Portland Trophy Cup

Portland International Raceway, OR
September 19, 2017

Part of the Portland Trophy Cup

For results questions please contact Dan Grabski

Updated September 26, 2017 at 10:44 AM

Beginner Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 532 Geoff Sosebee 33 Portland 5
2 541 Patrick Connor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26 Portland 5
3 551 Mike Genovese 42 Portland 5
4 533 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix Portland 5
5 502 Jacob Horn 24 Portland 5
6 522 Michael Brandwein Team Velo Cult 29 Portland 5
7 519 Christopher Woods 31 KING CITY 5
8 514 Chris Lind Cyclepath Racing 29 Portland 5
9 512 Max Erdenbender 37 Portland 5
10 548 John Lopez - 5 Number upside down
11 534 Mark Timby 5
12 539 Mark Schmidt 28 Portland 5 Number folded
13 543 Kristopher Hauck - 5
14 538 Matt Feldmar 36 PORTLAND 5
15 501 Reyaz Rohani 36 Portland 5
16 510 Scott Johnston 43 Portland 5
17 535 Colin Skinner 31 Portland 5
18 550 Dave Baumgartner 31 Portland 5
19 524 Michael Orr 34 Portland 5
20 544 Zachary Goude Team Planet X USA p/b Xiologix 35 Portland 5
21 508 Dirk Alenduff 45 Oregon City 4
22 506 Craig Mitchelldyer 37 Milwaukie 4
23 518 Phil Barber 34 Portland 4
DNF 547 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
DNF 556 - - - 1

Beginner Women

Num Name Team Age City Laps
1 311 Jacqueline Mautner 34 Portland 5
2 339 Caroline Livett BeerMongers Cycle Club 32 Portland 5
3 312 Rachel Gitajn 33 Portland 5
4 307 Mollie Futterman BeerMongers Cycle Club 28 Portland 5
5 324 Glori Campbell Team AF 36 Portland 5
6 341 Elizabeth Wilson 36 Portland 5
7 335 Anja Taylor 42 PORTLAND 5
8 321 Erin Mensing 31 Portland 5
9 327 Andrea Fisk-Beardsley Point S Racing 30 Portland 5
10 340 Tina Summers Team Coastal 42 Portland 5
11 301 Shellie Cowling Team Coastal 36 Portland 5
12 337 sarah umberhandt Stumptown Cycling Club 41 Portland 5
13 336 trenna sharpe 28 Portland 4
14 322 Cindy Bianchini 47 Portland 4
15 338 Alexa Kronick 26 Portland 4
16 302 Jennifer Justus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 4
17 303 Sara Davidson Grouptrail Cycling 34 Portland 4
18 317 Cathleen Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes 46 Portland 4
19 320 Jennifer Anderson 41 Beaverton 4
20 305 Judy Harris Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 57 Beaverton 4
21 334 Tara Rose - 4
22 316 Michelle Seward Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 46 Portland 3

Junior Boys 10-12

Num Name Team City Points
1 905 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling Portland 50
2 916 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling Portland 40
3 938 Chance Brown Trusty Switchblade Forest Grove 24
4 943 Luca Haverty Portland 16
5 904 Jesse Hauck 16
6 906 Max Harris Portland 13

Junior Boys 13-14

Num Name Team City Points
1 903 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling Portland 50
2 944 Eamon Haverty PDX Devo Junior Cycling Portland 20
3 907 Alex Amparo PDX Devo Junior Cycling Tigard 20

Junior Boys 9

Num Name Team City Points
1 902 Henry Kay The Spokesmen Portland 25

Junior Men 10-12

Num Name Team Age City Laps
1 905 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 3
2 916 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
3 904 Jesse Hauck 12 - 3
4 906 Max Harris 10 Portland 3
5 938 Chance Brown Trusty Switchblade 12 Forest Grove 3

Junior Men 13-14

Num Name Team Age City Laps
1 903 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 3
2 907 Amparo Alex PDX Devo Junior Cycling 13 2

Masters 50+

Num Name Team City Points
1 816 Greg Talbert Portland 33
2 805 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Portland 32
3 810 William Alcorn BikeFlights.com Portland 25
4 821 John Foulston Team Velo Cult Portland 25
5 819 Scott Trautman Camas Bike and Sport Camas 20
6 815 Richard Desmond Portland 14
7 813 Mark Stoller Stumptown Cycling Club Portland 13
8 808 Steven Thorne BikeFlights.com Portland 11
9 807 Mike Mercer Grouptrail Cycling Portland 11
10 818 Jeff Holmes Portland 10
11 801 Jay Small Dialed Cycling Team Vancouver 10
12 812 Erik Spillman Portland Velo Racing Portland 9
13 817 Scott Ballard Cyclepath Racing Portland 9
14 803 Scott Mares Portland 8
15 822 Jon Pearson Sage Titanium Happy valley 8
16 814 Lori Brault Portland 6
17 820 Bob Daugherty Cyclepath Racing Portland 6
18 811 Bernie Doering Stages Cycling Lake Oswego 5

Masters Men 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 130 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 9
2 119 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Happy Valley 9
3 116 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 9
4 106 Dan Porter Cyclepath Racing 45 Portland 8
5 126 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club 42 Portland 8
6 127 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Portland 8
7 109 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 8
8 107 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 41 Portland 8
9 128 Rob Mayer 37 Portland 8
10 114 Jimmy Gantz Point S Racing 45 Portland 8
11 122 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Portland 8
DNF 117 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 38 Portland 2
DNF 104 Steve Chapin 47 Portland 1
DNF 120 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 1

Masters Men 3/4

Num Name Team Age City Laps
1 722 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 6
2 656 Derek Bowers 44 Portland 6
3 692 Jeff Turner 47 Portland 6
4 690 Tom Palke ANTHM Collective 51 Portland 6
5 682 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 6
6 699 Eric Marshack Team Velo Cult 40 Portland 6
7 665 Eric Hagstette Team 10 Barrel 45 Portland 6
8 705 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 6
9 717 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland 6
10 659 James Green 46 Portland 6
11 715 christophe berteau-pavy 51 portland 6
12 654 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix 36 Portland 6
13 720 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 5
14 724 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 40 Portland 6
15 666 Nolan Restivo 39 Portland 6
16 668 Erik Offner Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 6
17 655 Joel Sherman 39 Portland 6
18 710 Fred Smelser 39 Portland 6
19 704 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5
20 702 Josh Kneedler Cyclepath Racing 45 Portland 5
21 691 Jeremy Zane 48 Portland 5
22 673 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 5
23 675 Joe Gomez 47 Portland 5
24 708 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5
25 706 Sean Cook Cyclepath Racing 45 Portland 5
26 678 Chris Friedrich Team Coastal 43 Portland 5
27 687 garrett tyburski 39 portland 5
28 388 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 5
29 777 Mike Heenan 43 Portland 5
30 662 Martin Joyce 35 Portland 5
31 686 Tom Kay The Spokesmen 42 Portland 5
32 661 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 5
33 721 Ethan Fuld 52 Portland 5
34 707 Wick Ashley 46 Portland 5
35 671 Ian Harris 39 Portland 5
36 719 Chris Bathke 45 Portland 5
37 663 jim scott 40 Portland 5
38 701 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 5
39 696 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 48 Portland 5
40 697 Brian Dessinger 49 Milwaukie 5
41 712 Mike Scordino - 5
42 684 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair 45 Portland 5
43 669 Tyler Bump Metropolis Cycle Repair 35 Portland 5
44 723 Chris McCraw Team Slow 41 Portland 5
DNF 713 David Kuzma The Spokesmen 41 Vancouver 4
DNF 734 Peter Gutwald Sage Titanium - 2

Masters Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 821 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 6
2 819 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 6
3 805 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 6
4 816 Greg Talbert 55 Portland 6
5 807 Mike Mercer Grouptrail Cycling 57 Portland 6
6 801 Jay Small Dialed Cycling Team 51 Vancouver 6
7 817 Scott Ballard Cyclepath Racing 51 Portland 6
8 822 Jon Pearson Sage Titanium 51 Happy valley 6
9 815 Richard Desmond 58 Portland 5
10 820 Bob Daugherty Cyclepath Racing 66 Portland 5
11 869 - - - 3
DNF 804 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 Portland 1

Men 1/2

Num Name Team Age City Laps Notes
1 1 Josh Kelley Breadwinner Cycles 34 Portland 9
2 2 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 9
3 3 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 34 Portland 9
4 6 Leland Gilmore 34 Milwaukie 9 WARNING: number too high, unreadable
5 5 Colin Rowan Team Wooly Mammoth 35 Portland 9
6 28 Ada Adasavage 31 Portland 9
7 7 Anthony Monteleone 31 Portland 9
8 69 Sean Corey Breadwinner Cycles 34 Vancouver 9
9 129 Ira Ryan Breadwinner Cycles 41 portland 9
10 13 Clint Culpepper 37 Portland 9
11 15 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 9
12 27 Kyle Murphy 26 Townshend 8
13 44 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland 8
14 29 Joseph Reynolds River City Bicycles 41 Portland 8
DNF 23 Evan Murphy 29 Portland 4

Men 3/4

Num Name Team Age City Laps Notes
1 417 Alexander Banks-Watson bicycleattorney.com 33 Portland 6
2 418 Chris Schomaker Olympia Cycling Team 34 Portland 6
3 403 Christopher Muhs 30 Portland 6
4 448 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 6
5 415 Ty Goldsby 35 Portland 6
6 475 Crossett Freilinger Olympia Cycling Team 31 Portland 6
7 405 Chad Balthazor 32 Portland 6
8 426 Derek Ehlers Metropolis Cycle Repair 30 Portland 6
9 412 Brad Davidson Grouptrail Cycling 35 Portland 6
10 473 Andrzej Stadnik 28 Lake Oswego 6
11 410 Alan Barton Olympia Cycling Team 33 Portland 6
12 430 Dustin Einig Stages Cycling 33 Portland 6
13 439 Dylan Wiggins 36 Portland 6
14 416 Matthew Wilkins Team Coastal 32 Portland 6
15 453 Quinn Rohlf 24 Portland 6
16 414 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 6
17 432 Bertrand Morin 29 Portland 6
18 428 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 6
19 464 Scott Chamberlain 37 Portland 6
20 469 Drew Thomas 29 Portland 6
21 411 Yusuke Yamagishi 37 Porltand 6
22 454 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club 30 Portland 6
23 467 Philippe Gauthier Mettle Cycling 35 Portland 6
24 466 Alexander Zybin 34 Milwaukie 6
25 452 Mark Gyulafia River City Bicycles 34 Portland 6
26 447 Elijah Smith 37 vancouver 6
27 489 Travis Hall Stages Cycling 31 Portland 6
28 427 Andy Borell 30 Portland 6
29 442 NEIL MCLAIN HiFi Sound Cycling Components 33 Portland 6
30 459 Greg van Amerongen Guinness Cycling Team 29 Portland 6
31 407 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Vancouver 6
32 471 Phillip Kirkland Mettle Cycling 29 Portland 6
33 470 Robert Sutton Mettle Cycling 34 Portland 6
34 419 Gabriel Trainer Glady-ators p/b Gladys Bikes 26 Portland 6
35 429 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair 32 Porltand 6
36 404 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 5
37 406 Eddie Barksdale Metropolis Cycle Repair 26 Portland 5
38 420 Jacob Tong 35 Portland 5
39 449 Christopher McCarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes 28 Portland 5
40 477 Ondrej Podlesak 33 - 5 Number sideways
41 409 Evan Gaspar Stages Cycling 35 Portlland 5
42 472 Blake Thrasher 34 Portland 5
43 465 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Link 48 Portland 5
44 488 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair 24 Portland 5
45 476 Andrew Marchington 33 Portland 4
46 441 Ryan Coons 31 Portland 4
DNF 474 Ben Pederson 33 Portland 2
DNF 234 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair 24 portland 1

Singlespeed Men

Num Name Team Age City Laps Notes
1 202 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth 24 Portland 9
2 214 Kyle Mensing Stages Cycling 30 Portland 9
3 250 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 9
4 274 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 9
5 264 Alex Criss River City Bicycles 40 Portland 9
6 275 Ben Guernsey Trusty Switchblade 33 Portland 9
7 203 Kyle Ireton 29 Portland 9
8 254 Ryan Weaver River City Bicycles 40 Portland 9
9 278 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 32 Portland 8
10 273 Andrew Yeoman Ruckus Test Team 35 - 8
11 206 Jason Britton Ruckus Test Team 38 Portland 8
12 248 Gene Faes 45 Portland 8
13 223 Hedlund Anders 34 Portland 8
14 228 Matthew Schwartz Metropolis Cycle Repair 42 Portland 8
15 217 Keith McIntire BeerMongers Cycle Club 38 Portland 8
16 225 Jacob Furniss 37 Portland 8
17 253 Andrew Perry 18 San Jose 8
18 276 Kyle JonHoetzendorff Poler 37 Portland 8
19 235 Sam Caviglione 32 Portland 8
20 233 Kevin Condron 44 Portland 8
21 211 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 8
22 224 Matthew Wilkins Team Coastal 32 Portland 8
23 267 Ivy Audrain Poler 29 Portland 8
24 226 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 34 Portland 8
25 272 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41 Portland 8
26 247 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 8
27 266 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 8
28 220 Scott Wanhala Poler 32 Portland 8 WARNING: number too high/sideways, unreadable
29 227 Damon Dimick 41 Tigard 8
30 218 Ryan Butler Team Coastal 26 Portland 8
31 263 brent wick Poler 45 Portland 8
32 261 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 41 Portland 8
33 277 Charles Barrett Cyclepath Racing 50 Portland 8
34 219 Greg Johnson Poler 48 Portland 8
35 269 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 54 Wilsonville 7
36 262 Robert Higdon Ruckus Test Team 35 Portland 7
37 255 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 7
38 268 Archie Wann Metropolis Cycle Repair 41 Portland 7
39 222 Dustin Pallanez 29 Portland 6
DNF 330 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 38 Portland 6
DNF 271 Walker Prettyman - 5
DNF 234 Bo Thunell Poler 31 Portland 5
DNF 270 Emmanuel Guzman 32 Portland 3

Singlespeed Women

Num Name Team Age City Laps
1 115 Ivy Audrain Poler 29 Portland 6
2 108 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 35 Portland 6
3 101 Abra McNair 35 PORTLAND 6
4 110 Holland LaRue Team Finger 40 Hood River 6
5 107 Allison Quick BeerMongers Cycle Club 31 Portland 6
6 117 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 6
7 116 Hazel Gross Team AF 41 Portland 5
8 105 Sample Parry BATTLEKAT 28 Portland 5
9 104 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 44 Portland 5
10 118 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 49 Happy Valley 5

Women 1/2

Num Name Team Age City Laps
1 16 Julie Baird Olympia Cycling Team 34 Portland 6
2 20 Laura Parsons 35 Portland 6
3 24 Susan Grandjean 44 Portland 6
4 12 Sharon Anderson Trusty Switchblade 48 Portland 6
5 25 Jenn Levo 37 Portlan d 6
6 11 Taylor Snider Team Coastal 28 Portland 6
7 19 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 6
DNF 21 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 37 Portland 3
DNF 99 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 29 Portland 1

Women 3/4

Num Name Team Age City Laps
1 235 Carley Leins 30 Portland 6
2 202 Erinne Goodell Team Slow 37 Portland 6
3 213 Kimberly Kathrein Dialed Cycling Team 27 Vancouver 6
4 220 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Portland 6
5 212 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 6
6 215 Nikki Beckwith Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland 5
7 210 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 5
8 201 Molly Quan 41 Portland 5
9 206 Anne Liggett Stages Cycling 31 Portland 5
10 205 Epiphany Couch Olympia Cycling Team 30 Portland 5
11 236 Iris Dougherty 29 Portland 5
12 204 Jody Rose Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
13 227 Christine Hubert 35 Portland 5
14 232 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 47 Happy Valley 5
15 203 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes 37 Portland 5
16 221 Jordan Faulds Team AF 37 Portland 5
17 207 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 45 Portland 5