Pickett's Charge

Bend, OR
June 26, 2011

Questions about results should go to Terri Camp.

Updated June 27, 2011 at 9:37 PM

Category 1 19-34 Men

Num Name Team City Time
1 257 Will McDonald Cole Sport Racing Portland 1:49:33.76
2 261 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Bend 1:55:46.55
3 42 Gabriel Linn Bloom Racing Bend 1:56:05.38
4 185 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling Eugene 1:56:17.14
5 66 Seth Patla River City Bicycles Hillsboro 1:56:48.89
6 62 Brian Jorgensen CoCC Bend 1:57:05.59
7 39 David Heerschap Durango CO 1:59:07.41
8 226 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:59:57.93
9 149 Ryan Evans Pistis Grants Pass 2:01:12.56
10 26 Shane Johnson Trinity Bikes Redmond 2:01:33.94
11 235 Chris Johnston bicycleattorney.com Portland 2:02:15.84
12 210 Trevor Pratt www.evanplews.com/KENDAUSA Ashland 2:03:03.98
13 212 Austin Riba Ashland 2:03:50.04
14 151 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas Bend 2:03:53.76
15 57 Loren Mason-Gere Mountain View Cycles Hood River 2:05:28.08
16 5 Sean Lewis Trinity Bikes Bend 2:24:22.49
17 113 Chad Davidson 2:25:58.24
18 156 Adam Aguilar Bend 2:27:48.72
19 193 Austin Line Sunnyside Sports Bend 2:41:00.85

Category 1 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 165 Timothy Jaynes Mrazek Grants Pass 1:56:27.16
2 33 Tyler Fox Scott's Cycle and Sports Irrigon 2:05:39.26

Category 1 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 89 Trevor Norland Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:50:52.56
2 173 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:50:52.56
3 204 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:51:38.32
4 133 Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning Tigard 2:01:49.13
5 160 Patrick Ramirez Bend 2:02:18.05
6 163 Joe Chaves Ashland 2:03:57.02
7 237 Dave Cockburn bicycleattorney.com Milwaukie 2:05:17.01
8 254 David Baker Sunnyside Sports bend 2:13:18.81
DNF 175 Andrew Sargent Bend

Category 1 Men 45+

Num Name Team City Time
1 1 William Sullivan One Ghost Industries, LLC. hammer Nutrition, Maxxis, Cyclops Lake Oswego 1:52:05.97
2 54 Tim Butler West End Bikes/Specialized Portland 1:52:52.47
3 104 todd raudy Bend 1:56:47.41
4 179 Scott Seaton Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:57:33.50
5 191 Dan Wolnick WebCyclery.com Bend 2:03:52.49
6 195 Dan Packman WebCyclery.com Bend 2:04:22.67
7 225 Todd Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:08:51.90
8 53 Todd Rosier Portland Velo Hillsboro 2:09:24.91
9 27 David Caplan WebCyclery.com Bend 2:10:56.01
10 127 Marc Fortier WebCyclery.com Bend 2:11:04.83
11 25 Gregg Leion Mountain View Cycles Hood River 2:16:12.26
12 177 James Wellington Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:17:49.34
DNF 83 Jeff Parker Super Relax Concept Hood River
DNF 200 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend

Category 1 Women 19+

Num Name Team City Time
1 10 Jill Hardiman Team S+M White Salmon 2:06:36.95
2 184 Brooke McDermid bicycleattorney.com Portland 2:10:32.50
3 28 Megan Chinburg Upper Echelon Fitness Portland 2:18:15.94
4 228 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 2:26:00.14
5 262 Taylor Shekell Team Beer Portland 2:27:20.04

Category 2 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 58 Javier Colton MBSEF Cycling Team Bend 2:15:46.48
2 220 Stephan Roberts 1 Error Portland 2:24:36.72
3 219 Nicholas Hannan Pistis grants pass 2:47:47.68
4 218 Adam Oliver Hutch's-Eugene Eugene 3:02:44.79

Category 2 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 162 Chris Roots Bend 2:02:22.13
2 52 Robert Gilbert Trinity Bikes redmond 2:04:00.83
3 232 Conner Burck bend 2:05:18.23
4 137 Christopher Ryan Team Slow Portland 2:10:37.77
5 203 Jack Mahler Trinity Bikes Bend 2:13:35.34
6 45 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling Eugene 2:15:04.51
7 132 Jonathan Fleury Bend 2:18:17.02
8 213 Stephen Holmberg Filth and Fury Portland 2:30:19.84
9 147 Nicolas Yopp Bend 2:36:26.86
10 128 Steve Langenderfer Bend 2:38:45.22
11 251 Nick Groesz XO Racing Portland 2:45:00.00
12 201 Andrew Vaughn Bend 2:48:39.75
DNF 223 McKenzie Thramer Hutch's-Eugene Eugene
DNF 227 Andrew Cissna Life Cycle Bike Shop Eugene
DNF 264 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Portland
DNF 260 Jeff Scarberry Bend

Category 2 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 4 Peter Wheary Bend 2:00:48.34
2 98 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:01:52.55
3 196 zack jones Bend 2:05:19.02
4 120 Eric Birky WebCyclery.com Bend 2:07:14.19
5 134 Wade Miller Sunnyside Sports Bend 2:07:35.38
6 112 Alan Brandt Bend 2:09:53.46
7 197 Jason Albert Bend 2:12:23.62
8 87 Scott McKnight Team Bike Tires Direct Gresham 2:13:37.36
9 12 Jerry Fox Scott's Cycle and Sports Irrigon 2:14:33.27
10 118 Eric Lilley Bend 2:15:14.04
11 205 Kyle Gomez Mountain View Cycles Bend 2:16:31.62
12 194 Matt Leitheiser Portland 2:18:44.92
13 216 Beny Ambauen Bend 2:18:50.52
14 32 Erin Basinger Bend 2:20:01.11
15 75 Scott Willson Gentle Lovers Portland 2:20:22.33
16 64 Mark Miskowiec Sunnyside Sports Bend 2:20:40.73
17 176 Eric Moran Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:21:01.52
18 86 Erin Kelly Portland 2:22:13.52
19 30 Loyal Bassett Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 2:26:51.69
20 99 Scott Hill Life Cycle Bike Shop Eugene 2:27:47.04
21 92 Rob Crocker Mountain View Racing Husum 2:27:59.49
22 153 Salvatore Bondi Portland Velo Portland 2:30:38.27
23 15 Charles Barrett Portland 2:31:53.80
24 238 Marc Romano Portobello-A Better Cycle Portland 2:35:03.26
25 68 Gary O'Connell Bend 2:38:27.02
26 256 Brian Oliver Portland 2:46:08.08

Category 2 Men 45-54

Num Name Team City Time
1 186 joseph fricke 1 Error portland 2:10:35.97
2 24 Michael Mara Boneyard Cycling Bend 2:11:38.25
3 155 Michael Kender Portland Velo Portland 2:12:45.48
4 192 Jay Palubeski WebCyclery.com Bend 2:14:14.34
5 46 John Lulich Bend 2:15:28.06
6 215 Marcel Russenbarger Bend 2:15:48.95
7 47 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 2:18:10.80
8 35 David Luoma Guinness Cycling Team Portland 2:18:30.20
9 158 Thane Jennings Sunnyside Sports Hermiston 2:19:30.21
10 167 Rich Wolf Sunnyside Sports Bend 2:20:05.26
11 71 Paul Greenwalt Sunset Cycles Beaverton 2:20:27.65
12 103 Doug Headrick Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 2:20:56.60
13 114 Mike Reightley Bend 2:22:21.59
14 93 paul hurlburt Pistis grants pass 2:24:55.86
15 140 Dieter Hoffmann Team S+M Portland 2:27:28.04
16 17 Stephen Crozier BEND 2:28:01.66
17 229 Paul Kelly Jelly's Pirates Lake Oswego 2:29:10.85
18 48 Jim Kafruoni Portland 2:30:20.57
19 246 Ken Lynn Eugene 2:44:08.05
20 123 Paul Bascom Portland Velo Lake Oswego 2:59:59.14
21 169 Douglas Kile Rocksprings WY 3:00:09.95
22 102 Kyle Gorman Bend 3:03:28.02
23 178 Brian Mellander Team Dirt/Mudslinger Events Albany 3:13:07.29
DNF 207 Bob Reininger Bend
DNF 36 Greg Phillips East Wenatchee
DNS 31 Paul Hart Pistis Grants Pass

Category 2 Men 55+

Num Name Team City Time
1 182 Don Leet Sunnyside Sports Bend 2:10:15.94
2 145 Cosmic Miller Double Check/Samari Noodle Lake Stevens 2:13:40.20
3 252 Mark Miller Pacific Power Blue Sky Corvallis 2:15:02.99
4 217 Stan Kiefer Inland Inferno Bend 2:18:23.08
5 111 Steve Lacey Showers Pass Elite Road Team Portland 2:20:34.76
6 19 Brent Wesenberg Bend 2:28:12.01
7 110 Vincent Sikorski Bend 2:32:41.67

Category 2 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 95 Britney Wimberly Pistis Central Point 2:25:40.68
2 91 Meagan Masten Salem 2:31:41.91
3 214 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events Portland 2:47:04.62
4 150 Natalie Evans Pistis Grants Pass 3:10:53.99
5 247 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 3:17:48.33

Category 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 65 Laura Trace Portland 2:20:43.80
2 63 Mielle Blomberg Team S+M Portland 2:22:30.84
3 174 Teri Sheasby Bend 2:30:39.94
4 154 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:30:58.43
5 170 Mary Skrzynski Pine Mountain Sports Bend 2:31:22.32
6 7 Tiffani Snyder Bloom Racing Bend 2:37:02.73
7 138 Ann Kennedy bicycleattorney.com Portland 2:39:00.00
8 161 K. Sharp 2:45:43.72
9 105 Lynda Palubeski WebCyclery.com Bend 2:50:58.40
10 206 Lillian Schiavo Hutch's Bend Klamath Falls 2:56:10.44
11 222 Janis Morgan Pistis Grants Pass 3:01:15.93
DNF 136 Karen Kenlan Sunnyside Sports Bend
DNF 202 Gina Miller Sunnyside Sports Bend
DNF 122 Maggie Rising Portland Velo Lake Oswego

Category 3 Men 10-14

Num Name Team City Time
1 82 Cameron Beard Bend Endurance Academy Bend 1:08:38.72
2 29 Peyton Logue Pistis Grants Pass 1:14:25.59
3 119 Donovan Birky WebCyclery.com Bend 1:15:06.37
4 253 Will Churchill MBSEF Cycling Team Bend 1:16:58.85
5 78 Justin Ziehnert Tigard 1:18:03.95
6 84 Elkin Parker Super Relax Concept Hood River 1:18:33.28
7 61 Leif Kytola Hutch's-Eugene Eugene 1:20:56.49
8 124 Ryan Carr Springfield 1:21:33.17
9 37 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy Bend 1:29:31.81
10 208 Evander Reyes Pistis Grants Pass 1:37:29.43
11 23 Ian Steigerwald Kona Grassroots Forest Grove 1:40:54.01

Category 3 Men 15-18

Num Name Team City Time
1 94 Zachary Perrin Grants Pass 1:06:52.42
2 243 Andrew Scott Pistis Grants Pass 1:06:52.42
3 199 Dawson Stallings Bend Endurance Academy Bend 1:08:05.68
4 100 Rich Jackson Andover MA 1:09:22.66
5 249 Cameron Carrick Bend Endurance Academy Bend 1:10:47.64
6 2 Keith Fawcett Pistis Grants Pass 1:10:55.57
7 172 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes Bend 1:17:10.03
8 168 Greg Vermeer Pistis GP 1:20:19.17

Category 3 Men 19-34

Num Name Team City Time
1 109 Ren Walkenhurst Bend 1:16:46.08
2 245 Josh Meguiar Trinity Bikes Bend 1:17:36.40
DNF 43 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning Portland

Category 3 Men 35-44

Num Name Team City Time
1 72 Jason Prinster Jacks Bicycle Center Bellingham WA 1:05:14.84
2 255 Joseph Spampinato Bend 1:06:02.26
3 166 Bradley Pfeiffer Bloom Racing Bend 1:08:14.37
4 117 Adam Beebe Bend 1:09:22.66
5 236 Todd McQuillin Bend 1:10:10.68
6 157 Travis Smith Bend 1:11:12.81
7 131 Gregory Dixon Bend 1:11:30.00
8 181 Nathan Stiewig Pistis Merlin 1:13:21.45
9 209 Fred Reyes Pistis GRANTS PASS 1:14:22.21
10 129 Thomas Holt Redmond 1:16:01.29
11 152 Dennis Bennett Bend 1:21:35.09
12 60 Kevin Bauer Redmond 1:31:39.59
13 77 Mike Ziehnert Tigard 1:53:37.10

Category 3 Men 45+

Num Name Team City Time
1 11 John O'Brien West End Bikes/Specialized Ridgefield 1:12:00.88
2 51 Michael Smith Newberg 1:12:20.74
3 139 Ian Kennedy bicycleattorney.com Portland 1:13:46.64
4 8 David Anderson Bend 1:14:17.29
5 73 Jim Denison Seattle 1:14:35.75
6 125 Philip Carr Springfield 1:19:32.54
7 74 Jonathan Pierce Sheridan 1:20:38.01
8 56 Colonel Reynolds Boneyard Cycling Bend 1:21:27.20
9 135 Robert Jaynes Pistis Grants Pass 1:24:20.50
10 141 Todd Siegel Littleton CO 1:29:13.28
11 22 Brian Scholz Terrebonne 1:33:52.11
12 108 John Walkenhurst Bend 1:35:49.49

Category 3 Women 10-18

Num Name City Time
1 164 Maddie Chaves Ashland 1:28:15.15
2 231 Jessica Steigerwald Forest Grove 1:45:45.92
3 79 Amy Ziehnert Tigard 1:53:27.95
4 80 Lauren Ziehnert Tigard 2:37:17.98

Category 3 Women 19-34

Num Name Team City Time
1 97 Leah Schaab Powell Butte 1:18:38.96
2 40 Lauren Heerschap Durango CO 1:24:18.69
3 180 Sarah Stiewig Merlin 2:08:05.86
4 81 Brooke Ziehnert Tigard 2:37:21.20
DNF 263 Allison Halpin Sunnyside Sports Bend

Category 3 Women 35-44

Num Name Team City Time
1 70 Laura O'Connell Bend 1:21:31.81
2 187 Erica Miller Bend 1:23:54.18
3 241 Jana Stone Telluride 1:33:22.72
4 250 Vonda Derksen Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:37:24.17
5 126 Juntu Oberg Team Endless Cycle Portland 1:54:23.49

Category 3 Women 45+

Num Name Team City Time
1 50 Michelle Thorstrom Bloom Racing Bend 1:20:33.40
2 38 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky Corvallis 1:31:05.15
3 171 shelia Steigerwald Forest Grove 1:41:05.39
4 41 Loraine Blake Guinness Cycling Team Portland 1:44:51.59

Clydesdale 200+

Num Name Team City Time
1 20 Bradley Taylor Bend 2:16:59.97
2 188 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:29:45.94
3 159 Sean Kiger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 2:31:22.71
4 106 Duane Dehiya Terrebone 2:56:36.37
5 67 Wayne Nussbaum Happy Valley 3:02:57.99
DNF 121 Scott Pierce www.mebigfoot.com Grants Pass

Pro Men

Num Name Team City Time
1 198 Chris Sheppard Rocky Mt Bicycles Bend 1:41:19.62
2 189 Sloane Anderson ProAir/HFA Bend 1:44:46.93
3 69 Matt Russell Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team Bend 1:44:49.83
4 258 James Williams Sunnyside Sports Bend 1:47:28.70
5 44 Bear Perrin Pistis Grants Pass 1:47:52.03
6 148 Cody Peterson Bend 1:49:19.26
7 55 Chris Snyder bicycleattorney.com Portland 1:49:34.91
8 244 Bruce Cole-Baker Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:49:38.21
9 248 Jonathan Myers Team S+M Portland 1:50:26.96
10 233 James Ceccorulli Trek 29er Crew Portland 1:50:37.74
11 142 Kendal Johnson Sagebrush Cycles Bend 1:51:20.19
12 242 Greg Oravetz Silverado Gallery/Sunnyside Bend 1:51:52.05
13 1 Ben Thompson Rocky Mountain Bicycles Bend 1:52:05.97
14 115 Tyler Miller Bloom Racing/Bend Cyclery BEND 1:52:28.61
15 101 Shawn Rader Team Bike Tires Direct Hillsboro 1:53:01.28
16 59 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events Corvallis 1:54:57.17
17 144 Nelson Snyder Cyclepath Racing Hood River 1:54:57.79
18 211 Matt Lyons University of Denver Portland 1:55:11.36
DNF 230 Brennan Wodtli Hutch's Westside Bend
DNF 190 Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside Bend

Pro Women

Num Name Team City Time
1 183 Serena Bishop Gordon Silverado Gallery/Sunnyside bend 2:02:30.11
2 259 Pia Oravetz Hutch's Westside Bend 2:10:53.83

Singlespeed

Num Name Team City Time
1 234 Tom Keller Pistis Central Point 1:53:44.43
2 90 Wade Goff Half Fast Velo Sherwood 1:59:04.40
3 85 Doug Striley Cycle Sport Medford 2:00:00.60
4 96 Ian Eglitis Trinity Bikes Powell Butte 2:01:40.34
5 221 Dax Turner Eugene 2:02:40.47
6 240 Ken Thorp La Pine 2:09:15.57
7 16 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team Portland 2:12:52.06
8 130 Geoff Raynak Half Fast Velo Bend 2:13:22.17
9 116 Jason Oman Bend 2:51:08.37
DNF 107 Mike Wilkins Pistis Bend