Portland Short Track Series

Portland, OR
July 13, 2015

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated September 10, 2015 at 4:17 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 203 Jake Szymanski With Heart x Tenspeed Hero 27 Portland 6
2 208 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair 32 Portland 6
3 214 Zach Bowden Audi 22 Vancouver 6
4 206 Jacob Hull Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 28 Portland 6
5 238 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland 6
6 209 David Boerner Ruckus Test Team 34 Portland 6
7 236 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Salem 6
8 205 Paul Valentine Ruckus Test Team 27 Portland 6
9 211 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 6
10 215 Shawn Small Ruckus Test Team 31 Portland 6
11 202 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 16 Washougal 6

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 320 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing 35 Boring 6
2 317 Brian Kesselman Ruckus Test Team 39 Portland 6
3 324 Andrio Abero Muscle Milk/Specialized 35 Portland 6
4 312 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Portland 6
5 302 Sterling Sobczak Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 41 Vancouver 6
6 300 Gabe Doebler 38 Tigard 6
7 305 Jason Pinkerton bicycleattorney.com 38 Corbett 6
8 304 Greg Adams Cyclepath Racing 36 Portland 6
9 307 Andy Meeks bicycleattorney.com 41 Portland 6
10 311 Tony Daversa Filth and Fury 41 Portland 6
11 319 Ted Byram bicycleattorney.com 40 Portland 6
12 303 Andrew Holder 42 Portland 6
13 321 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 5
14 322 Bill Larson Cyclepath Racing 43 Portland 4
DNF 325 Ira Ryan Breadwinner Cycles 39 portland 2
DNF 315 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 39 Portland 1

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 405 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Portland 6
2 402 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bicycles 49 Vancouver 6
3 401 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Camas 6
4 439 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing 45 Portland 6
5 440 Michael Szwaya bicycleattorney.com 45 Portland 6
6 406 Brian List Bike Central/Barbur Vet 48 Portland 6
7 441 Tom Williamson Audi 49 portland 6
8 400 Sean Rees Cyclepath Racing 49 Portland 6
9 404 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 48 Portland 6
10 408 David Ripp 49 Camas 6
11 411 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 6
12 410 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 50 Portland 5
13 436 Richard Rosko Hammer Velo 47 Portland 5
14 412 Chauncey Curl Cyclepath Racing 54 Portland 5
15 437 Simonsen Javad Cyclepath Racing 45 Happy Valley 5
16 403 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club 45 Happy Valley 5
DNF 442 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 53 Portland 3

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 337 Brian Anthony Portland Bicycle Studio 41 Portland 5
2 318 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo 39 Vancouver 5
3 353 Mark Widlund The Spokesmen 38 Brush Prairie 5
4 307 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas 39 Hillsboro 5
5 314 David M Miller Team Lazy Tarantulas 38 Portland 5
6 310 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 41 Portland 5
7 358 Hagai Tavori Hammer Velo 38 Portland 5
8 359 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 35 Happy Valley 5
9 306 Curtis Loeb Hammer Velo 41 Portland 5
10 302 Chris Roberts Hammer Velo 44 Portland 5
11 323 Jacob Skugrud 40 Portland 5
12 316 Khari Gates 44 Portland 5
13 354 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 44 Portland 5
14 328 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 42 Lake Oswego 5
15 356 T. Kenji Sugahara Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 42 Salem 5
16 338 Jason Zadow Civilian Velonauts 39 Portland 5
17 341 Jeremy Teveliet Bitter Mechanics 37 Portland 5
18 308 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club 42 Portland 5
19 327 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair 39 Portland 5
20 352 Ryan Morgan Trusty Switchblade 41 Portland 5
21 303 Rolland Hayden Rolf Prima 36 Gresham 5
22 355 Keoni McHone 41 Happy Valley 5
23 357 Phil Richman Civilian Velonauts 42 Portland 4
24 320 Geoff Wittreich 44 Portland 4
25 311 Ben Salzberg Team Slow 44 Portland 4
26 315 Will Cortez League of Sportsing Gentlemen 37 Portland 4

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 216 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Washougal 5
2 219 Donald Newlands bicycleattorney.com 51 Portland 5
3 204 Hugh Gapay Hammer Velo 51 Cornelius 5
4 237 Jason Uland Metropolis Cycle Repair 45 Portland 5
5 259 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 46 Portland 5
6 213 Tim Schauer MacKay Sposito 47 Camas 5
7 210 Tony Curtis The Spokesmen 48 Vancouver 5
8 240 Rick Boston VMR Racing 49 Portland 5
9 208 Robin Wessel Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling Team 45 Tigard 5
10 261 Larry Chow Audi 47 Portland 5
11 211 Charles Barrett 48 Portland 5
12 220 Chris Page 47 Brightwood 5
13 244 Ed Fischer Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Camas 5
14 262 Eric Wilson Showers Pass MTB/CX Team 51 Portland 5
15 203 Kris Schamp 48 Beaverton 5
16 226 Aaron Even VMR Racing 45 Portland 5
17 214 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen 45 Lake Oswego 5
18 224 Thomas Royce The Spokesmen 47 Ridgefield 5
19 229 5
20 209 Rob Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 5
21 206 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 48 Portland 5
22 215 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46 Portland 5
23 234 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 49 Washougal 5
24 258 David Phillips Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Vancouver 5
25 221 Paul Barlow Barlow Bikes 45 Saint Helens 5
26 212 Jim Lofthus 51 Portland 5
27 230 5
28 260 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team 51 Canby 5
DNF 245 David English Filth and Fury 53 Portland 2

Category 2 Men 55+

Num Name Team City Laps
1 811 Ed Locke Locke Models Wilsonville 5
2 800 Jeff Tedder Hammer Velo Portland 5
3 812 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports Eugene 5
4 802 Erik Goodfriend Hammer Velo Portland 5
5 818 Mark Lipchick Hutch's-Slocum-Co-Motion eugene 5
6 817 David Luoma Portland 5
7 804 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland 5
8 808 Russell Speirn Portland Velo Racing Team Portland 5
9 805 Ron Strasser Team S+M Portland 5
10 823 David Gratke Showers Pass MTB/CX Team Portland 4
11 814 Bill Alsup Beaverton 4
DNF 801 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing Milwaukie 1

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 218 John Siemer 24 Portland 5
2 213 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 27 Portland 5
3 200 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 17 Tigard 5
4 207 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 15 Lake Oswego 5
5 203 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 33 Portland 5
6 245 Stuart Elgin 25 Portland 5
7 241 Matthew Wilkins 30 Portland 5
8 246 Tyler Bump Ruckus Test Team 33 Portland 5
9 202 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 16 Vancouver 5
10 204 Brady Stotts Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Washougal 5
11 244 Andrew Slater 28 Portland 5
12 228 Christopher Wood Showers Pass Elite p/b Sage Cycles 27 Portland 5
13 243 Greg Brandelli 30 vancouver 5

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 100 Michelle Blackwood Sweetpea Ladies Auxiliary 42 Portland 4
2 118 Mary Ramsay 38 PORTLAND 4
3 106 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Corbett 4
4 115 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair 39 Portland 4
5 105 Heather VanValkenburg Portland Bicycle Studio 40 Vancouver 4
6 114 Erinne Goodell Team Slow 35 Portland 4
7 116 Sarah Eustis bicycleattorney.com 42 Portland 4

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age Laps
1 907 Tanya Littrell Cyclepath Racing 47 4
2 919 Elise Huggins Portland Bicycle Studio 46 4
3 920 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 50 4
4 915 Kristine Artman Cyclepath Racing 45 4
5 918 Loraine Blake 50 4
6 904 Renata Hahn Team Rose City 48 3

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 11 Sadie Grossman bicycleattorney.com 33 Portland 4
2 13 Aliza Richman West Coast Women's Cycling p/b Oakshire Brewing 34 Portland 4
3 10 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team 15 Vancouver 4
4 5 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo 33 Vancouver 4
5 12 Hannah Hart Hapi-Go! 22 Washougal 4
6 3 Lauren Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes 14 Tigard 4
7 4 Michelle Kunec-North Showers Pass MTB/CX Team 33 Portland 4
8 16 Lauren Reynolds Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 22 Vancouver 4

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 302 Nathanael Hart Hapi-Go! 13 Washougal 4
2 351 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 4
3 300 Brady Rice Team Lazy Tarantulas 10 Portland 3
4 353 Mitchell Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 3
5 350 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling 12 Portland 3
6 308 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 11 Washougal 3
7 354 Lucas Fies Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 10 Camas 3
8 342 Benjamin Boroff bicycleattorney.com 10 Portland 3
9 352 Jackson Murphy Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 3
10 307 Tully Carrillo 10 Hillsboro 3

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 415 Garrett Madras Cyclepath Racing 15 Portland 4
2 409 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 17 Vancouver 4
3 412 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 16 Portland 4
4 414 Riley Hooks Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Vancouver 4
5 406 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
6 402 Caleb Whiteley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 15 Camas 4

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 2 Kristopher Celtnieks Hammer Velo 29 Portland 5
2 67 Fenton Carey 39 Portland 5
3 66 Michael Collins bicycleattorney.com 33 Portland 5
4 31 Kevin Jin 28 Portland 5
5 18 Russell Walker 28 Portland 5
6 28 Nate Young 36 Portland 5
7 38 Adam Nelson 41 Camas 5
8 46 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team 34 Lake Oswego 5
9 74 James Bradley Rogue 34 Portland 5
10 39 Raymond Egan The Spokesmen 39 Portland 5
11 8 Daniel Blanc-Gonnet 21 West Linn 5
12 75 Jesse Peterson 39 Portland 5
13 73 Martin Joyce 33 Portland 5
14 68 Wick Ashley 43 Portland 5
15 5 Tom Kay The Spokesmen 40 Portland 5
16 49 Travis Dutton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles 34 Portland 5
17 50 Pat Case 29 Portland 5
18 60 Jared Ames 32 Portland 5
19 71 Richard Fattic Ruckus Test Team 44 Portland 4
20 3 Jake Davis 39 Scappoose 4
21 22 Chester Artman 44 Portland 4
22 33 James Green 44 Portland 4
23 9 Daniel Pungor 36 Portland 4
24 51 Damien Koehler 30 Portland 4
25 54 Justin Tunis 35 Portland 4
26 36 Jeb Hendrix 43 Portland 4
27 70 Larry Coates 41 Tigard 4
28 6 Chris Ellsworth Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 31 Vancouver 4
29 69 Rob Moog Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 31 Vancouver 4

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 302 Greg Eyerly 51 Salem 5
2 306 Michael Perrotti Black Cat 45 Mulino 5
3 303 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 61 Vancouver 5
4 300 Edward Knight Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 47 Battle Ground 5
5 322 Jeff Copus 46 Portland 5
6 309 Howard Boryer dirt kings 51 Portland 4
7 323 Thomas Hurst 51 Vancouver 4
8 321 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 50 Portland 4
9 311 Tim Hanrahan 62 Portland 4
10 307 Dennis Sweeten 50 Oregon City 4
11 310 Barry Rich Beaverton Bicycle Club 57 Portland 4
12 313 Bjoern Brunner 46 Portland 4
13 305 Sean Whitacre League of Sportsing Gentlemen 46 Portland 4
14 304 Erick Taft Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 45 Vancouver 4
DNF 102 Michael Ybaben 52 Beaverton 3
DNF 308 David Kimball 54 Portland 2
DNF 100 Dennis Collins Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 49 Washougal 2
DNF 339 Marek Harris 54 Beaverton 1

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 505 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 12 Vancouver 3
2 513 Paige Edwards Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 13 Camas 3
3 500 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas 12 Portland 3
4 501 Emma Royce The Spokesmen 14 Ridgefield 3
5 503 Roxanna Hart Hapi-Go! 11 Washougal 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 611 Makena Gove Ruckus Test Team 14 Bellvue 3
2 610 Kylee Sweeten 18 Oregon city 3
3 608 Korrie McIntyre Oregon Bike Shop Racing Team 15 Camas 3
4 600 Charis Darnall Hapi-Go! 17 Gresham 3
5 607 Samantha Trost Team S+M 15 Battle Ground 3
6 612 Ellie Darnall Hapi-Go! 15 Gresham 3

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 224 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team 22 Portland 4
2 238 Molly Leonard 25 Portland 4
3 203 Marisa Reid Gonzaga Cycling Club 19 Portland 4
4 214 Jenny Lyman 37 Portland 3
5 204 Sierra Reid GONZAGA CYCLING TEAM 22 Portland 3
6 233 Amy Hunter 47 Portland 3
7 222 Stacy Holderbaum 31 Portland 3
8 221 Amy Seymour Trusty Switchblade 42 Oregon city 3
9 205 Jamie Keiser Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Vancouver 3
10 202 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 48 Portland 3
11 206 Jody Rose 37 Portland 3
12 200 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 41 Portland 3
13 215 Kristi Russell Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 48 Hillsboro 2
DNF 237 Lisa Egan 43 Portland 1

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 513 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 41 Portland 5
2 508 Tanner Hensley 35 Vancouver 5
3 507 Dave Webb Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 52 Camas 5
4 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 44 Camas 5
5 506 Jon Coney 45 Portland 5
6 503 Mark Sather Team 10 Barrel 44 Wilsonville 5
7 501 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas 42 Portland 5
8 527 Todd Bauch Showers Pass MTB/CX Team 48 5
9 511 Tyson Hart Civilian Velonauts 41 4
10 526 Chris Conley Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 50 4
DNF 528 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 58 2

Elite Men

Num Name Team Age Laps
1 3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 44 6
2 18 James Ceccorulli Team S+M 28 6
3 25 Michael Gallagher Cyclepath !!Bam!! 42 6
4 9 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB 35 6
5 14 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB 34 6
6 20 Jonathan Myers Team S+M 48 6
7 6 Joe Santos Cyclepath Racing 43 6
8 24 Chris Johnston bicycleattorney.com 30 6
9 12 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 48 5

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 101 Julie Browning Cyclepath Racing 46 Portland 5
2 111 Megan Faris PDX TI / HUB / RCB 36 Portland 5
3 107 Kristin Valentine Ruckus Test Team 32 Portland 5
4 112 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 40 Portland 5
5 114 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 30 Portland 5
6 103 Jade Koide Look Good Feel Good 32 Portland 5
7 122 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso 44 Sherwood 5
8 120 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team 38 Lake Oswego 5
9 106 Mielle Blomberg Team S+M 44 Portland 5
10 115 Holland LaRue Team Finger 38 Hood River 5
11 110 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 56 Portland 5
12 108 Ellene Smith bicycleattorney.com 35 Portland 5

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 6 Joe Santos Cyclepath Racing 43 Portland 5
2 24 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB 38 Forest Grove 5
3 9 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 38 Portland 5
4 13 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas 34 Portland 5
5 90 Kevin Drake Portland Bicycle Studio 45 Vancouver 5
6 5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 39 Portland 5
7 94 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles 27 Portland 5
8 4 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team 40 Lake Oswego 5
9 16 Dennis Starkey Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 53 Vancouver 5
10 2 Sean Rees Cyclepath Racing 49 Portland 5
11 43 Jon Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 5
12 15 Christopher Muhs Look Good Feel Good 28 Portland 5
13 32 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen 45 Portland 5
14 30 Shannon Boroff bicycleattorney.com 40 Portland 5
15 18 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 5
16 96 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Audi 43 Washougal 5
17 28 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team 49 Portland 5
18 11 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 40 Portland 5
19 20 Nicholas Leritz Team S+M 44 Portland 5
20 35 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 52 Portland 5
21 17 Andy Leritz Team S+M 48 Portland 5
22 27 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 34 Portland 5
23 44 Michael Saviers Tampax 34 Vancouver 5
24 99 Peter Parker 47 Portland 5
25 91 Cooper Irwin Hapi-Go! 17 Woodland 4
26 502 Nita Galambos League of Sportsing Gentlemen 34 Portland 4
27 503 Evelyn Kim 46 Portland 4