2017 OBRA Time Trial Cup

OR
Sun, March 5 to Sun, July 16, 2017

Updated November 21, 2017 at 3:04 AM

Category 3 Men

Name Team Points
1 Chris Sarrett 94
2 Andrew Neill English Cycles 52
3 Matthew White Corvallis Cyclery Racing 44
4 Justin Guidroz 40
5 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38
6 Erik Spillman Portland Velo Racing 29
7 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 25
8 Bukie Mabayoje BBC Bike Gallery Continental 25
9 Alex Wilson Hammer Velo 23
10 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 23
11 Bryant Howard 21
12 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 20
13 Ron Babcock 20
13 Michael Myers Dialed Cycling Team 20
15 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions 20
16 Robert Tornai Audi 20
17 Nick Gibb 19
18 Aaron McClintock Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 17
19 Arthur Schocken Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 17
20 Gregg Magnus 17
20 Perry Lund 17
20 Charles Hall 17
23 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 17
24 Josh Mitchell 15
25 Scott Carroll 15
25 Ron Sines 15
27 Alex Hayes Team Cycle Sport 15
28 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
29 Paul Armstrong 13
30 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
30 Mike Buckiewicz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 13
30 Joe English 13
33 Isaac Tarter 11
34 Tom Webb Team Rose City 11
35 Cristian Fuentes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 11
36 David Prats Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 10
37 Calon Russell Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 10
38 Randall Fransen Mettle Cycling 7
39 Scott Goodrich Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 4
40 Jon Thomsen Dr Will Bar p/b Atmosera 3
41 Andrew Marchington 1

Category 3 Women

Name Team Points
1 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair 55
2 Lori Brault 32
3 Jodie Bolt 20
4 Lisa Eriksson Holtey Law p/b Peak Condition 20
5 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 17
6 Taylor Phillips Olympia Cycling Team 17
7 Clara Terrell English Cycles 13

Category 4/5 Men

Name Team Points
1 Tyler Thessin Portland Velo Racing 38
2 Norm Swygert Team Planet X USA p/b Xiologix 37
3 John Adams Capitol Velo 36
4 Nick Collins Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24
5 Alex Martin 20
6 Zachary hibbs Team Cycle Sport 20
7 Tim Mineo Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20
8 Alex Wilson Hammer Velo 20
9 Fred Russell 17
10 Kyle Kotwica 17
11 Jared Hendrickson Team Cycle Sport 17
12 Jorge Kaufmann Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 16
13 Brady Cowing 16
14 michael khamsot Grouptrail Cycling 15
15 LUIS ALEMAN Team Cycle Sport 15
16 Michael Collins bicycleattorney.com 15
17 David Johnson 13
18 Halsey McGowan 13
19 Gavin McGregor Portland Velo Racing 13
20 Mark Lipchick 11
21 Ed Zulyevic Bicycleway.com/OPS 11
22 Todd Jessup 11
23 Stephen Bartnikowski 10
24 Aaron Bustard 10
25 Dan Froelich 10
26 Jordan Boutilier Corvallis Cyclery Racing 9
27 David Smith 9
28 jesse haas 9
29 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 8
30 Ken Gerts Portland Velo Racing 8
31 Ricky Gray 7
32 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 7
33 Matthew Ballou 6
34 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
35 Victor Pastore 5
36 Adam Goulet 5
37 Michael Havlik 4
38 Chris Mays 4
39 Jason Hardrath 4
40 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 3
41 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 2
42 Alan Wizemann Hammer Velo 2
43 Paul Furst Camas Bike and Sport 1

Category 4/5 Women

Name Team Points
1 Stephanie Wilson 47
2 Korrie Hicks 37
3 Sarah Miller Word-RCB by Cyclisme 31
4 Leah Brown 26
5 Juliet Hochman 20
6 Cymon Kersch Point S Racing 20
7 Chanda Willse 20
8 Rebecca Hillary Team AF 17
9 Joanna Fleskes Harder Cycling 17
10 Janet Howard 15
11 Epiphany Couch Poler 15
12 Remy Maguire 13
13 Lucie Browning Olympia Cycling Team 11
14 Anne Liggett Stages Cycling 10
15 Tatiana Campos Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 9
16 Tracy Arnold 6
17 julie Leffler 5
18 Debra Vieira 3
19 Allison Couch 2
20 Mary Crouse 1

Eddy Senior Men

Name Team Points
1 Jake von Duering Dialed Cycling Team 37
2 Michael Hopkins Team Planet X USA p/b Xiologix 35
3 Andrew LaVeine Audi 23
4 Andrew Coe PDX TI 20
5 Austin Arguello 20
6 Kyle Roberts Holtey Law p/b Peak Condition 20
7 Maikey Lopera 17
8 Guy Polson 15
9 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
10 Christopher Wood Showers Pass Racing Team 15
11 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 13
12 Kyle Mensing Stages Cycling 13
13 Garen Marter 11
14 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 11
15 Chris Hanel Dialed Cycling Team 10
16 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 9
17 Alan Barton Olympia Cycling Team 8
18 Istvan Takacs Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 7
19 Crossett Freilinger Olympia Cycling Team 5
20 Neil Green 4
21 Chris Wierman Dialed Cycling Team 2
22 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 1

Eddy Senior Women

Name Team Points
1 Jules DJ Allison Olympia Cycling Team 35
2 Myra Klettke bicycleattorney.com 33
3 Jodie Bolt 20
4 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions 20
5 Elyse Johansen Olympia Cycling Team 20
6 Jennifer Justus Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 17
7 Sara Slawta Land Shark 17
8 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary 17
9 Carol Moore 15
10 Lindsay Bailey Olympia Cycling Team 11

Junior Men 10-12

Name Team Points
1 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental 54
2 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 37
3 Fu Gui Slawta Land Shark 20

Junior Men 13-14

Name Team Points
1 Mulu Slawta Land Shark 20

Junior Men 15-16

Name Team Points
1 Tristan Young Word-RCB by Cyclisme 40
2 Max Ritzow PDX TI 20
3 Griffin Smith 20
4 Joshua Morris Word-RCB by Cyclisme 17

Junior Men 17-18

Name Team Points
1 Luke Bolt 57
2 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum 20

Junior Women 10-14

Name Team Points
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 20

Junior Women 15-18

Name Team Points
1 Gabrielle Lehnert 20
2 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team 20
3 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 20

Masters Men 30-39

Name Team Points
1 Galen Mittermann Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 20
2 Enrique Carbajal 20

Masters Men 40-49

Name Team Points
1 Ron Babcock 64
2 Michael Moody Team Cycle Sport 60
3 Greg Steele 44
4 Rich Julyan Team Cycle Sport 37
5 Dan Swanson 34
6 Dave Reitz Team Cycle Sport 33
7 David Hart Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 28
8 stephen mcdade Olympia Cycling Team 28
9 Joseph Holcomb 27
10 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 25
11 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
12 Ron Laverty Team Cycle Sport 20
13 Aaron Coker Sage Titanium 20
14 Steven Bateman 19
15 Mark Crawford Olympia Cycling Team 17
15 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 17
17 Jon Frommelt bicycleattorney.com 17
18 Joseph Tysoe Portland Velo Racing 15
19 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes 15
20 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 13
21 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 10
22 Bryant Howard 9
23 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 7
24 Stone Doggett 6
25 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 4

Masters Men 50-59

Name Team Points
1 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 80
2 John OBrien Evolution Racing Team/River City Bicycles 61
3 Kerry Farrell 49
4 Charles Hall 46
5 Paul Mautner Veloforma 40
6 Jonathan Lyons Hammer Velo 39
7 Scott Peterson Monster Media Racing p/b Cyclesoles 37
8 Matt Kline Land Shark 37
9 Jens Heycke 35
10 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 35
11 Doug Palmer Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 33
12 Ian Gibson Dialed Cycling Team 25
13 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 24
14 Karsten Hagen Evolution Racing Team/River City Bicycles 20
14 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bicycles 20
16 Michael Myers Dialed Cycling Team 20
17 Erik Spillman Portland Velo Racing 18
18 Eric Martin Fulcrum Properties/WebCyclery 17
19 Timothy Smith Catabana Racing Team 17
19 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/VeloPro 17
19 Darren Ferris Hammer Velo 17
22 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 17
23 Jonathan Sharp 15
24 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 15
25 Scott Carroll 15
26 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 13
27 Mark Godfrey Bike Central/Barbur Vet 13
27 Jamie Mikami Veloforma 13
27 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
30 Kyle Kotwica 13
31 Todd Gallaher 13
32 John Slawta Land Shark 12
33 Dan Packman Audi 11
34 Joe Cooper 11
35 Bryan McBride 10
36 Mark Lipchick 10
37 Mick Walsh 9
38 Jim Fox bicycleattorney.com 8
39 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions 8
40 Mark Crawford Olympia Cycling Team 5
41 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 5
42 Andrew LaVeine Audi 4
43 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix 3
44 Tony Dirks Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 2
45 Peter Serrurier 1
46 Stanley L. Saviage BBC Bike Gallery Continental 1

Masters Men 60-69

Name Team Points
1 Tom Webb Team Rose City 94
2 Steve Gerdemann Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 60
3 Gregory Hartman Team Rose City 45
4 Paul Coffee 40
5 Tom Kelly 34
6 Daniel Caldwell Audi 28
7 Andy Stahl 28
8 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 26
9 David Zimbelman 20
10 Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 20
10 Jim Kenney Team Rose City 20
12 Shane Spano Team Cycle Sport 20
13 James Bell 20
14 Rob Waldman Word-RCB by Cyclisme 18
15 Jeff Golden Hutch's Bend Dental 17
16 Michael Longmire Team Revenge Cycling & Racing (RCR) 15
17 Jeff Maurer 15
18 Edward Lanton 14
19 Chris Marks 13
20 Peter Gierga 13
21 John Henry Maurice Capitol Velo 13
22 Jeremy Wilson 13
23 Jeffrey Patterson 8
24 Rick Krabbe 8
25 Bob Kuehn 7
26 Jay Rideout 7
27 Michael Richardson 6

Masters Men 70+

Name Team Points
1 Loren Russell 111
2 Mark Pearson Hutch's Bend Dental 40
3 Robert Zumwalt Bicycleway.com/OPS 26
4 Dale Harless 20
5 Thom Meyers 15
6 Roger Johnson Team Rose City 15
7 Einar Traa Portland Velo Racing 11

Masters Women 40-49

Name Team Points
1 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 60
2 Monica Emerick 37
3 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31
4 Kristin Yarris 28
5 Jody Schmidt Team Cycle Sport 20
6 Brenda Middleton 20
7 Michelle A. Musia 17
8 Lisa Wourms Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17
9 Heather Knapp 15
10 Julie Ann Smith-Simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 15

Masters Women 50-59

Name Team Points
1 Jodie Bolt 77
2 Lisa George Sweetpea Ladies Auxiliary 56
3 Jenny Slawta Land Shark 37
4 Andi Smith 35
5 Robin Yakhour Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 26
6 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
6 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
6 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
6 Ann Thomas Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 20
10 Juliet Hochman 20
11 Martha Walsh 17
12 Myra Klettke bicycleattorney.com 15
13 Mary Ross 15
14 Aleson Macfarlane Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 13
15 Vikki Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes 11
16 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental 11
17 Andriana 'Muffy' Kruger 10
18 Nori La Rue 10

Masters Women 60-69

Name Team Points
1 Laura Jackson 57
2 Joanne Heilinger 35
3 Kitt Pratt 20
4 Sandra G Hendy 17
5 Rita Somerton 17
6 Kathleen Richardson 15
7 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing 13

Senior Men Pro/1/2

Name Team Points
1 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 54
2 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 41
3 Mark Krause Land Shark 40
4 Richard Hogan Land Shark 34
5 Carl Hoefer Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 30
6 Dillon Caldwell Audi 20
7 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 20
8 Jonathan Myers Team S+M 17
9 Andrew Coe PDX TI 15
10 Stephen Rockwood English Cycles 15
11 Zhaolong Wu Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 15
12 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 15
13 Brad Carpenter 13
14 Justin Onusko Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 13
15 Brandon Meinke Olympia Cycling Team 13
16 Henrique Serra 11
17 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 9
18 Felipe Nystrom 8
19 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 7
20 Mark Gyulafia River City Bicycles 6

Senior Women 1/2

Name Team Points
1 Rachel Lee Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 48
2 Angharad Porteous bicycleattorney.com 28
3 Julie Cutts Monster Media Racing p/b Cyclesoles 20
4 Stephanie Chase Point S Racing 20
4 Elise Huggins Point S Racing 20
4 Alexandra Burton Point S Racing 20
4 Mallory Miller Point S Racing 20
8 Leia Tyrrell 20
9 Sara Youmans Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 20
10 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 17
11 Nicole Pressprich Point S Racing 17
12 Martha Walsh 17
13 Starla Teddergreen 17
14 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 15
15 Sophie Andrews Point S Racing 15
16 Sarah Muench 13

Tandem

Name Team Points
1 Jamie Mikami Veloforma 57
2 Cavan Mikami Veloforma 37
3 Tom Dempsey Harder Cycling 37
3 Dana Harris Harder Cycling 37
5 Dan Handorff 35
5 Micah Handorff 35
7 Caven Mikami 20