OBRA Masters Track State Championship

Alpenrose Velodrome, OR
August 20, 2017

Part of the OBRA Masters Track State Championship

For Results Questions, please contact Jen Featheringill

Updated August 22, 2017 at 3:37 PM

Men 30+ Team Sprint

Num Name Team Age Time
1 519 James Thiele 60 00:56.68
1 987 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 44 00:56.68
1 5774 Andy O'Mara 33 00:56.68
2 michael risner Guinness Cycling Team 41 01:03.00
2 4536 Tyler Thessin Portland Velo Racing 01:03.00
2 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 33 01:03.00

Men 30-39 Kilo

Num Name Team Age Time
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 33 01:15.23

Men 30-49 Keirin

Num Name Team Age
1 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 33
2 915 Jamie Mikami Veloforma 47
3 4531 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41
4 michael risner Guinness Cycling Team 33
5 5604 Brian Dessinger 49

Men 30-49 Sprint

Num Name Team Age
1 5774 Andy O'Mara 33
2 987 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 44
3 199 Chris Waggoner Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 33
4 915 Jamie Mikami Veloforma 47
5 313 Aaron Harrison 44
6 4531 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing
7 michael risner Guinness Cycling Team 33
8 4032 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47

Men 40+ Team Sprint

Num Name Team Age Time
1 313 Aaron Harrison 44 01:00.59
1 915 Jamie Mikami Veloforma 47 01:00.59
1 4132 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 01:00.59
2 4032 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 01:10.73
2 5604 Brian Dessinger 49 01:10.73
2 4531 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 01:10.73

Men 40-44 Kilo

Num Name Team Age Time
1 987 Stephen McLaughry Bike Central/Barbur Vet 44 01:13.17
2 313 Aaron Harrison 44 01:15.00
3 michael risner 41 01:25.04
4 4531 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 41 00:01.24

Men 45-49 Kilo

Num Name Team Age Time
1 915 Jamie Mikami Veloforma 47 01:18.95
2 4230 David Boxberger 48 01:19.62
3 4132 Thomas Orth Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 49 01:22.07
4 5604 Brian Dessinger 49 01:35.16
5 4032 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 47 01:38.50

Men 50+ Keirin

Num Name Team Age
1 Eric Waterman 54
2 4055 Kevin Billingsley BriHOP Racing 54
3 861 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 55
4 Kevin Stone O'Brien 56
5 Ken DONG 50
6 4306 Vincent Plaza 56

Men 50+ Team Sprint

Num Name Team Age Time
1 4306 Vincent Plaza 56 01:02.77
1 861 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 55 01:02.77
1 4055 Kevin Billingsley BriHOP Racing 54 01:02.77
2 Eric Waterman 54 01:06.79
2 Ken DONG 50 01:06.79
2 Kevin Stone O'Brien 56 01:06.79

Men 50-54 Sprint

Num Name Team Age
1 Ken DONG 50
2 4055 Kevin Billingsley BriHOP Racing 54
3 Eric Waterman 54
4 4536 Tyler Thessin Portland Velo Racing
5 5055 Dan Dhonau Word-RCB by Cyclisme 53

Men 50-54/500m

Num Name Team Age Time
1 4055 Kevin Billingsley BriHOP Racing 54 38.93
2 Ken DONG 50 39.34
3 Eric Waterman 54 40.29
4 5055 Dan Dhonau Word-RCB by Cyclisme 53 43.53
5 4536 Tyler Thessin Portland Velo Racing 52 43.85

Men 55-59 500m

Num Name Team Age Time
1 861 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 55 39.26
2 4238 James Duke 56 40.59
3 4306 Vincent Plaza 56 41.25
4 Kevin Stone O'Brien 56 43.36
5 561 Paul Mautner Veloforma 59 44.60

Men 55-59 Sprint

Num Name Team Age
1 861 Eric Anderson Dr Will Bar p/b Atmosera 55
2 Kevin Stone O'Brien 56
3 4238 James Duke 56
4 4306 Vincent Plaza 56
5 561 Paul Mautner Veloforma 59

Men 60+ Sprint

Num Name Team Age
1 519 James Thiele 60
2 357 Jerry Powell 75
3 5140 Rob Waldman Word-RCB by Cyclisme 66

Men 60-69 500m

Num Name Team Age Time
1 519 James Thiele 60 37.66
2 5032 Edward Lanton 67 49.12
3 5140 Rob Waldman Word-RCB by Cyclisme 66 49.62

Men 70+ 500m

Num Name Team Time
1 357 Jerry Powell 47.19
2 5653 Loren Russell 52.45

Women 40+ Sprint

Num Name Team Age
1 284 Jen Featheringill Bike Central/Barbur Vet 43
2 248 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 42
3 222 Hazel Gross Team AF 41
4 Cynthia Velasquez 47

Women 40+ Team Sprint

Num Name Team Time
1 284 Jen Featheringill Bike Central/Barbur Vet 43.42
1 248 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 43.42

Women 40-44/500m

Num Name Team Age Time
1 284 Jen Featheringill Bike Central/Barbur Vet 43 39.48
2 248 Alexandra McLaughry Bike Central/Barbur Vet 42 40.92
3 256 Hilary Luther 41 41.44
4 222 Hazel Gross Team AF 41 49.50

Women 45-49 500m

Name Age Time
1 Cynthia Velasquez 47 50.11

Women 50+ Team Sprint

Num Name Team Age Time
1 220 Pam Reid Team Rose City 60 51.32
1 278 Barbara Thiele Team Rose City 64 51.32

Women 60+ 500m

Num Name Team Age Time
1 220 Pam Reid Team Rose City 60 47.74