Oregon Super D Oakridge

Oakridge, OR
August 7, 2011

Part of the Oregon Super D Oakridge

If you have questions or corrections, please email Melanie Rathe.

Updated July 31, 2012 at 9:33 AM

CAT 2 MEN 40+

Num Name Team City Time
1 164 Chris Johnsen Rebound Physical Therapy Hood River 0:54:34
2 107 Evan MacKenzie On-One/Titus Pendleton 0:55:32
3 109 Mike Wanner Team Finger Sequim 0:55:50
4 53 Tim Bergemann Bayview Dental hood river 0:58:40
5 114 Todd Davison Olympia 0:59:44
6 111 Jeff Muldoon Battle Ground 1:02:13
7 101 David Schneider Bellingham 1:02:58
8 113 Jarret Katter Green Line 6 Racing Bend 1:04:36
9 108 don (shiggy) person Growlers Gulch Racing East Wenatchee 1:07:04
10 60 rob Carter Bend 1:11:12
DNF 104 Rene Bates Fresh Pine Scent Bend
DNS 98 corey martin Team Mike's Bikes Portland
DNS 112 mike krnacik Self roseburg

Cat 1 Men 40+

Num Name Team City Time
1 78 John Morrison bicycle emporium/volz bros Olympic Valley 0:48:02
2 64 Michael Keep High Life Crew Hood River 0:49:20
3 29 Dave Hutton Team Finger Seattle 0:50:26
4 65 Andrew Deenik Sunnyside Sports Hood River 0:52:02
5 81 William Roussel Ninkasi Brewing Ashland 0:52:49
6 37 Derrick Bell The Spokesmen Oakridge 0:53:12
7 69 Dane Buck Discovery Bicycles Bend 0:53:47
8 161 Douglas Johnson Bicycle Emporium Hood River 0:54:49
9 31 Roger Lopez Auburn 1:00:13
10 77 Jason Lien Clif Bar/Patagonia Portland 1:01:39
11 74 Mitchell Buck Team America Hood river 1:02:57
12 76 David Meisner Springfield 1:03:20
13 82 Ken Kenly eugene 1:05:38
DNS 73 Robert Morasch Gorge Free Ride Association Walla Walla
DNS 75 Thomas chapple Team Finger Mountain View
DNS 79 stosh bankston Cars R Coffins nevada city
DNS 80 Daryn Kratz Ashland Mountain Adventures Tahoe City

Cat 1 men 19-39

Num Name Team City Time
1 39 Tyler Horton Sage Brush Cycles Hood River 0:47:45
2 38 Luke Mason Team Finger Bend 0:48:17
3 163 Matt Jagger Diamondback Bikes Olympia 0:48:38
4 61 Andy Olsson Disco Velo Hood River 0:48:45
5 30 Lev Stryker Team Finger/Transition Bikes Bend 0:49:01
6 32 Rob Landauer www.evanplews.com/KENDAUSA Bend 0:50:11
7 41 Forrest Hubler Cascade Couriers/Bend Velo Hood River 0:50:29
8 59 David Hemming Portland 0:51:18
9 118 Gary Parkstrom Team Indifferenc/Kona Grassroots New Denver 0:51:25
10 28 Boone Tompkins Team Finger Portland 0:52:10
11 21 Jonathon Fogarty GT Bicycles Bend 0:52:16
12 47 Jess Palacius Half Link Salem 0:52:37
13 162 Kevin Hall Bellingham 0:53:14
14 54 Leland Gilmore Team Finger portland 0:53:43
15 58 Adam Aguilar Rapha Racing NW bend 0:54:15
16 36 Isaac Johnson Folsom Bike Bend Eugene 0:56:44
17 33 mason bond Ellsworth Cedar ridge 0:59:00
18 26 Ryan Sperring Bend 0:59:35
19 63 don thuren Formosa Canadiana bend 1:05:59
DNS 45 Trevor Pratt giant/northstar portland
DNS 62 Todd Anderson Rapha Racing NW/Marin Bikes Hood River
DNS 46 John Canepa Santiam Bicycle Westminster
DNS 51 Jason Heggenes Langley
DNS 55 Nick Hardin Paul's Bicycle Way of Life Cycling Team Hood river

Cat 1/Cat 2 Women 35+

Num Name Team City Time
1 154 ingrid Larouche Team Finger Bingen 0:58:12
2 27 Dani Dance Portland 0:59:29
3 153 Jennifer Johnson Cleedon Hood River 1:00:53
4 106 Kirin Stryker Bend 1:01:41
5 149 Val Vanderpool Cog Wild's BCC Hood River 1:02:51
6 156 Stephanie Armesto Hood River 1:05:47
7 100 Corey Schmid Bend 1:05:49
8 150 Julie Donnelly Bend 1:06:24
9 157 Heather Pola Team S+M Hood River 1:07:24
10 103 Noelle Champagne Dirty Harlots San Luis Obispo 1:15:23

Cat 1/Cat 2 Women U35

Num Name Team City Time
1 143 Beth Hausam Yakima Bike Vigilantes Seattle 0:56:30
2 144 Sarah Tingey Rebound/Tireless Velo Portland 0:59:41
3 145 Kelly Nokes Formosa Canadiana Hood River 1:00:27
4 110 cathy gidley Rebound/Tireless Velo Sandpoint 1:03:25
5 146 Nadine Raynolds Self New Denver 1:03:59
6 148 Robin Taylor Bend 1:06:08
7 115 jamie sage Vaughn 1:08:44

Cat 2 Men 19-39

Num Name Team City Time
1 84 Tao Berman Team Finger white salmon 0:48:50
2 90 Sean Burles Team S+M Portland 0:52:26
3 86 Wade Striedieck Portland 0:52:30
4 35 Kyle Schmid One Ghost Industries Bend 0:53:24
5 34 David Carr Hood River 0:53:46
6 87 Kevin Donnelly Bend 0:56:17
7 52 Lawrence Fisher bend 0:56:47
8 94 Nicholas Wood Fast Yaks Hood River 0:57:18
9 102 rob Carter Bend 0:57:54
10 89 Aaron Burles Team S+M Lake Oswego 0:58:10
11 97 Gideon Francisco Portland 0:58:16
12 40 Nicolas Yopp GT, DEITY Bend 0:59:10
13 93 Jon Faville keizer 1:00:03
14 92 Thomas Mueller FOCF Castle Rock 1:00:17
15 48 Adam Andrade Vancouver 1:00:28
16 50 Alex Grediagin 1 Error bend 1:02:44
17 43 Kent Anderson GGR portland 1:06:04
18 42 Eric Ozrelic BEND 1:06:36
19 49 cory canfield Rochester 1:08:12
DNF 83 Thor Tingey Disco Velo Portland
DNF 88 Jeremiah Huckins Cog Wild's BCC vancouver
DNS 91 noel nelson cedar Ridge
DNS 95 christopher joyce Fast Yaks yakima
DNS 96 patrick huwe Mongoose Tribe Yakima

Cat 3 Men Open

Num Name Team City Time
1 116 Rob Peace Portland 1:01:05
2 66 Jesse Taylor Eagle 1:02:04
3 155 Tim Blankenship Joseph 1:06:22
4 68 Ryane Olin Joyride-cycles.com Cycling Team Longview 1:07:57
5 117 Matthew Brown Joyride-cycles.com Cycling Team Portland 1:08:58
6 71 James Lang 2 Uncles Racing Boise 1:09:36
7 141 Forest Wilson Eugene 1:11:07
8 119 Terry Blankenship Team Oregon presented by Laurelwood Brewing Summerville 1:12:16
9 159 Brian Devin 0.0 1:18:07
DNS 152 Patrick Trowbridge 2 Uncles Racing Bend

Junior Men 13-18

Num Name Team City Time
1 151 Jeremiah Newman Nevada City 0:52:12
2 142 Kendall Smith 2 Uncles Racing Summerville 0:53:12
3 72 Tristan Devereaux Oakridge 1:03:19
4 70 Trentyn Fraley Troutdale 1:03:56
5 67 Brandon Moore Team Co-Pay roseberg 1:05:10
6 105 Cody Canfield FOCF rochester 1:13:33
7 99 Charlie Updegrave Willamette University Cycling Team Oakridge 1:19:02

PRO MEN (open)

Num Name Team City Time
1 15 Adam Craig Team Giant Bend 42:45
2 12 Jason Moeschler WTB/Cannondale Nevada 43:46
3 10 Mark Weir WTB/Cannondale Novato 44:04
4 11 Kenny Burt WTB/Ibis Auburn 45:11
5 19 Aaron Bradford FamilyCycling/SRAM/Specialized Santa Cruz 45:17
6 18 Matthew Slaven Kona Factory Team Portland 45:21
7 44 Nathan Riddle Ashland 45:23
8 1 Timmy Evans Northstar/Giant Bend 46:30
9 17 brant ness Nastro Lake Oswego 46:50
10 8 Jared Kessler Felt Bikes/WTB Auburn 47:21
11 6 Anthony Diaz Turner Bikes Durango 47:22
12 4 Scott Fellers WTB Chico 47:43
13 13 Kirk Desmond WTB Novato 48:09
14 7 Jordan Lopez Northstar-at-Tahoe/GIANT Bicycles/PO1NT Racing LINCOLN 49:14
15 3 Matt Wittler Lost Coast Brewery Ashland 49:28
16 5 Zeb Tingey Big Tree Bikes Issaqauh 50:02
DNS 2 Andy Rigel Mafia Racing Seattle

PRO WOMEN (open)

Num Name Team City Time
1 16 Lizzy English Northstar Tahoe Resort Bend 0:50:41
2 14 Alice Pennington Team S+M Portland 0:52:53
3 158 Jill Hardiman Team S+M White Salmon 0:57:00
4 23 Laura Winberry Mom Bend 0:57:43
5 160 Angi WESTON Team Indifferenc/Kona Grassroots Bellingham 0:59:54
6 20 Leana Gerrard Cannondale Lake Tapps 1:06:56