Cross Crusade

Various, OR
Sun, October 4 to Sun, November 15, 2009

Beginner Men Ccx

Name Team Points
1 Gary Szalay The Black Spring 92
2 Kyle Morris 90
3 Jay Wisowaty 74
4 Tom Chaimov 73
5 Bryan Fox Hella Fast 61
6 Ryan Mauk 56
7 Daniel Evans 56
8 Matt Richmond 54
9 Tim Skinner Team ButterCup 49
10 Jesse Saks 46
11 Chris Smith 44
12 Tim Baumgarte 43
13 Jamie Francis PDX Cross 42
14 John O'Neill Cyclepath Racing 32
15 Eric Evans 32
16 Ken Rodgers Whitewater Designs 31
17 Edward Groth 30
18 Bret Berner Team BMX 29
19 Dennison Williams 29
20 Ken Mclarty Therapeutic Associates Cycling/GENR8 29
21 Jamaal Folsom Existential Velo 26
22 Tyler Graham 26
23 Reese Bowes 23
24 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes 22
25 Andrew Morphis 20
26 Jonathan Miller 18
27 Jason Miranda Hankbuilt 16
28 Matt Clark 14
29 Tim Shannon 13
30 Patrick Fear 13
31 Stephen Street Pilots Cycling 13
32 Rick Wargo 9
33 Stephen Fox 7
34 Tim White 7
35 Scott Gerwig 6
36 Michael Fetters 5
37 Matt Kelly Belle Velo 2
38 Dan Renn 2
39 Scott Elder Birdhouse Racing 1

Beginner Women

Name Team Points
1 India King Loose Nuts 88
2 Jill Hutchinson 77
3 jennifer Urich Sorella Forte 73
4 Allison Medellin Filth and Fury 71
5 Linda Caporicci Muffin Top 62
6 Zephyr Sylvester Whitman College 58
7 Sam Clark Cyclepath Racing 56
8 Ellene Smith Portland State University 55
9 Julie Kramer Cyclepath Racing 54
10 Sharon Schulz Specialized River City Bicycles 52
11 Alana Armstrong Ironclad Performance Wear 48
12 Eryn Barker Specialized River City Bicycles 46
13 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear 45
14 Karina Mahoney Riverstone Women's Racing Team 43
15 Jen Rymut 38
16 Inga Johnson 36
17 Colleen Reagan 30
18 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 27
19 Jessica Kaplan 26
20 Christy Bigelow Hammer Velo 24
21 Miel Nelson 23
22 Dana Benton Portland Velo 20
23 Martina Ralle 20
24 Kendra Duong Portland Velo 17
25 DeeAnn Nelson 15
26 Jenny Kneece 13
27 Ruth Williams Sunnyside Sports 13
28 Amy Solana 11
29 Irene Concepcion Therapeutic Associates Cycling/GENR8 7
30 Robin Cornuelle 7
31 Stephanie Hendricks Mountain View Cycles 7
32 Joan Jasper Sorella Forte 6
33 Caitlin Letts Bridgetown Velo 5
34 Cara Lasof 4
35 mielle blomberg 4
36 Kronda Adair Sorella Forte 4
37 Nichol Seeley 4
38 Camilla Chalmers 3
39 Stephanie Hahn 2
40 Heather Baldwin 1
41 Carol Petersen Capitol Velo p/b Lifesource 1

Category A

Name Team Points
1 Sean Babcock Team S+M 122
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio 115
3 Shannon Skerritt Gentle Lovers 94
4 Barry Wicks Kona Factory Team 92
5 Erik Tonkin Team S+M 85
6 Kevin Hulick Gentle Lovers 77
7 Ben Thompson Desalvo Custom Cycles Racing 75
8 Brett Luelling 65
9 Eric Sheagley Veloce Racing 62
10 Brett Nichols River City Bicycles 50
11 David Roth signal cycles 48
12 Mark Blackwelder Gentle Lovers 43
13 Michael Benno Veloce Racing 42
14 Michael Gallagher C3 Athetes Serving Athletes 40
15 Davy Yeater River City Bicycles 34
16 Ian Brown River City Bicycles 30
17 Steven Hunter Portland Bicycle Studio 30
18 Spencer Paxson S&M Young Guns/Kona 24
19 Scott Bradway Team S+M 23
20 Joshua Berry BODE 19
21 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 18
22 Ross Brody Buy Local Cycling 17
23 Aaron Tuckerman Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 16
24 Donald Reeb Santa Cruz Bicycles/WTB/Scott's Cycles 15
25 Taylor Kneuven 12
26 James Cloyd Pacific Pedaling 11
27 Cary Miller Team S+M 9
28 Carson Miller Rubicon-ORBEA Benefiting the Lance Armstrong Foundation 9
29 Anderson Folts Yard Dawgs Book Club 9
30 Matthew Wills Courage Cycles 9
31 Damian Schmitt Sunnyside Sports 9
32 Jeff Curtes Speedvagen Racing Machines 8
33 Ryan Weaver River City Bicycles 6
34 Scotty Carlile Hutch's Bend 3
35 Matt Fox Sunnyside Sports 1
36 Ian Leitheiser Cyclepath Racing 1

Category B

Name Team Points
1 Trevor O'Neal na 94
2 Brent Casady Existential Velo 88
3 Jeff Ballantine Portland Velo 76
4 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 73
5 Paul LaCava Giant 70
6 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes 68
7 Michael Lilienthal Team S+M 64
8 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 58
9 Mitch Lee Portland Velo 52
10 Ryan Brown Chinook Cycling Club 49
11 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas 48
12 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle 47
13 Nat Johnson Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 46
14 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 38
15 Shawn Rader Sunset Cycles 36
16 mike olson WebCyclery.com 36
17 Brendon Gallant Willamette University Cycling Team 35
18 Brant Haflich Wally's Bicycle Works 30
19 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 28
20 Kirk Edwards 24
21 Matt Hutchinson 19
22 Justin DeMallie Filth and Fury 17
23 Atlin Sestrich Ironclad Performance Wear 14
24 Jake Salcone Ride More, Wear Less 13
25 Tom Scales 11
26 Matt Cline 1 Error 11
27 William Laubernds Ten Guys Named Alex 11
28 Clint Culpepper Team Beer 8
29 James Bradley Hammer Velo 8
30 Andy Jones Hutch's-Eugene 8
31 Forrest Scott 7
32 Jesse Homan Veloce Racing 6
33 Alex Kroman Portland Velo 6
34 Aaron Lee Staccato Gelato 5
35 Ryan King Loose Nuts 2
36 Owen Morehart 2
37 Martin Frye Waterfront Bicycles 2
38 Nathan Jones Veloshop 1
39 Ryan Forrest Thiele Veloshop 1
40 Jesse Luckett Cyclepath Racing 1
41 Andrew Willis Ironclad Performance Wear 1

Category C

Name Team Points
1 Alex Wentz 94
2 Cameron Foucht 87
3 Sean Burles Sean Burles 84
4 Ricardo Medina Hammer Velo 70
5 Eric Provost bicycleattorney.com 68
6 Roger Meier 67
7 Brandon Hadley Eddy Merkin 65
8 Eric Larson Cyclepath Racing 59
9 Brent Harmon 54
10 Ryan Eisele Capitol Subaru Cycling 54
11 Joseph Ferron CAPA Cycling Team 51
12 Eric Fischer Existential Velo 48
13 John Williams 46
14 Jonah Gollub 45
15 Steven Case Team S+M 45
16 Kurt Williams 43
17 Aaron Ufferman 36
18 Adam Luneke 34
19 Luke Sosnowski 30
20 Brian Bowman Cyclepath Racing 26
21 Rich Anderson Team S+M 26
22 Graeme Wagoner-Lynch Super Relax Concept 23
23 Zac Strode Whitman College 16
24 Rob Tsunehiro 15
25 Peter Casey EyeHealth Northwest 15
26 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas 13
27 Andrew Sullivan 13
28 James Ault Hammer Velo 12
29 Kevin Lockwood University of Portland Cycling Club 11
30 Christian Reed 10
31 Matthew Moore 10
32 Richard Hall Team Beer 7
33 Ryan Garrison Cyclepath Racing 6
34 Gary Szalay The Black Spring 5
35 Jesse Kinlaw dc silkscreen 5
36 Jack Olsen Unicycle Bastards 3
37 Isaac Potoczny-Jones 2
38 Jeremy Warnicke 2
39 ralph sweeney RAC 1

Clydesdale

Name Team Points
1 Ed Jones Showers Pass 104
2 Chris Leach 104
3 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 98
4 Bryan Smith Hammer Velo 95
5 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 93
6 Tyler Jackson Pacific Pedaling 92
7 Chipp Ross River City Bicycles 78
8 Spencer Bohaboy Showers Pass 77
9 Andrew North 72
10 Greg Hudson Royal Family of International Acclaim 69
11 Joe Cadwell Bike City Racing 54
12 Damon Schaefer Absolute Six-Pack 52
13 Jamie Fitzgerald Hammer Velo 48
14 Scott Hamness Artisan Family Racing 40
15 Jeffrey Bubbidge 35
16 Sean Kiger Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 29
17 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 26
18 Kyle Bush Beaverton Bicycle Club 23
19 Michael Chesnut 23
20 Joe Larson TikesBikes.com 23
21 Andrew Hayes Mountain View Cycles 18
22 Chad Hartley CycleOne A.I.M. Racing 15
23 Tom Scully Mountain View Cycles 13
24 Mike Chombeau Team Rose City 11
25 Shane Gibson CycleOne A.I.M. Racing 10
26 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas 8
27 john martin 8
28 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear 8
29 David Yurk Bianchi/D2 6
30 Jim Hendrickson Crossniacs 5
31 David Piatt 3
32 Matt Wilkin 2
33 Nathan Roll Metropolis Cycle Repaor 2
34 brian echerer Butts on Bikes 1

Junior Men

Name Team Points
1 Kolben Preble Hammer Velo 130
2 Justin Roberts 112
3 Adam Becker Berkeley Bicycle Club 102
4 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles 98
5 Jaxon Suttlemyre Vertical Earth 94
6 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 68
7 Naiqwan Pelman Word-RCB 63
8 Grant McElroy Beaverton Bicycle Club 56
9 Lance Pugh Beaverton Bicycle Club 56
10 Joe Prettyman Beaverton Bicycle Club 54
11 Jarron Simon Specialized River City Bicycles 54
12 Hans Nussbaum 42
13 Dey Shaun Lee Word-RCB 39
14 Joaquin Dollar 37
15 Zachary Mikkelson Mountain View Cycles 34
16 Stephen Roberts 33
17 Cole Sprague 30
18 Ian Jackson 28
19 Adam Oliver Hutch's-Eugene 23
20 Cameron Millar-Griffin Portland Velo 18
21 Finn Rosenfeld 10
22 Henry Peterson Existential Velo 9
23 Julian Roden 8
24 Kevin Phomma Team High School 7
25 Rubin Field 1 Error 6
26 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 5
27 Johnny Hergert 5
28 Skyler Gober Olson's Hammer 2

Junior Women

Name Team Points
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles 156
2 Tilly Field Team High School 126
3 Carina Hahn Team Rose City 99
4 Dana Martel Pacific Power Blue Sky 75
5 Kara Helgren ZteaM 70
6 fiona graham Specialized River City Bicycles 58
7 Mikaela Saltzberg Bridgetown Velo 44
8 Flora Field Team High School 36

Masters 35+ A

Name Team Points
1 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles 124
2 John McCaffrey bicycleattorney.com 114
3 Tim Butler River City Bicycles 110
4 John Bravard Cyclepath Racing 89
5 John Mitchem Guinness Cycling Team 89
6 Tim Jones WebCyclery.com 84
7 chris snyder bicycleattorney.com 73
8 joe martin Veloce Racing 72
9 David Diviney Cyclepath Racing 71
10 Mike Schindler Sunnyside Sports 67
11 rich cramer bicycleattorney.com 55
12 Jeff Bannink Team Type 1 51
13 Greg Talbert Scott/Mavic USA 40
14 Joshua Liberles Ten Speed Drive Racing 39
15 Tre Hendricks Mountain View Cycles 36
16 Martin Baker bicycleattorney.com 29
17 Slate Olson HUP United 21
18 Dan Porter Cyclepath Racing 18
19 John Weathers Sunset Cycles 15
20 David Klipper Guinness Cycling Team 15
21 Aaron Leritz Team S+M 14
22 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes 14
23 Shane Fletcher Veloce Racing 13
24 Doug Evans bicycleattorney.com 12
25 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/GENR8 11
26 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club 9
27 Paolo Dabbeni Filth and Fury 8
28 Andrew Sargent 6
29 Mathew Braun Team SCR/Stensvad Dental 6
30 Steve Brown Portland Velo 6
31 Todd Rosier Portland Velo 5
32 Bob Jacobs bicycleattorney.com 2
33 Paul Anderson Half Fast Velo 2
34 Jake Rosenfeld 1 Error 2
35 Todd Embree Pacific Power Blue Sky 1

Masters 35+ B

Name Team Points
1 Jonathan Irick Rapha Racing 94
2 Craig Ruby Waterfront Bicycles 85
3 Jesse Lea Cyclepath Racing 79
4 Alex Accetta Portland State University 78
5 Edward Reagan 68
6 Kurt robinson bicycleattorney.com 63
7 Christopher Tuttle 55
8 T. Kenji Sugahara Team Oregon presented by Laurelwood Brewing 54
9 Chad Sage Sunnyside Sports 54
10 Harald Graham Specialized River City Bicycles 51
11 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48
12 doug laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 44
13 Eric Lanners Word-RCB 44
14 John Foulston Portland Velo 42
15 Wade Miller Sunnyside Sports 41
16 Robert Sanders Revolver-Cascadia 41
17 Darrell Beck Companion Pet Clinic 37
18 Tom Hill NoMad Sports Club 36
19 Karl Mikkelson Mountain View Cycles 33
20 James Tervo Artisan Family Racing 32
21 John Currier Murph and Big Al's AV 28
22 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 28
23 Greg O'Brien Word-RCB 27
24 Edward (Ted) Chaplain Bike City Racing 27
25 Jeff Edes Team S+M 26
26 Tim Schauer Specialized River City Bicycles 26
27 Brian Foresta 15
28 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 14
29 Thomas Cody Mountain View Cycles 13
30 Brent Wallace OrganicAthlete 10
31 James Jonke Tireless Velo 10
32 Tom Lenth 10
33 Erin Badaracco BBG 9
34 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot 8
35 Tim Smith Tireless Velo 7
36 Sasha Lacey Portland Velo 7
37 Salvatore Bondi Portland Velo 7
38 Peter Parker River City Bicycles 6
39 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 4
40 Ken Pace Team S+M 2
41 Jonathan Rettmann 1 Error 1

Masters 35+ C

Name Team Points
1 Steve McCallion Ten Guys Named Alex 83
2 Daniel Sharp Embrocation Cycling Journal 82
3 Brian List Pacific Power Blue Sky 72
4 Max Heckscher 66
5 Mark Macklin Yo Mama Racing 58
6 Matthew S Martel Pacific Power Blue Sky 57
7 John Droege Filth and Fury 55
8 Matt McGuire ZteaM 55
9 Joseph Marek Team S+M 55
10 Jason Creasman 54
11 Brent Wallace OrganicAthlete 53
12 Bill Hall 52
13 Johnny Baldwin Busch League Wrenching 50
14 Jeff Boehlke North River Racing 49
15 Mick Desserault Team S+M 38
16 Scott Jerger Witness the Fitness 33
17 Ashley Williams HUP United 32
18 Todd Klapwyk Portland Velo 30
19 Tony Curtis 29
20 Jeff Wolf Team Vegan/OrganicAthlete 28
21 jon pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR8 27
22 Michael Grieser 27
23 Marc Cota Hammer Velo 25
24 Andy Platt 22
25 Jeff Steiner Showers Pass 21
26 Ted Gresh Team S+M 21
27 Jacob Balderas Existential Velo 18
28 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 16
29 David Austin 13
30 Matthew Schwartz Oregon State Unversity 10
31 James Sestric Therapeutic Associates Cycling/GENR8 7
32 Matt Montagne 7
33 Alan Snodgrass Tireless Velo 7
34 Marc O'Brien Pine Mountain Sports 6
35 Eric Wittinger 6
36 Bob Croucher Tireless Velo 5
37 Cory Grove Cobra Dogs 5
38 steve southerland Tireless Velo 4
39 Mitch Yoder Team S+M 4
40 Matt James Portland Velo 4
41 Tony Wolff 1 Error 4
42 Derek McCammon 3
43 Torsten Kjellstrand Team S+M 1
44 Eric Moody Mountain View Cycles 1

Masters 50+

Name Team Points
1 rich cramer bicycleattorney.com 130
2 William Zale Specialized River City Bicycles 128
3 John Wilson Pacific Power Blue Sky 122
4 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling 93
5 Chris Tauscher Tireless Velo 91
6 Alan Ott HRS/Rock Lobster 78
7 Terry Knight 1 Error 75
8 Evan Griffiths 1 Error 68
9 joe field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 60
10 David Luoma Guinness Cycling Team 60
11 Jeff Tedder Hammer Velo 47
12 Dave Burnard Olson's Bicycles 47
13 Ron Strasser Team S+M 42
14 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com 36
15 Tim Ellerbruch United Finance 32
16 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles 31
17 Mark Ontiveros Specialized River City Bicycles 27
18 Steve Lacey Showers Pass 15
19 Gregg Leion Mountain View Cycles 11
20 Jim Miller WebCyclery.com 11
21 Michael Mann Team Bob's Red Mill 8
22 James Thiele Team Rose City 8
23 Joseph Hoerner 7
24 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club 6
25 Paul Mautner Team Rose City 5
26 Dave Guettler River City Bicycles 5
27 Andrew Peterson Existential Velo 4
28 Clint Ebert bicycleattorney.com 4
29 Steven Miller 4
30 David Smith 4
31 Rick Gregory 4
32 Robert Sampson 2

Masters Women 35+ A

Name Team Points
1 Julie Swearingen Mountain View Cycles 150
2 Beth Burns Veloce Racing 124
3 Kim Rueter Sorella Forte 116
4 Renee Scott Sunnyside Sports 102
5 Rhonda Morin Sorella Forte 86
6 Eileen Kelly-Foulston Sorella Forte 80
7 Virginie Calmie Cyclepath Racing 65
8 Susan Grandjean Showers Pass 61
9 colleen mcclenahan Sorella Forte 55
10 Jessica Gallagher C3 Athetes Serving Athletes 55
11 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 55
12 Sarah Tisdale Sorella Forte 52
13 Anne Linton Sorella Forte 49
14 Jill Hardiman Dirty Finger Bicycle Repair 41
15 Jennifer Schweitzer Veloforma 34
16 Elaine Bothe Sorella Forte 30
17 Shannon Holt Super Relax Concept 28
18 Ann Kennedy Guinness Cycling Team 22
19 Brenna Lopez-Otero Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 22
20 Sami Fournier OrganicAthlete 19
21 Karen Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 17
22 Mindy Simmons Hammer Velo 13
23 Kristine Rotan Cyclepath Racing 6
24 Catherine Diviney Cyclepath Racing 3

Masters Women 35+ B

Name Team Points
1 Sage Fuller Sorella Forte 94
2 Karen Oppenheimer Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 92
3 jennifer wardell Mountain View Cycles 90
4 Gina Miller Sunnyside Sports 89
5 Christine Jerko Sorella Forte 89
6 lisa belair Cyclepath Racing 84
7 Angela Horton Gapay Hammer Velo 81
8 Erica McKenzie Sorella Forte 65
9 Mindy Simmons Hammer Velo 62
10 Elaine Prause Super Relax Concept 53
11 Brandie Ettinger bicycleattorney.com 51
12 Gwyn Blanton 43
13 Erin O'Connell 39
14 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles 37
15 Diana Rempe 34
16 Tonya Roe Sorella Forte 32
17 Tessa Sugahara Sorella Forte 32
18 Hillary Currier 30
19 Cynthia Engel 28
20 Silene Rush Team Lazy Tarantulas 26
21 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 25
22 Devin Vinson 20
23 Martha Paulus Pacific Pedaling 20
24 Maureen Kavanagh Hammer Velo 17
25 Julie Carter Hammer Velo 16
26 Sarah Reichle Team Lazy Tarantulas 14
27 Martina Ralle 13
28 leigh lewis Sorella Forte 12
29 Heather Moller Specialized River City Bicycles 10
30 tess weir 7
31 Stephanie Rouse Team Dirt/Mudslinger Events 4
32 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com 2
33 Jennifer Woodruff Hammer Velo 2
34 Jennifer Donnelly Mountain View Cycles 1
35 Danielle Machon Team Beer 1
36 Cary Steinman Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 1

Masters Women 45+

Name Team Points
1 Ina McLean Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 156
2 Pam Reid Team Rose City 114
3 Jill Ballantyne 95
4 Katherine Christensen 86
5 Sue Ripp Specialized River City Bicycles 80
6 Linda Fanning Sorella Forte 72
7 Lynne Cuevas Sorella Forte 68
8 Shari Matyas Sorella Forte 68
9 Jan Moss Sorella Forte 66
10 Evelyn West Team S+M 62
11 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club 52
12 Renata Hahn Team Rose City 50
13 Meg Mautner Bike Central 43
14 Carol Pelmas 43
15 Barbara Thiele Team Rose City 36
16 Heidi Rather 31
17 Renee Pype Team S+M 29
18 Sue Hanna Tireless Velo 25
19 Lisa Campbell 22
20 Kysa Vassily 17
21 Marcia Menche 4

Singlespeed

Name Team Points
1 Seth Patla River City Bicycles 132
2 James Crowe Revolver-Cascadia 92
3 Leland Gilmore River City Bicycles 86
4 Patrick Wilder Cyclepath Racing 80
5 Nick Gibson Yakima Bike Vigilantes 77
6 Alex Criss River City Bicycles 77
7 John Rollert WebCyclery.com 70
8 Jason Lemieux NoLimitz/ICE 64
9 Luke DeMoe Collin's Cycle Shop 62
10 Andy Redden NoLimitz/ICE 61
11 Craig Etheridge 57
12 Erik Fabrizius Veloshop 52
13 Pete Zlatnik signal cycles 44
14 Spencer Bushnell Therapeutic Associates Cycling/GENR8 36
15 Landon Masterfield Oregon Active 36
16 Jacob Furniss Eddy Merkin 32
17 David Pilz Gentle Lovers 28
18 joe Hamilton BRIHOP 23
19 Damian Riehl 20
20 Brian Myers Hodala 19
21 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 19
22 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes 14
23 John Dorfer Veloshop 14
24 Alex Gardner Modus Demo Team 10
25 Chuck Warrington Artisan Family Racing 10
26 Kyle Murphy 10
27 Dylan VanWeelden Yakima Bike Vigilantes 9
28 Samuel Nicoletti Gentle Lovers 9
29 Brian Garretson Veloshop 8
30 Jonathan Smith Team S+M 5
31 Jesse Bolling Buy Local Cycling 4
32 Joshua Hutchens Cyclepath Racing 2
33 Ethan Furniss Revolver-Cascadia 1

Unicycle

Name Team Points
1 Jack Olsen Unicycle Bastards 156
2 Sam Rosenberg Hutch's-Eugene 126
3 Ned Beddington Unicycle Bastards 91
4 Ben Schoenberg Seriousjuggling.com 87
5 Marty McFly Unicycle Bastards 76
6 Shawn McBride Hugbomb 71
7 Adam Oliver Hutch's-Eugene 70
8 Mike Cobb Joe Bike 57
9 Michael Verdugo 22

Women A

Name Team Points
1 Wendy Williams River City Bicycles 138
2 Emily VanMeter River City Bicycles 122
3 Alice Pennington Veloforma 118
4 Megan Faris River City Bicycles 88
5 Serena Bishop Sunnyside Sports 87
6 Rhonda Mazza Team S+M 86
7 Alalia Berry Gentle Lovers 76
8 Erin Playman Gentle Lovers 69
9 Abby Jenkins Embrocation Cycling Journal 64
10 Julie Browning Cyclepath Racing 61
11 Brigette Brown River City Bicycles 51
12 Veronica Vega Sunnyside Sports 51
13 Christy Love 47
14 Tina Brubaker Veloforma 46
15 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 28
16 Rachel Bagley 23
17 Jen Akeroyd Sorella Forte 21
18 Sarah Post-Holmberg Gentle Lovers 18
19 Marila Alvares signal cycles 17
20 Nissy Cobb Sum Bike Team 17
21 Ellen Miller Pacific Pedaling 14
22 Joanna Mensher Gentle Lovers 14
23 Audrey Brown Team S+M 9
24 Anne Davis Usher Bridgetown Velo 6
25 Lindsay Jones HTFU 4

Women B

Name Team Points
1 Brooke McDermid 109
2 Margi Lifsey Bridgetown Velo 84
3 Kelly Rice 81
4 Susan Sherman Cyclepath Racing 73
5 Anna Vaughn Hammer Velo 72
6 Rebecca Richards Tireless Velo 70
7 Nissy Cobb Sum Bike Team 68
8 Lindsay Kandra Hammer Velo 59
9 Lindsay Jones HTFU 58
10 Anona Whitley 58
11 Stephanie Chase Veloforma 58
12 Megan Chinburg Veloforma 54
13 Bree Edwards Cyclepath Racing 53
14 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Racing Team 48
15 Carey Schleicher-Haselhorst Ampersand 41
16 Anna Clark Ironclad Performance Wear 36
17 Kelsey Kelley 32
18 Elise Huggins Veloforma 32
19 Sarah Tingey Bridgetown Velo 28
20 Tori Bortman The Bike Gallery 25
21 Esther Sung 24
22 Ann Leitheiser Cyclepath Racing 22
23 Samantha Rousculp Team Awesome 21
24 Sara Wright 20
25 Jenny Vannoy WebCyclery.com 18
26 Katherine Reinhart University of Oregon Cycling Club 18
27 Sonja Unrau River City Bicycles 18
28 Kristin Wille Hammer Velo 14
29 Jen Rymut 13
30 Beth Orton Staccato Gelato 12
31 Sierra Callahan Portland Velo 10
32 Laurie Hotovy Gentle Lovers 9
33 Danielle Booth Team Beer 8
34 Alexandra Burton 7
35 Joy Armagost 7
36 Sara Fletcher Bridgetown Velo 7
37 Jessica Pierce 5
38 Abra McNair Showers Pass 3
39 Taylor Shekell 3
40 Nell Kolden 3
41 Kelly O'Brien Pine Mountain Sports 1
42 Marylynn King Ironclad Performance Wear 1