bill Dolan Dr Will Bar p/b Atmosera 40 Portland 45:42
7 162 Mark Shimahara 43 Portland 46:08
8 991 Scott WIlliams 46:08
9 5604 Brian Dessinger 49 Milwaukie 46:08
10 503 Mark Adamski 48 Portland 46:08
11 4531 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 46:08

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Time
1 538 Scott Carroll 52 Corvallis 45:12
2 590 James Randall Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 51 Portland 45:41
3 4095 Sean Galloway Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 45:41
4 5077 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 45:41
5 4323 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 59 Bend 45:41
DNF 4014 Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 56 Portland 45:41

Masters Men 60+

Num Name Team Age City Time
1 3005 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 63 Corvallis 46:38
2 5263 Jay Hamlin Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 67 Gresham 46:38
3 5653 Loren Russell 75 Corvallis 46:38

Men 3

Num Name Team Age City Time
1 587 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Portland 44:55
2 4399 Ian Jungjohann 35 Eugene 45:05
3 3013 Brendan Sheerin V.C. Cascade p/b Slocum 17 Eugene 45:07
4 677 Joel Crouch Olympia Cycling Team 41 Portland 45:17
5 4003 Luke Coleman HiFi Sound Cycling Components 31 Portland 45:51
6 652 Rob Thompson Olympia Cycling Team 46 Portland 45:51
7 339 Chris Sarrett 38 Albany 45:51
8 548 Alan Barton Olympia Cycling Team 33 Portland 45:51
DNF 306 Adam Angert 32 Portland 45:51
DNF 538 Scott Carroll 52 Corvallis 45:51

Men 4/5

Num Name Team Age City Time
1 4070 James Graves Holtey Law p/b Peak Condition 46 Tigard 30:45
2 4199 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Tigard 30:45
3 5304 Russell Walker Trusty Switchblade 30 Portland 30:45
4 5684 Roman Rositani 20 Corvallis 30:45
5 4247 Micah Sardell 36 Eugene 30:45
6 5533 Ian Wilson 20 Corvallis 30:45
7 5478 Kevin Brosnan 39 Portland 30:45
8 956 Garret Holbrodt 0.0 30:45
9 4237 Dylan Carrico Rogers Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 27 portland 30:45
10 3020 Mike Buckiewicz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 29 Portland 30:45
11 4531 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 32:01
12 5335 Zachary Skalet 22 Corvallis 32:59
13 5090 Paul Wroblewski 36 Portland 32:59
14 u46 Spencer Middleton 32:59
15 4323 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 59 Bend 32:59
16 990 Jason Hsu 32:59
17 5335 Zachary Skalet 22 Corvallis 32:59
DNF 5893 John Boucher 22 Vancouver 32:59
DBF 989 Chance Hockman 32:59
DBF 5604 Brian Dessinger 49 Milwaukie 32:59

Men Pro/1/2

Num Name Team Age City Time
1 984 Kent Ross Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 21 Portland 0:58:51
2 110 Dillon Caldwell Audi 28 Bend 0:58:51
3 103 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 0:59:58
4 115 Nick Skenzick 38 Eugene 0:59:58
5 888 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 Tigard 1:00:06
6 144 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 35 Portland 1:00:14
7 162 Mark Shimahara 43 Portland 1:00:14
DNF 4235 Sean Hollenbeck Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 Walla Walla 1:00:14
DNF 188 Joseph Dengel Dr Will Bar p/b Atmosera 34 Tigard 1:00:14
DNF 886 Antonio Castaneda JR Guinness Cycling Team 44 Keizer 1:00:14

Women 1/2

Num Name Team Age City Time
1 205 Brenna Wrye-Simpson LA Sweat 30 Portland 44:52
2 206 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 44:54
3 231 Gabrielle Lehnert 16 Eugene 44:55
4 203 Nicole Pressprich Point S Racing 29 Bend 44:55
5 201 Clara Honsinger Team S+M 20 portland 44:58
6 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28 Bend 45:02
DNF 270 Leia Tyrrell 28 Corvallis 45:02

Women 1/2/3 Overall

Num Name Team Age City Time
1 205 Brenna Wrye-Simpson LA Sweat 30 Portland 44:52
2 206 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 44:54
3 231 Gabrielle Lehnert 16 Eugene 44:55
4 203 Nicole Pressprich Point S Racing 29 Bend 44:55
5 201 Clara Honsinger Team S+M 20 portland 44:58
6 204 Emily Boscacci Olympia Cycling Team 32 Portland 44:58
7 219 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28 Bend 45:02
8 245 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 45:02
9 7051 Sophie Russenberger Point S Racing 20 Bend 45:02
10 262 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 31 Portland 45:02
DNS 270 Leia Tyrrell 28 Corvallis 45:02

Women 3

Num Name Team Age City Time
1 204 Emily Boscacci Olympia Cycling Team 32 Portland 44:58
2 245 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 44:58
3 7051 Sophie Russenberger Point S Racing 20 Bend 44:58
4 262 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 31 Portland 44:58

Women 4/5

Num Name Team Age City Time
1 7132 Kristi Cutter Sunnyside Sports 41 Bend 24:00
2 7142 Victoria Jansen 21 Corvallis 25:13
3 413 Lindsay Jackson Olympia Cycling Team 40 Lake Oswego 25:47
4 7184 Lucie Browning Olympia Cycling Team 27 Portland 25:47
5 980 Emma Armstrong 21 Corvallis 25:47
6 7109 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 27 Portland 25:47
7 7043 Flo Leibowitz Corvallis Cyclery Racing 66 Corvallis 25:47