Portland Short Track Series

Portland, OR
June 10, 2013

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 20, 2013 at 10:01 PM

Category 1 Men 19-34

Num Name Team Age City Laps
1 207 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA 30 Portland 8
2 211 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters 27 Portland 8
3 204 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 8
4 202 Christian Reed Green Submarine Records 34 Portland 8
5 208 Sean Corey Trusty Switchblade 30 Portland 8
6 201 Tyler Fought Trusty Switchblade 32 Portland 8
7 219 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 30 Bend 8
8 203 Paolo Zanetti Filth and Fury 31 Portland 8
9 210 Andrew Willis Portland Bicycle Studio 31 Vancouver 8
10 212 Andrew Yeoman Trusty Switchblade 31 Portland 8
11 200 Shawn Small Ruckus Test Team 29 Portland 8
12 220 Ian Mastenbrook Reall Racing 19 Milwaukie 8
13 205 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 7
14 216 David Heddy Joe Bike 7
15 218 Logan Trammell Hapi-Go! 24 Scio 7
16 217 Dave Messenheimer Green Submarine Records 33 Portland 7
17 215 Nathan R Frechen BriHOP Cycling 30 Portland 7
18 206 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 30 Portland 7
DNF 214 Jacob Furniss Eddy Merkin 33 Portland 2

Category 1 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 305 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 8
2 324 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 8
3 308 Tony Daversa Filth and Fury 39 Portland 8
4 321 Tim Joslin 37 Portland 8
5 325 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 8
6 307 Brian Austin bicycleattorney.com 35 Hillsboro 8
7 316 Dave Cockburn bicycleattorney.com 40 Milwaukie 8
8 323 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 41 Tigard 8
9 328 Lee Bauck Epic Racing 43 Troutdale 8
10 318 DANIEL GONZALEZ Ruckus Test Team 37 Portland 8
11 303 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 8
12 313 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 7
13 309 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 7
14 327 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair 39 portland 7
15 304 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 43 Happy Valley 7
16 326 Shannon Boroff bicycleattorney.com 38 Portland 7
17 319 Bill Larson Cyclepath Racing 41 Portland 7
18 301 Javad Simonsen Portland Velo Racing Team 43 Milwaukie 7
DNF 312 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Beaverton 5

Category 1 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 410 Bob Jacobs bicycleattorney.com 48 Portland 8
2 416 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 8
3 417 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 47 Gresham 8
4 408 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 48 Portland 8
5 402 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 48 Hillsboro 8
6 409 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team 47 Portland 8
7 406 Terry Knight 58 Vancouver 7
8 407 Paolo Dabbeni Filth and Fury 45 Portland 7
9 418 joseph fricke Cyclepath Racing 48 portland 7
10 415 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 48 Portland 7
11 412 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 7
12 404 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 47 Portland 7
13 400 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 7
14 403 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 47 Vancouver 7

Category 2 Men 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 300 Gabe Doebler 36 Tigard 6
2 351 Danny Weikel River City Bicycles 41 Portland 6
3 354 Brent Wallace Trusty Switchblade 39 Portland 6
4 327 Eric Stotts Camas Bike and Sport 41 Washougal 6
5 356 Julian Deiss 36 Portland 6
6 361 Curtis Loeb Hammer Velo 39 Portland 6
7 302 Andy Meeks bicycleattorney.com 39 Portland 6
8 331 Andrew Holder 6
9 346 Derek McCammon Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 43 Happy Valley 6
10 301 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 38 Washougal 6
11 305 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Portland 6
12 358 keith ochoa 37 Beaverton 6
13 318 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 40 Portland 6
14 340 Geoff Grummon crank 38 Portland 6
15 321 Justin Acciavatti Bull Run Distilling/Team CycleOne 38 Portland 6
16 320 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 40 Portland 6
17 332 Terry Hamness Camas Bike and Sport 43 Washougal 6
18 307 brett boyles Therapeutic Associates PDX Cycling 43 lake oswego 6
19 359 Sean A Carline Zing3 35 Beavercreek 6
20 326 chris breemer 6
21 347 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team 43 Portland 6
22 335 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 44 Portland 6
23 334 Matthew Huxley Camas Bike and Sport 41 Portland 6
24 310 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 6
25 364 Kevin Condron Gentle Lovers 40 Portland 6
26 350 Chad Smeltzer crank 43 Portland 6
27 357 douglas sproston Trusty Switchblade 35 Portland 6
28 341 ILe Powell Team S+M 44 Portland 6
29 362 Todd Engblom-Stryker 6
30 352 Kerry Halligan 42 Portland 6
31 303 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo 40 Beaverton 6
32 355 Kenneth Pace Team S+M 45 Portland 6
33 317 Chris Nelson Green Submarine Records 38 Portland 6
34 311 Ryan Paddock 39 Milwaukie 6
35 328 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 42 Beaverton 6
36 336 Judson McCauley The Spokesmen 39 Vancouver 6
37 309 Dave Gulick Green Submarine Records 35 Portland 6
38 338 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club 37 Portland 6
39 339 Daniel Boatright Filth and Fury 36 Tigard 6
40 360 Marc Lutz Scorpius Cycles 43 Lake Oswego 6
41 306 Kurt Snyder The Spokesmen 44 Vancouver 6
42 345 Eric Aldinger Team S+M 42 Portland 6
43 315 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 43 Lake Oswego 6
44 314 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team 35 Portland 6
45 316 Doug Bredall 43 Beaverton 5
46 329 Brian Wielenga 39 Portland 5
47 349 Matthew Case 36 Portland 5
48 313 Ben Salzberg Team Slow 42 Portland 5
49 363 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 40 Portland 5
50 325 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 39 Portland 5
51 324 Mark McMurtry Bellovaci United 43 Portland 5
DNF 342 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo 39 Portland 4

Category 2 Men 45-54

Num Name Team Age City Laps
1 205 Andy Leritz Team S+M 46 Portland 7
2 201 William Waring Camas Bike and Sport 48 Camas 7
3 204 Scott Trautman Camas Bike and Sport 47 Camas 7
4 217 Tim Clark Filth and Fury 7
5 231 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 47 Portland 7
6 206 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team 49 Gresham 7
7 220 Jay Swavely 48 Vancouver 7
8 236 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 45 portland 7
9 223 Jeff Tedder Hammer Velo 53 Tigard 7
10 203 Trig Rogers bicycleattorney.com 47 Portland 7
11 237 Rob Russell SWEAT360 47 Hillsboro 7
12 207 David German Hammer Velo 48 Portland 7
13 242 Paul Greenwalt Sunset Cycles 47 Beaverton 7
14 216 Jeff Steiner Showers Pass 47 Portland 7
15 211 Scott Gerwig 45 Portland 7
16 227 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 51 Vancouver 6
17 213 John Napier Camas Bike and Sport 52 Camas 6
18 209 Ed Fischer Camas Bike and Sport 45 Camas 6
19 238 Mike Murphy Lynskey/CCR 47 Portland 6
20 208 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 49 Portland 6
21 243 Doug Brecht crank 49 Portland 6
22 239 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 47 Camas 6
23 222 erik goodfriend Showers Pass 53 portland 6
24 212 Charles Barrett 46 Portland 6
25 240 Guy Smith Fort George Brewery 50 6
26 219 David English Filth and Fury 51 Portland 6
27 235 Alan Reaume 49 Portland 6
28 200 Edward Knight Camas Bike and Sport 45 Battle Ground 6
29 210 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46 Portland 6
30 233 Vincent Plaza BriHOP Cycling 52 Lake Oswego 6
DNF 244 Mark Mandigo 45 Portland 2

Category 2 Men 55+

Num Name Team Age City Laps
1 825 Joe Hamilton 57 Vancouver 6
2 805 jim fox bicycleattorney.com 55 Portland 6
3 800 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 67 Wilsonville 5
4 827 Dave Klug Team Rose City 60 Beaverton 5
5 824 Tracy Marks na 58 Portland 5
6 801 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 57 Tigard 5
7 819 Bob Dougherty 5
8 802 David Gratke Showers Pass 55 Portland 5
9 826 Ron Strasser Team S+M 64 Portland 5
10 806 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team 65 Portland 5
11 809 Gil Ormerod Team S+M 60 Portland 5

Category 2 Men U35

Num Name Team Age City Laps
1 27 Tim Goodall Islabikes Portland 6
2 21 Jake Szymanski Freewheel Bike 25 Portland 6
3 13 Paul Johnson Ruckus Test Team 25 Portland 6
4 5 Sam Conklin 6
5 8 David Sterry Green Submarine Records 30 Portland 6
6 12 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 19 Camas 6
7 3 Jonathan Perlman Filth and Fury 31 Portland 6
8 7 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club 25 Portland 6
9 19 mike tomlinson 31 Hillsboro 6
10 1 Billy Waring Camas Bike and Sport 18 Camas 6
11 29 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 14 Happy Valley 6
12 26 Jonathan Kuipers Team S+M 27 Portland 6
13 14 Brian Hart Jr. Hapi-Go! 14 Washougal 6
14 28 Isaiah Hogberg 34 Portland 6
15 25 Scott Zenier 27 Portland 6
16 16 Isaac Frost Green Submarine Records 34 Portland 6
17 30 Michael Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 5
18 6 Hans Nussbaum 21 Happy Valley 5
19 24 Aaron Beasley Pear 22 Portland 4
DNF 2 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club 35 Portland 5

Category 2 Women 35-44

Num Name Team Age City Laps
1 408 Beth Burns Dark Horse 41 Portland 6
2 407 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Ninkasi 36 Portland 6
3 400 Sarah Eustis bicycleattorney.com 40 Portland 6
4 414 Caroline Gentry 40 Portland 6
5 412 Suzy Renn Team Slow 44 Portland 5
6 404 Cara VanGorder Lasof Trusty Switchblade 5
7 405 Bernadette Estrada Dark Horse 42 Portland 5
8 401 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club 43 Fairview 5
9 402 Cammia Kalimanis 35 Kalama 5
10 410 Shawn Postera Lucky Lab 39 Portland 5
11 403 Katina Fischer Camas Bike and Sport 41 Camas 5

Category 2 Women 45+

Num Name Team Age City Laps
1 500 Maggie Rising Team Dirt 50 Lake Oswego 6
2 502 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team 46 Gresham 6
3 501 Pam Reid Team Rose City 56 Portland 6
4 509 Karen Goritski 51 Camas 6
5 505 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 57 Portland 6
6 507 Leslie Copper 47 Portland 6
7 503 Jan Moss Therapeutic Associates PDX Cycling 52 Portland 6
8 504 Renata Hahn Team Rose City 53 Portland 5
9 508 Christie Scheer Team Rose City 49 Portland 5

Category 2 Women U35

Num Name Team Age City Laps
1 317 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 32 Portland 6
2 313 Susannah Hart Hapi-Go! 16 Washougal 6
3 309 Beth Flanagan Team S&M/Les Femmes de S&M 37 Portland 6
4 315 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team 34 Portland 6
5 304 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 28 Portland 6
6 308 Ellene Smith bicycleattorney.com 33 Portland 6
7 301 Kristina Nash Metropolis Cycle Repair 31 Portland 6
8 300 Allison Medellin Hammer Velo 34 Portland 6
9 318 Suzie Atkin Sweetpea Ladies Auxiliary 33 Portland 6
10 305 Kristin Bott Team Slow 32 Portland 6
11 302 hannah moore Green Submarine Records 30 Portland 6
12 306 MICHELLE KUNEC-NORTH Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 31 Portland 6
13 310 Marie Major Rebound/Tireless Velo 31 Vancouver 5
DNF 307 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 25 Portland 3

Category 3 Men 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 310 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 13 Portland 6
2 319 Eben Horacek PDX Devo Junior Cycling 14 Happy Valley 6
3 302 Owen Szwaya bicycleattorney.com 13 Portland 5
4 304 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 13 Portland 5
5 300 Linus Clark Hapi-Go!/PDX Mud Warriors 14 Portland 5
6 313 Nathanael Hart 11 5
7 303 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 10 Portland 5
8 308 Ben Hunt 13 Camas 5
9 312 Elijah Parker The Spokesmen 13 Portland 5
10 307 Griffin Heredia Camas Bike and Sport 13 Camas 5
11 306 Gabriel Boatright 12 Tigard 4
12 315 William Hummels Vancouver Composite 14 Woodland 4
13 316 Ethan Lutz PDX Devo Junior Cycling 10 Lake Oswego 4
14 318 Amadi Hayes Sprout Cycles/Lucky Lab 10 Portland 3
15 317 Nathan Ruff 10 Gresham 3

Category 3 Men 15-18

Num Name Team Age City Laps
1 402 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 15 Tigard 6
2 407 Elkin Parker Super Relax Concept 15 Hood River 6
3 411 Riley McCammon Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 17 Happy Valley 6
4 405 Brady Stotts Camas Bike and Sport 15 Washougal 6
5 412 Cooper Irwin 15 5
6 413 Paul Furst Camas Bike and Sport 15 Vancouver 5
7 404 Daven Sharma Camas 15 camas 5
8 409 Gabriel Heredia 18 Camas 5
9 408 Zach Durst 15 Oregon City 5
DNF 400 Nick Bacon Camas Bike and Sport 18 Camas 5

Category 3 Men 19-44

Num Name Team Age City Laps
1 45 Ian McGinnis 18 Camas 6
2 2 Julian Lawrence 35 Portland 6
3 37 Brent Sherry Human Powered 37 Portland 6
4 4 Jeff Smith 6
5 34 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 6
6 52 Forest Wilson Oregon Bike Shop Racing Team 30 Vancouver 6
7 16 Randy Frost Camas Bike and Sport 40 Camas 6
8 49 Nico Parkes-Perret 34 6
9 56 Scott Smith 33 Portland 6
10 47 Jules Johnson Linfield College 22 Lafayette 6
11 58 Jeff LaViolette 6
12 55 Matthew Reid Swift Cycling Club 41 Portland 6
13 21 Ryan McIntyre 36 Portland 6
14 57 Aneel Nath 34 Portland 6
15 12 eric sorenson 6
16 53 Keoni McHone 38 happy Valley 6
17 33 Gerardo Perez 32 lake oswego 6
18 3 DAVID RICK 44 PORTLAND 6
19 54 James Bender Beaverton Bicycle Club 42 West Linn 6
20 8 Wick Ashley 6
21 51 jacob hamnes Aloha 6
22 9 Matt Haughey Buy Local Cycling 41 McMinnvile 6
23 1 Brad Alderman 33 Tigard 5
24 44 Reynaldo Ortiz 42 Portland 5
25 50 Jack Bork 5
26 35 Ian Green 36 Portland 5
27 30 Chris Ellsworth 5
28 10 rudy vega Camas Bike and Sport 36 Portland 5
29 42 Andrew Kaylor Hapi-Go! 44 Beaverton 5
30 48 4
DNF 46 Cookie Arrington Pear 21 Portland 3
DNF 5 Tim Kalimanis 33 Kalama 2
DNF 43 Jeff Stanley 43 Beaverton 2

Category 3 Men 45+

Num Name Team Age City Laps
1 858 David Phillips Camas Bike and Sport 6
2 863 Mark Newberry 56 Vancouver 6
3 876 jeff stob Rebound/Tireless Velo 47 Portland 6
4 873 David Lofstead Rebound/Tireless Velo 50 Camas 6
5 875 Kevin Wolfe 48 6
6 850 Robert Stefanowicz 46 Portland 6
7 854 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 49 Portland 6
8 853 Jim Lofthus 49 Portland 6
9 855 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 46 Portland 6
10 874 Chris Cowley Camas Bike and Sport 47 Vancouver 6
11 862 Jeff Hollister 55 Portland 6
12 877 Robert Perry 50 Boring 5
13 860 Mark Castle Portland Velo Racing Team 49 Portland 5
14 866 Mark Person 51 Portland 5
15 878 Britton Gentry 5
16 852 Sid Healey 55 Portland 5
DNF 865 Keith Wolff 48 Portland 2

Category 3 Women 10-14

Num Name Team Age City Laps
1 501 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 12 Tigard 5
2 500 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 14 Tigard 5
3 509 Kaitlyn Wolfe 13 Vancouver 5
4 505 Aunika Miranda Trusty Switchblade 13 Portland 4
5 508 Sarah Arnett 4
6 502 Olivia Hewett The Spokesmen 13 Vancouver 4
7 507 Grace Vickers PDX Devo Junior Cycling 11 Forest Grove 4
8 510 Audra McNamee 13 Portland 4
9 504 Katie Castle Portland Velo Racing Team 12 Portland 4
10 503 Emma Royce The Spokesmen 12 Ridgefield 3
11 506 Anna Saltzberg Rebound/Tireless Velo 10 Vancouver 3

Category 3 Women 15-18

Num Name Team Age Laps
1 601 Julia Schobben 18 5
2 600 Marisa Reid ZteaM 17 5

Category 3 Women 19+

Num Name Team Age City Laps
1 249 Annie Nielsen 32 Milwaukie 6
2 231 Sandy Nguyen Green Submarine Records 28 Portland 5
3 240 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club 33 Portland 5
4 236 Kendra Seniow 26 Portland 5
5 243 Paige Huggins Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 30 Portland 5
6 230 Melissa Thomsen Camas Bike and Sport 37 Portland 5
7 256 Andrea Fisk-Beardsley Gentle Lovers 26 Portland 5
8 266 Alayne Rowan Sweetpea Ladies Auxiliary 34 Portland 5
9 246 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 32 Portland 5
10 264 Lindsey Kuipers 26 Portland 5
11 242 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary 39 Portland 5
12 250 Carina Hahn 5
13 267 cecilia becerra 43 Portland 5
14 265 Emily Henry 35 Sprout/Lucky Lab 5
15 263 erin graves 40 Portland 5
16 239 Traci Smolen 46 Portland 5
17 269 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland 4
18 262 Sandy Homer 29 Portland 4
19 247 Rose-Ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 45 Lake Oswego 4
20 268 McNamee Heidi 46 Portland 4
21 252 Julie Ann Smith Trailhead Coffee Roasters 45 Happy Valley 4
22 259 Holly Snell Camas Bike and Sport 44 Vancouver 4
23 234 Naomi Nussbaum 23 happy Valley 3
DNF 261 2

Clydesdale

Num Name Team Age City Laps
1 512 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 45 Camas 6
2 513 Sean McGhee Team Lazy Tarantulas 29 Beaverton 6
3 522 Chad Hartley SWEAT360 38 Hillsboro 6
4 518 Shane Parker The Spokesmen 36 Battle Ground 6
5 504 Jon Coney 43 Portland 6
6 503 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling 47 portland 6
7 507 Dave Webb Camas Bike and Sport 50 CAMAS 5
8 510 Tim Dorman Camas Bike and Sport 53 Vancouver 5
9 523 Peter Hettinga SWEAT360 43 Hillsboro 5
10 521 Spencer Bohaboy 5
11 501 Michael Clark MX3L/Hapi-Go! 44 Portland 5
12 508 Joe Leineweber Ironclad/Yakima 33 Portland 5
13 517 Joe Kim Camas Bike and Sport 36 Washougal 5
14 520 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 43 Lake Oswego 5
15 500 Mike Reddig Camas Bike and Sport 42 Camas 5
16 524 Keith Wolff 5
17 505 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team 51 Portland 5

Elite Men

Num Name Team Age City Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team 42 Portland 8
2 3 James Ceccorulli bicycleattorney.com 26 Portland 8
3 22 Steven Beardsley Gentle Lovers 31 Portland 8
4 7 Eric Sheagley Dark Horse 41 Portland 8
5 4 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 8
6 20 Kolben Preble Clif Bar 20 Forest Grove 8
7 5 Chris Johnston bicycleattorney.com 28 Portland 8
8 15 Jeremy Russell bicycleattorney.com 31 Portland 8
9 6 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 46 Portland 8
10 11 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 33 Portland 8
11 10 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 8
12 23 Jonathan Myers Team S+M 46 Portland 8
13 8 Dave Condon Trusty Switchblade 37 Wilsonville 8
14 19 Ryan Voss 21 Portland 8
15 18 Martin Baker Kesho Bicycles 46 Hillsboro 8

Elite/Category 1 Women

Num Name Team Age City Laps
1 101 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilitation 47 Portland 7
2 117 Julie Browning Cyclepath Racing 44 Portland 7
3 119 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 33 Portland 7
4 105 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 48 Portland 7
5 107 Bre Rue Planet X p/b On One 41 Portland 7
6 109 Joy Armagost Green Submarine Records 35 Portland 7
7 106 Kristin Wille Ruckus Test Team 30 Portland 7
8 104 Susan Sherman Showers Pass 44 Portland 7
9 108 Marila Alvares signal cycles/Bike Gallery 42 Portland 7
10 115 Emily McKissock Rebound/Tireless Velo 32 Portland 7
11 116 Jade Koide Team Beer 29 Portland 7
12 103 Mielle Blomberg Team S+M 42 Portland 6
13 118 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo 37 Portland 6
14 110 Sharon Hart Hapi-Go! 18 Washougal 6

Singlespeed

Num Name Team Age City Laps
1 6 Joe Santos Cyclepath Racing 41 Portland 7
2 4 Nat Johnson Green Submarine Records 35 Portland 7
3 11 Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling 32 Portland 7
4 15 Scott Barker 44 Portland 7
5 43 Jesse Luckett Cyclepath Racing 41 portland 7
6 46 Josh Armagost Green Submarine Records 41 Portland 7
7 9 Michael Szwaya bicycleattorney.com 43 Portland 7
8 8 John Gulick Green Submarine Records 37 Portland 7
9 47 John Bravard Cyclepath Racing 45 Portland 7
10 26 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 43 camas 7
11 21 Pete Zlatnik signal cycles 42 Portland 7
12 25 Dan Porter Cyclepath Racing 41 Portland 7
13 20 Cameron Vander Stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi Brewing 40 Milwaukie 7
14 16 Greg Adams Cyclepath Racing 34 Portland 7
15 38 Chauncey Curl Cyclepath Racing 52 Portland 7
16 53 Terry Knight 7
17 2 Sean Rees Cyclepath Racing 47 Portland 7
18 52 Tyler Bump Ruckus Test Team 7
19 29 Matt Savage Trusty Switchblade 37 Portland 7
20 45 Nathan R Frechen BriHOP Cycling 30 Portland 7
21 7 David Hewett The Spokesmen 38 Vancouver 7
22 40 Dan Cheever Evil 45 Portland 7
23 10 Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com 38 Portland 7
24 22 Darrin Joos 37 Portland 7
25 39 Andrew Branaum 33 Portland 7
26 31 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team 33 Portland 7
27 54 Shane Parker The Spokesmen 36 Battle Ground 7
28 1 Chris Streight 48 Portland 7
29 33 Todd Sexton Guinness Cycling Team 43 Portland 7
30 36 Dominic Gerbo Staccato Gelato/Bartonpdx.com 43 Portland 7
31 28 Tyson Hart Filth and Fury 39 Portland 6
32 48 Dave Cockburn bicycleattorney.com 40 Milwaukie 6
33 55 Jade Koide Team Beer 29 Portland 6
34 42 Barrett Reiner 29 Portland 6
35 34 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 39 Portland 6
36 50 Dylan McNamee 47 Portland 6
37 44 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44 Portland 6
38 51 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 31 Portland 6