Rose Garden Circuit Race Series

Portland, OR
April 5, 2012

Part of the Rose Garden Circuit Race Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated April 5, 2012 at 10:04 PM

Cat 4/5 Men

Num Name Team Age City
1 5506 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling 31 Vancouver
2 5313 Andrew Hawley Lost Highway 36 Portland
3 37 Erik Fabrizius
4 4606 Mike Selinger 32 Portland
5 5044 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 38 Portland
6 5277 Robert K Brown 31 Portland
7 4134 Adam Angert Beaverton Bicycle Club 27 Portland
8 5939 Jered Wikander 28 Portland
9 4044 John Lin Hammer Velo 29 Portland
10 5879 Freddy Tincher Bridgetown Velo 38 Portland
11 4345 Stephan Roberts Cyclepath Racing 18 Portland
12 5032 Alistair Corkett Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 21 portland
13 5022 Tommy Cardwell Stumptown Cycling Club 31 Portland
14 5963 Andrew Warren 19 Portland
15 5605 Jake Gartland 28 Hillsboro
16 54 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team Portland
17 53 matt grosswendt agoura hills
18 34 Charles Hlavac
19 41 Charlie Suthard GS Panache Horizon Organic
20 5919 Stuart Elgin
21 5987 Mark LaGioia 40 Portland
DNF 5628 Adam Engelmeyer
DNF 5072 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland

Cat 4/5 Women

Num Name Team Age City
1 7122 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling 34 PORTLAND
2 7399 Veronica Parkin crank 24 Portland
3 91 Kim Matheson Beermongers Cycle Club
4 456 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 45 Portland
5 40 sarah dorning

Masters 40+ /cat 4/5 Men

Num Name Team Age City
1 5910 Mark Mandigo crank 44 Portland
2 5424 Scott McKnight Team Western Bike Works 43 Gresham
3 4169 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky 47 Portland
4 4234 Andy Leritz Team S+M
5 5021 Chad Butler Hapi-Go! 45 Scio
6 5162 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 44 Battle Ground

Masters 40+ Cat 1/2/3 Men

Num Name Team Age City Notes
1 808 Tim Butler Evolution Racing Team 46 Portland
2 338 Michael Girard Portland Velo 44 Portland
3 145 Matthew Slater Evolution Racing Team 48 Portland
4 747 Scott Powell Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 Portland Incorrecct Number Placement
5 715 Scott Browning Evolution Racing Team 47 Banks
6 778 Robin Wessel Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 42 Tigard
DNF 814 Steve Schwaeber Veloce Racing powered by Smith & Nephew 43 portland

Masters 50+ Cat 1/2/3 Men

Num Name Team Age
1 773 William Zale West End Bikes/Specialized 54
2 42 john mitchem West End Bikes/Specialized
3 317 Steve Swanson Team ESC Sports - Bio Racer 50

Masters 50+ Cat 4/5 Men

Num Name Team Age City
1 4185 Rick Upton Team Western Bike Works 52 Portland
2 35 Judd Eustice Team S+M
3 4047 Bukie Mabayoje Beaverton Bicycle Club 50 Hillsboro

Masters Women 40+

Num Name Team Age
1 7042 Laura Trace 1 Error 46
2 470 Kim Rueter Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 43

Masters Women 50+

Num Name Team Age City
1 254 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 51 Milwaukie
2 222 Pam Reid Team Rose City 55 Portland

Sr Men (Cat 1/2/3)

Num Name Team Age City
1 196 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 34 Portland
2 882 Michael Benno Veloce Racing powered by Smith & Nephew 44 Portland
3 883 Christopher DuBois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 23 Portland
4 3004 Kyle Brown Team Western Bike Works 35 Portland
5 693 Michael Palmer Veloce Racing powered by Smith & Nephew 26 Portland
6 192 Adam Branfman 28 Portland
7 803 Matt Mahoney Gentle Lovers 34 Portland
8 110 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 28 Portland
9 925 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling 34 portland
10 910 Thomas Cody Rapha Racing NW 43 portland
11 798 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling 30 PORTLAND
12 7327 Tyler Fought Guinness Cycling Team 31 Portland
13 397 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 31 Portland
14 39 Cameron Duff The Goon Squad Portland
15 684 Cary Miller Gentle Lovers 40 Portland
16 7341 Ian Connors 43 Troutdale
17 556 David Hemming Rapha Racing NW 40 Portland
18 500 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 36 Portland
DNF 774 Sean Thielen Portland Velo 39 Portland
DNF 7339 bryan richardson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 24 PORTLAND

Sr. Women (Cat 1/2/3)

Num Name Team Age City
1 203 Sue Butler River City Bicycles 41 Portland
2 843 Hilary Billington Veloce Racing powered by Smith & Nephew 41 Portland
3 214 Lindsay Fox Athletes Lounge Cycling Team 29 Portland
4 849 Anona Whitley Ironclad Performance Wear
5 846 Emily Charbonneau Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 29 Portland
6 467 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medicine and Training 31 Portland