Corn Cross 1

Liepold farms, OR
September 10, 2017

Results Questions: Mack Stilson

Updated September 11, 2017 at 9:11 AM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 579 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 58 Bend 5 43:59
2 251 Inge Mares Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Portland 4 40:40

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 704 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 6 39:45
2 727 Joe Larson Deschutes Brewery 42 Bend 6 40:46
3 715 Daniel Salvey 48 Newberg 5 38:53
4 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 5 39:59
5 726 Lewis Dixon 34 Portland 5 45:14
6 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 5 46:57
7 750 Heston Wingfield Beaverton 4 40:22

Elite Junior Men

Num Name Team Age Laps Time
1 502 Gavin Bowen 15 7 46:23
2 501 Gavin Beer 17 7 47:03
3 505 Lucian Spampinato 16 6 47:34

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 901 Ava Lilley 15 6 40:48
2 900 Natasha Visnack 13 Bend 5 39:13

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 12 Bend 4 22:18
2 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4 26:02
3 548 Zane Strait 11 Bend 4 26:16
4 556 Peter Grover 11 4 27:14
5 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 28:00
6 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4 29:14
7 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4 29:50
8 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 30:52
9 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 4 31:01
10 578 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 31:03
11 571 Gus Tonkin 10 Portland 4 31:20
12 530 Josh Trerise 12 Sherwood 3 22:45
13 539 Calum Pierce 12 Portland 3 22:51
14 511 Calvin Nary 11 Bend 3 23:11
15 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3 24:18
16 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3 25:38
17 576 Jake Remund 11 3 26:02
18 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3 26:14
19 551 Hans Lanners 10 Portland 3 27:08
20 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3 28:37
21 569 Silas French 10 Sandy 3 30:28
22 575 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 3 34:38
23 572 Fletcher Westrick Bicycleway.com/OPS 11 Sandy 2 28:04
24 519 Israel Jr. Melson 10 Albany 2 31:21

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps Time
1 557 Tanner Wescott 13 Bend 4 23:36
2 567 Sam Day 14 Bend 4 23:45
3 506 Ian Shreve 14 eugene 4 24:33
4 523 Jacob Olander 14 Bend 4 24:53
5 577 Carter Hagedorn 14 4 25:05
6 553 Luke Soto 14 4 26:09
7 555 Evan Grover 13 Bend 4 26:09
8 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 27:57
9 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 4 30:23
10 566 Ronan Myers 14 West Linn 4 31:21
11 560 Cameron Zipper 14 Bend 3 26:41
12 565 Charley Myers 13 West Linn 3 26:54
13 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3 29:41
14 561 Alex Amparo 13 3 31:03

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 559 Tucker Orman 15 Bend 4 25:46
2 547 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Fairview 4 26:02
3 563 Evan Lilly 15 bend 4 26:08
4 564 Nyall Trout 15 4 26:16
5 558 Aaron Duarte 15 Bend 4 27:24
6 532 Oscar Baldwin Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 4 29:03
7 554 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4 29:52

Junior Men 17-18

Num Name Team Age City Laps Time
1 568 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3 28:50
DNF 550 1 28:50

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 12 Bend 4 22:18
2 557 Tanner Wescott 13 Bend 4 23:36
3 567 Sam Day 14 Bend 4 23:45
4 506 Ian Shreve 14 eugene 4 24:33
5 523 Jacob Olander 14 Bend 4 24:53
6 577 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 25:05
7 559 Tucker Orman 15 Bend 4 25:46
8 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 4 26:02
9 547 Parker Green Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15 Fairview 4 26:02
10 563 Evan Lilly 15 bend 4 26:08
11 553 Luke Soto 14 4 26:09
12 548 Zane Strait 11 Bend 4 26:16
13 564 Nyall Trout 15 4 26:16
14 555 Evan Grover 13 Bend 4 26:16
15 556 Peter Grover 11 4 27:14
16 558 Aaron Duarte 15 Bend 4 27:24
17 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4 27:57
18 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 28:00
19 532 Oscar Baldwin Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 4 29:03
20 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4 29:14
21 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 4 29:50
22 554 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 15 Tigard 4 29:52
23 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 4 30:23
24 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 30:52
25 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 4 31:01
26 578 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4 31:03
27 571 Gus Tonkin 10 Portland 4 31:20
28 566 Ronan Myers 14 West Linn 4 31:21
29 530 Josh Trerise 12 Sherwood 3 22:45
30 539 Calum Pierce 12 Portland 3 22:51
31 511 Calvin Nary 11 Bend 3 23:11
32 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 3 24:18
33 552 Rice Gavin Team Lazy Tarantulas 9 3 24:40
34 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 11 Portland 3 25:38
35 576 Jake Remund 11 3 26:02
36 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3 26:14
37 560 Cameron Zipper 14 Bend 3 26:41
38 565 Charley Myers 13 West Linn 3 26:54
39 551 Hans Lanners 10 Portland 3 27:08
40 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 3 28:37
41 568 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3 28:50
42 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3 29:41
43 569 Silas French 10 Sandy 3 30:28
44 561 Alex Amparo 13 3 31:03
45 575 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 3 34:38
46 572 Fletcher Westrick Bicycleway.com/OPS 11 Salem 2 28:04
47 519 Israel Jr. Melson 10 Albany 2 31:21
DNF 529 Elliot Werner 9 Portland 1 31:21
DNF 550 1 31:21
DNF 573 Riley Westrick Bicycleway.com/OPS 9 1 31:21

Junior Men 9

Num Name Team City Laps Time
1 552 Rice Gavin Team Lazy Tarantulas 3 24:40
DNF 529 Elliot Werner Portland 1 24:40
DNF 573 Riley Westrick Bicycleway.com/OPS 1 24:40

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 22:21
2 13 kayden mckee PDX Devo Junior Cycling 10 Vancouver 3 24:55
3 3 Aspynn Westby 11 Keizer 3 26:44
4 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 28:50

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps Time
1 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas Portland 4 28:43
2 19 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas Lake Oswego 3 34:51
3 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas Portland 2 22:24

Junior Women 15-16

Num Name Age City Laps Time
1 17 Madison Pettit 15 Happy Valley 3 29:15

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 28:43
2 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 22:21
3 13 kayden mckee PDX Devo Junior Cycling 10 Vancouver 3 24:55
4 3 Aspynn Westby 11 Keizer 3 26:44
5 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 28:50
6 17 Madison Pettit 15 Happy Valley 3 29:15
7 18 Kiley Dodge 9 3 34:51
8 19 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas 13 Lake Oswego 3 34:51
9 6 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 2 22:24
10 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 9 2 26:54
DNF 20 Francesca Demund 9 1 26:54

Junior Women 9

Num Name Team Laps Time
1 18 Kiley Dodge 3 34:51
2 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 2 26:54
DNF 20 Francesca Demund 1 26:54

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 332 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bicycles 47 Bend 10 0:58:01
2 335 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 10 0:59:11
3 331 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bicycles 52 Damascus 10 1:00:20
4 305 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 9 0:54:25
5 336 Justin Guidroz 37 Bend 9 0:54:25
6 337 Deressta Mark 9 0:54:25
7 340 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend 9 0:55:15
8 325 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 46 Bend 9 0:55:34
9 321 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bicycles Portland 9 0:55:52
10 339 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles Racing Team 51 Hood River 9 0:56:56
11 327 Eric Lanners 44 Portland 9 0:57:41
12 342 Matt Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery 38 Bend 9 0:58:15
13 316 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 9 0:58:18
14 343 Ryan Francesconi 43 Portland 9 0:58:59
15 341 Mark Shimahara 43 Portland 8 1:00:48
DNF 307 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 1 1:00:48

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 356 Nolan Restivo 39 Portland 6 39:28
2 384 Peter Hand 44 Portland 6 40:05
3 326 Gary Kim Grouptrail Cycling 46 Portland 6 40:51
4 316 Norm Swygert Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 6 41:16
5 390 Jared Lathrop 6 42:12
6 388 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 41 Portland 6 42:21
7 372 garrett tyburski 39 portland 6 42:36
8 354 Chris Bathke 45 Portland 6 42:49
9 378 Luke Bergerson Capitol Velo 44 Aumsville 6 42:59
10 380 Chris Their 43 6 43:04
11 330 Daniel Salvey 48 Newberg 6 43:25
12 321 Shea Hawes 43 Monmouth 6 43:29
13 389 Eddie Wang River City Bicycles 40 Portland 6 43:52
14 379 Jason Beer 45 Bend 6 44:13
15 322 Joe Pinzone 49 Vancouver 6 44:16
16 371 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 6 44:57
17 386 Charlton Shen 51 Portland 6 46:00
18 364 Ben Hein 45 Bend 5 39:20
19 381 James Lais 48 PORTLAND 5 43:12
DNF 340 David Schmitz Team Finger 49 Hood River 4 43:12
DNF 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 3 43:12
DNF 387 Kevin Claggett 50 Canby 3 43:12
DNF 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 2 43:12
DNF 385 Christopher Friedrich Team Coastal 43 Portland 2 43:12

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 361 Travis Power Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Beaverton 7 42:28
2 379 Bryce Jenkinson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 7 43:14
3 381 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Boring 7 43:35
4 307 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40 Portland 7 43:42
5 305 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn 7 43:55
6 313 Peter Koonce Grouptrail Cycling 43 Portland 7 44:25
7 378 Brandon Gallagher Murder of Crows 42 Bend 7 44:26
8 329 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 7 44:29
9 321 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 7 44:32
10 380 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 39 Bend 7 45:08
11 369 David Rasca Half Penny Cycling Team 40 Salem 7 45:11
12 376 Dan Baier Team Finger 43 Portland 7 45:22
13 375 Eric Lilley Murder of Crows 49 Bend 7 45:39
14 382 Steve Williams 40 7 45:48
15 309 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 46 Portland 7 45:52
16 377 Wade Hewitt 46 7 46:07
17 335 Rolland Hayden 38 Gresham 7 48:15
18 373 Sean Cook Cyclepath Racing 45 Portland 6 42:55
19 363 Steven Westberg Deschutes Brewery 49 Bend 5 45:30
DNF 374 Todd Grover Boneyard Cycling 45 Bend 5 45:30
DNF 315 Mike Heenan 43 Portland 4 45:30
DNF 341 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 3 45:30

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 10 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 7 42:50
2 12 Perry Lund 54 Springfield 7 43:20
3 61 Russell Thorstrom 59 Boise 7 43:26
4 85 Dan Wolnick Hutch's Bend Dental 52 Bend 7 44:00
5 84 Christopher Van Tilburg Mountain View Cycles Racing Team 51 7 44:19
6 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 7 44:40
7 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 7 45:33
8 70 Greg Talbert 55 Portland 7 45:56
9 86 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 59 Bend 7 46:00
10 35 Mike Schrankel Team Finger 50 Hood River 7 46:27
11 75 Steven Thorne 56 Portland 7 46:32
12 83 Mark Emry 53 Gresham 7 46:50
13 17 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 57 Trout Lake 7 47:00
14 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 7 47:06
15 47 Tim Rathbun 55 Mulino 7 47:41
16 48 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 57 Camas 7 48:13
17 50 Ian Kennedy bicycleattorney.com 53 Portland 7 48:28
18 28 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 7 48:46
19 2 Scott Mares 50 Portland 7 48:58
20 27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 7 49:10
21 33 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 7 49:33
22 87 Steve Van Bergen 55 Portland 6 42:41
23 88 Jason Bietz 51 Sherwood 6 43:38
24 14 Timothy Shreve 52 Eugene 6 44:34
25 56 Mark Revenaugh 53 Mulino 6 46:30
DNF 29 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 1 46:30

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 6 44:02
2 21 Stefan Furst Camas Bike and Sport 60 Vancouver 6 44:10
3 18 Amory Cheney Deschutes Brewery 66 Bend 6 47:54

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 40 Tad Hodgert 71 Bend 5 41:39
2 5 Loren Russell 75 Corvallis 5 49:20

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 17 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 6 38:08
2 16 Carrie Day Deschutes Brewery 45 Bend 6 38:43
3 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 6 39:45
4 22 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 44 Bend 6 39:55
5 24 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Portland 6 40:09
6 15 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 6 40:34
7 5 Sharon Anderson Olympia Cycling Team 48 Portland 6 41:15
8 21 Remy Maguire 38 Portland 6 41:20
9 23 Lori Brault 46 Portland 6 41:45
10 18 Ellene Smith 37 6 42:31
11 10 Patricia Strange Deschutes Brewery 46 Bend 6 42:56
12 25 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 5 38:48

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 515 Hanna Yorra 6 45:14
2 513 Brittany Stover 43 Portland 6 45:17
3 506 Renee Beard 49 Eugene 5 37:38
4 500 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 5 38:23
5 508 Christy Hawkins Team AF 40 portland 5 39:03
6 516 Cecilia Becerra 47 Portland 5 41:02
7 518 Jordan Faulds 37 Portland 5 45:43
8 519 David Kuhns 5 46:00
9 517 Jennifer Rychlik 46 5 46:00
10 510 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 4 37:49

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 603 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 6 42:07
2 616 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 55 Bend 6 42:24
3 602 Susan Bernatas 60 Boise 6 43:22
4 614 Michelle Thorstrom 6 44:10
5 617 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 6 44:29
6 613 Christie Scheer Team Rose City 54 Beaverton 5 38:33
7 619 Christine A Holland 50 Portland 5 39:20
8 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 5 40:14
9 615 Traci Smolen Team S+M 50 Portland 5 40:16
10 618 Renee Pype Team S+M 59 Portland 5 45:56

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 35 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 35 Portland 10 0:54:17
2 33 Erik Tonkin Team S+M 43 Portland 10 0:54:21
3 16 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 10 0:55:50
4 38 Ryder Uetrecht 15 Bend 10 0:55:59
5 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 10 0:56:09
6 34 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 10 0:56:45
7 10 Paul LaCava 39 Portland 10 0:57:00
8 36 Jonathan Myers Team S+M 50 Portland 10 0:57:15
9 37 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 10 0:57:54
10 28 Ian Megale 29 Boise 10 1:00:26
11 13 Paul Armstrong 34 Bend 10 1:00:43

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time
1 5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 8 48:38
2 30 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 7 42:56
3 61 Maxwell Southam 21 Portland 7 42:58
4 23 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 7 42:59
5 62 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 34 Portland 7 43:24
6 64 Bill Warburton Murder of Crows 37 Bend 7 43:32
7 71 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 7 44:02
8 10 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 7 44:04
9 8 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 7 44:14
10 39 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 7 44:42
11 70 Jake Rosenbaum 31 7 45:04
12 69 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 7 45:53
13 56 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 40 Portland 7 46:07
14 9 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 7 46:34
15 67 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 30 Corvallis 7 46:51
16 63 Alan Barton Olympia Cycling Team 33 Portland 7 47:22
17 48 Kiel Fletcher 34 Bend 7 47:31
18 60 Brandon Gallagher Murder of Crows 42 Bend 7 48:09
19 66 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 30 Portland 7 48:33
20 68 Caleb Dicksen 30 7 49:11
21 31 NEIL MCLAIN HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 6 44:03
DNF 6 Randall Fransen Mettle Cycling 37 Portland 5 44:03
DNF 59 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 24 portland 4 44:03

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 15 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 Portland 6 38:18
2 2 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 26 Portland 6 39:34
3 3 Jason Whittington Team 10 Barrel 33 Portland 6 39:34
4 29 Corey McManus 31 6 40:23
5 12 Dylan Wiggins 36 Portland 6 41:12
6 16 Ryan Seward 31 Portland 6 42:04
7 31 Mark Gyulafia 34 6 42:29
8 33 Luke Soto 6 42:51
9 35 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 6 44:10
10 30 Caleb Unger 26 Portland 6 46:06
11 36 Zachary Conklin bicycleattorney.com 24 Portland 5 38:02
12 34 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 5 38:16
13 32 Steven Soto 5 39:45

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 47 Adam Burgess 24 6 38:06
2 35 David Visnack 48 Bend 6 39:04
3 52 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 6 41:05
4 53 Ian Gibson Dialed Cycling Team 56 Gresham 6 41:30
5 51 Daniel Higgens 44 6 43:48
6 48 Quinlyn Benning Vancouver 6 43:54
7 58 Peter Bradley 20 6 43:54
8 56 Oliver Smith Grouptrail Cycling 6 44:57
9 28 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Forest Grove 6 44:57
10 32 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5 38:22
11 57 Jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team 37 Hood River 5 38:51
12 49 Jeff Christensen 54 Keizer 5 39:01
13 46 Jose Jimenez 31 5 39:26
14 1 Dirk Alenduff 45 Oregon City 5 42:00
15 55 Bob Camillucci 5 44:41
16 54 Danny Pettit 55 Happy Valley 4 38:02

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time
1 656 Fred mills 37 Portland 8 45:29
2 600 Kyle Mensing Stages Cycling 30 Portland 8 45:58
3 612 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 8 46:17
4 671 Justin Guidroz 37 Bend 8 47:48
5 670 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 41 Hood River 8 48:45
6 666 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 Portland 8 49:04
7 676 Scott Wanhala 32 Portland 7 43:52
8 667 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 46 Portland 7 44:02
9 640 Keith Richards 40 Hillsboro 7 44:03
10 649 greg schmitt Trusty Switchblade 45 Portland 7 44:09
11 677 Steve Dale bicycleattorney.com 42 Portland 7 44:23
12 645 Sal Collura 48 Corvallis 7 44:25
13 669 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 38 Portland 7 45:26
14 672 Richard Rosko Hammer Velo 49 Portland 7 45:55
15 661 Ryan Butler Team Coastal 26 Portland 7 46:45
16 622 Carl Anton 47 Woodburn 7 47:37
17 624 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 7 48:42
18 638 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 7 49:11
19 668 Alex Churchill 26 7 49:28
20 673 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 44 Lake Oswego 7 49:28
21 674 brent wick 45 Portland 6 43:59
22 675 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 6 45:37
23 681 Fletcher Tufflemire 38 6 47:23
24 679 Manny Marquez 39 6 48:23
25 678 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 6 48:24

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 822 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Gresham 6 41:53
2 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 6 42:49
3 804 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 6 43:15
4 821 Gritchelle Fallesgon Team Coastal 36 Portland 5 42:00
5 814 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 4 37:59
6 800 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade 43 Portland 4 38:37

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 862 Clara Honsinger Team S+M 20 portland 9 0:55:05
2 853 Beth Ann Orton Team S+M 36 Bend 9 0:57:09
3 864 Laura Winberry 33 9 0:58:11
4 866 Brenna Wrye-Simpson Team S+M 30 Portland 9 1:00:08
5 854 Anna Megale 26 9 1:00:22
6 863 Julie Baird Olympia Cycling Team 34 Portland 9 1:01:08
7 865 Mallory Miller Point S Racing 29 Portland 8 0:55:20
8 851 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 8 1:01:19
9 856 Jennifer Haliewicz Point S Racing 29 Portland 8 1:02:34

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 109 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 33 Portland 6 43:48
2 108 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 6 44:32
3 101 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components 31 Portland 6 44:50
4 104 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 6 45:14

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 254 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 31 Portland 6 44:14
2 270 Holly Baird 31 portland 5 37:39
3 264 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5 38:55
4 271 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 26 Portland 5 39:04
5 273 Amy Solana 5 42:44
6 258 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 5 43:10
7 274 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes 37 Portland 5 44:03
DNF 272 Rachel Cameron Trusty Switchblade 26 Portland 2 44:03

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 718 Cate Burgess 30 5 38:58
2 716 Margaret Dale bicycleattorney.com 35 Portland 5 41:56
3 701 Laura Macdonald 52 Hood River 5 42:02
4 717 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 5 45:27
5 715 Shellie Cowling Team Coastal 36 Portland 4 38:00
6 714 Carol Cohen 53 4 38:37
DNF 719 Cathleen Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes 46 Portland 3 38:37