River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy #1

Portland, OR
October 7, 2017

Part of the River City Bicycles Cyclocross Crusade

Lots of missing names from previous races. If one is you, please let me know

Candi Murray cmurray@obra.org

Updated October 20, 2017 at 1:19 PM

Athena

Num Name Team Age City Laps Time
1 579 Kathy Hovermale Deschutes Brewery 58 Bend 4 43:37
2 575 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4 44:14
3 582 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 4 48:48
4 578 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 4 49:55
5 581 Christy Hoadley 30 Forest Grove 3 46:51

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps Time
1 704 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45 Tualatin 5 44:26
2 720 Aaron Coker Sage Titanium 42 Portland 5 45:35
3 727 Joe Larson Deschutes Brewery 42 Bend 5 45:37
4 746 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 5 45:49
5 763 Brian Malloy The Spokesmen 35 oregon city 5 46:10
6 728 Colby Nightingale Deschutes Brewery 47 Bend 5 46:38
7 712 Walter Mcknight Deschutes Brewery 50 Bend 5 46:40
8 708 Sam Radakovich 31 Lake Oswego 5 46:46
9 733 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Buxton 5 46:52
10 753 Jon Pearson Sage Titanium 51 Happy valley 5 47:01
11 745 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 5 47:03
12 711 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 43 Portland 5 47:08
13 716 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 5 47:33
14 743 Michael Smelser Team Planet X USA p/b Xiologix 31 Wilsonville 5 47:43
15 764 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 West Linn 5 47:53
16 754 Peter Iverson 42 Lake Oswego 5 48:07
17 767 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 48:47
18 719 Patrick Palmer Sage Titanium 45 Tualatin 5 49:10
19 730 Mark Westerfield Dialed Cycling Team 45 Tigard 5 49:28
20 755 Johnny Walker 44 fall city 5 49:29
21 761 Daniel Kirkham Team 10 Barrel 32 Tigard 5 49:45
22 766 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 4 40:11
23 748 Mark Sather Team 10 Barrel 46 Tigard 4 40:15
24 758 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Link 39 Portland 4 40:23
25 742 Jon Bouffleur 56 Portland 4 40:34
26 717 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 4 40:49
27 751 Dave Wrast The Spokesmen 48 Vancouver 4 40:58
28 757 Zach Wiens Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Portland 4 41:10
29 765 brian westhaver Team Lazy Tarantulas 42 Portland 4 41:20
30 738 Earl Hazekamp Capitol Velo 42 Salem 4 41:38
31 759 Jason Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix 49 Portland 4 42:11
32 741 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 Portland 4 42:29
33 762 Ben Conte Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 47 portland 4 42:32
34 726 Lewis Dixon 34 Portland 4 42:48
35 752 Brian Quigley Capitol Velo 51 Stayton 4 42:51
36 744 Miguel Lopez 28 Portland 4 46:59
37 701 Ed Waters 58 Eagle Creek 4 47:20
38 723 Matt Brownfield 52 Lake Oswego 4 48:44
39 749 Duane Hastings Team 10 Barrel 32 Portland 4 51:16
DNF 768 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 4 51:16
DNF 760 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 39 Salem 2 51:16
DNF 714 Todd Engblom-Stryker The Spokesmen 42 Vancouver 1 51:16

Elite Junior Men

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 508 Ivan Gallego 14 Missoula 6 51:32
2 513 David Estrin 18 Portland 5 46:13
3 510 Sammy P Walker 12 fallcity 5 46:30
4 505 Lucian Spampinato 16 Bend 5 52:17
DNF 509 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 17 Portland 4 52:17
DNF 511 4 52:17 please identify

Junior Men 10-12

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 332.90000000000003 492.2 497.40000000000015 497.79999999999967 12 Bend 4 30:20
2 548 Zane Strait 387.70000000000005 565.0000000000001 562.3999999999996 572.2000000000004 11 Bend 4 34:47
3 615 Lance Wong 402.49999999999994 570.4000000000001 574.4 584.4 12 Boise 4 35:32
4 613 Sam Tate 392.5 571.2 582.2000000000002 586.6 12 Boise 4 35:33
5 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 393.9 577.6 576.0999999999999 593.0000000000006 12 Portland 4 35:41
6 620 Josiah Hanson 384.6 577.6 587.4 606.1999999999998 12 BOISE 4 35:56
7 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 394.69999999999993 583.6999999999998 580.9000000000003 12 West Linn 3 25:59
8 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 406.8 575.0999999999999 589.9000000000002 12 Portland 3 26:12
9 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 415.7 600.0 600.3999999999999 12 Portland 3 26:56
10 587 Peter Grover 424.3 595.6999999999999 596.2000000000003 11 Bend 3 26:56
11 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 429.49999999999994 594.1 613.3000000000001 12 portland 3 27:17
12 515 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 438.5 613.3999999999999 610.3000000000002 12 Tigard 3 27:42
13 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 430.0 630.3000000000001 617.0 11 Portland 3 27:57
14 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 451.59999999999997 619.8 619.3000000000001 12 Portland 3 28:11
15 511 Calvin Nary 477.99999999999994 674.7 670.5999999999999 11 Bend 3 30:23
16 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 467.90000000000003 684.9999999999999 675.9999999999998 12 Portland 3 30:29
17 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 471.40000000000003 656.1999999999999 701.6000000000003 11 Portland 3 30:29
18 609 Ryan Marks 477.4000000000001 700.5999999999998 701.4000000000004 11 Bend 3 31:19
19 628 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 495.90000000000003 720.4000000000001 712.2 12 Portland 3 32:09
20 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 491.0 716.0 743.3000000000001 10 Portland 3 32:30
21 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 518.2 726.7000000000002 738.3999999999997 10 West Linn 3 33:03
22 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 539.6999999999999 708.3000000000002 741.0 10 Portland 3 33:09
23 551 Hans Lanners 514.0999999999999 765.3000000000002 794.6999999999998 10 Portland 3 34:34
24 640 Cameron Wescott 537.9 757.0 800.4999999999999 10 Bend 3 34:55
25 630 Conner VanderStoep 620.8000000000001 967.1999999999997 12 Portland 2 26:28
26 632 Hunter Westerfield 839.8000000000001 1335.6 10 Portland 2 36:15

Junior Men 13-14

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Age City Laps Time
1 610 Tanner Wescott 344.79999999999995 505.79999999999995 506.1000000000002 510.1999999999998 13 Bend 4 31:07
2 567 Sam Day 344.40000000000003 510.00000000000006 509.5999999999999 515.7000000000002 14 Bend 4 31:20
3 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 358.5 499.5 522.4000000000001 541.6999999999996 14 Tualatin 4 32:02
4 506 Ian Shreve 351.8 521.3 531.0999999999999 537.6000000000004 14 eugene 4 32:22
5 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 367.09999999999997 525.5000000000001 534.9000000000002 546.7999999999997 14 Portland 4 32:54
6 619 Benjamin Lomas 368.3 528.1999999999999 546.8000000000001 540.5999999999996 14 Boise 4 33:04
7 523 Jacob Olander 365.99999999999994 529.2 546.6000000000001 562.1999999999999 14 Bend 4 33:24
8 621 Jackson Jones 376.9 535.6 542.2999999999998 549.8 14 Boise 4 33:25
9 627 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 371.6 547.8 559.3 567.5999999999997 14 Portland 4 34:06
10 611 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team 418.1 565.6 577.9999999999999 13 Hood River 3 26:02
11 538 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 413.5 596.5 596.5 14 Salem 3 26:46
12 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 403.7 613.4000000000002 612.1999999999998 14 Camas 3 27:09
13 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 423.40000000000003 613.2999999999998 603.4000000000002 14 Portland 3 27:20
14 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 418.2 620.1 618.7000000000002 14 Portland 3 27:37
15 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 440.79999999999995 635.3000000000001 633.1000000000001 13 Washougal 3 28:29
16 625 Aaron Bailey 442.2 632.6 635.6000000000001 13 Corvallis 3 28:30
17 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 466.2 634.1999999999998 642.3000000000003 14 Portland 3 29:03
18 624 Tyler Winans 454.79999999999995 653.3999999999999 678.6000000000003 13 Bend 3 29:47
19 631 Evan Vanderstoep 536.1 800.7999999999998 820.6000000000004 14 Portland 3 35:58
20 561 Alex Amparo 552.1 775.6 846.5999999999999 13 3 36:14
21 626 Ethan Moen Camas Bike and Sport 579.0 871.0999999999999 14 Vancouver 3 36:14
DNF 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 369.4 523.4000000000002 14 Portland 2 36:14
DNF 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 428.59999999999997 611.1 13 Forest Grove 2 36:14

Junior Men 15-16

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 City Laps Time
1 527 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 384.0 563.9000000000001 580.6 576.0999999999999 Camas 4 35:05
2 554 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 466.2 658.0000000000002 671.8999999999996 Tigard 3 29:56

Junior Men 17-18

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Age City Laps Time
1 617 Mathison Richards 380.3999999999999 557.4999999999999 563.6000000000001 574.4000000000001 18 Portland 4 34:36

Junior Men 3/4/5

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Age City Laps Time
1 544 Ian Brown 332.90000000000003 492.2 497.40000000000015 497.79999999999967 12 Bend 4 30:20
2 610 Tanner Wescott 344.79999999999995 505.79999999999995 506.1000000000002 510.1999999999998 13 Bend 4 31:07
3 567 Sam Day 344.40000000000003 510.00000000000006 509.5999999999999 515.7000000000002 14 Bend 4 31:20
4 504 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 358.5 499.5 522.4000000000001 541.6999999999996 14 Tualatin 4 32:02
5 506 Ian Shreve 351.8 521.3 531.0999999999999 537.6000000000004 14 eugene 4 32:22
6 502 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes 367.09999999999997 525.5000000000001 534.9000000000002 546.7999999999997 14 Portland 4 32:54
7 619 Benjamin Lomas 368.3 528.1999999999999 546.8000000000001 540.5999999999996 14 Boise 4 33:04
8 523 Jacob Olander 365.99999999999994 529.2 546.6000000000001 562.1999999999999 14 Bend 4 33:24
9 621 Jackson Jones 376.9 535.6 542.2999999999998 549.8 14 Boise 4 33:25
10 627 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 371.6 547.8 559.3 567.5999999999997 14 Portland 4 34:06
11 617 Mathison Richards 380.3999999999999 557.4999999999999 563.6000000000001 574.4000000000001 18 Portland 4 34:36
12 548 Zane Strait 387.70000000000005 565.0000000000001 562.3999999999996 572.2000000000004 11 Bend 4 34:47
13 527 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo 384.0 563.9000000000001 580.6 576.0999999999999 15 Camas 4 35:05
14 615 Lance Wong 402.49999999999994 570.4000000000001 574.4 584.4 12 Boise 4 35:32
15 613 Sam Tate 392.5 571.2 582.2000000000002 586.6 12 Boise 4 35:33
16 545 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling 393.9 577.6 576.0999999999999 593.0000000000006 12 Portland 4 35:41
17 620 Josiah Hanson 384.6 577.6 587.4 606.1999999999998 12 BOISE 4 35:56
18 570 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling 394.69999999999993 583.6999999999998 580.9000000000003 12 West Linn 3 25:59
19 611 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team 418.1 565.6 577.9999999999999 13 Hood River 3 26:02
20 508 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 406.8 575.0999999999999 589.9000000000002 12 Portland 3 26:12
21 538 Justin Saunders Half Penny Cycling Team 413.5 596.5 596.5 14 Salem 3 26:46
22 541 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling 415.7 600.0 600.3999999999999 12 Portland 3 26:56
23 587 Peter Grover 424.3 595.6999999999999 596.2000000000003 11 Bend 3 26:56
24 505 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 403.7 613.4000000000002 612.1999999999998 14 Camas 3 27:09
25 574 Jackson Dale bicycleattorney.com 429.49999999999994 594.1 613.3000000000001 12 portland 3 27:17
26 562 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 423.40000000000003 613.2999999999998 603.4000000000002 14 Portland 3 27:20
27 623 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 418.2 620.1 618.7000000000002 14 Portland 3 27:37
28 515 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 438.5 613.3999999999999 610.3000000000002 12 Tigard 3 27:42
29 521 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 430.0 630.3000000000001 617.0 11 Portland 3 27:57
30 604 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 451.59999999999997 619.8 619.3000000000001 12 Portland 3 28:11
31 526 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 440.79999999999995 635.3000000000001 633.1000000000001 13 Washougal 3 28:29
32 625 Aaron Bailey 442.2 632.6 635.6000000000001 13 Corvallis 3 28:30
33 537 Rowan Jacobs bicycleattorney.com 466.2 634.1999999999998 642.3000000000003 14 Portland 3 29:03
34 624 Tyler Winans 454.79999999999995 653.3999999999999 678.6000000000003 13 Bend 3 29:47
35 554 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 466.2 658.0000000000002 671.8999999999996 15 Tigard 3 29:56
36 529 Elliot Werner 482.3999999999999 646.8000000000001 676.6999999999999 9 Portland 3 30:06
37 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 479.3 654.6999999999999 677.8 9 Portland 3 30:12
38 511 Calvin Nary 477.99999999999994 674.7 670.5999999999999 11 Bend 3 30:23
39 595 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling 467.90000000000003 684.9999999999999 675.9999999999998 12 Portland 3 30:29
40 503 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling 471.40000000000003 656.1999999999999 701.6000000000003 11 Portland 3 30:29
41 609 Ryan Marks 477.4000000000001 700.5999999999998 701.4000000000004 11 Bend 3 31:19
42 628 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas 495.90000000000003 720.4000000000001 712.2 12 Portland 3 32:09
43 629 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas 491.0 716.0 743.3000000000001 10 Portland 3 32:30
44 598 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling 518.2 726.7000000000002 738.3999999999997 10 West Linn 3 33:03
45 542 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling 539.6999999999999 708.3000000000002 741.0 10 Portland 3 33:09
46 501 Grayson Rose 529.1 731.4999999999999 755.5999999999998 9 3 33:36
47 551 Hans Lanners 514.0999999999999 765.3000000000002 794.6999999999998 10 Portland 3 34:34
48 640 Cameron Wescott 537.9 757.0 800.4999999999999 10 Bend 3 34:55
49 631 Evan Vanderstoep 536.1 800.7999999999998 820.6000000000004 14 Portland 3 35:58
50 561 Alex Amparo 552.1 775.6 846.5999999999999 13 3 36:14
51 622 Noah Sampson 561.9 848.3000000000002 827.0 9 Beaverton 3 37:17
52 626 Ethan Moen Camas Bike and Sport 579.0 871.0999999999999 14 Vancouver 3 37:17
53 630 Conner VanderStoep 620.8000000000001 967.1999999999997 12 Portland 2 26:28
54 632 Hunter Westerfield 839.8000000000001 1335.6 10 Portland 2 36:15
DNF 512 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 369.4 523.4000000000002 14 Portland 2 36:15
DNF 525 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 428.59999999999997 611.1 13 Forest Grove 2 36:15

Junior Men 9

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 City Laps Time
1 529 Elliot Werner 482.3999999999999 646.8000000000001 676.6999999999999 Portland 3 30:06
2 552 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas 479.3 654.6999999999999 677.8 Portland 3 30:12
3 501 Grayson Rose 529.1 731.4999999999999 755.5999999999998 3 33:36
4 622 Noah Sampson 561.9 848.3000000000002 827.0 Beaverton 3 37:17

Junior Women 10-12

Num Name Team Age City Laps Time
1 36 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3 26:17
2 4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 10 lake oswego 3 29:55
3 13 kayden mckee PDX Devo Junior Cycling 10 Vancouver 3 30:05
4 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 3 32:59
5 37 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 11 Tigard 3 36:11
6 39 Emma Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 12 Hillsboro 3 36:58
7 38 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary 10 Hillsboro 2 25:33

Junior Women 13-14

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 4 Laps Time
1 34 Mahika Peterson 483.4 647.2000000000002 650.8999999999996 3 29:41
2 32 Jordyn Oldenburg 517.9999999999999 640.2000000000002 648.8999999999995 3 30:07

Junior Women 15-16

Num Name Team Age City Laps Time
1 7 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 3 35:14

Junior Women 17-18

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 4 Age City Laps Time
1 29 Rylee C McConnell 565.0 756.4999999999999 758.6999999999999 17 bend 3 34:40

Junior Women 3/4/5

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Age City Laps Time
1 36 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 470.90000000000003 626.1 635.9999999999998 3 28:53
2 34 Mahika Peterson 483.4 647.2000000000002 650.8999999999996 13 Boise 3 29:41
3 32 Jordyn Oldenburg 517.9999999999999 640.2000000000002 648.8999999999995 13 Boise 3 30:07
4 33 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 528.5 692.5000000000001 685.8000000000002 12 Portland 3 31:47
5 26 Greta Jungjohann 496.99999999999994 662.9999999999999 806.6 11 3 32:47
6 4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 535.5999999999999 726.5000000000001 754.6999999999998 10 lake oswego 3 33:37
7 29 Rylee C McConnell 565.0 756.4999999999999 758.6999999999999 17 bend 3 34:40
8 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 557.0 794.9000000000001 785.5999999999998 11 Portland 3 35:37
9 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 569.2 787.5999999999999 794.0000000000002 9 Portland 3 35:51
10 35 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing 680.7 1024.8999999999999 9 Buxton 2 28:26

Junior Women 9

Num Name Team Lap 1 Lap 3 Lap 4 City Laps Time
1 11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club 569.2 787.5999999999999 794.0000000000002 Portland 3 35:51
2 35 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing 680.7 1024.8999999999999 Buxton 2 28:26

Junuie Women 10-12

Num Name Team Lap 1 Lap 2 Lap 3 Lap 4 Age City Laps Time
1 36 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 3 28:53
2 33 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling 528.5 692.5000000000001 685.8000000000002 12 Portland 3 31:47
3 26 Greta Jungjohann 496.99999999999994 662.9999999999999 806.6 11 3 32:47
4 4 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 535.5999999999999 726.5000000000001 754.6999999999998 10 lake oswego 3 33:37
5 2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas 557.0 794.9000000000001 785.5999999999998 11 Portland 3 35:37

Masters 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 378 Sean Haidet 47 San Luis Obispo 8 1:03:42
2 302 Shannon Skerritt 46 Portland 8 1:03:53
3 368 Jason Walker 8 1:04:12
4 380 Drummond Lawson ANTHM Collective 37 Vancouver 8 1:04:37
5 349 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 8 1:04:41
6 335 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Boring 8 1:04:46
7 330 Brian Kesselman Team 10 Barrel 41 Portland 8 1:05:10
8 350 Andrio Abero 37 Portland 8 1:05:37
9 301 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 8 1:05:55
10 370 David Pilz 38 Bend 8 1:06:13
11 325 Michael Brown Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 46 Bend 8 1:06:17
12 307 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 8 1:06:28
13 317 Chad Swanson Team S+M 40 The Dalles 8 1:06:39
14 340 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery 47 Bend 7 0:58:30
15 323 Webster Wilson Cyclepath Racing 45 Portland 7 0:58:45
16 305 Rick Metz bicycleattorney.com 49 Portland 7 0:59:14
17 375 Chris Winans Therapeutic Associates of Central Oregon Endurance Team 41 Bend 7 0:59:17
18 379 Craig Aaker 40 Portland 7 0:59:38
19 300 Mathew Braun 44 Portland 7 0:59:42
20 369 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing 37 Corvallis 7 0:59:44
21 366 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 37 CORVALLIS 7 0:59:55
22 362 Greg Adams Cyclepath Racing 38 Portland 7 1:00:01
23 374 Ryan Brown 42 Richland 7 1:00:19
24 333 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Portland 7 1:00:28
25 315 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club 43 Portland 7 1:00:33
26 327 Eric Lanners 44 Portland 7 1:00:35
27 361 Michael Martin Sunnyside Sports 47 Bend 7 1:00:35
28 328 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Philomath 7 1:00:48
29 342 Matt Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery 38 Bend 7 1:00:59
30 377 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office Beaverton 7 1:01:27
31 373 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 40 Portland 7 1:01:42
32 314 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Tigard 7 1:02:00
33 376 jason snovel HiFi Sound Cycling Components 48 sacramento 7 1:02:13
34 354 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Happy Valley 7 1:02:18
35 320 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes 48 portland 7 1:02:59
36 381 Michael Risner Guinness Cycling Team 44 Portland 7 1:05:10
37 352 Peter Blenkiron bicycleattorney.com 40 Portland 7 1:06:43
38 334 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 7 1:07:52
39 359 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 6 0:59:06
40 308 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Hillsboro 6 1:00:18
DNF 312 John Weathers Audi 47 Portland 3 1:00:18
DNF 355 Andy Olsson 42 Hood River 1 1:00:18
DNF 371 Bryce Jenkinson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 1 1:00:18

Masters 35+ 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 437 Aaron Dusseault 50 Victoria 5 41:12
2 356 Nolan Restivo 39 Portland 5 41:57
3 450 Joel West Cyclepath Racing 42 Lake Oswego 5 42:13
4 440 Jason Breitbarth Boulder 5 42:40
5 413 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 5 43:02
6 328 James Owen Capitol Velo 48 Salem 5 43:30
7 434 Chad Eder Chinook Cycling Club 43 Richland 5 43:35
8 384 Peter Hand 44 Portland 5 43:38
9 320 Jordan Miller Deschutes Brewery 35 Bend 5 43:40
10 366 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 5 43:48
11 446 Andrew Fleming Murder of Crows 40 Bend 5 43:55
12 415 Daniel Dellitt 44 Portland 5 43:55
13 335 Bas Geelen 37 Portland 5 44:00
14 311 David Kuzma The Spokesmen 41 Vancouver 5 44:21
15 460 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 52 Portland 5 44:38
16 461 Corey McManus 36 Beaverton 5 44:49
17 307 JD Jaspersen Audi 49 Walla Walla 5 44:55
18 353 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 5 45:03
19 475 Michael Kolb ANTHM Collective 40 Portland 5 45:12
20 319 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 51 Portland 5 45:23
21 329 Matthew Jetton 48 portland 5 45:25
22 481 Gerardo Perez Portland Velo Racing 36 Wilsonville 5 45:40
23 408 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 oregon city 5 45:45
24 308 Dave Torrance 47 Portland 5 45:50
25 411 Jason Reynolds 46 Portland 5 46:03
26 388 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 West Linn 5 46:03
27 302 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Portland 5 46:14
28 401 Joshua Boelter Pedal PT 41 Portland 5 46:17
29 441 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 5 46:22
30 444 Chapell Miller Corvallis Cyclery Racing 44 Corvallis 5 46:27
31 468 Max Heckscher 43 Portland 5 46:29
32 402 Matthew Boelter 38 Hillsboro 5 46:34
33 472 David Smith 5 46:40
34 459 Chris Thier Boneyard Cycling 43 Bend 5 46:44
35 407 Matthew Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team 35 white salmon 5 46:47
36 361 Matt Taini 50 Lake Oswego 5 46:47
37 318 Kevin Dickson 48 Portland 5 46:49
38 314 David Kaysen 53 Portland 5 46:59
39 487 Martin Joyce 35 Portland 5 47:01
40 470 Brian Baumann 44 Portland 5 47:04
41 303 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 5 47:05
42 346 James Green 46 Portland 5 47:20
43 397 Tom Kay The Spokesmen 42 Portland 5 47:26
44 385 Christopher Friedrich Team Coastal 43 Portland 5 47:34
45 480 Giles Rickett 51 hillsboro 5 47:36
46 473 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental 43 Bend 5 47:46
47 362 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 5 47:54
48 482 Jonathan Perlman Ruckus Test Team 35 Portland 5 47:55
49 442 Eric Wittinger 43 Portland 5 47:56
50 300 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix 58 Tigard 5 48:04
51 381 James Lais 48 PORTLAND 5 48:06
52 452 Rob Shatting 41 Bend 5 48:08
53 398 Brandon Cornejo ANTHM Collective 43 Portland 5 48:30
54 420 Justin Tunis 37 portland 5 48:37
55 484 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 4 38:25
56 359 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Beaverton 4 38:40
57 348 Adam Clement 50 Portland 4 38:41
58 476 Curtis Milander 48 portland 4 38:41
59 448 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 37 tigard 4 38:55
60 466 Charlton Shen 51 Portland 4 39:03
61 438 Drexell Barnes 49 Bend 4 39:04
62 427 Jason Beer 45 Bend 4 39:05
63 419 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 4 39:13
64 469 Bodjie Train Grouptrail Cycling 44 hillsboro 4 39:18
65 483 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Gladstone 4 39:25
66 358 Matthew Cordeiro 44 Hood River 4 39:36
67 345 Brian Dessinger 49 Milwaukie 4 39:47
68 474 4 39:48 identify yourself
69 471 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4 39:55
70 327 Jason Ladwig 38 Portland 4 40:12
71 465 Scott Stapleton 54 westlinn 4 40:25
72 365 David Rayls 46 Portland 4 40:30
73 445 Burk Webb Portland Velo Racing 50 Milwaukie 4 40:37
74 458 Marty Taylor 46 Eugene 4 40:43
75 479 Bjoern Brunner 4 40:45
76 456 Brian Fuller Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 43 Milwaukie 4 41:33
77 457 Phil Avery oregon city 4 42:09
78 453 Jorge Lara Capitol Velo 57 Salem 4 42:13
79 351 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 4 42:38
80 447 Jonathan Eng 38 Portland 4 42:55
81 439 Doug Smith 54 West Linn 4 43:01
82 485 Reyaz Rohani 36 Portland 4 43:56
83 454 Chris Valencia Boneyard Cycling 54 Bend 4 44:35
84 377 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Beaverton 4 45:05
85 383 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 43 Portland 4 45:07
86 464 Charles Hicks 44 Vancouver 4 46:11
87 301 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 Clackamas 4 47:05
88 451 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Bend 4 47:25
89 393 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera 56 Portland 3 38:22
90 478 3 39:00 identify yourself
DNF 372 garrett tyburski 39 portland 4 39:00
DNF 486 Eric Evans 48 Portland 3 39:00
DNF 347 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland 2 39:00
DNF 363 Stephen Carter The Spokesmen 38 Camas 2 39:00
DNF 421 Mark McMurtry Cyclepath Racing 47 Portland 2 39:00
DNF 344 Nathan Dramer bicycleattorney.com 43 Gresham 2 39:00
DNF 455 John Livingston Murder of Crows 43 Bend 2 39:00
DNF 477 Bjoern Brunner 2 39:00
DNF 449 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas 42 Portland 1 39:00
DNF 467 Barry Pieratt 39 Oregon City 1 39:00

Masters 35+ Category 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 454 Tiago Reis Hutch's Bend Dental 47 Bend 5 42:15
2 466 David M Miller Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5 42:17
3 381 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Boring 5 42:18
4 443 Hagai Tavori Hammer Velo 40 Portland 5 42:57
5 305 Joshua Johansen Team 10 Barrel 44 West Linn 5 43:03
6 455 John Limbaugh 47 pasco 5 43:07
7 333 Philip Hatton Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 44 Portland 5 43:21
8 303 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 5 43:30
9 410 Thomas Pastor Deschutes Brewery 37 Bend 5 43:37
10 407 Doug Minarik bicycleattorney.com 40 Portland 5 43:41
11 318 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix 39 Portland 5 43:46
12 441 Jason Bavuso Murder of Crows 44 Bend 5 43:49
13 326 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo 48 CAMAS 5 43:51
14 426 Curtis Brawner 43 Bend 5 43:52
15 321 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 5 43:52
16 382 Steve C Williams Half Penny Cycling Team 40 Salem 5 44:13
17 313 Peter Koonce Grouptrail Cycling 43 Portland 5 44:25
18 319 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 41 Vancouver 5 44:27
19 427 Eric Cress Team 10 Barrel 46 Portland 5 44:34
20 380 Aaron Tarnow Boneyard Cycling 39 Bend 5 44:37
21 447 Jeff Sakacsi 47 Springfield 5 44:41
22 383 Randy Scott Deschutes Brewery 54 Bend 5 44:44
23 458 Howard Draper Ruckus Test Team 40 Portland 5 44:45
24 471 Jeremy Wright River City Bicycles 39 Portland 5 44:46
25 369 David Rasca Half Penny Cycling Team 40 Salem 5 44:48
26 450 Josh Gobershock Boneyard Cycling 42 Bend 5 44:51
27 442 Rob Thompson Olympia Cycling Team 46 Portland 5 45:00
28 421 Brian Wise 46 Vancouver 5 45:03
29 445 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 5 45:12
30 399 Rick Boston Cyclepath Racing 51 Portland 5 45:17
31 343 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5 45:17
32 347 Ryan Chase Deschutes Brewery 39 Bend 5 45:21
33 468 Christopher Tuttle bicycleattorney.com 47 Portland 5 45:24
34 344 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 48 Portland 5 45:29
35 312 Christopher Moore 43 Salem 5 45:29
36 470 Nathan Agalzoff 35 Forest Grove 5 45:34
37 300 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Portland 5 45:35
38 438 George P.S. McConnell 46 bend 5 45:40
39 309 Eric Shaffner Grouptrail Cycling 46 Portland 5 45:43
40 320 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Portland 5 45:48
41 425 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 42 Portland 5 45:48
42 315 Mike Heenan 43 Portland 5 45:52
43 446 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling 36 Portland 5 46:02
44 465 Dylan Wiggins 36 Portland 5 46:03
45 430 Curtis Haynie Mountain View Cycles Racing Team 40 Hood River 5 46:08
46 304 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 5 46:14
47 422 George Wescott 5 46:16
48 462 Jon Frommelt bicycleattorney.com 47 Portland 5 46:16
49 404 Chris Page Metropolis Cycle Repair 49 Brightwood 5 46:18
50 376 Dan Baier Team Finger 43 Portland 5 46:21
51 460 Kyle Mills Murder of Crows 38 Bend 5 46:23
52 449 Dan Shepherd Team Cycle Sport 49 Ashland 5 46:26
53 456 Jason Bietz 51 Sherwood 5 46:26
54 467 Ryan Barnes 42 Lake Oswego 5 46:32
55 362 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 40 Hillsboro 5 46:39
56 431 Christopher Manea Team Finger 46 Monticello 5 46:42
57 444 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 lake oswego 5 46:44
58 329 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 5 46:50
59 463 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 39 Salem 5 46:50
60 384 David Visnack 48 Bend 5 47:02
61 310 Matthew Dial Deschutes Brewery 41 Bend 5 47:05
62 325 John Hatfield Audi 49 Portland 5 47:09
63 461 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 43 Hood River 5 47:24
64 428 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 48 portland 4 37:49
65 372 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 4 37:49
66 364 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 4 37:49
67 317 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 44 Portland 4 37:57
68 373 Sean Cook Cyclepath Racing 45 Portland 4 38:03
69 453 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team 45 salem 4 38:07
70 459 Scott Hamness 47 Lake Oswego 4 38:29
71 392 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 45 Portland 4 38:31
72 419 Sean Stroup 4 38:45
73 440 Ty Goldsby 35 Portland 4 38:56
74 391 Juston Manville MTBPDX.com 45 Portland 4 40:05
75 429 Ian Stromquist Team Finger 4 41:01
76 301 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 Beaverton 4 44:23
77 355 Carl Werner 39 Portland 4 45:04
DNF 464 Colin Howard Hammer Velo 38 Portland 4 45:04
DNF 341 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 4 45:04
DNF 469 Matt Berg 45 Troutdale 3 45:04
DNF 395 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 47 Portland 2 45:04
DNF 345 David Spurr 47 Lake Oswego 1 45:04
DNF 366 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components 48 Lake Oswego 1 45:04
DNF 374 Todd Grover Boneyard Cycling 45 Bend 1 45:04
DNF 452 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 1 45:04
DNF 457 Mark Skiffington 36 kennewick 1 45:04

Masters 50+

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 116 James Coats 53 Bend 5 39:12
2 26 Jeff Otto Audi 55 Beaverton 5 39:13
3 20 Rodney Trepess Deschutes Brewery 52 Bend 5 39:24
4 12 Perry Lund 54 Springfield 5 39:34
5 129 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental 50 Bend 5 39:43
6 7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Hillsboro 5 39:43
7 135 eric schehen Land Shark 55 Ashland 5 39:58
8 43 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 5 39:58
9 136 Mike Bene Tuite Bicycle Repair 50 Portland 5 40:01
10 139 William Alcorn BikeFlights.com 50 Portland 5 40:02
11 10 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 5 40:17
12 8 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5 40:20
13 103 Matt Engel Murder of Crows 50 Bend 5 40:50
14 6 Michael Metz bicycleattorney.com 55 Renton 5 40:54
15 84 Christopher Van Tilburg 51 5 41:02
16 64 Bob Jacobs 51 Portland 5 41:09
17 132 Dave Tricamo 53 San francisco 5 41:11
18 66 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 50 Salem 5 41:20 floppy number
19 68 Jeff Standish Sage Titanium 51 Gresham 5 41:28
20 89 Brian List Bike Central/Barbur Vet 50 Portland 5 41:56
21 57 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 53 Portland 5 42:09
22 33 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 5 42:13
23 16 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 50 Portland 5 42:28
24 25 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 55 Portland 5 42:32 cut or folded number
25 75 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 5 42:33
26 18 Jon Gove Grouptrail Cycling 55 Portland 5 42:33
27 83 Mark Emry 53 Gresham 5 42:44
28 108 Tom Hill bicycleattorney.com 54 PORTLAND 5 42:54
29 15 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5 43:10
30 22 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 Portland 5 43:12
31 63 Dave Metz 52 Cottage Grove 5 43:14
32 35 Mike Schrankel Team Finger 50 Hood River 5 43:17
33 72 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 51 Camas 5 43:27
34 50 Ian Kennedy bicycleattorney.com 53 Portland 5 43:33
35 115 Eric Pool Team 10 Barrel 51 West Linn 5 43:35
36 143 John Droege 51 5 43:40 cut or folded number
37 28 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles 52 Bend 5 43:48
38 138 Greg Freyberg Sunnyside Sports 51 5 43:51
39 100 David Dorocke Deschutes Brewery 55 Bend 5 44:00
40 117 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 Portland 5 44:03
41 9 Alan Thomason Deschutes Brewery 57 Redmond 5 44:05
42 40 Mark Lipchick 59 eugene 5 44:10
43 90 Mike Taylor Deschutes Brewery 53 Bend 5 44:26
44 106 5 44:28 please identify
45 23 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 52 Camas 5 44:42
46 51 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 5 44:43
47 31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 53 Brush Prairie 5 45:09
48 109 Pete Conklin Showers Pass Racing Team 54 Portland 5 45:17
49 27 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 5 45:25
50 131 Rob Kerr Boneyard Cycling 50 Bend 5 45:27
51 145 Jeff Holmes 53 Portland 5 45:28
52 142 Donald Newlands bicycleattorney.com 53 Portland 5 45:40
53 2 Scott Mares 50 Portland 5 46:00
54 113 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 53 Portland 5 46:05
55 76 Steve Kresl 55 Portland 5 46:25
56 45 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS 52 Eugene 5 46:49
57 102 Paul Mautner Veloforma 59 Portland 5 47:00
58 3 Bret Berner River City Bicycles 53 Portland 5 47:00
59 140 Billy Thomas Deschutes Brewery 56 Bend 5 47:39
60 137 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 5 47:45
61 134 Walter Mcknight Deschutes Brewery 50 Bend 4 38:11
62 120 Michael Norkitis 52 Portland 4 38:26
63 104 Eric Brainich BeerMongers Cycle Club 58 Portland 4 38:31
64 133 Dan Davis 59 Bend 4 38:38
65 53 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Vancouver 4 39:21
66 101 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing 59 Portland 4 40:08
67 127 David Lenhart Boneyard Cycling 56 Bend 4 40:24
68 5 Jeff Boehlke The Spokesmen 51 Battleground 4 41:36
69 119 Bob Camillucci Team Finger 53 Hood River 4 42:34
70 123 4 45:21 please identify
71 141 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Link 55 Portland 4 45:51
DNF 125 Michael Nyberg Sunnyside Sports 57 Bend 4 45:51
DNF 81 Bill Petersen 56 West Linn 3 45:51
DNF 14 Timothy Shreve 52 Eugene 3 45:51
DNF 144 Joel DeWit Rebound/Tireless Velo 60 Portland 3 45:51
DNF 29 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 2 45:51
DNF 24 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 1 45:51
DNF 32 William Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 1 45:51

Masters 60+

Num Name Team Age City Laps Time
1 31 Thomas Prehn 60 Boulder 5 45:18
2 26 Phil Randall Bicycleway.com/OPS 60 Eugene 5 45:27
3 4 Mark Schwyhart Team S+M 64 Portland 5 45:31
4 19 Joe Field 60 Portland 5 45:32
5 24 Dave Burnard 61 Forest Grove 5 45:53
6 12 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 5 46:26
7 9 Tom Webb Team Rose City 65 Portland 5 46:42
8 1 Ron Strasser Team S+M 68 Portland 5 47:54
9 23 Steven Lacey Team S+M 63 Portland 5 48:00
10 30 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 60 Aurora 5 48:37
11 8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4 38:23
12 28 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 4 38:31
13 10 Dennis Sibilia-Young Bicycleway.com/OPS 63 Eugene 4 38:38
14 33 Rick Gregory 64 Eugene 4 38:51
15 18 Amory Cheney Deschutes Brewery 66 Bend 4 39:30
16 15 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS 66 Eugene 4 39:47
17 36 Chris Marks 61 Portland 4 39:58
18 22 John Nicholas 62 portland 4 40:08
19 14 Craig Mavis Deschutes Brewery 63 Bend 4 40:55
20 35 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 60 Portland 4 41:56
21 34 Tim Hanrahan Team Velo Cult 64 Portland 4 42:17
22 7 Edward Lanton 67 Portland 4 44:54
23 29 Bill Alsup bicycleattorney.com 63 Beaverton 3 40:36
DNF 32 Gary LeGendre 69 Portland 2 40:36

Masters 70+

Num Name Team Age City Laps Time
1 42 Tom Heywood 70 Wenatchee 4 40:02
2 41 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 4 40:21
3 40 Tad Hodgert Deschutes Brewery 71 Bend 4 43:28
4 5 Loren Russell 75 Corvallis 4 48:26
5 2 Einar Traa Portland Velo Racing 74 Portland 3 38:31

Masters Women 35+ 1/2

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 17 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5 42:11
2 16 Carrie Day Deschutes Brewery 45 Bend 5 42:18
3 36 Erica Wescott Sunnyside Sports 47 Bend 5 42:28 hair blocks number
4 41 Meg Hamilton 46 Eugene 5 43:37
5 9 Ann Kennedy bicycleattorney.com 49 Portland 5 43:52
6 20 Linda Tesman 47 Klamath Falls 5 43:57
7 40 Marila Alvares 46 Sacramento 5 44:08
8 38 Erinne Goodell Team Slow 37 Portland 5 44:15
9 43 Erica Lurie bicycleattorney.com 40 Portland 5 44:42
10 3 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5 44:46
11 19 Jennifer Johnson 41 Hood River 5 44:47
12 22 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 44 Bend 5 45:00
13 39 Michelle Mills Sunnyside Sports 39 BEND 5 45:17
14 1 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 5 46:19
15 10 Patricia Strange Deschutes Brewery 46 Bend 5 46:25
16 23 Lori Brault 46 Portland 5 47:27
17 8 Anna Saltonstall 41 The Dalles 5 47:27
18 2 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 5 47:36
19 30 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 4 39:08
20 18 Ellene Smith CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 4 39:28
21 28 Juliette Oldfield 40 Portland 4 40:52
22 25 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 48 Beaverton 4 41:23
DNF 37 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood 3 41:23
DNF 15 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components 36 Portland 1 41:23

Masters Women 35+ 3

Num Name Team Age City Laps Time
1 526 Lisa Gentz Boneyard Cycling 36 Bend 5 46:35
2 528 Cate Hass Boneyard Cycling 40 Bend 5 46:59
3 533 Kim Robinson Mountain View Cycles Racing Team 50 Hood River 5 47:03
4 507 Sarah Eustis bicycleattorney.com 44 Portland 5 47:46
5 500 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44 Portland 4 38:32
6 515 Hannah Yorra Boneyard Cycling 40 Bend 4 38:48
7 504 tina Shaner bicycleattorney.com 48 West Linn 4 38:52
8 512 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 4 38:57
9 506 Renee Beard 49 Eugene 4 39:24
10 532 Heather Pola Team Finger 44 Hood River 4 39:25
11 534 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery 45 Bend 4 39:28
12 527 Martha Paulus Half Penny Cycling Team 46 Salem 4 39:44
13 508 Christy Hawkins Team AF 40 portland 4 39:50
14 525 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 46 Portland 4 40:34
15 502 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4 40:43
16 503 Traci Smolen Team S+M 50 Portland 4 41:24
17 522 Sha-Marie Brown Deschutes Brewery 50 Bend 4 41:28
18 514 Laura Davies 46 Portland 4 42:15
19 535 Jordan Faulds 37 Portland 4 42:25
20 530 mary snovel 47 sacramento 4 42:45
21 509 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 4 43:02
22 505 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 4 43:02
DNF 531 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 2 43:02

Masters Women 50+

Num Name Team Age City Laps Time
1 605 Eileen Kelly-Foulston Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 52 Portland 5 47:00
2 610 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 5 47:21
3 603 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team 58 Trout Lake 5 47:35
4 616 Mary Skrzynski Deschutes Brewery 55 Bend 5 47:52
5 627 Katherine Christensen bicycleattorney.com 57 Portland 4 39:23
6 619 Christine A Holland 50 Portland 4 39:31
7 622 Michelle Mercer Deschutes Brewery 50 Bend 4 39:35
8 628 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 54 Portland 4 40:06
9 624 Mary Dallas Hutch's Bend Dental 55 Bend 4 40:07
10 600 Evelyn West 57 Portland 4 40:23
11 613 Christie Scheer Team Rose City 54 Beaverton 4 40:49
12 606 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 4 41:36
13 630 Laila Deardorff bicycleattorney.com 56 Lake Oswego 4 41:44
14 601 Donna Metz bicycleattorney.com 53 Renton 4 43:08
15 625 Laura Gabanski Boneyard Cycling 61 Bend 4 43:26
16 620 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 4 44:07
17 629 Renata Hahn Team Rose City 57 Portland 4 44:40
18 611 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 4 45:36
19 621 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 62 Corvallis 4 45:42

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 69 Henry Jones 17 Bend 8 0:59:19
2 63 Christopher Jones United Health Care 38 Bend 8 0:59:49
3 29 Molly Cameron Point S Racing 41 Portland 8 1:00:03
4 4 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 8 1:00:22
5 72 Sean Babcock Team S+M 34 Corvallis 8 1:00:36
6 31 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 8 1:01:02
7 24 Jeff Johnston Boneyard Cycling 37 Bend 8 1:01:08
8 8 Andrew Coe PDX TI 36 Portland 8 1:01:22
9 62 Kaler Marshall 31 Walla Walla 8 1:01:36
10 37 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 8 1:01:44
11 10 Paul LaCava 39 Portland 8 1:01:54
12 15 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 8 1:01:59
13 38 Ryder Uetrecht 15 Bend 8 1:02:22
14 3 Robert Cummings Dialed Cycling Team 23 Potsdam 8 1:02:27
15 59 Matthew Paez 26 Bend 8 1:02:42
16 9 Christopher Bagg Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 8 1:03:05
17 21 Leland Gilmore 34 Milwaukie 8 1:03:28
18 54 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 45 Portland 8 1:03:36
19 73 Damian Schmitt Point S Racing 39 Bend 8 1:03:40
20 64 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 44 Portland 8 1:03:43
21 68 Mark Severy 28 Arcata 8 1:03:54
22 58 Thomas McDonagh 18 Boise 8 1:03:54
23 74 Patrick Means Team S+M 34 CORVALLIS 8 1:04:02
24 34 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 8 1:04:03
25 71 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes 49 Portland 8 1:04:08
26 49 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 49 Eugene 8 1:04:12
27 26 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 8 1:04:23
28 45 andrew loaiza Cyclepath Racing 30 Portland 8 1:04:53
29 47 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 8 1:05:02
30 2 David Krause Trusty Switchblade 40 Bend 8 1:05:20
31 12 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 44 Portland 8 1:05:21
32 70 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 8 1:05:21
33 13 Paul Armstrong 34 Bend 8 1:05:32
34 60 Anthony Monteleone 31 Portland 8 1:05:46
35 76 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 8 1:05:59
36 75 Patrick Lemieux 30 St. Paul 8 1:06:17
37 56 James Williams 32 Arcata 8 1:06:34
38 65 Jordan Barber 33 Eugene 8 1:06:38
39 39 Colin Rowan 35 Portland 8 1:06:47
40 48 Michael Wilder 33 portland 8 1:07:46
41 19 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 36 Portland 7 0:58:40
42 52 Christopher Muhs Grouptrail Cycling 30 Portland 7 0:58:55
43 17 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 7 0:59:33
44 55 Kyle Berg Sage Titanium 30 Portland 7 0:59:39
45 6 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 7 0:59:43
46 61 Felipe Nystrom 34 Vancouver 7 0:59:45
47 40 Josiah Zukowski Point S Racing 32 Portland 7 1:00:59
DNF 16 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 6 1:00:59
DNF 35 Steven Beardsley Point S Racing 35 Portland 6 1:00:59
DNF 22 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Salem 6 1:00:59
DNF 30 Sean Corey Breadwinner Cycles 34 Vancouver 5 1:00:59
DNF 5 Max Ritzow PDX TI 16 eugene 4 1:00:59

Men 2/3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 161 Sterling McBride 23 Eugene 6 49:23
2 132 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery 45 Bend 6 49:57
3 5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 6 49:59
4 123 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 6 50:04
5 46 Brad Petersen 29 Beaverton 6 50:22
6 119 Joseph Lukens 17 Bend 6 50:34
7 137 christian lam 28 san fransico 6 50:37 folded number
8 6 Randall Fransen Mettle Cycling 37 Portland 6 50:52
9 130 Spencer Severance 15 Boise 6 51:02
10 80 Tyler James 22 Wilsonville 6 51:11
11 107 Garret Hobrook Metropolis Cycle Repair 24 portland 6 51:22
12 128 Mike Chamblin 34 Portland 6 51:22
13 139 jeffery Baratta II Byzick + Company Cycling 28 Portland 6 51:24
14 76 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 Portland 6 51:25
15 143 Adam Kachman 28 portland 6 51:26
16 147 Trevor Lane Boneyard Cycling 28 Bend 6 51:29
17 83 Dustin Henderson Deschutes Brewery 39 Gresham 6 52:07
18 30 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 5 43:31
19 12 Matt Jamison Grouptrail Cycling 36 Portland 5 43:35
20 84 David Cushman 36 Portland 5 43:44
21 164 Dave Davis Olympia Cycling Team 39 Portland 5 43:47
22 8 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 5 43:48
23 51 Michael Bernal 32 portland 5 43:48
24 79 Joseph Spampinato Deschutes Brewery 47 Bend 5 43:53
25 13 Brian Little BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5 44:03
26 39 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 5 44:08
27 26 Micah Sardell 36 Eugene 5 44:10
28 82 Troy Meeker 23 Lake Oswego 5 44:13
29 165 Daniel Pasley 45 Portland 5 44:19
30 18 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 46 Hood River 5 44:22
31 92 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40 Portland 5 44:24
32 148 Eric Zugor 26 Portland 5 44:24
33 10 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 5 44:36
34 167 Witali Spuling 34 Tigard 5 44:36
35 91 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 43 Portland 5 44:43
36 134 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Tigard 5 44:44
37 145 Dusty Miler 5 44:49
38 114 Brendan Treacy 32 Portland 5 44:52
39 140 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 milwalkee 5 44:54
40 47 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 5 44:59
41 48 Kiel Fletcher 34 Bend 5 45:03
42 63 Alan Barton Olympia Cycling Team 33 Portland 5 45:03
43 19 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team 15 Hood River 5 45:03
44 129 Ryan McLaughlin 28 Bend 5 45:06
45 120 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 39 Portland 5 45:07
46 94 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45 Portland 5 45:08
47 66 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club 30 Portland 5 45:11
48 149 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 44 Beaverton 5 45:17
49 21 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 36 Beaverton 5 45:20
50 69 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 5 45:24 folded number
51 67 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing 30 Corvallis 5 45:29
52 9 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5 45:34
53 131 Dieter Laskowski 31 Seattle 5 45:44
54 36 Jimmy Gantz Point S Racing 45 Portland 5 45:47
55 54 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 5 45:48
56 163 Dave Messenheimer Green Submarine Records 39 Portland 5 45:58
57 53 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 33 Portland 5 46:04
58 166 Yusuke Yamagishi 37 Portland 5 46:05
59 168 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 37 Portland 5 46:07
60 141 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Portland 5 46:15
61 153 Gavin Beer 17 Bend 5 46:19
62 160 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 29 Portland 5 46:20
63 31 NEIL MCLAIN HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 5 46:25
64 136 Evan Halladay Chinook Cycling Club 30 richland 5 46:48
65 122 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery 5 47:13
66 142 David Rosen Sage Titanium 5 47:26
67 152 Joshua Hanselman 42 Newberg 5 47:39
68 1 Christian Martin River City Bicycles 41 Portland 5 47:55
69 162 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5 48:14
70 146 Dusty Miller Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Keizer 5 48:59
71 101 John Pearson Byzick + Company Cycling 28 portland 5 49:03
72 144 Devon Alvarez 53 Bend 5 52:14
73 22 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 5 53:09
74 138 4 44:36 please identify
DNF 85 Elijah Krause 15 Bend 3 44:36
DNF 103 Calvin Keane 2 44:36
DNF 61 Maxwell Southam 21 Portland 1 44:36

Men 4

Num Name Team Age City Laps Time
1 2 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 26 Portland 5 42:15
2 63 Alex Nelson 29 Kennewick 5 42:24
3 56 Christopher Page 34 Beaverton 5 42:39
4 79 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club 30 Portland 5 43:01
5 3 Jason Whittington Team 10 Barrel 33 Portland 5 43:05
6 62 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 32 Portland 5 43:16
7 39 Casey Varnum 31 portland 5 43:42
8 41 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5 43:45
9 55 Chris Parco 33 Bend 5 43:51
10 53 Travis Hall Stages Cycling 31 Portland 5 44:16
11 77 Tommy Cardwell 36 Portland 5 44:19
12 1 Ben Swanson Pedal PT 33 Portland 5 44:32
13 71 John Boucher 22 Vancouver 5 44:52
14 67 Dan E Peterson 30 Portland 5 45:01
15 9 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 32 Portland 5 45:33
16 66 Sammy P Walker 12 fallcity 5 45:38
17 52 Ondrej Podlesak BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5 45:49
18 49 Spencer Roedel 5 46:07
19 22 Douglas Gresham 40 Portland 5 46:14
20 72 Halsey McGowan 34 Portland 5 46:21
21 16 Ryan Seward 31 Portland 5 47:24
22 34 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 5 47:25
23 76 Mike Schwoebel 35 Tigard 5 48:10
24 69 Eric Hogenboom 26 Hillsboro 5 48:36
25 54 kalani scott 31 Beaverton 5 48:45
26 57 Nicholas Leuenhagen 14 Boise 5 49:06
27 68 Nathan Boyett 34 Portland 5 49:31
28 74 Phil Avery oregon city 5 49:38
29 23 Austen Sofhauser 31 Portland 5 50:02
30 78 Benjamin Beckerich Dirty Thirty pb Fairweather Roofing Co. 36 Saint Helens 5 51:01
31 59 Travis Bullard Team 10 Barrel 36 Milwaukie 4 41:38
32 64 John Degenhardt 63 Portland 4 47:24
33 70 Gabriel Trainer 4 51:16
DNF 18 Andy Borell 30 Portland 4 51:16
DNF 6 Elijah Smith 37 vancouver 3 51:16
DNF 7 Robert Axel Anderson 3 51:16
DNF 11 Eric Hagen 37 Portland 3 51:16
DNF 25 Justin Rackley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 33 Portland 3 51:16
DNF 58 James McDonagh 16 Boise 3 51:16
DNF 73 Phillippe avery 43 oregon city 2 51:16
DNF 65 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 54 Tigard 1 51:16
DNF 75 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair 30 Portland 1 51:16
DNF 80 Adrian Jensen 33 Milwaukie 1 51:16

Men 5

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 127 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 37 Portland 5 42:25
2 133 Nicholas Hess 28 Portland 5 46:06
3 123 Michael Antonishen 30 Corvallis 5 44:39
4 134 Cage Byrd 35 Portland 5 45:01 missing shoulder number
5 87 Ben Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 42 Corbett 5 45:07
6 125 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas 11 Portland 5 45:29 verify age
7 109 Rich Lammers 32 Beaverton 5 45:32 missing shoulder number
8 136 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Link 37 Portland 5 45:47
9 33 Casey Antonson Team Velo Cult 43 Portland 5 46:12
10 2 David Sailors 63 Bend 5 46:19
11 131 Demian Bailey 47 Corvallis 5 46:28
12 129 Adam Bruns 20 Portland 5 46:31
13 110 Chris Wisdom 47 Lake Oswego 5 46:53
14 140 ezekiel mcfadin 43 portland 5 47:21 missing shoulder number
15 139 Will Hockett 34 Portland 5 47:38 number upside down
16 25 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 12 Portland 5 48:02
17 45 Christopher Woods 31 KING CITY 5 48:13
18 99 Adam Vanarsdall 45 Portland 4 38:24
19 113 Mike Funk 39 Portland 4 38:24 number upside down
20 10 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 52 Sherwood 4 38:43
21 105 Stephen Ford Mountain View Cycles Racing Team 59 Hood River 4 38:48
22 71 Morten Bulow 45 Portland 4 38:52
23 117 Jordan Boutilier Corvallis Cyclery Racing 38 Corvallis 4 39:06
24 61 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Forest Grove 4 39:25
25 122 Seth Johnson Team Finger 37 hood river 4 39:30
26 42 Lorenzo Mangubat Grouptrail Cycling 28 Beaverton 4 40:19
27 124 Dirk VanderHart Team Coastal 34 Portland 4 41:02
28 98 Justin Brown 42 Portland 4 41:03
29 137 Robbie Lammers 29 forest grove 4 41:34
30 73 Bill Messer 50 Portland 4 41:39
31 12 John Morehead Camas Bike and Sport 54 Washougal 4 41:42
32 116 Robert Smith-Gillespie Bicycleway.com/OPS 59 Eugene 4 41:52
33 68 Erick Taft Camas Bike and Sport 47 Vancouver 4 45:11
34 118 Isaac Zak 39 Portland 4 45:17
35 70 Adam Peterson 35 Portland 4 46:10
36 111 Colin Skinner 31 Portland 4 46:37
37 120 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 49 Aloha 4 47:03 missing shoulder number
38 46 Josue Jimenez 32 Bingen 4 48:14
DNF 126 Nick Stute 37 clackamas 2 48:14
DNF 128 Joseph Putnam HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 2 48:14
DNF 114 Sederbaum Isaac 30 Seattle 2 48:14 missing shoulder number
DNF 138 1 48:14 identify yourself
DNF 135 John bowen 37 Portland 1 48:14

Runners

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 521 John Pfeil 30 Portland 2 19:21.2
2 524 Ryan McLaughlin 28 Bend 2 19:57.6
3 514 Karlee Coffey 36 Portland 2 21:00.5
4 511 Christopher Bagg Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 2 21:29.4
5 516 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 Portland 2 21:40.7
6 526 Greg Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 41 Portland 2 22:08.2
7 525 Kaitlin Greene 27 Bend 2 22:11.7
8 506 Cymon Kersch 31 Portland 2 22:23.4
9 520 David Rasca Half Penny Cycling Team 40 Salem 2 22:34.6
10 512 Amy VanTassel 41 Portland 2 22:45.3
11 510 Eric Merk 47 Portland 2 22:45.7
12 523 Lauren Elgee 25 Portland 2 23:18.5
13 502 2 23:38.5 please identify
14 518 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 2 24:10.7
15 515 stephen furst 2 24:30.9
16 528 2 24:46.2 please identify
17 505 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 2 24:53.6
18 527 Amelia Petermann 26 Portland 2 25:15.8
19 513 Nicholas Henderson 35 Portland 2 27:35.0
20 519 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 2 28:11.0
21 501 2 28:48.2 please identify
22 522 Victoria Hammond HiFi Sound Cycling Components 44 Tualatin 2 29:06.5
23 517 Margaret Reinhard 32 Portland 2 33:15.0
24 509 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 29 Portland 2 33:15.6
25 508 Judith Parker 2 33:15.6
DNF 504 Mark Skiffington 36 kennewick 1 33:15.6

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 607 Steven Beardsley Point S Racing 35 Portland 6 44:41
2 752 Christopher Jones United Health Care 38 Bend 6 45:03
3 644 Gabriel Linn Trusty Switchblade 40 Bend 6 45:12
4 706 Lucas Strain 24 Portland 6 45:29
5 763 Fred mills Point S Racing 6 45:42
6 604 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 6 45:49
7 600 Kyle Mensing Stages Cycling 30 Portland 6 45:53
8 761 Matt Fox Deschutes Brewery 39 Bend 6 45:56
9 683 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 6 45:59
10 756 Quinn Keogh Team S+M 33 Portland 6 46:24
11 612 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 6 46:26
12 742 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 6 46:35
13 708 Ben Guernsey Trusty Switchblade 33 Portland 6 46:46
14 747 Alex Criss 40 portland 6 46:48
15 689 Colin Rowan 35 Portland 6 46:54
16 711 Jason Britton 6 46:58
17 626 Ryan Weaver River City Bicycles 40 Portland 6 47:03
18 613 Cassidy Bigsby Grixsen Brewing p/b West End Bikes 27 eugene 6 47:05
19 715 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32 Portland 6 47:20
20 739 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/River City Bicycles 39 bend 6 47:50
21 775 Bo Thunell 6 48:06
22 615 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 41 Portland 6 48:19
23 696 Jacob Furniss Poler 37 Portland 6 48:20 no shoulder number
24 709 Sean A Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 39 Portland 6 48:33
25 670 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team 41 Hood River 6 48:37
26 618 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components 39 Portland 6 48:51
27 722 Shawn Bostad 40 Portland 6 49:06
28 751 Pete Zlatnik 46 Sacramento 6 49:12
29 757 Harrison Harb Guinness Cycling Team 28 Portland 6 49:20
30 738 Pete Rubijono 41 Portland 6 49:21
31 707 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing 32 Portland 6 49:50
32 759 Gabe Graves 6 50:05 please identify
33 611 Robert Jackson River City Bicycles 42 lake oswego 6 50:10
34 686 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 42 Portland 6 50:21
35 744 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 42 Portland 6 50:28
36 755 Jess Couch Portland 6 50:32
37 608 John Lin Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 6 50:47
38 655 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera 48 Lake Oswego 6 51:00
39 636 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 6 51:07
40 684 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 6 51:11
41 769 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 39 Portland 6 51:13
42 714 Jason Zadow 41 Lake Oswego 6 51:19
43 603 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 6 51:20
44 750 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 6 51:20
45 673 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 44 Lake Oswego 6 52:00
46 665 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 5 43:42
47 642 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 56 Portland 5 43:43
48 734 Greg Dufour 5 44:02
49 631 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5 44:11
50 624 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 Tigard 5 44:16
51 640 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Racing Academy 40 Hillsboro 5 44:31
52 661 Ryan Butler Team Coastal 26 Portland 5 44:32
53 774 Shane Beers Poler 44 Portland 5 44:38
54 764 Greg Johnson Poler 48 Portland 5 44:56
55 758 Kevin Phomma 5 44:59
56 762 Dave Robinson Mountain View Cycles Racing Team 55 Hood River 5 45:02
57 768 Jonathon Wish 26 Portland 5 45:37
58 746 Theo Roffe 32 seattle 5 45:41
59 743 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 portland 5 45:42
60 754 Chris Lind Cyclepath Racing 29 Portland 5 45:47
61 745 Jake Campbell 26 Portland 5 46:11
62 770 Don Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 60 Portland 5 46:18
63 772 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix 26 Portland 5 46:44
64 749 Mark McMurtry Cyclepath Racing 47 Portland 5 46:47
65 726 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 5 47:31
66 704 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 5 47:32
67 777 Rachel Wood 29 seattle 5 47:41
68 773 Aaron Even Cyclepath Racing 47 Portland 5 48:05
69 760 Jaques Lufortuou 31 Tigard 5 48:38
70 675 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 5 48:43
71 753 Matthew Case 40 Portland 5 48:56 no shoulder number
72 765 Matthew Cordeiro 44 Hood River 5 49:31
73 771 Jackson Dale bicycleattorney.com 12 portland 5 50:12
74 679 Manny Marquez Team Finger 39 Hood River 5 50:18
75 737 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 5 50:21
76 741 Dustin Pallanez 29 Portland 5 50:26
77 776 Paul DeVries 49 Portland 5 52:28
78 748 Mark Skiffington 36 kennewick 5 52:46
79 736 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 5 52:47
80 740 John Nicholas 62 portland 4 44:41 number sideways
81 767 Michael Aguilar 30 Portland 4 44:43
82 766 Zachary Goude Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 4 48:14
DNF 677 Steve Dale bicycleattorney.com 42 Portland 4 48:14
DNF 651 Ian Jungjohann 35 Eugene 3 48:14

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps Time
1 801 Ivy Audrain Poler 29 Portland 5 42:03
2 817 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5 42:03
3 809 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 5 42:05
4 802 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 5 43:50
5 835 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5 43:51
6 832 Angharad Porteous bicycleattorney.com 29 Portland 5 44:25
7 805 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 5 44:27
8 816 Megan Faris PDX TI 38 Portland 5 44:43
9 843 Mallory Miller Point S Racing 28 Portland 5 44:51
10 820 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 5 45:18
11 133x Ashley Lance BeerMongers Cycle Club Portland 5 45:18
12 838 Emily Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 5 46:14
13 833 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing 34 Portland 5 46:43
14 810 Melissa Sher Team S+M 32 Portland 5 47:59
15 818 Elizabeth Gardiner Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 31 Portland 4 38:41
16 842 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 53 Bend 4 39:49
17 840 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas 13 Portland 4 40:05
18 844 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 47 Portland 4 40:05
19 825 Patti Wolfe Murder of Crows 48 Redmond 4 40:08
20 821 Gritchelle Fallesgon Team Coastal 36 Portland 4 40:42
21 827 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 39 Portland 4 42:36
22 828 Jan Moss Hammer Velo 56 Portland 4 43:29
23 841 Rachel Wood 29 seattle 4 45:14
24 824 Megan Schubel Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 3 40:44
DNF 113x Alexandria Schultz Olympia Cycling Team Portland 1 40:44
DNF 836 Cate Hass Boneyard Cycling 40 Bend 1 40:44

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps Time
1 862 Clara Honsinger Team S+M 20 Portland 7 1:00:43
2 880 Serena Bishop Gordon LIV | Giant Co-Factory 38 bend 7 1:01:29
3 889 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 7 1:02:06
4 855 Alexandra Burton Point S Racing 36 Portland 7 1:02:42
5 886 Laura Parsons Point S Racing 35 Portland 7 1:04:06
6 850 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 32 Hood River 7 1:04:43
7 884 Kristen minarik bicycleattorney.com 36 Portland 7 1:05:21
8 885 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 7 1:07:08
9 863 Julie Baird 34 Portland 7 1:07:11
10 887 Jade Koide Metropolis Cycle Repair 34 Portland 7 1:07:15
11 883 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 7 1:07:32
12 874 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Tigard 6 0:58:22
13 888 Stephanie Chase Point S Racing 36 Portland 6 0:58:49
14 871 Jenn Levo 37 Portland 6 0:59:22
15 872 Kelsey Phillips 27 Bend 6 1:02:22
DNF 890 Sharon Anderson Trusty Switchblade 48 Portland 3 1:02:22
DNF 856 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 29 Portland 3 1:02:22
DNF 879 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 40 Happy Valley 2 1:02:22
DNF 873 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 2 1:02:22

Women 3

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 131 Rachel Geiter 27 Walla Walla 5 44:46
2 132 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary 17 Portland 5 45:31
3 124 Kate Drennan BeerMongers Cycle Club 34 Portland 5 45:45
4 134 Sarah Jane Hash Boneyard Cycling 35 Bend 5 45:56
5 111 Pamela Power Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Beaverton 5 46:16
6 135 Carley Leins 30 Portland 5 46:22
7 126 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5 46:26
8 101 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components 31 Portland 5 46:29
9 100 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair 32 Portland 5 46:53
10 129 Jennifer Greeve Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Hood River 5 47:02
11 130 Gwen Hryciw Team 10 Barrel 26 Portland 5 48:10 hair blocks number
12 116 Sara Thomas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 38 Portland 5 48:24 hair blocks number
13 108 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 16 Hood River 4 38:25
14 128 Darragh Hildreth 26 Bend 4 38:40
15 109 Erin Blenkiron bicycleattorney.com 33 Portland 4 38:47
16 122 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 35 Vancouver 4 40:58
17 164 1 43:35
DNF 119 Molly Leonard BeerMongers Cycle Club 27 Portland 4 43:35
DNF 127 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 3 43:35 please identify
DNF 107 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 33 Portland 1 43:35
DNF 117 Jennie Alvarez 39 Bend 1 43:35

Women 4

Num Name Team Age City Laps Time Notes
1 301 4 38:55 please identify, folded number
2 307 Nikki Balderson 40 Portland 4 39:06
3 294 Lianne Leblond 33 Vancouver 4 39:10
4 306 Kristine Deibler 28 Seattle 4 39:15
5 276 Miriam Hough 47 Portland 4 39:29
6 283 Jill Weir 4 40:38
7 291 Caroline Livett 32 Portland 4 40:52
8 293 Margaret Dale bicycleattorney.com 35 Portland 4 41:08
9 289 Shelly Boelter Pedal PT 39 Portland 4 41:24
10 268 Victoria Hammond HiFi Sound Cycling Components 44 Tualatin 4 41:39
11 253 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix 43 Washougal 4 41:54
12 297 Bethany Slone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 4 42:17
13 286 Alexandra Cohen BeerMongers Cycle Club 34 Portland 4 42:21
14 258 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 4 42:25
15 267 Felicity Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 31 Portland 4 42:28
16 305 Kerry Martin Sunnyside Sports Bend 4 42:35
17 304 Rachel Cameron Trusty Switchblade 26 Portland 4 42:53
18 252 Milli Chennell Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 35 Portland 4 43:28
19 298 Rose-Ann Hamness 49 Lake Oswego 4 43:31
20 303 Diane Smith Portland 45:30
21 302 Nadege Dubuisson Glady-ators p/b Gladys Bikes 31 Portland 4 48:31
22 308 Lindsey Morse 37 Portland 4 48:35
23 269 Becca Smith 39 Portland 4 48:39
24 299 nia ranson 26 san fransico 4 49:27
DNF 295 Fiona Bennitt 22 Bellevue 1 49:27

Women 5

Num Name Team Age City Laps Time
1 753 Carrie Carney Sunnyside Sports 43 Bend 4 40:36
2 758 Susan Kolb 4 41:51
3 763 Cymon Kersch 31 Portland 4 42:06
4 749 Evelyn Boling 34 Portland 4 42:08
5 754 Amelia Petermann 26 Portland 4 42:13
6 752 Allison Bridgewater 27 Creswell 4 42:44
7 755 Anja Taylor 42 PORTLAND 4 42:54
8 765 Mollie Futterman BeerMongers Cycle Club 28 Portland 4 43:11
9 709 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix 51 Portland 4 43:12
10 760 boileau morrison alexina 25 Vancouver bc 4 43:17
11 764 Sarah Fishler Rice Half Penny Cycling Team 37 Salem 4 43:17
12 731 Erica Spiritos 28 Portland 4 43:37
13 705 Ursula Mavila Team Planet X USA p/b Xiologix 50 Portland 4 44:04
14 757 Heather Henderson Chinook Cycling Club 45 richland 4 44:14
15 762 Erin Mensing 31 Portland 4 44:48
16 748 Cristina Stavro 28 Bend 4 45:44
17 730 Glori Campbell Team AF 36 NYC 4 46:02
18 745 Jessica Bostad 34 Portland 4 46:21
19 715 Shellie Cowling Team Coastal 36 Portland 4 47:14
20 756 Sandy Visnack 48 Bend 4 48:46
21 759 shannon strait Sunnyside Sports 46 bend 4 48:52
22 743 Valerie Nussbaumer Team Finger Hood River 4 49:45
23 734 Kaitlin Greene 4 49:57
24 719 Cathleen Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes 46 Portland 4 50:57
25 767 Elizabeth Wilson 26 Portland 4 50:57
26 703 Jodi Gaylord 43 Vancouver 3 39:51
27 702 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 3 41:10
28 766 Maria Schur 51 Portland 3 48:08
DNF 750 Jesse Stark 39 Bend 1 48:08