Portland Short Track Series

Portland, OR
August 1, 2011

Part of the Portland Short Track Series

If you have questions or corrections, please email Candi Murray.

Updated October 22, 2011 at 10:44 PM

Cat 1 Men 19-34

Name Team City Laps
1 Erol Chandler Portland Bicycle Studio 5
2 Chris Johnston bicycleattorney.com 5
3 Kolben Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team 5
4 Greg Adams Bridgetown Velo 5
5 Tyler Fought Guinness Cycling Team 5
6 David Boerner Trail Head Coffee Roasters 5
7 Mat Barton Staccato Gelato 5
8 Richard Whitekettle Portland 5
9 Spencer Callahan Bush League Wrenching 5
10 Sean Corey Trusty Switchblade 5
11 Stephan Roberts Cyclepath Racing 4
12 Matthew Case Team Beer Portland 4

Cat 1 Men 35+

Name Team City Laps
1 John Bravard Cyclepath Racing 5
2 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized 5
3 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath 5
4 Jesse Luckett Cyclepath Racing 5
5 Jesse Lea Cyclepath Racing 5
6 Paolo Dabbeni Filth and Fury 5
7 Michael Jones Mountain View Cycles 5
8 Daniel Sprouse Cyclepath Racing 5
9 Michael Szwaya bicycleattorney.com 5
10 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 5
11 Bob Jacobs bicycleattorney.com 5
12 David Hemming Rapha Racing NW 5
13 James Tervo Artisan Family Racing 5
14 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes 5
15 Hugh Gapay Hammer Velo 5
16 William Goritski Rebound/Tireless Velo 5
17 Johnny Vergis Cyclepath Racing 5
18 Ira Ryan IRA Ryan Cycles portland 5
19 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
20 joseph fricke Cyclepath Racing portland 5
21 Javad Simonsen Portland Velo 5
22 James Jonke Oregon Bike Shop 5
23 Jeff Parker Super Relax Concept 5
24 Brent Wallace Portobello-A Better Cycle 5
25 mark Emry Oregon Bike Shop 4

Cat 2 Men 35-44

Name Team City Laps
1 Karsten Hagen West End Bikes/Specialized Bend 4
2 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 4
3 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 4
4 David Roulo Filth and Fury 4
5 John Droege Filth and Fury 4
6 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
7 Sean Vergillo Camas Bike and Sport 4
8 Johnny Burrell Filth and Fury 4
9 Curtis Loeb Hammer Velo 4
10 Eric Albertson 4
11 Jonathan Maus Bike Portland 4
12 Geoff Grummon PSIMET/Zilla Racing 4
13 Jake Linford Velo Loco 4
14 Joe Klemmer Camas Bike and Sport 4
15 Michael Girard Portland Velo 4
16 brett boyles United Finance 4
17 Andrew Holder 4
18 James Malcarne Green Submarine Records 4
19 Jason Zadow Filth and Fury 4
20 Ted Byram Beer Powered Bike 4
21 Lee Bauck Medoyeff Vodka/Team CycleOne Troutdale 4
22 Kenneth Pace Team S+M 4
23 Luke Sosnowski 4
24 Justin Acciavatti Medoyeff Vodka/Team CycleOne 4
25 Roger Meier Cyclepath Racing 4
26 Johnny Baldwin Bush League Wrenching 4
27 William larson Cyclepath Racing 4
28 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne 4
29 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 4
30 John Gulick Green Submarine Records 4
31 Ed Fischer Camas Bike and Sport 4
32 Danny Lopez West End Bikes/Specialized 4
33 Scott Gerwig 4
34 Christian Martin River City Bicycles 4
35 Pete Van Tilburg 4
36 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing Portland 4
37 Marc Romano Portobello-A Better Cycle 4
38 Scott Goodrich West End Bikes/Specialized 4
39 Chris Nelson Green Submarine Records 4
40 Doug moak River City Bicycles 4
41 Charles Barrett 4
42 Chester Artman 4
43 Jay Wisowaty 4
44 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles Portland 4
45 ILe Powell Medoyeff Vodka/Team CycleOne 4
46 Tommy Kruger 4
47 Richard Rosko Hammer Velo 4
48 Andy Platt 4
49 Mike Nettleton 4
50 Chris DiStefano 4
51 Jason Miranda Trusty Switchblade Portland 4
52 Tim Shannon 4
53 Curtis Milander Filth and Fury 4
54 Ben Salzberg Team Slow 4
55 Brian Johnson 4
56 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle Portland 4
57 Mark McMurtry Bellovaci United Portland 4
58 Scott Hamness Artisan Family Racing 4
59 danny klube Fat Cobra Video 3
60 Chris Barney Portland 3
61 Eric Roden Cyclepath Racing 3
62 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer 3

Cat 2 Men 45+

Name Team City Laps
1 Terry Knight 5
2 Jeff Tedder Hammer Velo 5
3 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
4 David Saltzberg Half Fast Velo 5
5 David Ripp West End Bikes/Specialized Camas 5
6 Harald Graham West End Bikes/Specialized 5
7 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles 5
8 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
9 Chauncey Curl Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 5
10 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo 5
11 Jerry DeRuyter Battleground 5
12 David Luoma Guinness Cycling Team 5
13 Dan MacNaughton 5
14 Ian Kennedy bicycleattorney.com 5
15 Trig Rogers bicycleattorney.com 5
16 Steve Lacey Showers Pass 5
17 mark damon Hutch's-Eugene 5
18 Pete Conklin Bush League Wrenching Portland 5
19 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 5
20 Mike Van Hoose Team Bike Tires Direct 5
21 Joe Hamilton 5
22 William Waring Camas Bike and Sport 5
23 Kevin O'Connell Hammer Velo 5
24 Jeff Hendricks Camas 5
25 Ron Strasser Team S+M 5
26 Judd Eustice Team S+M 4
27 Russell Speirn Portland Velo 4
28 Vern Krist Showers Pass Portland 4
29 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 4
30 Jim Stuck Portobello-A Better Cycle Portland 4
31 David Smith Showers Pass 4
32 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club Portland 4
33 Tracy Marks 4
34 David English Filth and Fury 4
35 Russell Gober rogue Bicycle Works 4
36 Howard Boryer 4
37 Wayne Nussbaum 4
38 Kyle Ranson Showers Pass 4
39 Malcolm Johnson Portland Velo 4
40 Terry Atwood Portland Velo 4
41 Chris Streight Hammer Velo 4
42 Gil Ormerod Team S+M 4
43 Einar Traa Portland Velo 4
44 Gary Cornilles West End Bikes/Specialized 3
45 Mike Murphy Murphy's Stout 1
46 Scott McCoy 1

Cat 2 Men U35

Name Team City Laps
1 Justin DeMallie Filth and Fury 4
2 Steve O'Neill Cyclepath Racing 4
3 Michael Wise Birchwood 4
4 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas 4
5 Andrew Yeoman Team Pegasus 4
6 Spencer Fransway 4
7 Christian Reed Green Submarine Records 4
8 Gabe Doebler 4
9 Brian Buskirk Trinity Bikes 4
10 Jordan Norris Camas Bike and Sport 4
11 David Heddy Camas Bike and Sport 4
12 Nathan Hilmer Green Submarine Records 4
13 Aaron Nett Trusty Switchblade 4
14 David Sterry Green Submarine Records 4
15 Jon DeLeonardo Hammer Velo 4
16 Wally Hockman WebCyclery.com 4
17 Matthew Cittadini 4
18 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
19 Isaac Frost Green Submarine Records 4
20 Gideon Francisco 4
21 Erik Olson Ruckus Test Team 4
22 Jacques Lafortune HTFU 4
23 Preston Covey Ruckus Test Team 4
24 Ben Verhoeven Ruckus Test Team 4
25 Wyatt Morgan 4
26 Sean Kellogg Ruckus Test Team PORTLAND 4
27 Jonas Johnson 4
28 Graham Adams Ruckus Test Team 1

Cat 2 Women 35-44

Name Team Laps
1 Mielle Blomberg Team S+M 4
2 Carolyn Gutsick Filth and Fury 4
3 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
4 wynne lobel Filth and Fury 4
5 Ann Kennedy bicycleattorney.com 4
6 Virginie Calme Cyclepath Racing 4
7 jennifer donnelly 4
8 Anna Vaughn Hammer Velo 4
9 Beth Burns Veloce Racing 4
10 Anne Marie Untalan 4
11 Suzy Renn 4
12 Kronda Adair Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
13 Linda Caporicci Oregon Bike Shop 2

Cat 2 Women 45+

Name Team Laps
1 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
2 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo 4
3 Renata Hahn Team Rose City 4
4 Loraine Blake Guinness Cycling Team 3
5 Sue Hanna Oregon Bike Shop 3

Cat 2 Women U35

Name Team City Laps
1 Lana Macnoughton Upper Echelon Fitness portland 4
2 Kim Matheson Team S+M 4
3 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
4 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events 4
5 hannah moore Green Submarine Records 4
6 Beth Flanagan Beermongers Cycle Club 4
7 Jocelyn Gaudi Upper Echelon Fitness 4
8 Tuuli Hakala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 4
9 Susannah Hart Camas Bike and Sport Washougal 4
10 Sarah Hunter Green Submarine Records 4
11 Bree Edwards Cyclepath Racing 4
12 Erin Goodall Hammer Velo 4
13 Hannah Hart Camas Bike and Sport 3
14 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 2
15 Erinne Goodell Team Slow 1

Cat 3 Men 10-14

Name Team Laps
1 Keegan O'Neill Word-RCB by Cyclisme 5
2 Justin Ziehnert 5
3 Brian Hart Jr. Camas Bike and Sport 4
4 Elkin Parker Super Relax Concept 4
5 Wyatt Thompson 4
6 Linus Clark 4
7 Owen Szwaya bicycleattorney.com 4
8 Brady Stotts Camas Bike and Sport 4
9 Skyler Gober rogue Bicycle Works 4
10 Ian Steigerwald 4
11 Nathan Rubin 4
12 Eric Tervo Artisan Family Racing 4
13 Kade Coons Camas Bike and Sport 3
14 Calvin Bryant 3
15 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 3
16 Amadi Hayes 2

Cat 3 Men 15-18

Name Team Laps
1 Erik Hahn Team Rose City 5
2 Ian Mastenbrook Hammer Velo 5
3 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized 5
4 Stephan Roberts Cyclepath Racing 5
5 Julian Roden Cyclepath Racing 5
6 Standish Zachary Therapeutic Associates Cycling/GENR8 5
7 Billy Waring Camas Bike and Sport 4
8 Zach Vergillo Camas Bike and Sport 3

Cat 3 Men 19+

Name Team City Laps
1 Andy Leritz Team S+M 5
2 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 5
3 Raymond Crepeau 5
4 Mark Koller Ironclad Performance Wear 5
5 Judson McCauley The Spokesmen 5
6 Michael Scalzo 5
7 David Pryor 5
8 Matt Wilkin Staccato Gelato 5
9 DAvid Webb Camas Bike and Sport 5
10 Jeff Smith 5
11 Alexander Goldman 5
12 Jesse Saks Amnesia 5
13 Michael Finan 5
14 Eric Stotts Camas Bike and Sport 5
15 David Szymanski 5
16 Brent Misfeldt 5
17 Nick Wagner 5
18 soren clark Amnesia 5
19 Matt Savage TTS 5
20 Peter W 5
21 Jeff Stob 5
22 Mark Widlund The Spokesmen 5
23 Matthew Huxley 5
24 Bradley Buselli Oregon Bike Shop 5
25 Ricardo Velasco 5
26 Michael Dehner 5
27 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club 5
28 Tim Schoonmaker The Spokesmen 5
29 Jeff Steiner Showers Pass 5
30 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer 5
31 Jeff Birdsall 5
32 Robert Stefanowicz 5
33 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 5
34 Brian D. Hart Sr Camas Bike and Sport 5
35 Paul Souders 5
36 Ryan Morrisey The Spokesmen 5
37 Stewart Johnson 5
38 Dave Wrast The Spokesmen 5
39 Brad Paymar The Spokesmen 5
40 Victor Duong Portland Velo 5
41 Alan Gunn 5
42 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill 5
43 Bjorn Clouten 5
44 William Glasson Medoyeff Vodka/Team CycleOne Hillsboro 5
45 Terry Campbell Beermongers Cycle Club 5
46 Russ Rainforth Portland Velo 5
47 Wade Nacinovich 5
48 Marcelo Heredia Camas Bike and Sport 5
49 Adam Gomez 5
50 Jeremy Scholz 5
51 Charles Reneau Portland 5
52 Mark Chasse 5
53 Blaine Krueger Oregon Bike Shop 5
54 Tim Lundholm 5
55 David Gratke Showers Pass Portland 5
56 MG Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
57 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes Portland 5
58 Christopher Ellsworth Camas Bike and Sport 5
59 Keoni McHone 5
60 Stephan Morris 5
61 Shane Sipe 5
62 Shane Nelson 5
63 Brian Carrico Vancouver 5
64 Chris Cortez 5
65 Matt Templeton 5
66 Eric Mellencamp 5
67 Mikhail Guyvan Vancouver 5
68 Tomas Quinones Team Slow 5
69 Scott Trautman Camas Bike and Sport 5
70 Timothy Pepper Tigard 4
71 Tim Hughes Camas Bike and Sport 4
72 Sean McGhee 4
73 Evan Gaspar 4
74 Jonathan Arnett Camas Bike and Sport 4
75 Bjoern Brunner 4
76 Todd Davis 4
77 Edward Knight Camas Bike and Sport 4
78 Nate Kay 4
79 Nathan Petz 4
80 Bret Berner Team BMX 4
81 Steve Shaw 4
82 Scott Winkels Tigard 4
83 Rob Perry 4
84 David Hewett The Spokesmen 4
85 Karl Winston 4
86 Rudy Vega 4
87 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sagebrush Cycles Milwaukie 3
88 Brian Peterson Camas Bike and Sport 2
89 Greg Snyder Camas Bike and Sport 1
90 Gerrett Lehman 1

Cat 3 Women 10-14

Name Team Laps
1 Susannah Hart Camas Bike and Sport 5
2 Samantha Schauer West End Bikes/Specialized 4
3 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab 4
4 Amy Ziehnert 4
5 Sarah Arnett Camas Bike and Sport 3
6 Mikaela Saltzberg Forza Jet Velo 3
7 Lauren Ziehnert 3
8 Natalie Shaw 3

Cat 3 Women 15-18

Name Team Laps
1 Hannah Hart Camas Bike and Sport 4

Cat 3 Women 19+

Name Team City Laps
1 Sharon Hart Camas Bike and Sport Washougal 5
2 jaime kathleen menagh Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 5
3 Cristina Mihaescu Hammer Velo 5
4 Cara VanGorder Lasof Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
5 Katy Pranian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 4
6 Kendra Duong Portland Velo 4
7 Michelle Mishoe West End Bikes/Specialized Portland 4
8 Tina Rainforth Portland Velo 4
9 Cory Parker 4
10 Dara Muldoon Filth and Fury 4
11 Stefanie Bergh Birchwood Portland 4
12 rebecca miller Portobello-A Better Cycle 4
13 Katina Fischer Camas Bike and Sport 4
14 Cammia Kalimanis 4
15 Erika Miranda Trusty Switchblade Portland 4
16 Zan Gibbs Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Portland 4
17 Devora Rubin 4
18 Juntu Oberg Team Endless Cycle 4
19 Michelle Johnson Vancouver 4
20 Jennifer Leonard Portland 4
21 Sandra Krueger Oregon Bike Shop 3
22 Rose-Ann Stark Artisan Family Racing Lake Oswego 3
23 Birch Clark Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 3

Pro Men

Name Team City Laps
1 Aaron Tuckerman 29er Crew-Bike Gallery 5
2 Shannon Skerritt Corsa Concepts 5
3 Josh Kelley 5
4 James Ceccorulli Trek29er crew 5
5 Will McDonald Cole Sport Racing 5
6 Chris Snyder bicycleattorney.com 5
7 Tim Butler West End Bikes/Specialized 5
8 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA 5
9 Jonathan Myers Team S+M 5
10 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio 5
11 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio 5
12 Martin Baker bicycleattorney.com 5
13 Ryan Weaver River City Bicycles 5
14 Nelson Snyder Cyclepath Racing Hood River 5
15 Matt Lyons University of Denver 5
16 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 5
17 Ian Brown River City Bicycles 5
18 Steven Beardsley Gentle Lovers 5

Pro/Cat 1 Women

Name Team City Laps
1 Sue Butler River City Bicycles 4
2 Brooke McDermid bicycleattorney.com 4
3 Abra McNair Showers Pass 4
4 Christy Love Team S+M 4
5 Jill Hardiman Team S+M 4
6 Beth Ann Orton Team S+M 4
7 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4
8 Abby Watson Bridgetown Velo Portland 4
9 Laurie Hotovy Team S+M 4
10 Kristin Wille Hammer Velo 4
11 Rachel Bagley Portland 4
12 Erin Playman Gentle Lovers Portland 4
13 Michelle Kunec Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 4

Singlespeed Men

Name Team City Laps
1 Nick Gibson Yakima Bike Vigilantes 5
2 Shannon Skerritt Corsa Concepts Portland 5
3 Ryan Weaver River City Bicycles 5
4 John Bravard Cyclepath Racing 5
5 Nat Johnson Green Submarine Records 5
6 Thor Tingey Rebound/Tireless Velo 5
7 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 5
8 Leland Gilmore River City Bicycles 5
9 Mat Barton Staccato Gelato 5
10 John Lin Hammer Velo 5
11 Greg Adams Bridgetown Velo 5
12 James Tervo Artisan Family Racing 5
13 Michael Szwaya bicycleattorney.com 5
14 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 5
15 Johnny Vergis Cyclepath Racing 5
16 Boone Tompkins BMF 5
17 John Gulick Green Submarine Records 5
18 josh bartlemay Team Beer 5
19 Shawn Small Ruckus Test Team 5
20 Darrin Joos 5
21 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes 5
22 James Jonke Oregon Bike Shop 5
23 David Bisers Rebound/Tireless Velo 5
24 Mike Rosenfeld Half Fast Velo 5
25 joel armstrong River City Bicycles 5
26 Dan Cheever 5
27 edwin brown Artisan Family Racing 5
28 Kevin Ziemke Team Beer 5
29 David German Hammer Velo 5
30 Owen Daly Artisan Family Racing 4
31 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
32 Tyler Bump Team Moustache 4
33 Bob Libby Oregon Bike Shop 4
34 Theo Roffe 4
35 John Fritz Team Slow Portland 4
36 Brice Stivers River City Bicycles 4
37 Jeffrey O'Malley 4
38 Noel Bergren-Dizon 4
39 Dan Porter Cyclepath Racing 3
40 Bill Larson 1
41 Todd Shank Rebound/Tireless Velo Vancouver 1

Singlespeed Wmn

Name Team Laps
1 Susan Sherman Showers Pass 4
2 Dani Dance River City Bicycles 4
3 Lisa Belair Team S+M 4
4 Julie Kramer Team S+M 4
5 Shawn Postera 4
6 Kristin Bott Team Slow 4
7 beth hamon Team Slow 3