River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend

Portland, OR
October 28, 2017

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

For results questions, please contact Terri Camp

Updated October 30, 2017 at 2:55 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps
1 575 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4
2 579 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 58 Bend 4
3 577 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 45 Portland 3
4 588 Shannon Sardell 41 Eugene 3
5 582 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 3
6 578 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 3
7 584 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 58 Eugene 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 704 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 5
2 746 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 5
3 712 Walter Mcknight Deschutes Brewery 50 Bend 4
4 727 Joe Larson Deschutes Brewery 42 Bend 4
5 796 Shay Mavis Deschutes Brewery Bend 4
6 733 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Corvallis 4
7 745 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 4
8 728 Colby Nightingale Deschutes Brewery 47 Bend 4
9 754 Peter Iverson 42 Lake Oswego 4
10 774 Mark Sturges 54 Portland 4
11 760 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 39 Salem 4
12 753 Jon Pearson Sage Titanium 51 Happy valley 4
13 429 Ian Stromquist Team Finger 40 Hood River 4
14 761 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 32 Tigard 4
15 748 Mark Sather Team 10 Barrel 46 Tigard 4
16 719 Patrick Palmer Sage Titanium 45 Tualatin 4
17 798 david evans 30 sparks 4
18 795 Joseph Milan Team 10 Barrel 40 Boise 4
19 797 Ron Lopez Cycle Analysis 50 Jacksonville 4
20 757 Zach Wiens Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 4
21 775 Jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team 37 Hood River 4
22 769 Bob Camillucci Team Finger 53 Hood River 4
23 738 Earl Hazekamp Capitol Velo 42 Salem 4
24 741 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 Portland 3
25 749 Duane Hastings Team 10 Barrel 32 Portland 3

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps
1 526 Andrew Perry 18 San Jose 4
2 527 David Estrin 18 Portland 4
3 505 Lucian Spampinato 16 Bend 4

Elite Junior Women

Num Name Team Age City Laps
1 900 Natasha Visnack 13 Bend 5

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 544 Ian Brown 12 Bend 3
2 548 Zane Strait 11 Bend 3
3 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
4 615 Lance Wong 12 Boise 3
5 620 Josiah Hanson 12 BOISE 3
6 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
7 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3
8 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
9 638 Ethan Neumaier 12 Bend 3
10 587 Peter Grover 11 Bend 2
11 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 2
12 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
13 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
14 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2
15 511 Calvin Nary 11 Bend 2
16 609 Ryan Marks 11 Bend 2
17 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
18 530 Joshua Trerise 12 Sherwood 2
19 671 Tristan Peterson 10 BOISE 2
20 628 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2
21 608 Hayden Gullickson 12 Bend 2
22 601 Henry Tuttle bicycleattorney.com 10 Portland 2
23 643 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 2
24 672 Nicholas Cristofaro 12 Oregon City 2
25 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2
26 669 Mac Tomkins 10 Orinda 2
27 551 Hans Lanners 10 Portland 2
28 640 Cameron Wescott 10 Bend 2
29 519 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 10 Albany 2

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 3
2 567 Sam Day 14 Bend 3
3 523 Jacob Olander 14 Bend 3
4 619 Benjamin Lomas 14 Boise 3
5 621 Jackson Jones 14 Boise 3
6 676 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
7 610 Tanner Wescott 13 Bend 3
8 585 Cameron Zipper 14 Bend 3
9 555 Evan Grover 13 Bend 3
10 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
11 538 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 3
12 677 Antonio Oros 14 Boise 3
13 673 Henry Winnenberg 14 Bend 3
14 655 Luke Lehman 13 gresham 3
15 675 Nicholas Leuenhagen 14 Boise 3
16 589 Parke Chapin 13 Bend 3
17 636 Eli Prochaska 13 Bend 3
18 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3
19 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 2
20 678 Mason Erust 14 Redmond 2
21 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 2
22 624 Tyler Winans 13 Bend 2
23 565 Charley Myers 13 West Linn 2
24 561 Alex Amparo 13 2
DNF 506 Ian Shreve Hutch's Eugene 14 eugene 1
DNF 611 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 1

Junior Men 15-16

Num Name Team Age City Laps
1 584 Evan Lilly 15 bend 3
2 642 Nyall Trout Sagebrush Cycles 15 Bend 3
3 586 Tucker Orman 15 Bend 3
4 583 Aaron Duarte 15 Bend 3
5 644 Robert Porter 15 Bend 3
6 674 Johnny Bolinder 15 boise 3
7 514 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 16 Portland 3

Junior Men 17-18

Num Name Team City Laps
1 617 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link Portland 3
2 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS blachly 3

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 544 Ian Brown 12 Bend 3
2 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 14 Tualatin 3
3 567 Sam Day 14 Bend 3
4 584 Evan Lilly 15 bend 3
5 523 Jacob Olander 14 Bend 3
6 619 Benjamin Lomas 14 Boise 3
7 642 Nyall Trout Sagebrush Cycles 15 Bend 3
8 586 Tucker Orman 15 Bend 3
9 621 Jackson Jones 14 Boise 3
10 676 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
11 610 Tanner Wescott 13 Bend 3
12 585 Cameron Zipper 14 Bend 3
13 583 Aaron Duarte 15 Bend 3
14 555 Evan Grover 13 Bend 3
15 617 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 18 Portland 3
16 548 Zane Strait 11 Bend 3
17 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
18 538 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 14 Salem 3
19 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
20 677 Antonio Oros 14 Boise 3
21 673 Henry Winnenberg 14 Bend 3
22 615 Lance Wong 12 Boise 3
23 655 Luke Lehman 13 gresham 3
24 620 Josiah Hanson 12 BOISE 3
25 513 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3
26 644 Robert Porter 15 Bend 3
27 675 Nicholas Leuenhagen 14 Boise 3
28 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 12 West Linn 3
29 589 Parke Chapin 13 Bend 3
30 636 Eli Prochaska 13 Bend 3
31 674 Johnny Bolinder 15 boise 3
32 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
33 514 Ketner Mizee Grouptrail Cycling 16 Portland 3
34 500 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS 18 blachly 3
35 638 Ethan Neumaier 12 Bend 3
36 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13 Forest Grove 3
37 587 Peter Grover 11 Bend 2
38 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 2
39 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
40 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
41 540 Max Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 2
42 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 14 Portland 2
43 511 Calvin Nary 11 Bend 2
44 609 Ryan Marks 11 Bend 2
45 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
46 530 Joshua Trerise 12 Sherwood 2
47 678 Mason Erust 14 Redmond 2
48 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 2
49 501 Grayson Rose 9 2
50 624 Tyler Winans 13 Bend 2
51 679 Jack Billowitz 9 bend 2
52 671 Tristan Peterson 10 BOISE 2
53 628 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 12 Portland 2
54 608 Hayden Gullickson 12 Bend 2
55 601 Henry Tuttle bicycleattorney.com 10 Portland 2
56 643 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 2
57 565 Charley Myers 13 West Linn 2
58 672 Nicholas Cristofaro 12 Oregon City 2
59 531 Orion Souders 9 Portland 2
60 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 10 Portland 2
61 669 Mac Tomkins 10 Orinda 2
62 551 Hans Lanners 10 Portland 2
63 640 Cameron Wescott 10 Bend 2
64 561 Alex Amparo 13 2
65 622 Noah Sampson 9 Beaverton 2
66 519 Israel Jr. Melson Hutch's Eugene 10 Albany 2
67 654 Koen Smelser 9 Portland 2
DNF 506 Ian Shreve Hutch's Eugene 14 eugene 1
DNF 611 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team 13 Hood River 1

Junior Men 9

Num Name Team City Laps
1 501 Grayson Rose 2
2 679 Jack Billowitz bend 2
3 531 Orion Souders Portland 2
4 622 Noah Sampson Beaverton 2
5 654 Koen Smelser Portland 2

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
2 54 Caroline DiVietro 12 Boise 2
3 41 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 2
4 55 An Secrist 12 Boise 2
5 51 Sophia rodriguez 10 Bend 2
6 52 Kalia Durfee 11 Bend 2

Junior Women 13-14

Num Name Team City Laps
1 34 Mahika Peterson Boise 2
2 53 Jordyn Oldenburg boise 2

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Age City Laps
1 14 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 2
2 34 Mahika Peterson 13 Boise 2
3 53 Jordyn Oldenburg 13 boise 2
4 54 Caroline DiVietro 12 Boise 2
5 41 kayden mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 10 Vancouver 2
6 55 An Secrist 12 Boise 2
7 51 Sophia rodriguez 10 Bend 2
8 52 Kalia Durfee 11 Bend 2
9 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 9 Portland 2
10 49 Alexandria Beard 9 Boise 2
11 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 9 2
12 56 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing 9 Corvallis 2
13 18 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 9 2
14 43 Peyton Wilson 9 salem 2
15 40 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas 9 Portland 1

Junior Women 9

Num Name Team City Laps
1 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club Portland 2
2 49 Alexandria Beard Boise 2
3 16 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 2
4 56 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing Corvallis 2
5 18 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS 2
6 43 Peyton Wilson salem 2
7 40 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas Portland 1

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 395 Bart Bowen Deschutes Brewery 50 Bend 8
2 302 Shannon Skerritt 46 Portland 8
3 335 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 8
4 424 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 51 BEND 8
5 301 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 8
6 425 Ben Thompson Fulcrum Properties/WebCyclery 41 Bend 8
7 349 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 8
8 372 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 49 Eugene 7
9 325 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 46 Bend 7
10 419 Owen Murphy Murder of Crows 43 Bend 7
11 392 Anthony Broadman Murder of Crows 39 Bend 7
12 418 Benjamin Brainard Flywheel Bicycle Solutions 44 Ashland 7
13 317 Chad Swanson Team S+M 40 The Dalles 7
14 420 Daniel Cooley 39 Richland 7
15 330 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 7
16 333 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 7
17 355 Andy Olsson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 7
18 379 Craig Aaker 40 Portland 7
19 388 John Frey 39 Bend 7
20 369 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 37 Corvallis 7
21 397 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Boring 7
22 340 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend 7
23 315 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 43 Portland 7
24 374 Ryan Brown 42 Richland 7
25 362 Greg Adams Cyclepath Racing 38 Portland 7
26 329 Andy Kunkler Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 7
27 309 Roger Meier Cyclepath Racing 49 Beaverton 7
28 366 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 37 CORVALLIS 7
29 311 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Beavercreek 7
30 370 David Pilz 38 Bend 7
31 336 Justin Guidroz 37 Bend 7
32 423 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40 Portland 7
33 399 Doug Minarik bicycleattorney.com 40 Portland 7
34 422 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 47 Bend 7
35 327 Eric Lanners 44 Portland 7
36 352 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 40 Portland 7
37 342 Matt Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery 38 Bend 7
38 426 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 7
39 361 Michael Martin Sunnyside Sports 47 Bend 7
40 421 Erik Hammer Deschutes Brewery 41 Bend 7
41 389 michael risner Guinness Cycling Team 44 Portland 6

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps
1 558 Lucas Klaas Team 10 Barrel 38 boise 5
2 548 Jason Elder 40 Garden City 5
3 434 Chad Eder Chinook Cycling Club 43 Richland 5
4 384 Peter Hand 44 Portland 5
5 307 JD Jaspersen Audi 49 Walla Walla 5
6 340 David Schmitz Team Finger 49 Hood River 5
7 561 Scott Lindbloom 42 5
8 372 garrett tyburski 39 portland 5
9 484 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 5
10 446 Andrew Fleming Murder of Crows 40 Bend 5
11 355 Michael Kolb ANTHM Collective 40 Portland 5
12 371 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 5
13 308 Dave Torrance 47 Portland 5
14 556 Nate Meyer 45 Bend 5
15 459 Chris Thier Boneyard Cycling 43 Bend 5
16 408 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 oregon city 5
17 550 David Peterson 50 BOISE 5
18 549 Jeff Clay 48 Powell Butte 5
19 501 Curtis Haynie Mountain View Cycles Racing Team 40 Hood River 5
20 567 Fred Smelser 39 5
21 412 Bret Waldron 35 Portland 5
22 565 Beau Eastes Boneyard Cycling 38 5
23 302 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 5
24 518 BENOIT DUBUISSON 53 PORTLAND 5
25 318 Kevin Dickson 48 Portland 5
26 487 Martin Joyce 35 Portland 5
27 339 Martin Matsumura Team 10 Barrel 52 Portland 5
28 557 Frank Nelson 50 Klamath Falls 5
29 554 Lee DeBruler 47 Boise 5
30 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 5
31 402 Matthew Boelter 38 Hillsboro 5
32 517 James Sunderland bicycleattorney.com 53 Troutdale 5
33 445 Burk Webb Portland Velo Racing 50 Milwaukie 4
34 363 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 4
35 452 Rob Shatting Bend 4
36 381 James Lais 48 PORTLAND 4
37 414 Mike Lurie bicycleattorney.com 48 Portland 4
38 420 Justin Tunis 37 portland 4
39 553 John DeSapio Team 10 Barrel 44 Terrebonne 4
40 455 John Livingston Murder of Crows 43 Bend 4
41 564 Keith Leavitt 40 Corvallis 4
42 502 Jake Linford Team 10 Barrel 44 Portland 4
43 438 Drexell Barnes 49 Bend 4
44 300 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 58 Tigard 4
45 364 Ben Hein 45 Bend 4
46 562 Brendan Flynn 37 Redmond 4
47 345 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4
48 551 Matt McDonagh 56 Boise 4
49 559 David Dodge 49 Bend 4
50 546 Ben Tomkins 47 Orinda 4
51 362 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 4
52 303 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 4
53 359 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Beaverton 4
54 560 Jason Gearhart 45 4
55 358 Matthew Cordeiro 44 Hood River 4
56 366 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 4
57 368 Andy Morris Team 10 Barrel 47 Portland 4
58 304 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 4
59 365 David Rayls 46 Portland 4
60 566 Stefan Bussey Grouptrail Cycling 38 PORTLAND 4
61 471 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4
62 466 Charlton Shen 51 Portland 4
63 563 Jamie Carlin 38 Austin 4
64 419 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 4
65 453 Jorge Lara Capitol Velo 57 Salem 4
66 478 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4
67 547 Ted Taylor 45 Bend 4
68 552 Keith Severance 55 Boise 4
69 555 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 Portland 4
70 454 Chris Valencia Boneyard Cycling 54 Bend 4
71 401 Joshua Boelter Pedal PT 41 Portland 4
DNF 316 Norm Swygert Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 2
DNF 310 David Rick 48 PORTLAND 1
DNF 342 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 41 Portland 1

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps
1 545 Jason Hendrickson 43 Park City 5
2 541 Anthony Rossi 38 Calgary 5
3 439 Paul Lugar 48 boulder 5
4 455 John Limbaugh 47 pasco 5
5 544 Paul Solomon 46 Sandy 5
6 471 Jeremy Wright River City Bicycles 39 Portland 5
7 410 Thomas Pastor Deschutes Brewery 37 Bend 5
8 427 Eric Cress Team 10 Barrel 46 Portland 5
9 386 Jeff Copus Team 10 Barrel 48 portland 5
10 546 Ryan Clayton 43 Cottonwood Heights 5
11 533 Brian Kohagen 47 Boise 5
12 493 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 40 Medford 5
13 441 Jason Bavuso Murder of Crows 44 Bend 5
14 466 David M Miller Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
15 388 Chris Sarrett Hutch's Eugene 38 Albany 5
16 543 Erik Young 40 Boise 5
17 491 David Marchi Murder of Crows 41 bend 5
18 497 Nolan Restivo 39 Portland 5
19 426 Curtis Brawner 43 Bend 5
20 383 Randy Scott Deschutes Brewery 54 Bend 5
21 445 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 5
22 369 David Rasca Half Penny Cycling Team 40 Salem 5
23 552 Josh Kobobel Murder of Crows 39 Bend 5
24 507 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 5
25 438 George P.S. McConnell 46 bend 5
26 321 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 5
27 365 Eric Hagstette Team 10 Barrel 45 Portland 5
28 303 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 5
29 499 Dustin Tombleson Boneyard Cycling 36 Bend 5
30 374 Todd Grover Boneyard Cycling 45 Bend 5
31 547 Ryan Borrowman 5
32 540 Rob Beard 49 Boise 5
33 362 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 40 Hillsboro 5
34 331 Franz Bruggemeier Point S Racing 37 Salem 5
35 555 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas 40 Beaverton 5
36 411 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 49 Bend 5
37 319 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 41 Vancouver 5
38 549 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 5
39 538 James Owen Capitol Velo 48 Salem 5
40 554 Scott Birdwell Deschutes Brewery 37 Bend 5
41 380 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 39 Bend 5
42 421 Brian Wise 46 Vancouver 5
43 470 Nathan Agalzoff 35 Forest Grove 5
44 447 Jeff Sakacsi 47 Springfield 5
45 457 Mark Skiffington 36 kennewick 5
46 560 Cameron Tongier 5
47 354 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 5
48 551 Sky Wilson Team Coastal 41 Portland 5
49 347 Ryan Chase Deschutes Brewery 39 Bend 5
50 425 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 5
51 467 Ryan Barnes 42 Lake Oswego 5
52 310 Matthew Dial Deschutes Brewery 41 Bend 5
53 378 Brandon Gallagher Murder of Crows 42 Bend 5
54 343 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5
55 556 Andrew Stewart 40 White Salmon 5
56 558 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 5
57 423 Jon Frommelt bicycleattorney.com 47 Portland 5
58 460 Kyle Mills Murder of Crows 38 Bend 5
59 489 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 portland 5
60 490 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5
61 534 James Campbell 47 Bend 5
62 341 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 5
63 536 Michael Marler 51 Bothell 5
64 483 Ashley Williams 49 portland 5
65 539 Scott Chamberlain 37 Portland 5
66 376 Dan Baier Team Finger 43 Portland 5
67 405 Greg Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Portland 5
68 559 Jurgen Fennerl Hutch's Bend Dental 49 Bend 5
69 392 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 5
70 513 Eric Evans 48 Portland 5
71 431 Christopher Manea Team Finger 46 Monticello 5
72 461 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 5
73 384 David Visnack 48 Bend 5
74 553 Henry Abel 46 Bend 5
75 300 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Portland 5
76 317 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 44 Portland 5
77 419 Sean Stroup 5
78 550 Christopher Friedrich Team Coastal 43 Portland 5
79 453 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 45 salem 5
80 452 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5
81 535 Lars Petresen 48 Snohomish 5
82 450 Josh Gobershock Boneyard Cycling 42 Bend 4
83 492 Sean Denney bicycleattorney.com 47 Portland 4
84 364 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 4
85 429 Ian Stromquist Team Finger 40 Hood River 4
86 557 Dennis Bennett Boneyard Cycling 48 Bend 4
87 391 Juston Manville MTBPDX.com 45 Portland 4
88 542 Anthony Morales Boneyard Cycling 41 Bend 4
89 356 James Bender bicycleattorney.com 46 West Linn 4
90 301 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Beaverton 4
91 506 Jason Beer 45 Bend 4
92 537 Steven Westberg Deschutes Brewery 49 Bend 4
DNF 344 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 2
DNF 387 James Bradley 36 Portland 2
DNF 468 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 47 Portland 2
DNF 420 Danny Lopez Trusty Switchblade 49 Portland 1
DNF 474 Chuck Meyer Murder of Crows 39 Bend 1
DNF 548 Robert Winnenberg 46 Bend 1

Masters 50+

Num Name Team Comments Age City Laps
1 129 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 50 Bend 5
2 20 Rodney Trepess Deschutes Brewery 52 Bend 5
3 180 Mike Warren 56 Sebastopol 5
4 43 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 5
5 64 Bob Jacobs bicycleattorney.com 51 Portland 5
6 128 Marcel Russenberger Deschutes Brewery 59 Bend 5
7 29 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 5
8 8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5
9 183 John Wilson Team S+M 59 Corvallis 5
10 12 Perry Lund Hutch's Eugene 54 Springfield 5
11 10 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 5
12 68 Jeff Standish Sage Titanium 51 Gresham 5
13 179 Rob Burke 5
14 184 richard caramadre 51 Salt Lake City 5
15 157 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 50 Salem 5
16 191 Rich Cramer bicycleattorney.com 57 Beaverton 5
17 103 Matt Engel Murder of Crows 50 Bend 5
18 24 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 5
19 75 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 5
20 125 Michael Nyberg Sunnyside Sports 57 Bend 5
21 174 Philip Vrieling 54 Modesto 5
22 139 William Alcorn BikeFlights.com 50 Portland 5
23 187 Scott Carroll 52 Corvallis 5
24 172 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 51 Medford 5
25 15 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5
26 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 5
27 115 Eric Pool Team 10 Barrel 51 West Linn 5
28 138 Greg Freyberg Sunnyside Sports 51 Bend 5
29 148 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 5
30 35 Mike Schrankel Team Finger 50 Hood River 5
31 5 Jeff Boehlke The Spokesmen 51 Battleground 5
32 50 Ian Kennedy bicycleattorney.com 53 Portland 4
33 194 Thane Jennings Sunnyside Sports 56 Richland 4
34 33 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 4
35 189 Michael Davis 50 Talent 4
36 161 Donald Newlands bicycleattorney.com 53 Portland 4
37 185 Kent R Renolds Murder of Crows 55 Bend 4
38 28 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 4
39 109 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 54 Portland 4
40 108 Tom Hill bicycleattorney.com 54 PORTLAND 4
41 90 Mike Taylor Deschutes Brewery 53 Bend 4
42 81 Bill Petersen 56 West Linn 4
43 45 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS 52 Eugene 4
44 153 David Anderson Boneyard Cycling 51 Bend 4
45 197 Mark Sturges 54 Portland 4
46 22 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 Portland 4
47 14 Timothy Shreve Hutch's Eugene 52 Eugene 4
48 31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 53 Brush Prairie 4
49 131 Rob Kerr Boneyard Cycling 50 Bend 4
50 173 Jon Gould Team 10 Barrel 53 Boise 4
51 192 Kent Cramer 54 Bend 4
52 27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 4
53 177 Dan Arildson 51 Bellevue 4
54 181 Dan Lee 53 Petaluma 4
55 123 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo 52 vancouver 4
56 65 James D Thompson 59 Blaine 4
57 182 Rich Wolf Sunnyside Sports 58 Bend 4
58 195 Michael McLandress 56 Bend 4
59 176 Matt Muehlhausen 53 Bothell 4
60 186 Gus Baz Team 10 Barrel 52 bend 4
61 120 Michael Norkitis 52 Portland 4
62 3 Bret Berner River City Bicycles 53 Portland 4
63 100 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 4
64 133 Dan Davis 59 Bend 4
65 104 Eric Brainich BeerMongers Cycle Club 58 Portland 4
66 196 Ed Bertany 53 Seattle 4
67 149 Kyle Gorman Boneyard Cycling 51 Bend 4
68 190 Tom Spofford Bicycleway.com/OPS 57 Eugene 4
69 140 Billy Thomas Deschutes Brewery 56 Bend 4
70 113 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 53 Portland 4
71 156 Tom Nilan Showers Pass Racing Team 55 Portland 4
72 127 David Lenhart Boneyard Cycling 56 Bend 4
73 198 Dale Navish Deschutes Brewery 58 Bend 4
74 199 Richard Potestio 61 Portland 4
75 188 Stephen Mason 51 Boise 4
76 193 Dan Burton Team S+M 58 Bend 3
DQ 116 James Coats Unsportsman like conduct 53 Bend 5

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps
1 989 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 63 Corvallis 5
2 4 Mark Schwyhart Team S+M 64 Portland 5
3 990 Don Bauder 65 Bigfork 5
4 19 Joe Field 60 Portland 5
5 26 Phil Randall Bicycleway.com/OPS 60 Eugene 5
6 12 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 5
7 18 Amory Cheney Deschutes Brewery 66 Bend 4
8 33 Rick Gregory 64 Eugene 4
9 37 Stan Kiefer Boneyard Cycling 62 Bend 4
10 15 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS 66 Eugene 4
11 14 Craig Mavis Deschutes Brewery 63 Bend 4
12 992 Sam Medrano 64 Bend 4
13 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4
14 48 James Thiele 60 Hillsboro 4
15 7 Edward Lanton 67 Portland 4

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps
1 991 Mark Pearson Hutch's Bend Dental 72 Bend 4
2 42 Tom Heywood 70 Wenatchee 4
3 41 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 4
4 45 Tad Hodgert Deschutes Brewery 71 Bend 4

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 17 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5
2 16 Carrie Day Deschutes Brewery 45 Bend 5
3 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 5
4 36 Erica Wescott Sunnyside Sports 47 Bend 5
5 12 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas 40 PORTLAND 5
6 57 Elise Donovan 37 Oklahoma City 5
7 43 Erica Lurie bicycleattorney.com 40 Portland 5
8 19 Jennifer Johnson Mountain View Cycles Racing Team 41 Hood River 5
9 22 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 44 Bend 5
10 39 Michelle Mills Sunnyside Sports 39 BEND 5
11 20 Linda Tesman 47 Klamath Falls 5
12 59 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend 5
13 14 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary 44 Portland 5
14 58 Kim Robinson Mountain View Cycles Racing Team 50 Hood River 5
15 10 Patricia Strange Deschutes Brewery 46 Bend 5
16 8 Anna Saltonstall 41 The Dalles 5
17 3 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
18 1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 4
19 2 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 4
20 44 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 4
DNF 60 Sharon Anderson Trusty Switchblade 48 Portland 2

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps
1 526 Lisa Gentz Boneyard Cycling 36 Bend 4
2 532 Heather Pola Team Finger 44 Hood River 4
3 513 Brittany Stover Team AF 43 Portland 4
4 540 Anna Buckley BeerMongers Cycle Club 43 Portland 4
5 515 Hannah Yorra Boneyard Cycling 40 Bend 4
6 522 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 50 Bend 4
7 552 Liesl Milan Team 10 Barrel 40 Boise 4
8 531 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 4
9 507 Sarah Eustis bicycleattorney.com 44 Portland 4
10 516 Cecilia Becerra BikeFlights.com 47 Portland 4
11 506 Renee Beard 49 Eugene 4
12 504 tina Shaner bicycleattorney.com 48 West Linn 4
13 549 Annie Mahoney Point S Racing 46 Portland 4
14 514 Laura Davies 46 Portland 4
15 553 Heather Lynch Boneyard Cycling 47 Bend 4
16 512 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4
17 539 Summer Baird Boneyard Cycling 36 Bend 4
18 517 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary 46 Hillsboro 4
19 551 Kate Rodriguez Flywheel Bicycle Solutions 38 Talent 4
20 554 4
DNF 550 Patti Wolfe Murder of Crows 48 Redmond 3

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps
1 609 Susan Foster Deschutes Brewery 59 Bend 4
2 605 Eileen Kelly-Foulston Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Portland 4
3 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 4
4 627 Katherine Christensen bicycleattorney.com 57 Portland 4
5 622 Michelle Mercer Deschutes Brewery 50 Bend 4
6 643 Christine A Holland 50 Portland 4
7 624 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 55 Bend 4
8 631 Michelle Thorstrom Deschutes Brewery 54 Bend 4
9 600 Evelyn West 57 Portland 4
10 630 Laila Deardorff bicycleattorney.com 56 Lake Oswego 4
11 642 Julie Jennings 54 Bend 4
12 617 Pam Reid Team Rose City 60 Portland 4
13 641 Lisa Fitzgerald 58 Salt Lake City 4
14 625 Laura Gabanski Boneyard Cycling 61 Bend 4
15 606 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 4
16 640 Sue Monaco Sagebrush Cycles 50 bend 4
DNF 613 Christie Scheer Team Rose City 54 Beaverton 2
DNF 634 Patty Sturdevant bicycleattorney.com 51 Tigard 1
DNF 644 Renata Hahn Team Rose City 57 Portland 1

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 63 Christopher Jones United Health Care 38 Bend 8
2 110 Carl Decker 42 Bend 8
3 72 Sean Babcock Team S+M 34 Corvallis 8
4 31 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 8
5 8 Andrew Coe PDX TI 36 Portland 8
6 69 Henry Jones 17 Bend 8
7 105 allen schroeder 8
8 24 Jeff Johnston Boneyard Cycling 37 Bend 8
9 107 Joshua Johnston Murder of Crows 36 Bend 8
10 104 Chris Ganter 39 Boise 8
11 73 Damian Schmitt Point S Racing 39 Bend 8
12 9 Christopher Bagg Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 8
13 16 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 8
14 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 8
15 37 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 8
16 38 Ryder Uetrecht 15 Bend 8
17 59 Matthew Paez 26 Bend 8
18 15 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 8
19 108 Ian Megale 29 Boise 8
20 5 Max Ritzow PDX TI 16 eugene 8
21 113 8
22 106 Beddome Allen 8
23 70 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 8
24 47 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 8
25 68 Mark Severy 28 Arcata 8
26 111 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Salem 8
27 13 Paul Armstrong 34 Bend 8
28 58 Thomas McDonagh 18 Boise 7
29 114 Bill Warburton Murder of Crows 37 Bend 7
30 40 Josiah Zukowski Point S Racing 32 Portland 7
31 12 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 44 Portland 7
32 109 Sean MacMinn 25 Portland 7
33 116 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 7
34 84 Paul LaCava 39 Portland 7
35 103 Matt Russell Hutch's Bend Dental 38 Bend 7
36 36 Jonathan Myers Team S+M 50 Portland 7
37 6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 7
38 55 Kyle Berg Sage Titanium 30 Portland 7
39 117 Justin Resnick 34 seattle 7
DNF 115 Sterling McBride 23 Eugene 3
DNF 4 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 3
DNF 17 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 3
DNF 26 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 3
DNF 56 James Williams 32 Arcata 3

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps
1 147 Trevor Lane Boneyard Cycling 28 Bend 5
2 46 Brad Petersen 29 Beaverton 5
3 134 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Tigard 5
4 53 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 33 Portland 5
5 132 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 45 Bend 5
6 225 Scott Conover 27 Boise 5
7 85 Elijah Krause 15 Bend 5
8 126 John Chapman 26 Bend 5
9 12 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5
10 123 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 5
11 240 Brent Poole Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Bend 5
12 226 Garret Smith Team 10 Barrel 31 Boise 5
13 237 Spencer Severance boise 5
14 139 jeffery Baratta II Byzick + Company Cycling 28 Portland 5
15 229 Moses Moxia 39 boise 5
16 6 Randall Fransen Mettle Cycling 37 Portland 5
17 232 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 41 Bend 5
18 192 Gavin Bowen 15 Bend 5
19 76 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 Portland 5
20 183 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 47 Bend 5
21 164 Dave Davis Olympia Cycling Team 39 Portland 5
22 227 Shane Johnson 34 Bend 5
23 51 Michael Bernal 32 portland 5
24 128 Mike Chamblin 34 Portland 5
25 8 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5
26 54 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 5
27 228 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 5
28 182 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 5
29 26 Micah Sardell 36 Eugene 5
30 242 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions Medford 5
31 129 Ryan McLaughlin 28 Bend 5
32 195 Kelsey Ramsey Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 5
33 22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 5
34 244 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team Bend 5
35 133 Tim Goodall 30 Portland 5
36 236 Andrew Loscutoff Oregon Trail Syndicate Redmond 5
37 189 Eric Hoffman 34 Portland 5
38 61 Maxwell Southam 21 Portland 5
39 233 Reid Curry Burien 5
40 19 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 5
41 39 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 5
42 184 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn 5
43 224 Clinton R Hodges III 36 Anchorage 5
44 111 Charlie Douthwaite Team Coastal 31 Portland 5
45 117 Travis Power Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Beaverton 5
46 148 Eric Zugor 26 Portland 5
47 104 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes 17 Gaston 5
48 238 Daniel Micheletti 5
49 206 Gary Szalay Team Finger hood river 5
50 47 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 5
51 91 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5
52 223 albert rodriguez 33 Bend 5
53 153 Gavin Beer 17 Bend 5
54 18 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 46 Hood River 5
55 136 Evan Halladay Chinook Cycling Club 30 richland 5
56 48 Kiel Fletcher 34 Bend 5
57 239 Tyler Wilson 26 Bend 5
58 13 Brian Little BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5
59 135 Dan Shaw 31 Portland 5
60 245 Jackson Lester Boneyard Cycling Bend 5
61 21 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Beaverton 5
62 120 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5
63 119 Joseph Lukens 17 Bend 5
64 246 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix Portland 4
65 36 Jimmy Gantz Point S Racing 45 Portland 4
66 31 NEIL MCLAIN HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 4
67 234 Joshua platis 4
68 241 Mike Keller 29 seattle 4
69 60 Brandon Gallagher Murder of Crows 42 Bend 4
70 222 Darren Smith Murder of Crows 42 Bend 4
71 169 Zachary Conklin bicycleattorney.com 24 Portland 4
72 175 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 25 Portland 4
73 140 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 milwalkee 4
74 230 Ryan Kruit Murder of Crows 32 Bend 4
75 243 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair Portland 4
DNF 235 Elliot Carroll Bend 3
DNF 103 Calvin Keane 2
DNF 231 Andrew Young Boneyard Cycling 35 Bend 2
DNF 5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 1
DNF 63 Alan Barton Olympia Cycling Team 33 Portland 1

Men 4

Num Name Team Age City Laps
1 44 Peter Madsen Murder of Crows 34 Bend 5
2 132 Gunner Barrett Sagebrush Cycles 18 Bend 5
3 2 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 26 Portland 5
4 3 Jason Whittington Team 10 Barrel 33 Portland 5
5 87 Aaron Russell Team Finger 33 Hood River 5
6 55 Chris Parco 33 Bend 5
7 1 Ben Swanson Pedal PT 33 Portland 5
8 41 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5
9 126 Mark Goodman 36 Bend 5
10 62 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32 Portland 5
11 39 Casey Varnum 31 portland 5
12 4 Dustin Einig 33 Portland 5
13 127 Joel Meyer 32 White Salmon 5
14 53 Travis Hall Stages Cycling 31 Portland 5
15 78 Benjamin Beckerich Dirty Thirty pb Fairweather Roofing Co. 36 Saint Helens 5
16 129 Jordan Church 24 Bend 5
17 52 Ondrej Podlesak BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5
18 124 Scott Carter 24 Boise 4
19 67 Dan E Peterson 30 Portland 4
20 123 Ethan Wong 15 Boise 4
21 121 Alan Thomason Deschutes Brewery 57 Redmond 4
22 79 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club 30 Portland 4
23 122 James McDonagh 16 Boise 4
24 17 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Vancouver 4
25 34 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 4
26 35 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 4
27 131 Caleb Unger 26 Portland 4
28 83 David Polansky 24 Beaverton 4
29 23 Austen Sofhauser 31 Portland 4
30 75 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair 30 Portland 4
31 128 Anders Pedersen 21 Snohomish 4
32 130 Nathan Boyett Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 4
33 125 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 44 Portland 4
DNF 16 Ryan Seward 31 Portland 1

Men 5

Num Name Team Comments Age City Laps
1 134 Cage Byrd 35 Portland 5
2 247 mitch enderle Team 10 Barrel 36 Boise 5
3 136 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 5
4 269 Christopher Morrow 33 Seattle 5
5 104 Pierce Martin Team Finger 28 Hood River 5
6 109 Rich Lammers 32 Beaverton 5
7 258 Adam Hayner 25 Molalla 5
8 198 Chris Wisdom 47 lake oswego 5
9 282 Bayen Miller 38 Bend 5
10 73 Bill Messer 50 Portland 5
11 87 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 42 Corbett 5
12 179 Eric Steimer Team 10 Barrel 32 Beaverton 5
13 248 Ross Lane 32 Bozeman 5
14 281 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Link 18 Portland 5
15 99 Adam Vanarsdall 45 Portland 4
16 256 Andrew Hanson 40 BOISE 4
17 255 Philip Nelson 46 Kennewick 4
18 2 David Sailors 63 Bend 4
19 161 Kieran Stover 40 Portland 4
20 287 Chris Fitzpatrick 35 Bend 4
21 31 Jacob Horn 24 Portland 4
22 261 Joshua Jordan Boneyard Cycling 38 Bend 4
23 264 Eric Molletta 35 Bend 4
24 122 Seth Johnson Team Finger 37 hood river 4
25 184 michael boehnke 51 Kennewick 4
26 158 Max Erdenberger 37 Portland 4
27 285 Dylan C Wood 31 redmond 4
28 245 Jason Rose 44 Meridian 4
29 105 Stephen Ford Mountain View Cycles Racing Team 59 Hood River 4
30 262 Miles Benefield 31 Bend 4
31 111 Colin Skinner 31 Portland 4
32 115 Austin Kingsley 37 Bend 4
33 178 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team 32 Bingen 4
34 246 Zach Cox Team 10 Barrel 27 Meridian 4
35 49 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team 54 Keizer 4
36 61 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Forest Grove 4
37 271 Ben Gagosian 33 Portland 4
38 279 Adrian Doolittle 37 Bend 4
39 277 Robert Durfee 43 bend 4
40 163 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 4
41 272 Jason Crane 47 Salem 4
42 270 Andre Gulgisha 29 Seattle 4
43 243 Jeffrey Smith 45 Boise 4
44 250 Jeremy Rose 36 Bend 4
45 266 Max Soontararak Team 10 Barrel 33 Beaverton 4
46 252 Sean Gabrielli 29 Portland 4
47 283 Ben Brewer Team 10 Barrel 28 Bend 4
48 259 Jason Hoye 32 Canby 4
49 251 peter joyce 59 pocatello 4
50 265 john storton 32 westminister 4
51 98 Justin Brown 42 Portland 4
52 280 Sean Walton 52 Portland 4
53 176 Jim Willis 47 Kennewick 4
54 260 John Tims 30 Portland 4
55 149 Matt Barney 43 Portland 4
56 180 Dylan Potter 33 Portland 4
57 254 Timothy Fox 39 Bend 4
58 273 Tucker Leverton 29 Portland 4
59 168 Austin Tyburski 17 portland 4
60 274 Brian Young 57 Boise 4
61 263 Samuel Negasi 18 Portland 4
62 38 Steven Powell Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 60 Beaverton 4
63 253 Jake Morris 26 Kennewick 4
64 257 David Watson 35 Portland 4
65 267 Juan Pablo Burzaco 33 Boise 4
66 268 George Durzi 41 Culver city 4
67 286 Patrick Dill 25 Eugene 4
68 284 Mark Braun Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46 Fairview 4
69 244 John Kormanik Team 10 Barrel 54 Boise 4
70 148 Brian Buchholz 41 Oregon City 4
71 120 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Aloha 4
72 249 JP Petrin Capitol Velo 3
73 276 Heston Wingfield 28 Beaverton 3
74 278 Evan Zaker 34 Portland 3
DQ 153 Alex Casey Taking Handup 31 Dundee 4

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 752 Christopher Jones United Health Care 38 Bend 5
2 607 Steven Beardsley Point S Racing 35 Portland 5
3 644 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 5
4 899 Joshua Johnston Murder of Crows 36 Bend 5
5 683 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
6 614 Ryan LaBarre Team Velo Cult 35 Portland 5
7 823 Paul LaCava 39 Portland 5
8 761 Matt Fox Deschutes Brewery 39 Bend 5
9 612 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 5
10 600 Kyle Mensing Stages Cycling 30 Portland 5
11 708 Ben Guernsey Trusty Switchblade 33 Portland 5
12 706 Lucas Strain 24 Portland 5
13 829 Ryan Weaver River City Bicycles 40 Portland 5
14 884 Andy Redden 35 Bend 5
15 897 James Wood HiFi Sound Cycling Components 35 Hood River 5
16 739 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/River City Bicycles 39 bend 5
17 742 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 5
18 689 Colin Rowan 35 Portland 5
19 635 Tim Joslin Cyclepath Racing 41 Portland 5
20 797 Bo Thunell Poler 31 portland 5
21 652 Kyle Ireton River City Bicycles 29 Portland 5
22 880 Zack Hewell 32 Seattle 5
23 694 Ryan Barrett Poler 37 Portland 5
24 618 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 5
25 893 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 30 Portland 5
26 756 Quinn Keogh 33 Portland 5
27 888 Christian McKenna 28 Boise 5
28 810 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 5
29 876 Jason Hendrickson 43 Park City 5
30 881 Ross Winsor 29 Bend 5
31 887 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5
32 805 Shawn Bostad 40 Portland 5
33 872 Alex Marganski Oregon Trail Syndicate 30 Bend 5
34 806 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 40 Medford 5
35 832 Aaron Anderson 28 CORVALLIS 5
36 785 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5
37 717 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 17 Portland 5
38 677 Steve Dale bicycleattorney.com 42 Portland 5
39 889 Damien Salerno 4
40 744 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 42 Portland 4
41 882 4
42 875 Ian Bagshaw Flywheel Bicycle Solutions 46 Talent 4
43 898 Aden Kailin Mettle Cycling 24 Bend 4
44 725 Ken Hahn Stumptown Cycling Club 43 Portland 4
45 879 Scott Churchill 46 Ashland 4
46 738 Pete Rubijono 41 Portland 4
47 636 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 4
48 782 Adam Burgess 24 West Linn 4
49 866 Jonathan Youell Team 10 Barrel 26 Boise 4
50 778 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 4
51 603 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 4
52 640 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 40 Hillsboro 4
53 665 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 4
54 684 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 4
55 892 Justin Resnick 4
56 754 Chris Lind Cyclepath Racing 29 Portland 4
57 661 Ryan Butler Team Coastal 26 Portland 4
58 886 Colby Nightingale Deschutes Brewery 47 Bend 4
59 900 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 54 Portland 4
60 873 Fred Smelser 39 Portland 4
61 624 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 4
62 883 Adam Holt Boneyard Cycling 38 Bend 4
63 793 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 4
64 631 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 4
65 867 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 4
66 890 Justin Benguerel 20 Silverton 4
67 896 Justin Taylor 30 bend 4
68 730 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 41 Portland 4
69 877 Christopher Morrow 33 Seattle 4
70 813 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 39 Portland 4
71 874 Adriel weiner Metropolis Cycle Repair 30 Tacoma 4
72 894 Eric Albright Grouptrail Cycling 35 Portland 4
73 764 Greg Johnson Poler 48 Portland 4
74 901 Rob Johnson 38 seattle 4
75 648 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Vancouver 4
76 865 Connor Jay Liess Team 10 Barrel 24 Boise 4
77 878 Andre Gulgisha 29 Seattle 4
78 731 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 4
79 891 Nicholas Salerno 37 Bend 4
80 885 Matt Wilkin Team S+M 40 Bend 4
81 895 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4
82 840 Landon Holt 43 white salmon 4
83 846 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 34 Portland 4
84 868 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 43 Portland 3
DNF 870 peter joyce 59 pocatello 3
DNF 715 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32 Portland 2
DNF 741 Dustin Pallanez Stages Cycling 29 Portland 2
DNF 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 2
DNF 627 Matt Barney 43 Portland 1
DNF 659 Leopold Jung 36 Portland 1

Singlespeed Women

Num Name Team Comments Age City Laps
1 801 Ivy Audrain Poler 29 Portland 5
2 809 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5
3 835 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5
4 805 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 5
5 817 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
6 860 Nadine Carter 34 Boise 5
7 816 Megan Faris PDX TI 38 Portland 5
8 862 Sarah Max Deschutes Brewery 42 Bend 5
9 858 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 44 Medford 5
10 836 Cate Hass Boneyard Cycling 40 Bend 5
11 861 Carrie Carney Sunnyside Sports 43 Bend 5
12 804 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 5
13 820 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 5
14 810 Melissa Sher Team S+M 32 Portland 5
15 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 5
16 803 Katy Giombolini Point S Racing 29 Salem 5
17 864 Alice Drobna 43 Bend 5
18 841 Rachel Wood 29 seattle 5
19 859 Erin Reis Hutch's Bend Dental 40 Bend 5
20 863 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 45 Bend 5
21 616 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 55 Bend 5
22 818 Elizabeth Gardiner Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 Portland 4
23 808 Mari Little BeerMongers Cycle Club 38 Portland 4
24 830 Erin Carolan 4
25 834 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team 31 Portland 4
26 825 Patti Wolfe Murder of Crows 48 Redmond 4
27 839 Jennifer Phillips Team 10 Barrel 38 Parkdale 4
28 813 Annie Mahoney Point S Racing 46 Portland 4
29 850 Amy Tarnow 43 bend 4
DNF 821 Gritchelle Fallesgon Team Coastal 36 Portland 2
DNF 832 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland 1
DQ 865 Kelsey Carson Deschutes Brewery Taking Handup 35 Bend 4

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 880 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 38 bend 7
2 869 Ava Lilley 16 Bend 7
3 901 Anna Megale 26 Boise 7
4 886 Laura Parsons Point S Racing 35 Portland 7
5 884 Kristen minarik bicycleattorney.com 36 Portland 7
6 863 Julie Baird 34 Portland 7
7 898 Laura Fox 37 Anchorage 7
8 873 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 7
9 850 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 32 Hood River 7
10 865 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 6
11 900 Rebeccah Bieri 38 Medford 6
12 883 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 6
13 874 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Tigard 6
14 878 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Vancouver 6
15 871 Jenn Levo 37 Portland 6
16 872 Kelsey Phillips 27 Bend 6
DNF 899 Nicole Jorgenson 25 Boise 2

Women 3

Num Name Team Age City Laps
1 147 Mckenna Mckee 14 Vancouver 5
2 124 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5
3 135 Carley Leins Point S Racing 30 Portland 5
4 156 Darragh Hildreth 26 Bend 5
5 134 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 35 Bend 5
6 126 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5
7 111 Pamela Power Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Beaverton 4
8 129 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Hood River 4
9 100 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 32 Portland 4
10 130 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 26 Portland 4
11 109 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 33 Portland 4
12 132 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 17 Portland 4

Women 4

Num Name Team Comments Age City Laps
1 326 Nikki Balderson 40 Portland 4
2 340 Rachel Wood 29 seattle 4
3 325 Amelia Petermann 26 Portland 4
4 320 Cymon Kersch Point S Racing 31 Portland 4
5 324 Anne Liggett Stages Cycling 31 Portland 4
6 343 Heidi Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery 41 Bend 4
7 291 Caroline Livett 32 Portland 4
8 341 Kim Ely 42 bend 4
9 293 Margaret Dale bicycleattorney.com 35 Portland 4
10 285 Molly Quan 41 Portland 4
11 336 Allyson Selander 14 Boise 4
12 271 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 26 Portland 4
13 267 Felicity Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 4
14 253 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Washougal 4
15 342 Layla Billowitz 44 Bend 4
16 337 Kloe Pfannmuller 15 Boise Idaho 83702 4
17 289 Shelly Boelter Pedal PT 39 Portland 4
18 290 Kelley Morris Team Finger 30 Hood River 4
19 286 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4
20 297 Bethany Sloane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4
21 310 Epiphany Couch Poler 30 Portland 4
22 258 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 4
23 305 Kerry Martin Sunnyside Sports Bend 4
24 316 Amy Solana 37 Portland 4
25 252 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 4
26 339 Donna Russell 58 Beavercreek 4
27 334 Kimberley Elder 48 Boise 4
28 335 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 43 Portland 4
29 312 Melissa Powers bicycleattorney.com 47 PORTLAND 4
30 302 Nadege Dubuisson Glady-ators p/b Gladys Bikes 31 Portland 4
31 269 Becca Smith 39 Portland 4
32 338 Lyndsey Price 41 Portland 4
33 308 Lindsey Morse 37 Portland 3
DNF 298 ADRIENNE FARABEE Team 10 Barrel 40 Kennewick 3
DNF 318 Mollie Futterman BeerMongers Cycle Club 28 Portland 1
DQ 296 Sherry Schwenderlauf Trusty Switchblade Taking Handup 43 Portland 2

Women 5

Num Name Team Age City Laps
1 840 Caitlin Chenoweth Team Finger 32 Hood River 4
2 836 Melisa Jessee 41 mt shasta 4
3 758 Susan Kolb Sunnyside Sports 48 Bend 4
4 802 christine webber 27 Portland 4
5 832 megan ramey Team Finger 4
6 749 Evelyn Boling 34 Portland 4
7 824 luce peterson 47 Boise 4
8 750 Jesse Stark 39 Bend 4
9 779 Cindy Bianchini 47 Portland 4
10 818 Nicole Hendricks Team 10 Barrel 36 Boise 4
11 752 Allison Bridgewater 27 Creswell 4
12 821 Whitney Hooker 34 The Dalles 4
13 771 Megan Moseley Sweetpea Ladies Auxiliary Portland 4
14 748 Cristina Stavro 28 Bend 4
15 757 Heather Henderson Chinook Cycling Club 45 richland 4
16 842 kim kleaveland 29 bend 4
17 744 Taylor Kennedy Team Finger 26 Hood River 4
18 762 Erin Mensing 31 Portland 4
19 830 Elizabeth Wilson 26 Portland 4
20 827 Ann Enderle Team 10 Barrel 37 Boise 4
21 837 Kelsey Ward 26 bend 4
22 734 Kaitlin Greene 4
23 701 Laura Vallion Mountain View Cycles Racing Team 52 Hood River 4
24 838 Zoe Lewis 4
25 826 Amy Tarnow Boneyard Cycling 43 Bend 4
26 743 Valerie Nussbaumer Team Finger 33 Hood River 4
27 828 Amy Rockwell Half Penny Cycling Team 42 Salem 4
28 820 Shannon Sardell 41 Eugene 4
29 709 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 51 Portland 4
30 822 Laura Lopez Cycle Analysis 49 Jacksonville 4
31 833 Natalie Piercy 37 Portland 3
32 839 Taylor Kopecky 24 Bend 3
33 809 Lindsay Holmes Team Planet X USA p/b Xiologix 34 portland 3
34 745 Jessica Bostad 34 Portland 3
35 823 Melinda Halpern 49 Bend 3
36 804 Christy Grimm Team Finger 35 Hood River 3
37 844 Tiffany Renshaw 49 Bend 3
38 793 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 39 Milwaukie 3
39 835 Tracy Miller Deschutes Brewery 56 Bend 3
40 834 Jennifer Winans 3
41 819 Dammit Janet Andree Team 10 Barrel 39 Boise 3
42 817 Michelle Kormanik Team 10 Barrel 53 Boise 3
43 825 Maggie Scott 42 Culver city 3
44 776 Valerie Arkell 31 PORTLAND 3
45 841 Tara Rose 36 Portland 3
46 712 Heather Higgins Team Planet X USA p/b Xiologix 33 Portland 3
47 795 Lizzy Potter 32 Portland 3
48 702 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 3
49 831 Jennifer Kulle Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 3
50 766 Maria Schur 51 Portland 3
51 800 trenna sharpe 28 Portland 3
DNF 705 Ursula Mavila Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Portland 3
DNF 786 Kim Gilchrist Boneyard Cycling 49 Bend 2
DNF 791 Tina Summers Team Coastal 42 Portland 2
DNF 843 Diana Steel 27 Portland 1