Portland Short Track Series

Portland, OR
June 6, 2011

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated June 7, 2011 at 9:55 PM

Cat 1 Men 19-34

Num Name Team Laps
1 206 Matt Lyons University of Denver 7
2 203 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 7
3 204 Steven Hunter Embrocation Cycling 7
4 200 Chris Johnston bicycleattorney.com 7
5 201 Cody Edeline bicycleattorney.com 7
6 202 Greg Adams Bridgetown Velo 7
7 205 Matthew Case Team Beer 5

Cat 1 Men 35+

Num Name Team Laps
1 305 Joe Santos Bridgetown Velo 7
2 308 Jesse Lea Cyclepath Racing 7
3 303 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 7
4 309 Paolo Dabbeni 7
5 318 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 7
6 319 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 7
7 304 Hugh Gapay Hammer Velo 7
8 316 Jesse Luckett Cyclepath Racing 7
9 315 Jerry Inscoe Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 7
10 321 Spencer Moersfelder River City Bicycles 7
11 312 James Jonke Oregon Bike Shop 7
12 307 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 7
13 302 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 7
14 300 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 6
15 306 Jonathan Vinson Gentle Lovers 6
16 317 Javad Simonsen 6
17 320 Brian Foresta Filth and Fury 6
18 313 Salvatore Bondi Portland Velo 6
19 301 mark Emry Oregon Bike Shop 6

Cat 2 Men 35-44

Num Name Team Laps
1 331 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning 5
2 358 Tony Daversa Filth and Fury 5
3 325 Chad Sage Sunnyside Sports 5
4 350 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
5 305 Richard Horacek Stumptown Cycling Club 5
6 354 Curtis Loeb Hammer Velo 5
7 318 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
8 348 Scott McKnight Team Bike Tires Direct 5
9 300 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 5
10 347 Eric Wittinger Fat Cobra Video 5
11 306 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 5
12 335 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 5
13 343 Jeff Stevens Green Submarine Records 5
14 309 Aaron Lee Staccato Gelato 5
15 353 Johnny Burrell Filth and Fury 5
16 337 Matt Leitheiser 5
17 313 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 5
18 357 Kevin Condron Gentle Lovers 5
19 302 Shane DeMars 5
20 316 Chad Hartley 5
21 307 James Buckroyd 5
22 327 Jay Wisowaty 5
23 346 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo 5
24 345 Robert Kulp Camas Bike and Sport 5
25 336 chris brannen Team S+M 5
26 322 Andrew Holder 5
27 334 Bruce Haserut 5
28 308 Scott Gerwig 5
29 352 Chris Nolke Rogue / Mt. View Cycles 5
30 356 Tony Curtis North River Racing 5
31 341 Dennis Veatch Camas Bike and Sport 5
32 342 John Gulick Green Submarine Records 5
33 330 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 5
34 351 Eric Aldinger 5
35 344 James Malcarne Green Submarine Records 5
36 315 John Droege Filth and Fury 5
37 310 Jake Linford Velo Loco 5
38 320 Jon Coney 5
39 333 Christophe Francoeur Skidders 5
40 312 Ted Dodd 5
41 311 Chester Artman 5
42 338 Pete Van Tilburg 5
43 328 steve tyrrill 5
44 340 Matthew Jetton 5
45 319 Charles Barrett 5
46 360 Brian Johnson 5
47 317 Mike Nettleton 5
48 329 Michael Whitesel Lumberyard 5
49 355 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 5
50 321 Kahlin Kurilik Staccato Gelato 5
51 326 Jimmy Cavalieri Eddy Merckin 4
52 304 Michael Clark 4
53 339 danny klube Fat Cobra Video 4
54 332 Chris DiStefano 4
55 303 Ben Salzberg Team Slow 4
56 349 Keith Martin 4
57 314 Ed Fischer Camas Bike and Sport 4
58 301 Eric Moran Team Dirt/Mudslinger Events 3

Cat 2 Men 45+

Num Name Team Laps
1 205 Terry Knight 6
2 227 Jeff Tedder Hammer Velo 5
3 218 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 5
4 208 David Saltzberg Half Fast Velo 5
5 210 Chris Streight Hammer Velo 5
6 221 Jeff Vine Sunset Cycles 5
7 215 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 5
8 230 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
9 228 John Droege Filth and Fury 5
10 233 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 5
11 200 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 5
12 209 Kevin O'Connell Hammer Velo 5
13 214 David Luoma Guinness Cycling Team 5
14 219 Tim Clark Nike Cycling 5
15 217 Wayne Nussbaum 5
16 226 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
17 232 David English Filth and Fury 5
18 224 Steve Volz Oregon Bike Shop 5
19 204 Tom Boyd 4
20 229 John Karfouni Rebound Physical Therapy 4
21 201 Tracy Marks 4
22 231 Richard Potestio Rapha Racing NW 4
23 223 Gary Cornilles West End Bikes/Specialized 4
24 203 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 4
25 222 David Andres 4
26 216 Howard Boryer 4
27 202 William Waring Camas Bike and Sport 4
28 207 Dave Wingard Word-RCB by Cyclisme 4
29 213 Drew Tracy Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 4
30 206 David Lofstead 4
31 211 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct 4
32 220 russell bronson 4

Cat 2 Men U35

Num Name Team Laps
1 11 Austin Crenshaw Staccato Gelato 5
2 17 Sean Corey Trusty Switchblade 5
3 10 Dustin Miller Buy Local Cycling 5
4 13 Eric Nelson Soraz Racing 5
5 1 Jordan Norris Camas Bike and Sport 5
6 21 Nathan Gibson Trail Head Coffee Roasters 5
7 8 Jon DeLeonardo 5
8 20 Brian Buskirk Trinity Bikes 5
9 2 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 5
10 359 John Ayres bicycleattorney.com 5
11 19 Brandon Hadley Fat Tire Farm 5
12 7 Jacques Lafortune HTFU 5
13 18 Zach Jarrett 5
14 14 David Sterry Green Submarine Records 5
15 4 Silas Collentine Bad Monkey Bikes 5
16 16 Stephen Holmberg Filth and Fury 5
17 9 Eric Provost bicycleattorney.com 5
18 15 Sean Boland Oakley 3
DNF 5 Sean Boyle 1
DNF 3 Jack Olsen Fat Cobra Video 1

Cat 2 Women 35-44

Num Name Team Laps
1 400 Laura Trace 4
2 405 Carolyn Gutsick Filth and Fury 4
3 401 Mielle Blomberg Team S+M 4
4 404 Virginie Calme Cyclepath Racing 4
5 402 Ann Kennedy bicycleattorney.com 4
6 403 Anna Vaughn Hammer Velo 4
7 407 Julia Shea Fat Cobra Video 3
8 406 Jessica Niggemann Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
DNF 409 Kristi Carver

Cat 2 Women 45+

Num Name Team Laps
1 503 Loraine Blake Guinness Cycling Team 4
2 500 Renee Pype Team S+M 4
3 502 Sue Hanna Oregon Bike Shop 3
DNF 504 Renata Hahn Team Rose City

Cat 2 Women U35

Num Name Team Laps
1 307 Jade Koide Team Beer 4
2 305 Joy Armagost Fat Cobra Video 4
3 306 Jocelyn Gaudi Upper Echelon Fitness 4
4 312 Allison Medellin Hammer Velo 4
5 313 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 4
6 301 Bree Edwards 4
7 310 Kristen Minarik bicycleattorney.com 4
8 311 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
9 302 Eryn Barker West End Bikes/Specialized 4
10 300 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
11 308 Hannah Hart Camas Bike and Sport 4
12 309 Mary Jane Remer 3

Cat 3 Men 10-14

Num Name Team Laps
1 304 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 3
2 314 Rubin Field 3
3 301 Linus Clark 3
4 300 Chase Jamieson Yeti Cycles 3
5 305 Justin Ziehnert 3
6 309 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 2
7 313 Brady Stotts 2
8 303 Owen Szwaya bicycleattorney.com 2
9 308 Kyle Hunter Phoenix Pro Cycles 2
10 306 Ian Steigerwald 2
11 310 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 2
12 302 Eben Horacek 2
13 307 Eric Tervo Artisan Family Racing 2
14 311 Evan Mobley Camas Bike and Sport 2

Cat 3 Men 15-18

Num Name Team Laps
1 407 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 3
2 400 Zach Vergillo 3
3 405 Erik Hahn Team Rose City 3
4 401 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 3
5 406 Kevin Craig 3
6 402 Billy Waring 3
7 404 Oaklee Richards Zero 2

Cat 3 Men 19+

Num Name Team Laps
1 3 Spencer White LOS TENDERS 3
2 20 Michael Girard Portland Velo 3
3 4 Scott Trautman Camas Bike and Sport 3
4 17 Ryan McCracken HPChiro/Alpine Mortgage Planning 3
5 37 Judd Eustice Team S+M 3
6 11 Ian Kennedy bicycleattorney.com 3
7 48 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning 3
8 46 Todd Stryker The Spokesmen 3
9 58 Mark Koller Ironclad Performance Wear 3
10 13 Tim Schoonmaker The Spokesmen 3
11 59 william welch 3
12 19 Nick Wagner 3
13 12 Matt Stuemke 3
14 28 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 3
15 49 Matt Richmond Showers Pass 3
16 47 Brad Paymar The Spokesmen 3
17 6 Robert Anderson Team Slow 3
18 50 Todd Mobley Camas Bike and Sport 3
19 36 Jeff Donaldson 3
20 39 Jimmy Canderlaria Close2myart Cycling Team 3
21 8 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 3
22 7 Michael Dehner 3
23 2 David Hewett The Spokesmen 3
24 43 Victor Duong Portland Velo 3
25 34 Jeremiah Williams Trusty Switchblade 3
26 31 Eric Giacchino The Spokesmen 3
27 40 Adam Gomez 3
28 27 Ryan Morrisey The Spokesmen 3
29 18 Eric Schmidt 3
30 10 Todd Shank Rebound/Tireless Velo 3
31 51 Shane Nelson 3
32 41 Blaine Krueger Oregon Bike Shop 3
33 60 Matthew Zabriskie 3
34 30 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 3
35 33 Russ Rainforth Portland Velo 3
36 45 Jeff Birdsall 3
37 38 chris mccraw Team Slow 3
38 9 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 3
39 26 Tim Hughes Camas Bike and Sport 3
40 14 Ken Pliska 3
41 53 Ron Craig 3
42 1 Edward Knight Camas Bike and Sport 3
43 29 Jamie Richards Zero 3
44 61 Dmitry Linchuk 3
45 32 Timothy Earp 3
46 25 Mike Ziehnert 2
47 35 Mark Bothe 2
48 57 Roland Hobson 2
49 56 Edward Rubin 2
50 55 Rudy Vega 2
51 15 Karl Winston 2
52 44 Tom Floyd Phoenix Pro Cycles 2
53 54 Shawn Campbell 2
54 52 Leo Call Team Endless Cycle 2
DNF 5 Brian Peterson Camas Bike and Sport

Cat 3 Women 10-14

Num Name Team Laps
1 503 Susannah Hart Camas Bike and Sport 3
2 502 Mikaela Saltzberg Forza Jet Velo 2
3 506 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 2
4 505 Molly Hunter Phoenix Pro Cycles 2
5 504 Sierra Richards Zero 2
6 500 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 1

Cat 3 Women 15-18

Num Name Team Laps
1 601 Sharon Hart Camas Bike and Sport 3
2 603 Elena Zale West End Bikes/Specialized 3
3 602 Hannah Hart Camas Bike and Sport 3
4 600 Rachel Troutman Camas Bike and Sport 1

Cat 3 Women 19+

Num Name Team Laps
1 201 Sara Wright 3
2 211 Susan Peithman West End Bikes/Specialized 3
3 208 Sarah Hunter Green Submarine Records 3
4 205 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3
5 204 Tina Rainforth Portland Velo 3
6 209 Erinne Goodell Team Slow 3
7 200 christina cowgill 3
8 210 Kendra Duong Portland Velo 3
9 214 Krissy Brunsman Green Submarine Records 2
10 207 Kristen Dahlquist-Smith 2
11 215 Katina Fischer Camas Bike and Sport 2
12 206 Camilia Kafrouni 2
13 213 Jill Craig 2

Pro Men

Num Name Team Laps
1 1 Shannon Skerritt Corsa Concepts 7
2 4 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team 7
3 11 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 7
4 3 Chris Snyder bicycleattorney.com 7
5 14 Ian Brown River City Bicycles 7
6 8 Shawn Rader 7
7 16 James Ceccorulli Trek29er crew 7
8 5 Cary Miller Gentle Lovers 7
9 10 Ryan Weaver River City Bicycles 7
10 13 Martin Baker bicycleattorney.com 7
11 6 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 7
12 7 James Tervo Artisan Family Racing 7
13 2 Michael Szwaya bicycleattorney.com 7
14 15 Matthew Slaven Kona Factory Team 7
15 12 Doug Evans bicycleattorney.com 7
DNF 9 joel armstrong 3

Pro/Cat 1 Women

Num Name Team Laps
1 102 Brooke McDermid bicycleattorney.com 6
2 110 Brigette Brown River City Bicycles 6
3 104 Christy Love Team S+M 6
4 101 Julie Browning 6
5 109 Abra McNair Showers Pass 6
6 103 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness 6
7 107 Tilly Field 6
8 108 Susan Grandjean Showers Pass 6
9 111 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo 6
10 106 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 6
11 100 Kim Matheson Team S+M 5

Singlespeed Men

Num Name Team Laps
1 11 Joe Santos Bridgetown Velo 5
2 39 Ryan Weaver River City Bicycles 5
3 32 Walton Brush Mash SF 5
4 21 James Tervo Artisan Family Racing 5
5 3 Mat Barton Staccato Gelato 5
6 22 Dylan VanWeelden Embrocation Cycling 5
7 23 Shawn Rader Team Bike Tires Direct 5
8 30 Dan Porter Cyclepath Racing 5
9 6 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
10 38 joel armstrong River City Bicycles 5
11 18 Scott Barker Team Dirt/Mudslinger Events 5
12 12 John Lin Hammer Velo 5
13 10 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 5
14 35 Greg Adams Bridgetown Velo 5
15 28 Jake Rosenfeld 5
16 24 Boone Tompkins BMF 5
17 41 John Walrod River City Bicycles 5
18 5 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team 5
19 2 Adam Swail Mountain View Cycles 5
20 14 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
21 20 Joel Holly Ruckus Test Team 5
22 27 Michael Fletcher Bridgetown Velo 5
23 17 Shawn Small Ruckus Test Team 5
24 29 Josh Armagost Fat Cobra Video 5
25 37 Scott Jerger 5
26 8 Dan Cheever 5
27 7 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 5
28 33 Bill Larson 5
29 26 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 5
30 25 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 5
31 1 Bob Libby Rebound/Tireless Velo 5
32 36 edwin brown Artisan Family Racing 5
33 9 Peter Parker River City Bicycles 5
34 40 Christopher Ryan Team Slow 5
35 34 John Gulick Green Submarine Records 5
36 31 Julian Roden Cyclepath Racing 5
37 42 Justin Drawbert Portobello-A Better Cycle 4
38 4 Michael Clark 4
39 19 Edward Groth Team Slow 4

Singlespeed Women

Num Name Team Laps
1 603 Susan Sherman Showers Pass 4
2 602 Lia Cunningham Ruckus Test Team 4
3 601 Shawn Postera 4
4 604 Kristin Bott Team Slow 3
5 600 beth hamon Team Slow 3