Portland Short Track Series

Portland Int'l Raceway (PIR), OR
July 10, 2017

Part of the Portland Short Track Series

For questions about results contact Candi Murray cmurray@obra.org

Updated July 11, 2017 at 12:15 PM

Category 1 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 219 Fred mills 37 Portland 6
2 206 Brian Anthony ANTHM Collective 43 Portland 6
3 223 Geoffrey Bee Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 33 Portland 6
4 211 Tim Joslin Cyclepath Racing 41 Portland 6
5 215 Paul Furst Camas Bike and Sport 19 Vancouver 6
6 228 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 6
7 204 David Boerner Ruckus Test Team 36 Portland 6
8 229 Ira Ryan Breadwinner Cycles 41 portland 6
9 220 Sean Corey Breadwinner Cycles 34 Vancouver 6
10 208 Curtis Loeb Hammer Velo 43 Portland 6
11 212 Tommy Tuite Tuite Bicycle Repair 38 Portland 6
12 207 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel 37 Portland 6
13 200 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 41 Hillsboro 6
14 217 Kevin Condron 44 Portland 5
15 203 Robert Jackson 42 lake oswego 5
DNF 225 Derek Ehlers 30 Portland 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 300 James Tervo 47 Portland 6
2 313 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 6
3 301 Scott Trautman Camas Bike and Sport 51 Camas 6
4 314 Martin Baker bicycleattorney.com 50 Portland 6
5 304 Anthony Ohotto ANTHM Collective 51 Portland 6
6 308 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 6
7 312 Peter Rueegger ANTHM Collective 49 Portland 6
8 307 Terry Hamness Camas Bike and Sport 47 Washougal 6
9 306 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 51 Gresham 6
10 43 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 6
11 302 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 6
12 315 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 5
DNF 325 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 54 Portland 2

Category 2 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 741 Jake von Duering Dialed Cycling Team 43 Camas 6
2 763 Chris Page Metropolis Cycle Repair 49 Brightwood 6
3 713 Mike Hamness Camas Bike and Sport 45 Vancouver 6
4 707 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 40 Portland 6
5 726 David Rosen Sage Titanium 44 Beaverton 6
6 719 Christopher Moore 43 Salem 6
7 760 Bryce Jenkinson Mountain View Cycles Racing Team 42 Hood River 6
8 712 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 41 Portland 5
9 752 Brian Wise 46 Vancouver 5
10 766 Jason Hall 45 Cuyahoga Falls 5
11 731 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 40 vancouver 5
12 762 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 48 Portland 5
13 764 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 41 Portland 5
14 756 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 43 Portland 5
15 723 Ryan Morgan Trusty Switchblade 43 Portland 5
16 728 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 41 Portland 5
17 740 Tim Schauer Sage Titanium 49 Camas 5
18 711 Craig Carter Harder Cycling 47 Portland 5
19 757 Erik Offner Team Planet X USA p/b Xiologix 44 Portland 5
20 733 Billy Holcomb Trusty Switchblade 42 Portland 5
21 727 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 5
22 767 Steve Black Trusty Switchblade 45 Portland 5
23 704 Chester Artman Nossa Familia Coffee Cycling 46 Portland 5
24 734 Wick Ashley 46 Portland 5
25 718 Sean Denney bicycleattorney.com 47 Portland 5
26 702 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix 47 Beaverton 5
27 754 Keoni McHone 43 Happy Valley 5
28 717 Mark McMurtry Cyclepath Racing 47 Portland 5
29 761 Jay Wisowaty 44 St Helens 5
30 708 Ben Salzberg Team Slow 46 Portland 5
31 701 Edward Knight Camas Bike and Sport 49 Battle Ground 5
32 720 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 5
33 714 Brian Johnson 47 Lake Oswego 5
DNF 765 Travor Hagai Hammer Velo 40 Portland 4
DNF 724 Brandon Cornejo ANTHM Collective 43 Portland 3
DNF 768 David Fee 44 portland 3

Category 2 Men 50-59

Num Name Team Age City Laps
1 201 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing 51 Portland 5
2 229 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50 Portland 5
3 206 Trig Rogers bicycleattorney.com 51 Portland 5
4 200 Erik Goodfriend Hammer Velo 57 portland 5
5 214 William Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 5
6 218 Scott Ballard Cyclepath Racing 51 Portland 5
7 228 Jay Small Dialed Cycling Team 51 Vancouver 5
8 230 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 51 Washougal 5
9 227 Rick Boston Cyclepath Racing 51 Portland 5
10 231 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 59 Portland 5
11 202 David German Hammer Velo 52 Portland 5
12 209 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 51 Portland 5
13 210 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 57 Beaverton 5
14 213 Greg Witt 57 Portland 4
15 205 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 53 Portland 4
16 207 David Bussey Showers Pass Racing Team 53 Canby 4
DNF 204 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo 52 Camas 2

Category 2 Men 60+

Num Name Team Age City Laps
1 305 David Luoma Cyclepath Racing 60 Portland 5
2 306 Russell Speirn Cyclepath Racing 71 Portland 5
3 300 David Hankins Camas Bike and Sport 63 Vancouver 5
4 304 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing 61 Tigard 4
5 303 John Moyer 68 Portland 4
6 302 Edward Lanton 67 Portland 4

Category 2 Men U40

Num Name Team Age City Laps
1 640 Patrick McNeely 33 Las Vegas 6
2 636 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 19 Tigard 6
3 642 Felipe Nystrom 34 Vancouver 6
4 619 William Ruehle 27 Portland 6
5 618 Garrett Madras Cyclepath Racing 17 portland 6
6 623 Michael Collins bicycleattorney.com 35 Portland 6
7 602 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 31 Portland 6
8 600 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6
9 614 Christopher San Agustin Team Coastal 32 portland 6
10 608 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 35 Portland 6
11 638 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair 36 6
12 611 Adam Lazenby 34 Lake Oswego 5
13 603 Colin Howard Hammer Velo 38 Portland 5
14 629 Dean Bunnell 36 Portland 5
15 622 Adam Moore Grouptrail Cycling 32 Portland 5
16 610 Cooper Irwin 19 Woodland 5
17 609 Gerardo Perez Portland Velo Racing 36 Wilsonville 5
18 601 Matt Bloom Byzick + Company Cycling 27 Portland 5
DNF 641 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 19 Portland 2
DNF 637 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland 1

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 213 Beth Burns 45 Portland 4
2 210 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 55 Camas 4
3 202 Tanya Littrell Cyclepath Racing 49 Portland 4
4 208 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 52 Portland 4
5 217 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 4
6 204 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 50 Portland 4
7 205 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes 55 Gladstone 4
8 218 Jan Moss Hammer Velo 56 portland 3

Category 2 Women U45

Num Name Team Age City Laps
1 100 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 37 Portland 4
2 103 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes 14 Vancouver 4
3 123 Lauren Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes 16 Tigard 4
4 127 Carley Leins 30 Portland 4
5 102 Heather VanValkenburg Cyclepath Racing 42 Vancouver 4
6 101 Kate Drennan 34 Portland 4
7 125 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 36 Portland 4
8 112 Hannah Moore Green Submarine Records 34 Portland 4
9 117 Beth Flanagan BeerMongers Cycle Club 40 Portland 4
10 122 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 38 Portland 4
11 114 Erinne Goodell Team Slow 37 Portland 4
12 128 Kayt Mathers Olympia Cycling Team 34 Portland 4
13 104 Rebecca Hillary Team AF 41 Portland 4
14 107 Cammia Kalimanis 39 Kalama 4

Category 3 Men 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 652 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling 11 Portland 4
2 660 Rhys Greensted 14 Portland 4
3 651 Lucas Fies Rebound/Tireless Velo 12 Camas 4
4 650 Jacob Hamness Camas Bike and Sport 13 Washougal 4
5 654 Lukas Child Rebound/Tireless Velo 12 Camas 3
6 653 Sam Kalimanis 10 Kalama 3
7 668 Jensen Pfeifer 10 Portland 3
8 662 Jason Sanders 10 Kalama 2

Category 3 Men 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 603 Mitchell Fies Rebound/Tireless Velo 15 Camas 4
2 606 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport 17 Camas 4
3 600 Eric Tervo 16 Portland 4
4 601 Benjamin Tai Camas Bike and Sport 14 Camas 4
5 611 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 14 Portland 4

Category 3 Men 19-39

Num Name Team Age City Laps
1 655 Eric Meza 22 Portland 5
2 618 Jordan Taylor bicycleattorney.com 25 Portland 5
3 629 James Bradley 36 Portland 5
4 633 Cage Byrd 35 portland 5
5 647 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club 33 Portland 5
6 624 Ethan Furniss Breadwinner Cycles 34 Portland 5
7 610 Nolan Restivo 39 Portland 5
8 601 Colin Marthaller 35 Wood Village 5
9 657 Max Miller 35 portland 5
10 638 Geoff Sosebee 33 Portalnd 5
11 658 Jesse Merrithew 35 portland 5
12 651 Elijah Smith 37 vancouver 4
13 641 Fred Smelser 39 Portland 4
14 659 Steven Hyde 36 4
15 605 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix 37 Brush Prairie 4
16 600 Michael Brandwein Team Velo Cult 29 Portland 4
17 604 Martin Joyce 35 Portland 4
18 606 Daniel Pungor 38 Portland 4
19 621 Drew Trapnell 29 Beaverton 4
20 614 Tim Kalimanis 37 Kalama 4
21 656 Adam Parsley 31 Portland 3
DNF 642 Rafael Contreras 34 Portland 3

Category 3 Men 40-49

Num Name Team Age City Laps
1 701 Joel West Cyclepath Racing 42 Lake Oswego 5
2 711 James Green 46 Portland 5
3 743 Jeff Boehlke The Spokesmen 51 Battleground 5
4 748 Lance Heppler Dialed Cycling Team 47 Vancouver 4
5 753 Carl Anton 47 Seattle 4
6 716 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas 41 Portland 4
7 713 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 oregon city 4
8 732 Jeff Veldhuizen 41 Portland 4
9 724 Phillip M Trost Team S+M 41 Battle Ground 4
10 703 Joshua Boelter Cyclepath Racing 41 Portland 4
11 731 Jake Davis 41 Scappoose 4
12 704 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 48 Camas 4
13 755 Robert Black 48 Portland 4
14 762 Keith Lavesque 46 Bend 4
15 746 Vince Blaney Dr Will Bar p/b Atmosera 43 Portland 4
16 729 Tony Pitone 49 Portland 4
17 759 Mike Hanzlik 40 portland 4
18 763 Gavin McGregor Portland Velo Racing 42 Portland 4
19 717 Jason Ekman Dialed Cycling Team 46 Beaverton 4
20 727 Rob Fleskes Harder Cycling 42 Portland 4
21 722 Thomas Royce The Spokesmen 49 Ridgefield 4
22 760 Jason Raynolds 45 Portland 4
23 710 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Link 43 Portland 4
24 756 Casey Antonson Team Velo Cult 43 Portland 4
25 751 Robby Halterman 48 Battle Ground 4
26 758 Souk Soulinthone Dialed Cycling Team 40 Vancouver 4
27 700 Albert Passadore Hammer Velo 45 Portland 4
28 761 Richard Fattic Ruckus Test Team 46 Portland 4
29 738 D'Arcy Owen Grouptrail Cycling 45 Portland 4
30 734 Eric Voigt 44 Sandy 4
31 739 Sean Cook Cyclepath Racing 45 Portland 4
32 706 Rich Cornelison 47 Vancouver 4
33 754 Steven Rose 44 Portland 4
34 705 Erick Taft Camas Bike and Sport 47 Vancouver 4
35 702 John Golden 42 North Plains 4
36 744 David Rayls 46 Portland 4
37 750 Daniel Mattson 46 La Center 4
38 723 Mike Genovese 42 Portland 4
39 719 Michael Haislip 45 Sandy 3
40 712 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Link 41 Portland 2
DNF 718 Jeff Dill ANTHM Collective 45 Portland 3

Category 3 Men 50+

Num Name Team Age City Laps
1 23 Whitney Phillips Dialed Cycling Team 53 Camas 4
2 2 Duff Linde Camas Bike and Sport 52 Washougal 4
3 6 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Vancouver 4
4 1 Matt Taini 50 Lake Oswego 4
5 15 John Condon Dialed Cycling Team 56 Camas 4
6 13 Rob Perry 54 Boring 4
7 9 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 59 Milwaukie 4
8 10 Roy Velardi Camas Bike and Sport 59 Washougal 4
9 22 Kim A Neve 60 Portland 4
10 4 Timothy Whiteley Camas Bike and Sport 55 Camas 4
11 14 George Wright 61 Portland 4
12 3 Dennis Sweeten 52 Oregon City 4
13 7 Barry Rich BBC Bike Gallery Continental 59 Portland 4
14 12 Bruce Irwin 54 Woodland 4
15 21 Jerry Haxby Disabled Veterans 54 Vancouver 3

Category 3 Women 10-13

Num Name Team Age City Laps
1 754 kayden mckee PDX Devo Junior Cycling 10 Vancouver 3
2 757 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
3 752 Hannah Whiteley 13 Camas 3
4 759 Ellie Darnall 17 Gresham 3

Category 3 Women 14-18

Num Name Team Age City Laps
1 700 Sascha Knight Camas Bike and Sport 14 Battle Ground 4
2 702 Olivia Hewett The Spokesmen 17 Vancouver 3
3 703 Emma Royce The Spokesmen 16 Ridgefield 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 348 Christina Mitchell 37 Portland 4
2 302 Sonja Ebert Team 10 Barrel 40 Vancouver 4
3 304 Shelly Boelter Cyclepath Racing 39 Portland 4
4 311 Maggie Creviston CX Pistols p/b Gigantic Brewing 37 Portland 4
5 323 Carrie Hutchison Cyclepath Racing 41 Portland 4
6 301 Elise Moran 25 Portland 4
7 336 Jocelyn Gary 40 Portland 4
8 325 Brittany Stover 43 Portland 4
9 312 Stacey Stromberg Glady-ators p/b Gladys Bikes 39 Milwaukie 4
10 314 Laurel Manville MTBPDX.com 31 Portland 4
11 319 Jenny Lyman 39 Portland 4
12 347 Lauren Adrian 31 portland 3
13 306 Rachelle Lazenby 29 Lake Oswego 3
14 303 sarah umberhandt 41 Portland 3
15 344 Rachel Bradstreet 46 Portland 3
16 345 Chelsea Pittman 27 Portland 3
17 313 Karin Wohlert Hammer Velo 47 Portland 3
18 349 Karoline Ashley 43 Portland 3

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 811 David Gulick Green Submarine Records 39 Portland 5
2 818 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 33 Beaverton 5
3 808 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing 36 Buxton 5
4 807 Bryan Smith Hammer Velo 45 Portland 4
5 810 Tim Dorman Camas Bike and Sport 57 Vancouver 4
6 802 Mike Reddig Camas Bike and Sport 46 Camas 4
7 826 Paul Toufar bicycleattorney.com 42 portland 4
8 825 David Webb Camas Bike and Sport 54 Battle Ground 4
9 805 Joe Kim Camas Bike and Sport 40 Washougal 4
10 827 Reid Blomquist Rolling Thunder p/b The Missing Link 29 Milwaukie 3

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 10 Andrew Coe River City Bicycles 36 Portland 6
2 25 Mitchell Trux PDX TI 37 Portland 6
3 3 Josh Kelley 34 Portland 6
4 22 Jeremy Russell River City Bicycles 35 Portland 6
5 23 James Ceccorulli Team S+M 30 Portland 6
6 7 Doug Wilmes Point S Racing 37 Portland 6
7 5 Shannon Skerritt 46 Portland 6
8 16 Joel Fletcher Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 29 Portland 6
9 17 Marek Litinsky Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 37 Beaverton 6
10 24 Jonathan Myers Team S+M 50 Portland 6
11 1 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport 43 Vancouver 6
12 21 Paul Johnson Ruckus Test Team 29 Portland 5
DNF 12 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland 1

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 65 Anne Davis Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 38 Portland 6
2 53 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 51 Portland 6
3 66 Abra McNair 35 Portland 6
4 59 Aliza Richman 36 Portland 5
5 60 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b Pacific Office 46 Sherwood 5
6 68 Jennifer Haliewicz Point S Racing 29 Portland 5
7 57 Carrie Johnston Point S Racing 35 Portland 5
8 55 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 58 Portland 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 33 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 34 Portland 5
2 4 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 36 Portland 5
3 77 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage 31 Portland 5
4 12 Ryan Weaver 40 Portland 5
5 72 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Vancouver 5
6 46 Jason Britton Ruckus Test Team 38 Portland 5
7 1 James Tervo 47 Portland 5
8 18 Nat Johnson Green Submarine Records 39 Portland 5
9 66 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera 41 Portland 5
10 16 Robert Jackson 42 lake oswego 5
11 3 Christian Reed Green Submarine Records 38 Portland 5
12 152 Kyle Berg Holtey Law p/b Peak Condition 30 Portland 5
13 63 Dan Shaw 31 Portland 5
14 27 Craig Ruby Tuite Bicycle Repair 47 Portland 5
15 38 John Foulston Team Velo Cult 54 Portland 5
16 26 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 51 Portland 5
17 75 Kyle Ireton 29 Portland 5
18 15 Sam Caviglione 32 Portland 5
19 68 Eric Stolberg ANTHM Collective 50 Portland 5
20 10 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 42 Vancouver 5
21 71 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 54 Portland 5
22 65 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 46 Beaverton 5
23 51 Alexander Zybin 34 Milwaukie 5
24 30 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 55 Vancouver 5
25 43 Steven Thorne BikeFlights.com 56 Portland 5
26 36 Tony Pereira Breadwinner Cycles 48 Portland 5
27 23 John Napier Metropolis Cycle Repair 56 Camas 5
28 6 Seth Patla PDX TI 40 Forest Grove 5
29 24 Vincent Zitkovich 45 Vancouver 5
30 70 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Wattie Ink 39 Portland 5
31 78 Tyler Bump Portland 5
32 5 Mielle Blomberg Team S+M 46 Portland 4
33 76 Brian Johnson 47 Lake Oswego 4
34 125 Nita Galambos Tuite Bicycle Repair 36 Portland 4
35 73 Isaac Frost Green Submarine Records 38 Portland 4
36 79 David Fee 44 portland 4
37 74 Suzy Renn Team Slow 48 Portland 4
38 13 andrew dorphley 46 Portland 4
DNF 20 Matt Barney 43 Portland 2
DNF 2 Andrew Huie Team Velo Cult 31 Portland 1
DNF 35 Kevin Drake Point S Racing 47 Vancouver 1